Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

20 günlük olmayan bisikletimde disk fren gıcırtısı :/

Konu, 'Frenler' kısmında BerkcanBergin tarafından paylaşıldı.

1. BerkcanBergin

BerkcanBergin Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ön arka disk fren. Dediğim gibi ön frenim canavar gibi fakat arka fren yolda giderken sürte sürte gidiyor ve buna rağmen frene asılsam dahi çok az tutuyor ve ses yapıyor klasik fren gıcırtısı işte buna bir çözüm lütfen artık ayaklarım koptu böyle sürmekten..s

2. medetkerem

medetkerem Aktif Üye

Seviye:
    kaliperin iki yanında alyen vidalar vardır.bunlardan sağ diğeri sol balatanın mesafesini ayarlar.sağdaki vida tamamen dışardadır hemen bulurson.soldaki ise telin bağlandığı kolun içinde.alyenin uzun ucunu sok o deliğe bulursun vidayı.o vidalar yardımıyla oyle bir ayarla ki balatalar diske çok yakın olsun ama sürtmesin.eğer yine az tutarsa kaliperin üstündeki telin girdiği büyük vidadan ve fren kolunun ucundaki vidadan tel sertliğini ayarla

3. Nail Acun

Nail Acun Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aynı sorun bende de var,tekeri havaya kaldırıp biraz döndürüyorum elimle,hemen duruyor.Fren sürtüyor bariz belli.Aldığım yere götürdüm,adam hidrolik disk frenlerde bu kadarcık sürtme yapması normaldir diyor.Ben de tamamen bozarım diye kurcalamak istemiyorum.hızımı etkilediğini pek düşünmüyorum ama,sürttüğünü bilmek bana huzursuzluk veriyor :(

BerkcanBergin bunu beğendi.
  4. kürşat koçboğa

kürşat koçboğa Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yakınlarında disk freni ayarlamasını bilen birinden ayarını öğren. Benim de disk sürtüp gıcırtı yapıyordu, birkaç tamirci disk frenler sürter ses yapar normaldir dedi. gıcırtı yüzünden sürüş keyfim kalmamıştı, adığıma pişman olmuştum. Fakat ustasını bulunca iş değişti. 5 dakikada ayar yapıp banada yapamasını öğretti. şimdi tekerleri her söktüğümde ayarlar bozuluyor ses yapıyor ama bir kaç dakikada - alyan yardımyla- tekrar ayarlıyorum sorun kalmıyor.

5. medetkerem

medetkerem Aktif Üye

Seviye:
    mekanik frenleri 2. mesajta acıkladım.hidrolik fren ise :
    kaliperi tutan vidaları gevşetin.yerinden cıkarmayın sadece gevşetin.frene basın.bırakın.tekrar basın bırakmayın.basılı tutarak gevşettiğiniz vidalari sıkın.tamamdır.eğer yine sürtüyorsa kaliperi cıkarın.alyen yardımıyla pistonları geri itin ve işlemleri en baştan uygulayın

Nüvit Becan bunu beğendi.
  6. BerkcanBergin

BerkcanBergin Yeni Üye

Seviye:
    teşekkürler arkadaşlar

7. YönetmenKafası

YönetmenKafası Yeni Üye

Adı:
    Ahmet Y.
    Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba bisiklet forumda yeniyim:). Konumuza gelecek olursak 2.el bisiklet alacağım. Bir tane bianchi RCX 326 gördüm almayı düşünüyorum ama bisikletten tam anlamadığım için size danışayım kafamın takıldığı yerleri. Frenler Mekanik Disk arkayı sıkınca ses yok fakat ön freni yavaş giderken sıktığımda çok fazla gacur gıcur sesi çıkarıyor. Hızlı giderken sıktığımda ses yapmıyor. Arka freni köklediğimde kitleniyor fakat ön kitlenmiyor bunun sebebinide merak ediyorum. Acil cevaplayabilirseniz çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.