-20 C için ne yapmalı?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
soğuk havalarda yüksek tempo başlıca önerilerden biri okuduğum ve denediğim kadarıyla. giyim olayını hallediyorum, tempo da yüksek... üşüme olmuyor. ancak -10,-20 derece gibi sıcaklıklarda (mesela soğuk eskişehir geceleri) yüzüm, özellikle burnum donuyor. hele bir de 30 km üzeri hıza çıkınca daha da kötü oluyor.

kar maskesi denedim, rahat edemedim... atkı falan da ağızdan çıkan buharla ıslanıp daha kötü oluyor. siz ne yapıyorsunuz böyle havalarda? ne önerirsiniz? tabi bisiklete binmemek dışında:D

Scudo

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Şahsen o kadar soğuk bir havada bulunmadım bile ama sanıyorum ki dışarı çıkmamak en mantıklısı olsa da o havada en azından bir kaç yüz metre binerek arkadaşlarıma " biliyormusunuz ben -20 derece soğukta bisiklete bindim" demek isterim. Bedenin hassas bölgelerini dondurmamak için o havada dışarı hiç çıkmamak ya da terleme sorunu ile uğraşmamak bakımından çok düşük tempoda ilerlemek en uygunu olacaktır. Yoksa burun, kulak ve parmaklar donduğu takdirde en ufak bir çarpmada hiç acı duyulmaksızın o uzuv kopabilir.

İllede -20 de binecem diyorsanız sanıyorum ki sıcak tutan GoreTex ürünler işinizi görebilecektir. GoreTex ürünlerin kışlık kıyafetleri hakkında hiç bir bilgim yok.

Selamlar..

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
Valla geçen gece 11 gibi çıktım burda Istanbul'da, tipik diz altı, üstümde bi tshirt bi de kapşonluyla, yüzüm hariç üşüme hissetmiyorum ama hava buzdu orası ayrı. Burda böyleyse orda nasıldır artık.. Ayrıca, aslında üşüme hissetmememize ragmen, boyle ince şeyler giyip bisiklete binmek, önden sagdan soldan rüzgara maruz kalmak, ilerde kronik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Ben de bilmeme ragmen uymuyorum hoş buna.

Onun dışında yüzünüz için en saglıklısı kar maskesi olacaktır, sıkılsanız dahi takın derim. Taktıkca verdigi sıkıntı gececektir (ben de bisiklete binerken ilk defa eldiven taktıgımda bu ne boyle demistim, simdi takmadan cıkmıyorum) Ondan başka da Full face motosiklet kaskı olabilir o da artık... yani... :)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Papak veya Balaklava adı verilen kar maskesi gibi ürünler, hangi madden üretildiklerine göre kullanılabilecekleri sıcaklık ortamını belirlerler.
Goretex yoksa yün içlik ısınmayı ve teri atmayı kolaylaştıracaktır.
Vücut ayaktan ısınır.Spd ayakakbı kullanıyorsanız spd kılıfları, ayakların ısınması için kullanışlı gereçlerdir.
Gözler de önemli.Eğer normal bisiklet gözlüğü kesmiyorsa, yanaklar da kolay üşüyorsa Google (kar gözlükleri) karda ve soğuk hava en iyi gözlük seçimi olacaktır.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Yüksek tempolu pedal çevirirseniz 15 dk üşürsünüz maksimum. Ondan sonra ısınmış olursunuz. Bacak kaslarınız sizin kalorifer yakıtınızdır. ama açıkta kalan yerler için bir çözüm gerekiyor. athletic'in dediği gibi "balaklava" kullanın. ;) Ayrıca besleyici kremlerden de pedallamadan önce sürerseniz iyi olur.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
onlar da kar maskesi gibi aslında... neyse, alışmaya çalışalım bakalım :)
balaklava kullanan var mı peki? ağızdan çıkan buhar tüm kafayı sarıp rahatsız etmesin?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Kıyafet dışında beslenme yönünden önerim;
Her binişten önce ve binişteki molalarda
Pekmez - Kuru üzüm - Muz - Kuru yemiş tüketmeniz olacaktır.
Pekmez ve Kuru üzüm kana çabuk karışırlar, diğerleri daha geç fakat yüksek oktanlı benzin görevi görürler.
Kaleyi içten fethetmek lazım :)

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
@athletic

athletic selamlar:)

Bikac gundur dusundugum seye yorum yapmissin hemen bir sorum olucak :)

Cok soguk havalarda ekstra onlemler almak gerekiyor.. Yun iclik vucuda direk temas ederse cok rahatsiz bir sekilde terletiyor.. Peki bu yun iclik, termal iclik uzerine giyilirse nasil bir performans saglanir?? Hic denemedim ama denemeyi dusunuyorum.. Yeri gelmisken de sormak istedim..

Isinmak icin yun iclikten daha guzel bir sey oldugunu dusunmuyorum peki bu yun icligi biz vucudu belli bir sureden sonra isinan bisikletciler nasil giymeliyiz??(termal ustune vs..) Ya da hic giymemeli miyiz? :D

Bu konuda yasanmis tecrubeleri olanlar fikirlerini paylasirlarsa mutlu olurum :)

Saygilar

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@athletic

:) :) :) yüksek oktanla içten fetih ha.. koptum ya:) :)

denemek lazım mutlaka, enerji verici şeyler bunlar.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Bu biraz vücudunuzun tipiyle, sürüş tarzınız ve ortalama hızınızla ilgili olarak değişiyor.
Ben en soğuk hava, üzerime kısa kollu yün atlet (içlik olarak) + uzun kollu ince forma + rüzgarlık giyiyorum.
Altıma da kalın tip uzun tayt, bazen üzerine bol kesim kalın pantalon giyiyorum (paçaları lastikleyerek)
Elime kalın uzun parmak motorcu tip eldiven.
Bu şekilde çıktığımda üşümüyorum.( -5 dereceye kadar)

-20'de biniyor olsam, kısa kollu yün atlet yerine, uzun kollu yün atlet + uzun yün alt giyim üzerine kalın uzun tayt giyerdim.

Yün atletler, benim kadar çok kolay terleyen biri için bile rahatlar, tabi ki onlar da terletiyor ama büyük delikli yapıları sayesinde nefes alabiliyor terli derimiz.

• Beğen
Tepkiler: Tugfox

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Soğuk havada uygulayacağınız giyim şekli "lahana" giyim tarzı denen şekilde olmalı. Termal içlikler kaliteliyse çok işe yarıyorlar. Bunlardan bir iki tanesini üst üste giydiğinizde üzerine rüzgarı kesecek bir şey giymeniz yeterli.
Kar maskesi ( balaklava ) dan başka çareniz yok. Nefesinizin dışarıya çıkmasını sağlayacak yapıda olmasına dikkat edin. Bütün dağcıların kullandığı ve yakındığı şey bu. Dağ fotoğraflarını incelediğinizde, kaşları , bıyıkları, sakalları ( genelde dağda uzun süre kesilmediği için ) hatta burun kılları donmuş kişileri görürsünüz.
Ayrıca hepimizin bildiği gibi giydikleriniz sizi ısıtmaz, sizin ısınızı korur.
Terleme de vücudunuzdan ısı emer.
Aman dikkat edin.
Özellikle burnunuza, ucu kıkırdak olduğundan damar dokusu çok az. En çabuk zarar görecek yer orası.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
aslında en çok yakındığım görüşü kısıtlaması. kamerayla çekilmiş de, ben de ekrandan yola bakıyormuşum gibi geliyor. alışsam belki çözüm olur...