Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

20-30 milyara bisiklet - bu para ne demek kardeşim

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında gıdıkcak tarafından paylaşıldı.

1. gıdıkcak

gıdıkcak Üye

Seviye:
    TRT nin canlı yayınla gösterdiği Bisiklet yarışlarını izliyorum.(yol bisiklet yarışları) . TAbiki sibikerde arkadan bişeler vızıldıyor.

Ama öyle bişey dediki o an ağzım acık kaldı. :)
    YArış a Giren bisiklet lerin fiyatı 20-30 milyara kadar cıkabiliyormuş:eek:

düşüncelerinizi bekliyorum ben 2000 3000 TL ye pahalı derken adam 30 Milyardan bahsediyor :D

katusha bunu beğendi.
  2. BuRroM

BuRroM Forum Bağımlısı

Seviye:
    İhtiyaçla alakalı bir durum bu.. 7-8 kiloluk bisikletleri kullanıyorlar ve üzerindeki komponentlerin de teknolojileri son seviyede.. Bir de bu tür büyük yarışlara katılan takımların sponsorları var ve bildiğim kadarıyla da bu tür ekipmanların paralarını o sponsorlar veriyor.. Bisikletler yarış kazandıkça da markanın reklamı yapılmış oluyor.. Tamamen mutualist bir durum sanırım..

Çook uzun bir aradan sonra da ilk mesajımı atmış bulunuyorum:)

Burak Altıparmak

Serdar TEBER bunu beğendi.
  3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet durum aynen bu şekilde.30 milyarı bilemem ama genelde 20 milyarın biraz üzerinde bisikletlerin fiyatları,tabi her yarışçıya özel yapılıyorlar,fiziksel özelliklerine göre yani.

4. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Keşke bisiklete keyifle binebilecek 30-40 sene daha süre verselerdi de sonuna kadar bu formun en kötü bisikletine binerek geçirseydim.

Bisiklet parçalarının toplam değeri ile statü kazanılacak nesnelerden değil.
    Beğenilmeyi fazla önemsemeden, ihmal de etmeden pedallamak kafidir bence.

5. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    profosyonel yarışçıların cogunda seri üretimi olmayan (yani istesenizde edinmeniz mümkün olmayan) komponentler bulunmakta.. bir cogunda sele borusu kavramı yoktur ve boyuna/ölçüsüne göre ayarlanmıs ve kadro ile bütün yapılmıs bir yapının olması da buna bir örnektir.. ee yani 20 milyar a mal oluyodur ama onun maliyeti yarışmacıyı degil sponsoru ilgilendiriyordur da diyebiliriz =) tabi derece yapabiliyorsa =)

katusha ve Hacı Murat ŞAHİN bunu beğendi.
  6. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Sunucu doğru söylüyor, hatta 50 milyara da bisiklet var. Kullanılan malzemelerin değeri, işleme ve üretim maliyetleri, test maliyetleri, patent maliyetleri... Ben de başlarda şaşırmıştım fakat bunları düşünecek olursanız, bir de araştırıp bilgilendikçe bu maliyetlerin sebeplerini anlamaya başlıyorsunuz.

okanakyuz bunu beğendi.
  7. Mehmet Can

Mehmet Can Forum Bağımlısı

Seviye:
    Peki hiç şunu düşündünüzmü?
    Bu bisikletler bukadar pahalı olduğuna göre mutlaka işçiliğinde özel birşey vardır diye hiç araştırdınızmı?

(Örnek)
    Bir Nokia 6600 cep telefonu şu anda fiyatı nekadar ortalama 100 tl diyelim
    Peki Nokia N97 nin fiyatı nekadardır sizce ortalama 1.500 tl diyelim neden bu kadar pahalı dersiniz? 6600 da cep telefonu N97 de öyle değilmi?
    Ama ikisinin arasında çok fark var model tasarım işçilik ve özellik farkı var ve bu yüzden pahalıdır...

Honda cıvıc marka bir otomobilin fiyatı ortalama 60 veya 80 bin tldir
    Ferrari marka bir otomobilin fiyatı ise 400 veya 500 bin tlldir belkide daha fazladır neden?
    Çünki aralarında kalite farkı işçilik ve daha fazla özellik vardır bu yüzden daha pahalıdır...

Alüminyum kadrolu bir bisikletin fiyati nekadardır sizce örneğin
    Giant XTC 3 fiyatı 1000 €
    Giant XTC Advanced 2 Disc in fiyatı 3000 €
    Giant Anthem Advanced 0 ın fiyatı 6300 €
    Giant Yukon FX 1 in fiyatı ise 1099 €

Kalite kalite yükseliyor ve ona görede fiyat artıyor tabi kadroları ise
    aluminyum scandium zirkonyum ve carbon dur o yüzdende alüminyumdan sonrasıda daha pahalı oluyur
    tabi bunların yanı sıra componentleride kalite ve model olarak değişiyor bu nedenlede fiyat artıyor...

Verdiğim örneklerle anlatmak istediğim şeyde budur aralarındaki kalite model ve özellik farkı yeterince aydınlatıcı olmuşumdur umarım...

8. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fazla değil 12-13 yıl kadar önce alüminyum bisikletler yeni yeni piyasaya girmişti, tek tük bulunabiliyordu ve fiyatları şimdiki karbon bisikletler gibi pahalıydı. Peki ne oldu da bu kadar düştü fiyatlar, kalitesi mi düştü malzemenin ?
    Başka bir örnek verecek olursam mesela Nvidia bir ekran kartı piyasaya sürer ve buna 1000 dolar ister ama biraz beklerseniz 6 ay sonra onu 250 dolara alabilirsiniz. Bu kadar kısa süre içinde fiyatını 4te birine indirecek kadar kalitesi düşmez heralde bir ürünün değil mi ?

Fiyatlandırmalar tamamıyla arz/talep meselesi ve neticesindeki seri üretime göre çok değişebiliyor. Yarın birgün gün gelecek yüksek talepleri karşılamak için karbon üretiminde otomasyona geçilecek ve belkide karbon bisikletler fiyatları en uygun bisikletler olacaklar. Ama şu anda halen özel olarak sınırlı sayıda üretildikleri için çok pahalılar.Ayrıca el işçiliği olan çelik kadrolar da var mesela. Forumu takip ederseniz ilgili konuları görürsünüz. Bugün isterseniz 4bin dolarlık el yapımı bir çelik kadro alabilirsiniz veya daha ucuza muazzam bir karbon kadro da alabilirsiniz. Hangisi kaliteli şimdi ? :)

ali karagönlü ve Alican bunu beğendi.
  9. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Güney, orada ne aradığın önemli. Karbon kadroyu 5 yıl sonra çöpe atma ihtimalin var, çelik kadroyu bir sonraki nesile devredebilirsin ve titreşimi emme özelliği daha üstündür. Ayrıca tercih meselesi. Tabii ki fiyatı talep belirler, ama rekabet de fiyatların keyfi konmasını önler ve sonuçta fiyat = maliyet + kar marjı haline döner. Zaten kendi tezini çürüterek cevabı da kendin veriyorsun. Yeni teknoloji ürünler kabul görüp yaygınlaştıkça üretim adetleri artıyor, bu da maliyetleri aşağı çekiyor (örn. karbon kadrolar). Bir eski teknolojiye sahip ürünler taleple doğru orantılı olarak ucuzluyor ve üretimi fizibl olmayınca da durduruluyor (seri üretim çelik kadrolar). Fiyatın sadece malzeme değil üretim teknolojisini de içerdiğini unutmazsak kafamız karışmaz.

''Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler''. Bizim konumuzda da ''koyun'', bir sonraki ileri teknoloji ürün.

10. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Ben bununla ilgili şoku Moto Gp yi deliler gibi seyrederken yaşamıştım:)...
    2 sene önce filan...

Honda'ya taparım...
    Ağabeyimde Türkiye pist şampiyonasında Honda ile yarıştı...
    En azından fiyatlar konusunda bilgim var...
    Sıfır bir Honda 600RR ne kadardır, kurallar dahilinde toplanmışı ne kadardır falan...(50.000 TL'lara çıkılabiliyor, en azından Türkiye'de...)

Neyse, ben oturmuş evimde Moto Gp izliyordum ve sunucunun yorumundan sonra yarışı bırakıp internette fiyat araştırmaya başladım...

İnanılmaz benzer olmalarına rağmen Moto GP motorlarının Fabrika çıkışı SS lerle farkı yokmuş onu öğrendim...
    Çünkü 2007 Honda RC 211 V Moto GP motoru için HRC'nin(Honda Racing Co) istediği fiyat 250.000 € + ekstralar...:)

Yani amaç, bazı kavramları aşabiliyor; Pahalı, ucuz, gerekli, gereksiz gibi...

Dolayısıyla Tour de France'ta kimi pedalşörlerin gün başına bazen sadece bir kere kullanılan(Malum dayanıklılık) bisikletlerinin fiyatının o kadar olması normal:rolleyes: ...

Nicky Hayden'da RC 211 V'yi Sadece bir hafta sonu kullanıyordu zaten:cool: ...
    250.000€=Puuuuffffffffffff....

İyi günler...

ali karagönlü bunu beğendi.
  11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    M6rk, ben yazımda aslında karbon çelikten daha iyidir yada kötüdür demiyorum, kalitenin işçiliğe de bağlı olduğunu söylemek istedim ama yazımda dediğin gibi hafif tutarsızlık olmuş malesef :) 100 yıl paslanmazlık garantisi olan çelik malzemer var, muazzam işçilikler ve ortaya çıkan sonuç aluminyum kadar hafif. Bunların hakkını vermek gerekir. Neyse konuyu dağıtmayalım fazla. 20-30bin liraya bisiklet olur mu olur tabi. Bisikletlerin aerodinamik iyileştirmesi için rüzgar tünellerinin kullanıldığını ve bunun tek seferlik kullanım bedelini hesaba katınca ve bazılarının seri üretim olmadığı düşünüldüğünde aslında daha da pahalı olmalılar :)

Gürsel A. bunu beğendi.
  12. Mehmet Can

Seviye:
    Burda anlatılmak istenen şeyi siz hala anlamadınız galiba?
    Yukarıda arkadaşımız neden bu kadar pahalı bu bisikletler demiş? ve bende ona bazı örnekler göstererek yardımcı olmaya çalıştım neden bu kadar pahalı diye.

Sizin yazdığınız tezden ben hiç birşey anlamadım?

Başka bir örnekten bahsetmişsiniz? Nvidia piyasaya sürdüğü ekran kartına 1000 dolar istiyorsa 6 ay sonra bunu neden 250 dolara düşürür çünki o 6 ay içinde daha farklı modeller çıkarır dolayısı ile fiyatları yüksek olur ve alt modelin ise fiyatı yeni çıkan modele göre düşer sizce neden? çünki daha ileri teknolojiye sahiptir her yeni çıkan modelin bir önceki modele göre daha farklı bir özelliği vardır.

Ve fiyatı düşen her hangi birşeyin kalitesi düşmez ürünün kalitesi piyasaya çıktığı döneme aittir bunuda unutmayın lütfen...

Nvidia çıkardığı ekran kartına 1000 dolar istiyor ve siz diyorsunuzki 6 ay bekleyin fiyatı 250 dolara düşer bence bi 6 ay daha bekleyin Nvidia o ekran kartını size hediye edecektir artık ihtiyacı kalmıyacak çünki o tarihe kadar daha ileri teknoloji ekran kartları çıkarmış olacaktır...

13 yıl önceki teknolojiyi şimdiki teknolojiyle karıştırmayın 13 yıl az bir zaman değil insan ömrünün 4 te 1 i demektir.

Son birkaç yıl içinde dünyada değişmeyen şey neredeyse kalmadı siz ise 13 yıl önceki bisiklerden bahsediyorsunuz?
    13 yıl önce karbon kadrolar, tubeles jant setleri ,lastikleri, kilitlenebilen amortisörler, Hidrolik Bisiklet frenleri, SPD pedal ve ayakkabıları, üretileceği hiç aklınıza geldimi acaba işte teknoloji bukadar ilerledi.
    Unutmayınki herkes bütçesine göre hareket eder...

Forumu takip etmiyor olsaydım eğer bence bukadar bilgiye sahip olmazdım sadece forumu değil birçok şeyi araştırıp takip ederim.
    Sanırım forumu benden daha fazla takip etmeniz gerekiyor...

Size tavsiyem bir konuya birşeyler yazıcaksanız o konuyu baştan sona takip edip okuyun anlatılan nedir konu nedir anlatılmaya çalışılan şey nedir ne demek isteniyor anlayın ve ondan sonra sizde fikrinizi paylaşın...

M6rk`ninde dediği gibi tezinizi çürütecek cevabı kendiniz vermişsiniz zaten
    Eğer ileriye dönük bir düşünceye sahip olsaydınız böyle bişi asla yazmazdınız...

Saygılarımla...

13. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Güney ve Mehmetcan,

Sonuçta aynı fikirdeyiz sadece ifade şeklimizde farklılık var, ben tekrar yazdıklarımızı okuyunca onu anladım. Umarım konuyu açan arkadaşın da bu konudaki merakını giderebilmişizdir.

14. Mehmet Can

Seviye:
    Eminim gidermişizdir abicim...

15. cenk sasmaz

cenk sasmaz Yeni Üye

super bisikletler

16. gıdıkcak

gıdıkcak Üye

Seviye:

17. gıdıkcak

gıdıkcak Üye

Seviye:

18. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Evet bisikletlerin bu kadar çok pahalı olduğu doğru.15 kg. bir bisiklet ile 7 kg. bir bisiklet performansı aynı olmayacağına göre, bir bmw 7.60 ile murat 131'i karşılaştırmak gibi birşey. Murat131 5.000 diyelim. Bmw ise 500.000 Bunun farkı nedir az çok çözmek mümkündür.

19. gökhan turk

gökhan turk Kıdemli Üye

Seviye:
    yarışta katılan takımların ortalama bisiklet fiyatları 5 bin ila 8 bin arası arkadaşlar

20. byyurt

byyurt Aktif Üye

Seviye:
    18 bin euro etiketli bisiklet fiyatı gördüm.ağzınız hiç açık kalmasın profesyoneller için normal o fiaatlar o bisikletler genelde takımlar veya sponsor firmalar tarafından temin edildiği için sporcuyu bağlayan bir durum degil,bu sene ki fransa bisiklet turunu izleyen oldu ise yolda tur esnasında bisikletin lastiği patladığında sporcunun o çıkarttığı lastik ve jant a nasıl davrandığına dikkat edilirse o bisikletlerin kendi bisikletleri olmadığı çok açık.