Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2. uçuşum..

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında xxxxxxxxxxxxxxxx tarafından paylaşıldı.

1. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bugün(13.08.2015) 2. uçuşumu gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Ama bu sefer uçuşun hakkını verdiğimi düşünüyorum. Yani hem yükseldim hem ilerledim. Olayı anlatayım.. :)

Bir kaç km yaptıktan sonra bi farklılık olsun ve diğer sahilde de biraz sürüş yapayım dedim. Demez olaydım. Neyse üst geçitten sahile doğru yöneldim. Sahile çıktım ve tam gaz gidiyorum(Hız olarak genelde 25-35km hız aralığında sürüş yaparım.). Sahilin geneli ışıklı ve bisiklet binen(yavaşta olsa(olması gerektiği gibi)) başkaları da var. Neyse güzel bir şekilde gidiyorum. Bir süre sonra ilerde karanlık bir bölge farkettim ama sağ tarafımdaki koşu yolu ışıklıydı ve koşu yoluna baktığımda herhangi bir tümsek vs. görmedim. Dümdüz devam ediyordu. Tabi aynı düzlük koşu yolu dışındaki karanlık bölge için geçerli değilmiş. 15cm'lik kaldırım taşı setini 3 metre kala 30km/s hızla giderken farkettim ve fren için çok geç olduğunu anladım(Zaten ne olduysa 1 saniye içerisinde oldu.). Direk olarak ayağa kalktım ve önceki kazamda da olduğu gibi bütün kaslarımı kitledim(Sanırım refleks olarak bu tepkiyi veriyorum.). Kaldırıma çarpmamla bisiklet arkamda kaldı ve ön lastikten gelen fısss sesini havadayken bir güzel duydum. Lastiğin yarıldığına havadayken kanaat getirdim. Neyse artık yere çakılıp sürüklenme vakti diye düşünürken yere düşmemle kalkmam 2-3sn sürdü(kedi miyim neyim :) ). Önüme çıkan 15cm'lik kaldırım taşıydı ama düştüğüm yer henüz yapılmaya başlanmamış, kum ve az da olsa taşlı bir zemindi. Yani uçtuğum zeminden daha da alçaktı. Bu da yere iniş süremi yani havadayken yerçekimiyle olan muhabbetimi 1sn daha arttırmış oldu. Neyse ayağa kalktıktan sonra oradan geçen bir genç(sanırım kız arkadaşıyla geziyordu. Umarım korkutmamışımdır. Çünkü bana yakındılar.) "bişeyin var mı" falan diyerek emin olmak istedi(Allah razı olsun. Başka kimse gelipte bir şey söylemedi. Muhtemelen uzaktan bakındılar. "Süpermen mi la o? Hee yok düştü düştü, değilmiş.." :) ). Bende o an sadece sol elimin dış tarafındaki kan yoğunluğunu gördüm. Vücudumda başka da bir şey hissetmedim zaten(Ta ki eve gidene kadar.). Meğer başka yaralar da varmış. Zemindeki taşlar hakkını vermiş. Sol el dışında(Serçe, yüzük, orta parmak ve bilek), sağ leğen kemiğinde(zemine sürtmüş), sol baldırda(taşa vurmuş ve sürtmüş), sağ bilek altından dirseğe kadar(zemine sürtmüş, çizikler ve kızarıklık), sağ kulak önünde(faul denen bölgede şişlik, duşta farkettim) darbeler var. Diğer ufak tefek yaralardan bahsetmeye gerek yok. Yara içlerine yani deri altlarına kum iyice girmişti. Tam çıkmasa da çıkarabildiğim kadar çıkardım. Fotoğraf çektim ama koyupta mide bulandırmak istemiyorum. Ayrıca bu yaralarla duş almak hiçte iyi bir fikir değilmiş ama tecrübe oldu. Bisiklette oluşan hasar için fotoğrafları ekledim. Havada dış lastiğinde yarıldığına kanaat getirmiştim ama sadece iç lastik yarılmış. Bisikleti ön lastikten gelen anormal sesler eşliğinde 4km boyunca eve kadar sürükledim. Garaja girip iç lastiğimi değiştirmeden de eve çıkmadım. Nedense kazadan hemen sonra eve giderken ciddi ciddi ve defalarca "iyi oldu" dedim kendi kendime. Sanki böyle bir şeyin olacağını bile bile yola çıkmış gibiydim ve "bunu hak ettim" dedim. Hiç te kafaya takmadım. 3. uçuşta görüşmek üzere.. :)

------------------------------------------------------------------------------------

İlk uçuşum Pazartesi(10.08.2015) günüydü. Olay şöyle oldu:

Şehir içinde öküzün biri soldan yavaş yavaş gidiyor. Sağ tarafta ise arabalar park halinde. Dedim bu öküzün gideceği yok, sağdan geçeyim bari. Hızlandım tabi. Bu öküz sinyal vermeden ve tam da yanındayken yani geçerken bir anda sağ taraftaki boşluğa park için yöneldi ve beni yok saydı. Zaten geçmek için hızlanmışım. 2 frenede basmak zorunda kaldım(Keşke basmayıp adama bodoslama dalsaydım. Ön sağ camdan içeriye girmiştim büyük ihtimalle). Bisikletten uçtum tabi. Bisiklet arkamda kaldı. Ben önünde, ellerimin ve sağ dizimin üstüne düştüm(Yaranlanmaya göre sıralayacak olursam; sağ diz, sağ dirsek ve sol avuç içinde yaranlanma var.). Neyse bu öküz sonradan durup "sağ taraftan sollanır mı?" dedi. "Abicim sinyal vermedin ki" dedim bende, bağırarak tabi(Normalde abicim tarzında kelimeler hiç sevmem ve kullanmam ama o an nasıl olduysa söylemiş olduk.). "Bişeyin var mı?" dedi. "Bende bişey yok" dedim ve bisikletimi kaldırıp tam gaz devam ettim. Sağ gidonun ortasındaki plastik kırılıp kısmen içeri girdi. Ama önemli değil. Sağ pedalın dış kısmıda içeriye yamuldu. O da sorun değil düzeltirim. Zaten dandik pedallar. Ayağımdan çıkıp duruyorlar.. 2 kez bisikletten atlayıp bisikleti tutarak takladan kurtarmıştım ama 3. de sıçrayamadık.. :D

Bisikletim: Kron XC 500 HD

2. Furkannn

Furkannn Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @pohuman ne kadar güzel olmasada her kaza bir tecrübe. Bir daha ki ne daha dikkatli olursunuz.
    Çok geçmiş olsun.Allah kazadan beladan korusun.

xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  3. Emrky2003

Emrky2003 Üye

Adı:
    Emir Kaya
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun :)
    Kötü bir şey yok inşallah :)

4. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Valla geçmiş olsun ucuz kurtulmuşsun. Benzer bir olayı ben de yaşamıştım, o havada kalma süresi bir-iki saniye insana beş dakika gibi geliyor değil mi :D
    Ben de karanlıkta giderken kaldırımı görmedim ve takla açmadan süpermen gibi uçtum.

Yaralarını bir sağlık ocağına kontrol ettirmende fayda var. İyice bir temizlesinler. Ne olur ne olmaz, enfeksiyon olmasın. Kum falan girmiş.
    Çoğu zaman geçiştiriyoruz ne olacak diye ama olduğu zaman keşke baştan sağlama alsaydım demek kötü oluyor.
    Ayrıca bir ışık almanı öneririm gece sürüyorsan.

Tekrar geçmiş olsun.

mariokaldato ve xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  5. vebag

vebag Aktif Üye

Adı:
    ethem kardaş
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bir daha ki sefere konuya videoda eklerseniz sevinirim :D Geçmiş olsun :)

Veysel A., Elzem ve ElcaSeJawS bunu beğendi.
  6. Suat Şahin

Suat Şahin Aktif Üye

Adı:
    Suat Şahin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @pohumançok geçmiş olsun. Kask vs korumalık mevcut muydu?
    cok geçmiş olsun Hocam. Dikkat etmek gerekir bu durumlar da. Kask vs korumalık kullnıyor muydunuz?

7. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Furkannn Allah razı olsun.

@Furkannn eyvallah. Ellerin durumu daha vahim. Özellikle sol parmaklardaki derin çizikli yaralardan dolayı elimi kapatamıyorum ve sürekli sızlıyor. Sağ elimde pek yara yok ama darbe aldığı belli. Eklemler ve avuç içinde ağrı var. Bacaklardaki yaralar önemli yerlerde değil. Leğen kemiğindeki yaradan dolayı hiç sevmesemde pantolonu biraz daha düşük giymek zorunda kaldım.

@Mustafa Kocabaş eyvallah. Aynı duyguyu yaşamak güzel olsa gerek. :)
    Sol elimi göstersem iyi olur aslında. Bugün sağlık ocağına uğramaya çalışacağım.
    Işık siparişini ebay'den çoktan verdim ama bi türlü gelmedi. Teşekkür ederim.

@vebag teşekkür ederim. DSLR için gidona bağlama aparatı siparişi vermiştim. Eğer gelmiş olsaydı video da olacaktı. :D

@Suat Şahin teşekkür ederim. Kafamda şapka dışında bir korumam yoktu. Şapka da koruma değil tabi ama hiç yoktan iyidir. :)

mariokaldato bunu beğendi.
  8. Suat Şahin

Suat Şahin Aktif Üye

Adı:
    Suat Şahin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İnşaallah 3. sü olmaz diye umud ediyorum :)

9. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Suat Şahin inşallah olmaz tabi. Ellerimi zor kullanıyorum. :)

10. Ardaa

Ardaa Kıdemli Üye

Adı:
    Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    1 günde 2 kere uçmuş biri olarak geçmiş olsun dilerim. Benim bisiklette şansına ufak tefek hasarlar harici birşey yok bense parmağı çatlatmıştım ;)

11. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Ardaa teşekkür ederim. Çatlak daha kötü bir durum. Umarım tamamen düzelmiştir.

12. Ardaa

Ardaa Kıdemli Üye

Adı:
    Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Doğrudur... tamamen düzelmedi ama bir problem yok şu anda ateli de çıkardım çoktan berbat birşey atelle gezmek :harika:

13. Kefter

Kefter Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    çok geçmiş olsun dostum...

14. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun öncelikle. Alttaki videoda uçmadan durmayı göstermişler. Ben deniyorum sık sık işe yarıyor baya. Bir bak istersen.

tameryc, mühendis, vebag ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. Mustafa555

Mustafa555 Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @pohuman geçmiş olsun dostum bende 2 gün önce ilk uçuşumu yaptım.Belediye saolsun yeni bulvar falan yapıcak yol kazmış toprak zemin taşlar tümsekler çukurlar ne ararsan var tam mtb yolu.Hafif rampadan iniyorum bi tümsek gördüm üstünden geçeyim dedim geçtim geçmemle çukura girmem bir oldu.Ön amortisör sonuna kadar girdi kendimi yerde buldum.Elimin içi yere gelecek şekilde düştüm neyseki eldiven vardı.Kazadan sonra toplandım gidiyorum 1-2 km sonra kaval kemiğimi taşa vurmuşum onun acısı belirmeye başladı.Suluk yerine pet şişe kullanıyorum.Aldım pet şiseyi çorabımın içine soktum ağrı olan yere kompres yaptım pet şişe çorapta 10 km daha surup eve dondum.

16. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Kefter teşekkür ederim..

@ozansefer teşekkür ederim. Ani duruşlarda kendimi geriye atıyorum bu şekilde ama inanın benim uçuşumda buna bile zaman yoktu. Neredeyse zifiri karanlıktı zaten..

@Mustafa555 teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun. Bildiğiniz yol bile olsa sizde de olduğu gibi çalışma varsa eğer ve haberiniz yoksa yine de kaza yapılabiliyor. Gece çok daha dikkatli olmak lazım. Sizi eldiven kurtarmış..

17. ERDİNÇ DURAN

ERDİNÇ DURAN Yaşadığım kadar daha yaşasam yeter.

Adı:
    ERDİNÇ DURAN
    Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Büyük geçmiş olsun...

18. Mustafa555

Mustafa555 Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @pohuman saol dostum.eldivenle 1 kez bisiklet kullaninca eldiven vazgecilmezim oldu...

Elzem ve xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  19. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Gece gorus farz oldu
    Bu da benim kazalarim
    Kazalarin hepsi kasksiz gerceklesmistir

klasik bi çelik mtb le yazlığın orda kasabada dolaşıyoruz lanet olası bisikletin frenleri 2 yolun tek yola düştüğü yokuş aşağı yolda tutmadı hızım rahat 60 km var sonra terlikle ayağımı arkaya attım yavaşlamak için şans yok ya işte terliğimde düştü düşünmeye pek zamanım yoktu filmlerde olurya hayatta kalmak için çok sevdiğin bişeyi feda etmek zorunda kalırsın ben de çıplak ayakla arka tekere bastım ayağım katman katman eriyo ama yine duramadım en sonunda bisikleti duvara doğru çevirip kendimi yere fırlattım 2-3 metre yuvarlandıktan sonra durabildim neyse ki ayağımın dışında bi problem yoktu
    2-bisikletin tekeri patlak bisikleti tamirciye götürcez plan ise şöyleydi tekere hava basıcaz sonra son gaz bisikletçiye doğru yol alıcaz tabi frenlerde patlak neyse bi tane freni ayaküstü tamir ettik hemen ardından yokuş aşağı son gaz kaptırdık fren koptu yavaşlıcak gibi değildi kendimi çalılar fırlattım ufak tefek sıyrıklarla çıktım (burda da yine olağan üstü hızlıyım 1km lik bi düz bi yokuş)
    3-arabanın altında kaldım ama hatırlamıyorum en son tekeri gormustum
    4-arkadaşlarla yokuş aşağı gidiyoruz sağ dönüp sokağa giricez bi baktım fren tutmuyo sokagin başında da araba var aniden bisikleti sağa kırdım kadronun alt borusu arabanın arka tekerine kitlendi donuma kadar her yerim yırtıldı burdan nasıl sağ çıktığıma hayret ediyorum

20. Suat Şahin

Suat Şahin Aktif Üye

Adı:
    Suat Şahin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @pohuman çok kotu olmuş. allah daha beterinden korusun.