Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2 Km lik Rampa Tırmanısı Sonucu Sol Dizimde Agrı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında TarıK F. tarafından paylaşıldı.

1. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Femur lateral kondil anterior kesiminde ve fibula başı düzeyinde mm'lik boyutta birkaç adet tüm sekanslarda hiperintens olarak izlenen enostozis mevcuttur

2 Km lik Rampa Tırmanısı Sonucu Sol Dizimde beliren agrı 2 aydır devam ediyor.MRG sonucunda yukarıdaki tespit yapıldı.2 ortopedist e ve bir fizyoterapiste göründüm.ortopedistlerden biri bisiklet sebep olmus ara ver dedi diger ortopedistle fizyoterapist önemli değil istedigin sporu yapabilrsin dedi.Ancak sol diz dıs kısımda sürekli agrı var ve malesef pedal cevirirsem ya da kosu yaparsam agrının dozu artıyor..Ben bisiklete devam etmekle hata etmis olur muyum?

2. sametbicakci

sametbicakci Yeni Üye

Seviye:
    temelli bırakmasan da bir süreliğine ara vermen senin açından daha iyi olur , ara verip dinlenmediğin zaman daha ciddi sonuçlar doğurabilir.benim de dizimde problem (osgood schlatter) var uzun yollarda ağrı yapıyor bende ara veriyorum bazen.

3. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    önce sağlık ..

Ya hiç binemeyecek duruma gelirseniz kısa bir ara faydalı olur..

hiç olmazsa ağrılar bitiyor mu?tespit edersiniz.

geçmiş olsun..

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tarık bey özeldende bazı bilgiler gönderdim diğer sorduklarınıza karşılık bu durumda benzer bir konu dilim döndüğünce yazmak istiyorum.öncelikle doktorları dinlemek lazım ama en öncesi kendi vucudunuzu dinlemek lazım.Vucudunuz size devam yada bırak diyecektir muhakkak.İşin koşu kısmını çok bilmem (teknik olarak ) 4 yıl boyunca her gün 3 ila 5 km koşmuşluğum var gençlik yıllarımda :) buradan öğrendiğim koşu ayakkabınız iyi olacak (iyi derken koşu ayakkabısı klasmanında olacak) ikincisi asfaltta koşmayacaksınız bu iki neden de pek çok ağrılara sebep veriyor.

İşin bisiklet kısmı ise pek çok sebebi var diz ağrısının : kilitli pedal kullanıyorsanız kaller ayarından olabilir,yanlış vites tercihleri olabilir,kadanslı kullanım yerine bacaklarınıza fazla yüklenmekten olabilir,sele-gidon gibi ergonomik ayarların bozukluğundan olabilir,Düz ayakkabı kullanıyorsanız pedala basma noktasının hatalı olmasından olabilir(bazıları ayaklarının ortasıyla pedala basar),malum yaşlar geçkinleşiyor maziden kalan bir ödem veya yıpranma olabilir kısaca düşündükçe akıla sebep geliyor.O yuzden eğer bisiklete binmeye devam edecekseniz kısa ve performanssız gezi turlarıyla başlayın ağrılar kesilirse kuvveti ve miktarı arttırırsınız.fakat hiç zorlamadan bile kısa turlarda bu ağrı devam ediyorsa ve yukarıda yazdıgım nedenleri kontrol etmenize rağmen varsa bu ağrılar, ihmal etmeden doktora yeniden gidin. muhakkak bir sıkıntı vardır durduk yere ağrı olmaz ağrı vucudun savunma mekanizmasıdır.Bir şeyler ters gidiyor haberin olsun mesajıdır.

5. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisiklete ara vermek çok zor geliyor katı disiplin gerektiriyor.Yıllardır haftada en az 5 gün spor yapan biriyim.3 gün dinleniyorum gecti deyip bisiklete devam ediyorum.Yürüyüs ya da kosmak agrının dozunu arttırıyor eliptik hareketler iyi geliyor gibi,pedal cevirirken hicbir agrı yok ,aa düzeldi galiba diyorum fakat agrı bisikletten indikten 2-3 saat sonra baslıyor

6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Doktoru dinle ve fazla kiloların varsa vermeye bak . Fazla kilolarda dizlerde ve kalçada sorun yaratır. Ayrıca ciddi bir spor hekimine gitmekte fayda var . Her ortopedist , her spor sakatlanmasından anlamayabilir . tecrübe

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu anlattıklarınızdan daha önce hiç duymadım indikten 2 saat sonra başlayan diz ağrısı.bende merakla bekliyorum artık daha önce başına gelen varmı diye.Bu işin pek bisiklet ile ilgisi yok gibi sizin dizlerde başka bir problem var sanki.....

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kilo var bence arkadaşta yada düz taban , topuk dikeni gibi şeyler .... Tabii doktorlar daha iyi bilir.

Antreman sonrası soğuk su ve buz tatbiki yapıyor musun ?

Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bizim gençlerden geçen sene 100 kiloluk bir kardeşim ile 230 km yol yapmıştık mezitleri çıktı ona rağmen hiç dizleri filan ağrımadı .Gerçi antremanlıydı ama antremansız hallerini de biliyorum bence sadece kiloya bağlamamak lazım zaten yazar biraz sonra kilo durumunu .Diğer yazdıklarını bilmiyorum bisiklete etkisi nedir çevremde hiç duymadım.Tarık beyin yaş 37 diyor, 35 den sonra herşey olabilir insanda, bizde aynı kervandayız Cem :)

Tarık beye de yazayım, Cem in söylediği antreman sonrası soğuk su ve buz cidden müthiş iyileştirme yapıyor, pazartesi günü bizzat deniz suyu ile denendi (200 km yoldan sonra ) sonuç mükemmel.Birde her şey mr da gözükmüyor sanırım diğer gözlem metodlarına da bakmak lazım derim...

10. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ferhat bey okudum heriki mesajınızıda fazlasıyla isime yaradı tesekkurler..Kosu ayakkabılarından da bahsetmek istiyorum aklıma gelmisken..yıllardır ben de günde enaz 4 km kosan biriydim 2 sene oncesine kadar.ve malesef asfalt zeminde ve sert zeminli kosu bantlarında kostum ve de en onemlisi ASIRI DERECEDE İCERİ BASAN biri olarak yetersiz ayakkabı secimi bilgimle acıksası hafıf ve de saglam olarak secim kriterlerimle ayakkabılar alıp kostum.5 sene öncesinde bir kosu ayakkabısına ihtiyac duydum internetten alayım dedim ve sitelerde tesadufen kosu ayakkabbılarının naturel,ice basan ve dışa basan olmak uzre 3 e ayrıldıgını ogrendim.adamlar kosu ayakkabısı verirken once duztaban olup olmadıgını tespit eden bir test ardından kosarken arkandan bakıp ice mı dısa mı bastıgının tespitinı yapıp uygun ayakkabı secenegini veriyorlar.ben o ayakkabıları tektek aldım adidasın nike ın newbalance ın benim gibi asırı ice basanlar icin uygun ayakkabı modellerini not aldım ve cıktım alısverise tüm istanbulu dolastım ve malesef bu MOTION CONTROL özellikli ayakkabıların hicbirini Turkiyede bulamadım.Satıcılara ben ASIRI İCE BASANLAR icin uygun ayakkabılarınızdan istiyorum dedigimde cogu O NE ? dedi.Bundan haberdar olanlar ise ABİ COK PAHALI ONLAR GETİRMİYORUZ SATILMIYOR DEDİ.Mesela adidas ın en kaliteli suslu puslu yeni sezon ayakkabısı o zmanda 130 tl iken benim isimi gorecek motion control ozellikli ayakkabısı 240 tl idi..VE malesef o zmanlar dizlerimdeki rahatsızlıgın agrının sebebi asırı ice basmammı engellemeyen ayakkabılarla kosmamdı ve bunu o zamanlar gittigim en az 6 ortopedistten hicbiri bilmiyordu kendilerine ben hergun en az 4 km kosuyorum bilgisini vermeme ragmen hicbir fikir uyanmadı beni ayakkabı secimi ile ilgili ikaz etmediler bilgilendirmediler ve bu bilincsizlik dizlerimde baglarda sorunlara sebep oldu heriki dizimden de atroskopiyle baglardaki paslanmalara kirlenmelere karsı operasyon gecirdim...Özetle ayakkabı seciminde dikkat etmenizde gercekten ciddi fayda var..

11. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaslar boyum 170 kilom 69,5..Bu fazla degildir herhalde degil mi?

12. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    iyi de sonuçta bildim ayaklarınızda sorun var . Ben topuk dikeni , düz taban diye tahmin ettim ama bir takım sorunlar varmış yine . Bisikletten değil yani

Ayrıca asfalt ve sert zeminde koşmanın büyük hata olduğunu kendinizde belirtmişsiniz ...

13. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    ama düztabanlık var biraz agrıyan dizimde evet...bisiklet ayakkabısında ice basmayı engelleyen bi ic yastık sistemi görmustum gecenlerde specialized ın yeni sezon ayakkabılarında ve bastıra bastıra anlatıyordu bu ozelligini ayakkabının tanıtım videosunda..boyle birsey mi denesem acaba ..ayakların durumu nasıldır genelde pedal cevirirken.dogrusu nedir ayak burnunun pozisyonunda.burun ice dönük ya da dışa dönük mü olmalıdır bunun önemi var mıdır?

14. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sizin bir ciddi "Bike Fit " firmasına danışmanız lazım . Türkiye'de yok tabii ki .Pedal çevirirken ayak pozisyonu , normal adım pozisyonuyla aynı olmalıdır . Ama sizin durumunuz için nasıldır bilemem .

Şurada size yardımcı olacak bi şeyler olabilir

www.bikefit.com

Mantık olarak ayak içe basıyorsa , ayağı normal basacak hale getirecek pedal sistemi gerekebilir . Tam da bilmesem de fikir yürütmeye çalışıyorum . Sizin pedallara ayar gerekebilir . Kallerin yönü falan . İnce ayarlar . Yada "Cleat Wedge" tarzı birşeyler . Çok teknik bir konu

15. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Cem bey bu sahane bir bilgi ve daha önce hic duymamıstım gercekten teskkurler ve acıdır ki hersey acı tecrubelerle ögreniyorum.Gercekten bu CLEAT WEDGES muhtesem birseymis ve adım gibi eminim benim boyle birseye ihtiyacım var ve bu gercekten profesyonel yardım gerektiriyor. Fore Foot Measuring Device cihazıyla ölcüm yapılıyo kolay gibi gorunuyor ama bilen birini,n yardımı gerek..Türkiye de bunu uygulayabilcek yoktur herhalde degil mi?

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    sele borunuzun ayarını yeniden kontrol edin
    normal pedal kullanıyor iseniz spd pedala geçin
    düşük değil yüksek kadans pedal çevirmeye özen gösterin
    bisiklete binmeden önce en az 15 dakika ısının ( açma germe gibi )
    kısa turlar ile başlayarak kilometreyi zaman içinde yavaş yavaş arttırın
    ağrı oluşmaya başladığı an mümkün ise bırakın
    dikloron jel tüm eczanelerde bulunur diz ağrılarına birebir mutlaka kullanın
    umarım bu tavsiyeler sonuç verir bol pedallar

17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Anca kendiniz yapabilirsiniz ya da yazışmalar yapın . Cevap gelir kesinlikle . Cleat Wedge aslında her bisikletçinin kullanması gerekn , gücü iletmeye katkısı olan bir şey . Ben ayakkabı malzemeleri satan bir yerde ince ayakkabı tabanı alarak böyle bir şey yapmaya çalışmıştım . Kendinizde yapabilirsiniz . Bisiklet ayakkabısı ile kal arasına ....

18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Cem yazmış ama bende ekleyeyim normalde taban nasıl basıyor ise yere pedala da öyle basmak lazım.Ben de hafif içe basarım, ilk spd ye geçtiğimde (mtb spd si) normal dümdüz bağlamıştım kalleri ve özellikle 30 km yoldan sonra muazzam bir ağrı başlıyordu dizlerimde ama bu ağrı sizin söylediğiniz gibi değil çevirmeyi bırakınca düzeliyordu koşuya da etkisi yoktu.kalleri doğru ayarladıktan sonra bir daha yaşamadım o ağrıyı.Sizin ağrınız pek bu duruma benzemiyor bana kalırsa başka bir sıkıntı var dizlerde.

19. Hakkı Satıoğlu

Hakkı Satıoğlu Yeni Üye

Seviye:
    merhaba Bende ayağında içe basma problemi yaşıyorum, bütün ayakkabılarım yamuluyo, küçük yaşlarda özel yapım ortopedık ayakkabılar giymeme rağmen hala biraz içe basma var (yaş 33). en son ayakkabılarım artık giyilmez duruma geldiğinde benim çok pahalı bulduğum fakat eşimin büyük ısrarı ve sağlık söz konusu oluca Adidas ın Supernova modelini aldım baya tuzluya geldi artık taksit maksit aldım. Ayakkabıda "pro modaretör" ve topukta "formotion" diye sistemleri var pro bir koşu ayakkabısı ayakkabının arka kısmından bakınca iç kısımın yüksek dışa doğru meyilli olduğu görülüyo 1 ay kadar oldu şuanda memnunum pek koşan birisi değilim daha çok günlük ve yürüyüş için kullanıyorum.

uzun yılların ardından bisiklete tekrar başlayınca ve zanansız daha erken olmasına karşın 2-2.5 km lik yokuş antrenmanlarına başlayınca benimde sol dizimde ağrı oluştu pedal çevirirken ısınınca sorun olmuyo fakat dahasonra arada giren ağrılar oluyo bir iki gün dinlenicem (profesyonel dağcı ve doktor olan abimin tavsiyesi) buz kompresi yap yumuşak viteste düz yolda hafif hafif bisiklete devam et ve kilover. :):) dedi.

20. erdal kılıç

erdal kılıç Üye

Seviye:
    tüm yazıları okudum.
    öncelikle anladığım kadarı ile sizin rahatsızlığınızın Türkçe'si yan diz bağlarında zedelenme. ağrının uzun süredir devam etmesi ise 2. veya 3. derece bi zedelenme ihtimalini yükseltiyor. eski uzun mesafe koşucusuyum, şu an Beden Eğitimi Öğretmeni ve atletizm antrenörlüğü yapıyorum. ben de bu sorunu gençken yaşamıştım. çok can sıkıcı bir süreç. 4 ay çekmiştim. ama sporu bırakmadım hatta o dönemde yarış bile koştum. size tavsiyem:
    1- mümkünse 2-3 ay yüzme sporu ile uğraşın, dize yük yapmaz ve bu arada kopan lifler tedavi edilebilir.
    2- yüzme olmazsa önce bisiklet, sonra koşuyu tavsiye ederim. ikisini de yapmış biri olarak koşunun vücuda bindirdiği yük bisikletten çok daha fazla olduğunu söyleyebilirim.
    3- sportif faaliyet sırasında kan dolaşımı arttığından ve artan kan dolaşımı kopmuş liflerdeki iç kanamayı tetikleyeceğinden spor yaparken çok sıkı olmayan bir dizlik kullanın.
    4- sakatlıkta ilk 72 saat soğuk tedavi yapılır ama sizin için bu süre geçmiş. bu saatten sonra lasonil gibi jeller ile sıcak tedavi yapılır. bu tür jelleri ara sıra kullan. ben en güzelini söyleyeyim: duşa gir, 3 dk ılık suya tut, 1dk soğuk suya. bunu 3-4 tekrar yap. bu uygulamayı günde birkaç defa yap.
    5- akşamları ayağının altına bir yastık koy. dizini kalp seviyesinden yüksek tut. bir saat böyle kal ki iç kanama varsa azalsın.
    6- mineral tüketimine önem ver. her gün bi maden suyu iç.
    sabırla buları yap faydasını görürsün.
    NOT: koşarken içe basmadan bahsetmişsiniz. koşu tekniğinizi drill çalışmaları ile daha düzgün ve ergonomik hale getirebilirsiniz. koşu drill antrenmanlarını araştırın

Ertugrul.Arda bunu beğendi.