Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2. Gün... 50 yaş üstü bisikletçilerin İznik-Bursa gezisi...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Turumuzun ikinci günündeyiz... Bugünkü rotamız Yenişehir üzerinden Bursa... Bir gün önce bisikletlerimizi İznik İtfaiyesi'ne bırakmıştık... Fikret Alb. 110 Yangın İhbar telefonunu arıyarak bisikletlerimizi istiyor... 10-15 dakika sonra İtfaiye'nin kamyonetiyle bisikletlerimiz Öğretmenevi'ne geliyor... Teşekkür ettikten sonra, çantalarımızı bisikletlere yüklüyoruz ve kahvaltı yapmak üzere çarşı içine doğru ilerliyoruz...

Ekip yola çıkmaya hazırlanıyor...

Bir fırından poğaça türü yiyecekler alıyoruz ve küçük bir çay ocağına giriyoruz... Hava biraz serin ama, güneşli... Kapının önüne, dışarıya oturuyoruz... Bu arada ben de çevreyi fotoğraflıyorum. İznik, tarihi bir şehir ve çevrede pekçok tarihi yapı var... Şehrin çevresi surlarla kaplı ve şehre her yönden İstanbul Kapı, Yenişehir Kapı, Lefke Kapı, İnegöl Kapı gibi sur kapılarından giriliyor...

Ayasofya Cami ve çevresi...

İznik Sokakları...

İznik'ten bir başka görüntü...

Aslında burada birgün kalıp, buradaki tarihi yerleri gezmek gerekir... Ama bizim vaktimiz sınırlı... Bir an önce yola çıkıp, hava kararmadan Bursa'ya ulaşmamız lazım... Saat 09:30'da Yenişehir Kapısı'ndan çıkıyoruz... Sur kapısının önünde de birkaç resim çekiyoruz... Biraz ilerledikten sonra da Kırgızlar Türbesi'ni görüyoruz... Rivayete göre bu türbede, 1331'de şehri Bizanslılar'dan almak için kuşatan Osmanlılar'la birlikte savaşırken ölen, Kırgız savaşçıları yatıyormuş...

Yenişehir Kapısı

Yenişehir Kapısı

Şehri çevreleyen surlar...

Kırgızlar Türbesi

Kırgızlar Türbesi

Dedim ya, İznik'te bir gün kalıp, sabahtan akşama kadar şehrin tüm tarihi yerlerini gezmek gerekirdi... Yola devam ediyoruz... Yol kenarındaki tabelaya göre Yenişehir 23 km uzaklıkta, ama yolda hatırı sayılır tırmanışlar olduğunu biliyorum... Fikret Alb., bu çıkışlardan bahsetmişti. Ayrıca Necati Bey de, Erzincan'a giderken buradan geçmiş ve İznik'ten sonra Yenişehir tırmanışının zorlu olduğunu söylemişti...

Zeytin dalları...

Saat 9:52'de, Yenişehir - Gemlik kavşağına geliyoruz... 5. kilometredeyiz ve biz Yenişehir istikametine doğru devam ediyoruz... Yolun iki tarafında zeytin ağaçları var... Bu yılın çok bereketli geçtiği ağaç dallarındaki zeytinlerden belli oluyor... Hasat mevsiminde olmalıyız ki, merdivenleri ağaçlara dayamışlar, zeytinler toplanıyor... Aralarda seyrek de olsa üzüm asmalarını görüyoruz...

6. kilometreden sonra yolun eğimi artmaya başlıyor. Tırmandığımız dağ Avdan Dağı... Bir süre sonra İznik'e kuşbakışı bakmaya başlıyoruz... Yokuşlar bitti mi acaba diye düşünürken, yolun kenarında bu sefer de % 10 eğim yazan bir başka tabela daha görüyoruz... Anlaşılan rampalar bir süre daha devam edecek... Zaman zaman kısa molalar vererek, çıkışımızı sürdürüyoruz...

Arka planda biraz önce yola çıktığımız İznik görülüyor...

Bülent Bey'in maşallahı var...

Zeytin ağaçları...

Yokuşlar bitti derken % 10 eğim levhasını görüyoruz...

Kamyonlar bile zorlanıyor...

Zaman zaman kısa molalar veriyoruz...

2. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Zirve...

Ve Yenişehir'e doğru iniş başlıyor...

Zirveye vardığımızda saat 11:45 olmuş, km saatim de daha ancak 12,31 km yol aldığımızı gösteriyordu... 6 km hatırı sayılır bir tımanış yapmıştık... Buradan Yenişehir'e 10 km yolumuz var... Uzaktan yolun hafif iniş ve çıkışlarla uzayıp gittiğini görüyoruz... Ama öyle hızlı iniyoruz ki, hafif çıkışlarda bile pedal basmaya gerek kalmıyor... Çabucak Yenişehir'e ulaşıyoruz...

Şehir merkezinde bir lokantanın önüne park ettiğimizde saat 12:30 olmuş, km saatim de buraya kadar 24 km gelmiş olduğumuzu gösteriyordu... Fikret Alb. Yenişehir'de bir gün kalmaya karar veriyor... Karanlıkta pedal basmak istemiyor... Biz akşam İstanbul'a döneceğiz ama o, ertesi gün Bursa'ya oradan da Karacabey'e kadar devam edecek... Bu arada bakıyoruz Bursa'ya kadar enaz 60-65 km yolumuz var ve hava 16:30'da kararıyor... Bizim acele etmemiz lazım...

Yenişehir'den görüntüler...

Fikret Albay'la Yenişehir'de vedalaşıyoruz...

Yemek yemek, çay derken Bursa'ya doğru yola ancak 13:30'da çıkabiliyoruz... Fikret Albay'ı Yenişehir'de bıraktığımız için artık üç kişiyiz... Yenişehir çıkışında yol biraz dar seyrediyor ama, birkaç kilometre sonra otoban gibi geniş bir yolla devam ediyor... Ancak yolun yüzeyi bozuk ve gevşek... Kimi yerlerde gevşek mıcır, hızımızı oldukça düşürüyor... İki üç önemsiz çıkışın hemen ardından inişler yapıyoruz... Genel olarak yol çok iyi ve rahat rahat pedal basıyoruz...

İlk defa böyle bir tura katılmasına rağmen Lütfü Hoca'nın performansı çok iyiydi... Tebrikler Hocam...

16:00'da İnegöl'den gelen yolla birleşiyoruz (54. km.)... Yolun bundan sonrası kaymak gibi asfalt... Zaten % 7 eğimli yolda, 3 km'lik hızlı bir iniş yapıyoruz... İnişten sonra Bursa Çevre yolu ve direk Bursa'ya giden yol kavşağına geliyoruz... Biz direk Bursa'ya giden yolu seçiyoruz... Dümdüz yolda 30'lu km'lerde Bursa'ya doğru pedal basıyoruz...

Bursa-İnegöl-Yenişehir Kavşağı...

16:40'da Bursa tabelasını görüyoruz... Ancak, Bursa şehir merkezine ve otobüs terminaline gitmek için daha çok yolumuz var... Bir süre sonra hava iyice kararıyor ve artık karanlıkta, yoğun Bursa trafiğinin içinde seyrediyoruz... Ama, otobüs terminalinin nerede olduğunu doğru dürüst kimse tarif edemiyor...

Bir süre sonra İstanbul yazan bir tabelayla karşılaşıyoruz ve o yöne doğru dönüyoruz... Ben döndüğümüz bu yolu, İstanbul-Bursa yolu olduğunu zannediyordum, ama değilmiş... Bir süre daha ilerledikten sonra, bir başka kavşağa geliyoruz ve tekrar İstanbul yazan yöne dönüyoruz... Diğer tabela İzmir yönünü gösteriyor... Artık şehirden çıktık ve ortalıklarda kimseler yok...

Zifiri karanlıkta, yetersiz ışıklarımızla yanlış yöne gitmenin, ya da bir çukura düşmenin ya da bir trafik kazasına karışmanın tedirginliği içinde yoğun ve hızlı bir trafiğin içinde ilerliyoruz... Karanlıkta birkaç kere sağa-sola dönüşler yaptıktan sonra, İstanbul-Bursa yoluna çıkmayı başarıyoruz... Sonra da Otobüs Terminaline doğru pedal basıyoruz... Daha sonra haritaya baktığımda, Bursa tabelasından sonra karanlıkta 15 km kadar gitmiş olduğumuzu görüyorum...

Otobüs terminaline girdiğimizde ise saat 17:55'ti... Nilüfer Turizm'in İstanbul'a 18:00'de kalkan bir arabası varmış... Tur dönüşlerinde hep olduğu gibi, biletleri aldıktan hemen sonra, hani derler ya koştura koştura bisikletleri bagaja yerleştirip, 2-3 dakika içinde otobüse biniyoruz... Otobüs hareket ettikten sonra turu sağ salim bitirmenin ve başarmanın heyecanını yaşıyoruz... Aslında İstanbul'a ulaştıktan sonra herbirimiz eve kadar 6-7 km daha karanlıkta pedal basacağız...

2. gün : İznik - Yenişehir - Bursa (27 Kasım 2006)

Yapılan km : 87,24 km
    Pedal basma süresi : 4:56:30
    Ortalama Hız : 18,11
    En yüksek hız: 47:7 km
    İznik'ten çıkış: 09:30
    Bursa otobüs terminali: 17:55

3. hdeveci

hdeveci Forum Bağımlısı

Seviye:
    vaybeeeeee helal olsun size valla bir solukta okudum ve seyrettim tesekkurler herbirinize ayaklarınıza saglık muthıs bır gun gecırmıssınız,imrene imrene takip etmeye devam ediyoruz.

4. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık... kadro her geçen gün genişliyor galiba... takıma yeni yeni transferlerde gelmiş.. siz artık bu kadroyla değil marmara yakında türkiye turu yaparsınız :)
    tebrikler...

5. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Süleyman Abi gerçekten harika bir güzergah. İnişli çıkışlı, yeşillik alanlar. Ne kadarda güzel. Grup ayrı bir güzel. Tamamen kusursuz bir güzellik. Ayaklarınıza sağlık..

Sevgiler...

6. M.Ergun GÖZET

M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bir kez daha tebrikler. Ne güzel bir irade ve azim gösterisi bu. Hepinize saygılarımı sunarım...

7. bikernomad

bikernomad Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Hayatı ertelemeyen insanlara bayılıyorum.Tebrikler.Bu ve benzeri forumları oluşturan arkadaşlara da sonsuz teşekkürler.Bir süre önce 89 yaşında ebediyete intikal eden emekli hakim bir dostumun sözüdür."Yaşlandım diye düşünseydim bu kadar yaşamazdım evladım;"demişti.
    Kırgız savaşçıların kümbetleri ile ilgili satırlarınız mutlaka doğrudur.Anadolunun heryeri bu tür kahramanların istirahatganları ile süslüdür.Bunları doğu beyazıt ta da ,çaldıranda da gelendost ta görebilirsiniz.Genelde beylerin mezarları kümbet şeklinde olup çevresinde de eratın gösterişsiz mezarları vardır.Zaten diğer medeniyetlerin mezarları da bizimkilere hiç benzemez.Albayım mutlaka benden daha fazla bilgilidir bu konuda.Bu toprakları bize vatan yapanların ruhları şad'olsun.
    Gün olur eğirdire yolunuz düşerse göl manzaralı kahvaltıya misafirim olursunuz.
    Kalın sağlıcakla

8. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Ah..O Yenişehir tırmanışları 4 Ağustos 2006 günü oralardan geçerken Fikret abinin sözü aklıma gelmişti (ufak bir tırmanış var) oysa o unutmuştu galiba o eğimi.. Yinede yola çıkmıştım tırmanacaktım..
    Sizlerde başardığınız için tebrikler. Yaşlı DELİKANLILAR daha nice bol pedallı günler. Sevgiler..

9. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Valla dizlerim o tatlı acıyı bilgisayar başında yeniden yaşadı, İznik-yenişehir arasını ama hep zirvedeki köy(derbent) den izniğe dönerdim. Bize bisikletin faydalarını gösteren canlı kanıtlarsınız ellerinizden öperim.

10. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    selamlar
    abilerim harikasınız :in:
    sizlerle oralarda pedal basmak isterdim
    ama inanın sevgili süleyman abimin
    doyumsuz ve yorumsuz anlatımı sonrası
    sizler gibi eşsiz insanlar arasında pedal
    basmış kadar oldum.
    teşekkürler
    herkese selamlar...

11. TheflyingfalcononTEM

TheflyingfalcononTEM Aktif Üye

Seviye:
    Nüfus kağıtları eskimiş önemli mi ?
    Gençlik ruhlardadır, gençlik gönüllerdedir..
    İşte bunlar kanıtlardır, belgelerdir..
    Ayagınıza sağlık.. Devamını diliyorum.. :)
    Paylaşımınız için en içten teşekkürlerimi gönderiyorum..

12. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Genç abiler fotoğraflar ve anlatım çok güzel, devamını bekliyorum.

13. A.Bülent Yamaner

A.Bülent Yamaner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bunlar da 2. günde benim çektiğim fotolar.

14. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Değerli büyüklerim yüreklerinize sağlık.Yaşadığınız güzellikleri bizlere yansıttığınız için sizlere teşekkür ediyorum.Daha nice güzel günlerde,yeniyüzler ve yeni yerlerin proğramlarınıza katılması dileği ile...

'''06-12-2006 Bugün ikiz yiğenlerim dünyaya meraba dede.'''

15. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Değerli büyüklerim, turunuz ve fotoğraflarınız inanın ilaç gibi oldu, ayağınıza sağlık.Haftasonu yapmayı planladığım turdan kaytarmak için soğuk hava vb bahaneler buluyordum kendi kendime.Siz büyüklerimizin bu turlarını gördükten sonra bizim evde oturma lüksümüz yoktur :)

16. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    maşallah abi maşallah yine düşmüşünüz yollara

17. hdeveci

hdeveci Forum Bağımlısı

Seviye:
    ellerine saglık bülent abi harika fotograflar tesekkur ederim paylasım icin

A.Bülent Yamaner ve Kemal Tecimen bunu beğendi.
  18. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    elinize, kolunuza, yüreğinize vede pedalınıza sağlık.
    bu güzel gezinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler sevgili abilerim...

19. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    candede yeğenlerine sağlıklı mutlu ve huzurlu uzun seneler dilerim.

candede bunu beğendi.
  20. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Herkese merhaba

İnanın yaptığınız iş,,bisiklet sporu adına, sağlık adına çok güzel bir iş. Sizler böyle, güzel geziler yaptıkça, herkesi, her yaş grubunu imrendirip, özendiriyorsunuz.
    Gençleri görüyor ve duyuyorum. Hepsi havalar iyileşse de, sizler gibi turlara çıksak diyorlar.
    Ya ben . Ben de sizleri gördükçe, bu güne kadar il sınırları dışına bisikletle çıkmayan ben , havalar iyileşse de, ben de yanıma arkadaş bulup yollara düşsem diye hayaller kurmaya başlıyorum.

İnşallah sizlerin yaptığı gibi bende en kısa zamanda , il sınırları dışına uzun soluklu bir geziye çıkabilirim.

Gezinizin çok güzel olduğu, dostluk , arkadaşlık içinde geçtiğini sizlere söylememe gerek yok. Resimlerden, aldığınız keyif , buradan bile gözüküyor.

Hepinize selam ve saygılarımla.
    Hoşçakalın.