Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2. gün… Karaburun-Mordoğan-Alaçatı-çeşme-Ovacık...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    (19 Temmuz 2006, Salı)

Çeşme-Karaburun turunun 2. günündeyim… Bir gün öncesinde zorlu bir yolculuktan sonra Karaburun’a ulaşmıştım… Sabah kahvaltıdan sonra 9:30’da yola çıkıyorum.. Ama yola çıkmadan önce bir markete girerek 1,5 litrelik 3 şişe su alıyorum… Biriyle mataralarımı doldurduktan sonra diğerlerini çantama yerleştiriyorum… Ardından Mordoğan yönüne doğru ilerliyorum…

Karaburun'da kaldığım mütevazi pansiyon...

Pansiyonun kahvaltısı çok daha mütevaziydi...

Karaburun...

Karaburun...

Karaburun...

Karaburun tabelasını ayrılırken çekebiliyorum... Dün akşam geldiğim Yeni Liman yönünde tabela yoktu...

Bugünkü rotam Mordoğan-Balıklıova-Ildırı-Alaçatı üzerinden Çeşme-Ovacık… Sabah sabah, daha ilk kilometrelerden itibaren tırmanmaya başlıyorum. Birgün önceki rüzgardan eser yok… Hava çok sıcak… Dünkü gibi vücudumun iflas etmemesi için sık sık durarak su içiyorum… Ağustos böcekleri ortalığı inletirken, eğimi fazla olmayan yolda 6 km tırmanıyorum…

Karaburun çıkışı...

6 km kadar eğimi çok fazla olmayan yolda tırmandıktan sonra, şimdi de inişe geçiyorum...

Arka planda görülen kara parçası Foça sahilleri olmalı...

Saate bakıyorum 10:05… Artık deniz de görünüyor… Sol tarafım İzmir Körfezi… Çok gerilerde hayal-meyal gördüğüm kara parçasının haritaya göre Foça sahilleri olduğunu tahmin ediyorum… Birkaç km iniş yaptıktan sonra, yol hafif iniş ve çıkışlarla bisiklet sürmeye son derece elverişli bir şekilde sürüyor… Üstelik rüzgar da esmeye başladı ve beni arkamdan kovalıyor… Denizin laciverti ise, inanılmaz…

Kaynarpınar girişi...

Kaynarpınar

13. km’de Kaynarpınar’a geliyorum… Saat 10:48… Burası küçük bir yerleşim yeri… Herhangi bir ihtiyacım olmadığı için, hiç durmadan yola devam ediyorum… Yarım saat kadar yol aldıktan sonra Mordoğan’a ulaşıyorum… Saat 11:20 ve km saatim 21,44. km’de olduğumu gösteriyor…

Mordoğan'a doğru...

Yol hafif, iniş ve çıkışlarla devam ediyor...

Mordoğan...

2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkürler süleyman bey ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  3. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    dışarda eksi 12 derece soğuk var süleyman abi sende bu resimleri koymuşsun insanın hemen bisiklete binesi geliyor paylaşım için çok sağol ayaklarına sağlık :)

4. Süleyman Şatır

Seviye:
    Şehrin hemen girişindeki Şok Market’e giriyorum… Yedek su, bisküvi türü yiyecekler ve çikolata alıyorum… Ayrıca markasını hatırlayamadığım bir enerji içeceğini de alıyorum. Çantalarıma yerleştiriyorum… Ardından şehir merkezine giriyorum. Mordoğan güzel, sakin, turistik bir yer… Buraya daha önce de gelmiştim… Yemek yemek için bir yere giriyorum… Ardından çay içmek için girdiğim yerde biraz oyalanıyorum… Yola tekrar çıktığımda saat 12:45’ti…

Mordoğan...

Mordoğan...

Şimdi önümde Balıklıova var… Hava sıcaklığı 40 derecelerde, ama beni serinleten bir rüzgar var… Ama gezi büyük bir keyifle sürüyor… Manzara o kadar güzel ki… Sol tarafımda Uzunada’yı görüyorum… Yol önümde yılan gibi uzayıp gidiyor… Zaman zaman resim çekmek için duruyorum… Trafik biraz yoğun…

Bir süre daha ilerledikten sonra, hiç zorlanmadan günün tek ciddi iniş ve çıkışını yapıyorum… Çam ağaçlarının arasında, çam kokuları içinde yolculuk sürüp gidiyor… Karaya iyice sokulmuş, akvaryum gibi koyların etrafından dolaşarak keyifle pedal basıyorum… Dünkü sıkıntılardan eser yok… Acele etmek için de bir kaygım yok…

Balıklıova...

Balıklıova...

Zaman zaman balık üretme çiftliklerini buradaki koylarda da görüyorum… 44. km’de Balıklıova’ya geliyorum… Balıklıova’daki Ildırı kavşağından Ildırı yönüne dönüyorum… Dönmeyip, aynı yoldan Çeşme’ye Urla üzerinden gitmek aklımdan geçiyor… Ama Urla’ya girmek için İzmir yönüne 12 km gidip, tekrar dönmek gerekecek… Ani bir kararla Ildırı yönüne devam ediyorum…

5. abrean

abrean Kıdemli Üye

Seviye:
    süleyman bey
    azminiz ve gücünüzle daha bir çok güzel gezilerin altına imza atacaksınız. ve bizler sinin gerinizde seyir eden bisikletçilere çok güzel örneksiniz.
    Güzel kareler için de teşekkür ederim.
    Saygılarımla.

6. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    elinize saglık süleyman abi çok güzel bir gezi aladım güzel fotolar güzel içim gidiyor valla hele son iki resim eski günlerimi hatırlattı urla ilçesinde askerlik görevimi yaptıgım için balıklıovaya sık sık gidip gelirdik çok güzel yerler gerçekden tekrar elinize saglık.

7. Süleyman Şatır

Seviye:
    Eski Balıklıova köyü... Resmi uzaktan çekmişim, binalar zor seçiliyor...

İki kilometre daha gittikten sonra, bir gün önce geçtiğim Parlak köyündeki gibi terk edilmiş, yıkılmaya yüz tutmuş, taş binalar görüyorum… Yol kenarında sebze, meyve satan ikiköylü kadının yanında duruyorum… Kadınlardan bu evlerin bulunduğu yerin eski Balıklıova köyü olduğunu öğreniyorum… Köyün halkı evlerini terk ederek, denize yakın yerlere ev yapmış, buralara yerleşmişler… Artık balıkçılık yapıyor, turist bekliyorlarmış…

Yola devam ediyorum… Önüme bir çeşme çıkıyor… Bu çeşmeyi görünce duruyorum… Bir gün önce 3 km ilerideki kavşaktan Karaburun'a gitmek için Sakız Adası tarafından gitmek gibi ne kadar yanlış bir tercih yapmış olduğumu düşünüyorum… O kavşaktan, şimdi bulunduğum yöne dönmüş olsam, bu çeşmede su takviyesi yapacak, son derece keyifli bir yoldan Karaburun’a ulaşacaktım… Karaburun'dan sonra 4-5 km sıkı bir tırmanıştan sonra o gün yaptığım uzun tırmanışları ise, hep inmiş olacaktım… Ayrıca, susuz kalma gibi bir problemim de olmayacaktı…

Neyse, bu arada Mordoğan’da aldığım enerji içeceği aklıma geliyor… Biraz içtikten sonra, üstündeki etiketi okumak istiyorum… Karınca gibi yazıları okumak için, yakın gözlüğümü takıyorum… Etikette ‘aktif idman esnasında içmeyiniz’ gibi bir ifade okuduğumu hatırlıyorum… Peki ne zaman içeceğiz… Yarısını içmiş olduğum, enerji içeceğini çöpe atıyorum...

Ildırı yol ayrımı... Ildırı'ya doğru devam ediyorum...

Bir gün önce, Karaburun'a gitmek için bu yönü seçmiştim...

Eşsiz güzellikteki koylar...

Burası ileride sitelerle dolacak... Kooperatif tabelası dikilmiş... Birkaç örnek bina yapılmış...

Daha önce yapılmış beton yığını siteler...

Tekrar yola çıkıyorum ve birgün önce gelmiş olduğum Ildırı yol ayrımına geliyorum… 50. km., saat 14:40… Ildırı yönüne dönüyorum… Hafif rampayı hiç zorlanmadan çıkıyorum… Artık geçtiğim yollar, bir gün önce geçtiğim tanıdık yollar… 60.66 km’de Ildırı’ya ulaşıyorum… Gerçekten burası dün görüştüğüm adamın söylediği gibi tam 125 km… Güya ben buraya dün akşam ulaşmış olacaktım… Oysa ertesi gündeyim ve saat 15:12 oldu bile…

Ildırı'da Erythrai Oteli...

Ildırı koyları...

Şifne...

Ildırı’da hiç oyalanmadan Çeşme’ye doğru pedal basıyorum… Bir saat sonra Şifne kavşağına geliyorum… Saat 16:15, km 73,74… Erken olduğu için Şifne yönüne dönüyorum ve birkaç dakika sonra Şifne’ye ulaşıyorum… Şifne (Ilıca), kaplıcaları ve şifalı çamuru ile ünlü… Burada bir termal otel var… Birkaç resim çektikten sonra, tekrar ana yola çıkıp Çeşme yönüne dönüyorum…

Çeşme plajları...

Sheraton Çeşme...

Bir süre sonra Çeşme Plajları’ndan, ardından Çeşme Sheraton’dan geçiyorum… Sahilde birkaç resim çektikten sonra, anayola çıkıyorum… Vakit erken olduğu için, Alaçatı’ya da uğramaya karar veriyorum… Ama sahilde yol alırken, Alaçatı kavşağını geçmişim… 1,5-2 km kadar anayoldan İzmir yönüne gidiyorum… Kavşaktan Alaçatı’ya dönüyorum… 15 dakika kadar sonra Alaçatı sokaklarında pedal basıyorum…

Çeşme sahilleri...

Çeşme sahilleri...

8. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    helal olsun gençlere kök söktürüyorsunuz ne desem az olur süper bir gezi olmuş gezi biraz ufak kalır ama fotolar için teşekkürler umarım böyle güzel büyük çaplı gezileriniz devam eder

9. Süleyman Şatır

Seviye:
    Alaçatı kavşağı...

Alaçatı'ya doğru...

Alaçatı sokakları...

Alaçatı kendine özgü taş evleriyle, küçük lokantalarıyla, sokaklardaki resim galerileriyle, küçük otelleriyle yerli-yabancı turistleri çeken turistik bir yer… Sörf yapanları görüntülemek için Alaçatı’dan çıkıyorum ve 3-4 km daha oldukça sert esen rüzgara karşı pedal basıyorum… Ve dünyanın en iyi sörf yapılan 10 koyundan birine ulaşıyorum… Bu koyun özelliği derinliği fazla olmaması ve her zaman esen rüzgarı…

Sörf yapanları görüntüledikten sonra dönüşe geçiyorum… Önce tekrar Alaçatı’ya dönüyorum… Çeşme merkeze girmeden kestirme ama, inişli çıkışlı bir yolda, 15 km daha pedal basarak, 19:30’da Ovacık köyündeki Çağdaş Site’ye ulaşıyorum... Evde, kızkardeşlerim, annem, eşim ve kızım beni, büyük bir sevinçle karşılıyorlar… Böylece bir turdan daha sağ salim dönmenin, başarmanın mutluluğunu yaşıyorum... Tur bitiminde km saatim 110,24 km yol yaptığımı gösteriyordu…

irfancan bunu beğendi.
  10. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    geziniz ve kış ortasında yaşattığınız yaz tatili anıları için teşekkürler ellerinize ayaklarınıza sağlık

11. t-genc

t-genc Forum Bağımlısı

Seviye:
    süleyman abi sağol,güzel gezilerini paylaştın yine bizlerle.yazı yeniden yaşadım senin sayende.ben de bu yaz gezcem inşallah

12. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    süleymancığım bize yazı yaşattın gene harika yerler gezmişin gene ayaklarına ve ellerine sağlık teşekkürler
    kemal tecimen

13. c.turhan

c.turhan Aktif Üye

Seviye:
    Güzel Ege'nin güzel sahillerinde bizlere yaşattığın sıcak günler için teşekkürler...
    Pedallarına kuvvet

14. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Süleyman Abi böyle boş ve bir yanı deniz bir yanı yeşillik olan yollara bayılıyorum. Harika yerler. Umarım böyle güzelliklerde birlikte pedal çevirmek nasip olur. Her geçen gün sizlerden bişey öğreniyoruz. Buda beni çok mutlu ediyor. Ayaklarınıza sağlık. Paylaşım için çok çok teşekkür ederim.

Sevgiler...

15. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    soguk kış gününde yüzmek istedim.çok güzel yerler.teşekkür ederim...

16. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    abi selam
    yene kendi tarzını ortaya koyup
    bisiklet sporunda ilk gün
    yaşadıgın olay sonrası
    her ne olursa olsun hedefe varılacagını
    bir örneginide bizlere gösdermiş oldun ..
    teşekkürler...
    yazılar bir serüven gibi
    resimler ise kışı unutturmaya yetti...
    teşekkürler...

17. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Süleyman abi merhaba.

Yine harika resimlerin ve güzel anlatımınla seni takip ediyorum.İmrenerek izledim ve okudum birazda sayande ısındım.Değerli büyüğüm ellerine ve yüreğine sağlık.Senin gezi ve izlenimlerin bizlere rehber oluyor tekrar teşekkürler...

18. mehmet_svm

mehmet_svm Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu soğuk günlerde yazın sıcaklığını ve güzelliğini hatırlattığın için teşekkür ederim...

19. A.Bülent Yamaner

A.Bülent Yamaner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sevgili Süleyman,
    2. gün gezinin daha zevkli geçtiği anlaşılıyor. Keşke Urla yolundan dönseymişsin diyecektim ama eve geldikten sonra başına gelenleri bildiğim için iyiki o yöne gidip yolunu uzatmamışsın.
    Ayrıca gezinin, yazımının gecikmesi de iyi olmuş, bizlerin bu kış günlerinde bisiklet ve gezi özlemi duyduğumuz zamanlarda yaz günlerini hatırlamamızı sağlıyor.
    Anlatım resimler ve paylaşımın için çok teşekkürler.
    A.Bülent Yamaner

20. pelo-selo

pelo-selo Üye

Seviye:
    Süleyman bey,

Yeni yılınızı ve bayramınızı kutluyorum, ailenize de çok selamlar.
    Güzel bir bayram gezisi yapmışsınız, izin sayenizde de bizler resimlerden imrenerek izliyoruz. Mordoğan ve Kaynarpınar'a gitmeyeli 5 sene kadar oldu, benimde dayım ve teyzemim yazlıkları var çok güzel yerler resimleri görünce yazın ilk iznimizde gitmeyi listenin başına yazdık ama bakalım tandem bulabilecekmiyiz izmir de, belkide yazın karşılaşabiliriz o yollarda. İyi günler dileğimle.

İlknur Alıcıoğlu