2. elde dolandırıcılık-vurdumduymazlık

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Merhabalar,

Forumdan bir üyeden aldığım 2. el malzeme belirtilen özelliklerde çıkmadı ve bisikletime uymadı. Durumu whatsup üzerinden satıcıya yazılı olarak bildirdim ve kendisi de ilanda yanlış belirttiğini kabul etti fakat ürünü iade almak istemedi ve sonrasında dahada kendisine ulaşamadım. Benim karaliste de yazdığım mesajdan sonra yeni bir profil açmış ve foruma yeni bir ilan daha açmış satışa devam ediyor. Benim sorum bu vatandaşa karşı hukuksal olarak bir yol izlenebilir mi? Aldığım ürün 140 TL değerinde. İsmine ptt üzerinden yapılmış havale dekontu ve whatsup yazışmaları mevcut. Ayrıca telefon numarası ve adresi de var. Ürünün ilanıda site üzerinde kayıtlı. İlanda verilen bilginin yanlış olduğunu whatsup yazışmasın da kendiside kabul ediyor. Parası pulu dışında yapılan kalleşliği içim kaldırmıyor. Konuya vakıf olan kişiler yardımlarını esirgemezse sevinirim.

Scudo

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Yapılır,çıktılarını alıp en yakın Cumhuriyet başsavcılığına başvurun. Bunun gibi insanlar yığınlarca var. Donanımhaber'de hergün böyle tiplerle karşılaşılıyor. Olası başka dolandırıcıklıklara karşın profilini burada açıklarsanız yeni alışveriş yapacaklar için uyarı niteliğinde olur hatta forumdan uzaklaştırılması bile sözkonusu olabilir. Geçmiş olsun,sahibinde.com ve sanalpazar.com gibi siteler tercih edilmesi gerekiyor böyle durumlarla karşılaşmamak için.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@Burak_Dingiloglu

Cevabınız için teşekkür ederim. İsmini zaten (link) isimli konuda paylaştım. Ayrıca konularını sürekli takip edip her açtığı ilana gereken mesajı yazıp satış yapmasına elimden geldiğince engel olmaya çalışıyorum. Ayrıca yönetime de durumu bildiren bir mesaj gönderdim. Gerekirse daha sonra burdan da ismini paylaşırım. Ama şu anda haklıyken haksız duruma düşmemek için buraya yazmıyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Burak_Dingiloglu

Bu gibi olaylarda ceza davası açılıp hüküm veriliyor mu? Mahkeme suç kastı arıyor diye biliyorum; aynı sele borusunun farklı çapları için ciddi bir fiyat farkı olmadığına göre ilanın dolandırma kastı ile açıldığının kanıtlanması oldukça güçtür bence...

Benim tavsiyem, avukat tanıdığınız varsa onunla konuşun. İlamsız icra takibi veya noterden ihtarname göndermek gibi seçeneklere yönlendirecektir sizi muhtemelen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hata olduğunu kabul ediyorsa dolandırıcılık gerçekleşmiş sayılmaz

eğer farklı bir şey gönderip tamamen iletişime hiç cevap vermeseydi o zaman bahsedilebilirdi

Murat B nin yürüttüğü mantık doğru, dolandırıcılık kazaen işlenebilen bir suç değildir, kasten işlenir

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@Murat B.

İlanda dolandırma kastı olduğunu sanmıyorum. Fakat satıcı istemeden de olsa elma için ödeme yapan alıcıya armut gönderiyor ve ürünü geri almayı reddediyor. Yani paramı aldım ne uğraşıcam modunda arkadaş. Bunun neticesinde de benim mağduriyetim oluşuyor. Sonuçta ortada bir haksızlık var. Bununla ilgili en kolay çözümü merak ediyorum açıkçası. Bu şerefsizlerin yaptıkları yanlarına mı kalacak yani?

• Beğen
Tepkiler: gökçee

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@halil ibrahim duran

Kabul ediyor fakat netice yok. İade etmek istediğimi söyledikten sonra iletişimde yok maalesef. Dolandırıcılığa girermi bilmiyorum ama elimde 140 TL ye aldığım işime yaramayan bir sele borusu var :) Satıcı 1000 km uzakta olmasa kullanacak yer bulurdum aslında ama yapacak bir şey yok maalesef :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben suç yok demedim, başlık dolandırıcılık olduğu için dolandırıcılık olmaz dedim.

yazılanlardan yola çıkılacağı için arz ediminin yerine gelmemiş olması sorun olduğu için sulh ceza yerine sulh hukuk mahkemesine müracaat etmeniz gerekir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hic uzatmaya gerek yok direkt en yakin adliyeye gidip dolandirildim suc duyurusunda bulunacagim deyin yonlendirecekler...Sonrasinds birakin o ugrassin
..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Fırat D.

dolandırıcılık suçunun şekil şartları gerçekleşmemiş ki dolandırılsın; burada ticari anlaşmanın şartlarına uymama durumu var. bunu da yukarıda izah ettim

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Mersinli birçok bisikletsever var.Birkaçı olayla bağlantılı empati yapıp,kişinin ilanlarından birine talip olup,buluşup bir güzel tahsil edilebilir.Ben şahsen yaşadığım şehirde yaparım ciddi ciddi bunu.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@Barış TURAN
Iyi niyetiniz icin tesekkur ederim ama kimsenin boyle bir sey yaparak zan altinda kalmasina razi olmam. Turlu turlu insan var. Yardim edicem derken kendine birsey olur sonra hic gerek yok. insanin zoruna gidiyor ama bazi seylerden ders cikarip bir daha yapmamak lazim iste. Bu isin obur dunyasida var hem.

• Beğen

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
@halil ibrahim duran
Halil bey yardimlariniz icin tesekkur ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@halil ibrahim duran
Basima buna benzer bi olay daha once geldigi icin en kisa sekliyle yonlendirilmesini saglamak icin soyluyorum...Sonucta adliyeye gidip ben dolandirildim suc duyurusunda bulunacagim dediginizde aa hayir sen ticari anlasmaya uymamazliga giriyosun hadi bakalim gerisin geri eve demiyorlar veriyolar eline bi kagit yaz buraya olayi diyorlar sonra sag el sol ayakta oturarak imzani aliyorlar sonrasinda sucun kapsamina gore onlar belirliyor ne olup ne olmadigini o yuzden burada suna giriyor buna giriyor demenim bi anlami oldugunu dusunmuyorum...Ama sanirim siz hukukcusunuz benden daha teknik baktiginiz icin olaya neye girip neye girmedigini daha iyi biliyorsunuz :)

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Konu hukuk davası gibi duruyor.

CEMİKO74

Üye
Tepki
39
İsim
Cem
Bisiklet
Whistle
Ben bu arkadaşın bisiklet sporu ile samimi bir şekilde uğraştığını sanmıyorum.Yalan yanlış bilgilerle insanlara 3 kuruşluk mal satıp nasıl hala bu forum da dolaşabiliyorlar hayret doğrusu.Yönetici arkadaşlarımızın bu çeşit(!) insanları forumdan atmaları ve bir daha üye olamamalarını sağlamaları gerekli...