Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2. El Alışverişlerde 'Ölücü' Sorunu

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında ToffieBoi tarafından paylaşıldı.

1. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bugun de başıma gelince, bi konu açıp böyle hikayeleri toplayalım dedim.
    Daha önce Fotoğraf, RC taşıtlar, Bilgisayar Parçaları gibi alanlarda 2. el alışveriş yapmış olsam da, bisiklet sektöründeki ölücüleri tamamen aynı yere koyuyorum. Kesin çok güzel, eğlenceli diyaloglar çıkacaktır.

Mesela başıma bugün gelen bir olay.
    Lastikler, iç lastikler ve ruble ile beraber jant seti satıyorum. 1350TL istedim.
    Alıcı(!) önce gelip lastiklerimi kötülüyor. İşte hemen patlyıor bunlar, kimse memnun değil, şöyle böyle diye. Hemen arkasından ise nedeni belli oluyor.
    -Lastiksiz 700 lira çalışır benden.

Hayır adam gibi pazarlık yapsa, rubleyi falan çıkartıp belki yaklaşacağım istediği fiyatlara...

Bir tane de Sahibinden.com'dan. Kardeşimin eski netbookunu satıyorum.
    Mesaj geldi. Kişi bir ilan numarası koymuş. Mesajın devamı ise şu "tks dsnrmsn"

Neyse;
    Bakalım sizin başınıza neler geldi.

2. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2004 model temiz bir aracımıza ilan açtım malum sitede birisi mesaj atmış 93 model dökülen arabayla takas:evil:

3. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Xt'nin Kitlemeli Arka Mekanizmasını Satıyorum İstediğim Fiyat 185 TL...Yarışçı Biri Aradı Hocam Ürününüzle İlgileniyorum,Fiyatı uygun Ben İstanbulda Bir Kaç yere Sordum Dedi..Neyse biraz indirebilir misiniz dedi..5 Lira Daha İndirebilirim Dedim(Ki hem Fiyat Uygun Diyor Hemde Biraz Daha İndir Dedi)İstersen Kargoyu'da Karşılarım Dedim :D ..Bu Başladı ya Xt O kadar sağlam değil aslında Xtr Almak istiyorum'da ikinci el uygun bulamadım.Gerçi Şuan Slx Deore Bile yeter aslında'da dedi..Geldi bana Shimanonun tüm modellerini anlatmaya:D İnternetten Baktım Acera Kullanıyor.Bisiklkette Acera Set var Sonra da Shimano Deore Slx'i kötüledi.. O Böyle Bu Böyle...Neyse aradan iki hafta geçti bu parçayı almadı..Ben İnternete Tekrar Koydum yine bu aradı ben anlamadım bu kişinin aradığını konuşurken ilden filan bahsedince Faceden'de girdim profile tamam dedim hapı yuttuk..Yine Alacam dedi Başladı Shimano'nun modellerini anlatmaya,ya bir şeyde diyemiyorum şimdi Parça Elimden Çıksın diye belki alır:D En Sonunda Yine Almadı...Daha Sonra o parçayı sattım başka bir parça satarken bu mekanizmanın resmini görmüş aynı karede kardeş konuşalım numara 05....... Tam Trajikomedi daha önce hiç böyle bir olayla karşılaşmamıştım....

Ek:Slx Vites Kolu Satıyordum 1 2 ay önce Kutuda Yazıyor Zaten Slx Olduğu Gencin Biri Yazmış Özelden:Abi Vites Kolları Slx mi?

4. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    sahibinden.com'da bir ilanım vardı. Detaylarında ise açıkça belirttim. Ürün fiyatı da 650 TL idi

-Pazarlık kesinlikle yoktur.
    -Takas teklif etmeyin. Sadece para karşılığı satılacaktır.

Buna rağmen gelen mesajlar

-300 lira vereyim.
    -Telefonla takas edelim. Yalnız telefon yurtdışından geldi. Kayıt işiyle ben ilgilenmem
    -Bende üst modeli var ama bana fazla. Üstüne para verirsen değişelim.
    -Haydi 350 lira olsun (300 lira teklif eden kişi)
    -Hadi tamam 450 liradan bir kuruş vermem. (Yine aynı kişi)
    -İkinci el ürüne sıfır fiyatı istiyorsun. Bak 500'de anlaşalım (Önce 300 teklif edip sonra 350, son olarak 450 teklif eden kişi. Ürünün sıfırı da 925 lira)
    -Çok pahalı satıyosun (Bunu diyene daha uygun fiyatlı satan varsa bulun ve onlardan alın diyorum. Daha da laf söyleyen olursa malzeme bana ait. istediğim ürünü istediğim fiyattan satarım diyip geçiyorum)

Sonuç olarak;

Fatal error.

Kimisi diyor ki mal seninse alıcı da istedi fiyatı biçebilir. Yahu kardeşim ben belirtmişim. Pazarlık kesinlikle yok demişim. Ne bok yemeye hala düşük rakam teklif ediyosun. Hadi onu da geçtim hödüğün ilk teklifi benim istediğim rakamın yarısı bile değil.

Not: Aynı ürünü benden daha düşük fiyata satan ikinci bir ilan yoktu.

YüzSürKoş ve Deniz bunu beğendi.
  5. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ölücülerle başım dertte benim de,1400TL bisikletimi koydum,
    -800TL hemen alırım, yazmış beyefendi :D

Cevap yazdım: arkadaşım,"çiziksiz,5 aylık bisiklete 800TL diyorsun ,el insaf ya el insaf " yazdım,bi daha dönüş yok tabi,daha bunun gibi niceleri..

6. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2000 tl istediğim bisiklet ilanıma pazarlık yok, takas yok diye yazdım. Okuma yazma bilmeyen iki gereksiz varlıktan:
    Ps4 takas var mı?
    1400 tl nakit vereyim, gelip evinden bisikleti alayım.

Normalde cevap vermem ama ikinci soruya şöyle yanıt verdim:

Düz 1000 tl yapalım, evinize kadar da ben getireyim.
    :D

Bisiklet camiasında ikinci el fiyasko. Çok fazla gereksiz adam var. İlanı bile okumadan pazarlığa giriyorlar. Millet olarak OKUMUYORUZ! Sanırım seninle bu muhabbeti 3-4 yıl önce yapmıştık :)

7. Halil Barış Çaldıran

Halil Barış Çaldıran Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben de yol bisikleti almak icin takas dusunur mu diye sordum bir adet harika bir cannondale caad 10 vardi, doğal olarak kendi bisikletim yeterli gelmezdi ben de ghost cross 5100man ve floyd rose kasa bir elektro gitar onerdim sakayla karışık, acikcasi cannondale hala 3000 civarina satışta sonra hizimi alamayip :) elektro gitar ilgilerini cekmezse diye kinect sensoru ve 2 kolu dahil 240gb xbox360 slim onerdim ve dogal olarak cevqp gelmedi hala kendime gülüyorum ama bazen oluyor boyle şeyler. En azindan takas yoktur yazmiyordu ilan metninde :p

Şevket Akça bunu beğendi.
  8. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam Açtığım İlanlara birde telefondan bakıyorum acaba ben mi yanlış yazıyorum'da adamlar okuyamıyor neyse benim telefon 4 5 yıllık Nokıa 5800 Şuan Ölücüler'de Samsung S3 Iphone 4'den aşağısı yok tahminim ben kendi yıllanmış telefonumda okuyorum adamlar fiyat göremedim özelliği yazmıyor gibisinden hep dertleniyor...

Deniz bunu beğendi.
  9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Katılıyorum. Sorun ölücülerle sınırlı da değil; işin satıcı tarafında da ömrünü tamamlamış ürünleri satanlar, ilana sıfırından daha yüksek fiyat koyanlar, forumu ilan açmak dışında hiç birşey için kullanmayanlar var. Piyasa bu kadar kötü olduğu için çoğu kişi de uzak duruyor, meydan onlara kalıyor.

Ebay'in sistemi bütün dünyada bu kadar iyi çalışırken bizdeki gittigidiyor'un niye aliexpress gibi olduğu da ayrı bir tartışma konusu bence.

10. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Bu ölücü arkadaşlar yüzünden elde 2 adet mtb var fazlalık. Bir de ufak dükkan açmaya yetecek kadar malzeme; bunlar gibi tiplerin altında olacağına balkonda / depoda dursun daha iyi... Milyon tane olay yaşadık; bizim insanımız kıymet bilmiyor...

CandanC, Raven_35, T. Tezcan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    valla özellikle şu facebook 2.el bisiklet sayfası gibi gruplara ilan atmak büyük cesaret kan davası çıkar o derece mal insanlar var araştırma yapmayı bilmez bi aliexpress öğrenmiştir iyiki durdurabilene aşk olsun orda bile fiyatlara bakmaz
    ilanı okumaz ve yorum yapma zorunluluğu vardır sanki

Ulaş Çavuşoğlu ve Ali Ç. bunu beğendi.
  12. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yazın tur bisikletimi satarken çok denk gelmişlerdi bana.
    1500`e ilanda bir sürü ekstra malzeme veriyorum, parça parça satsam daha yüksek fiyata gidecekken sırf elimden biran önce çıksın diye bütün malzemeleri verirken, genç arkadaşlarımızdan birisi ekstra malzemelerle (bagaj+çantalar vs.) 1000tl teklif edip, bisiklete de çamur atmayı ihmal etmemişti.

Ultegra 10 lu tek sağ kol koydum ilana, yedek tutsam bile benim için sorun değil, birinin ihtiyacı görülsün diye duruyor ilanda.
    İlandaki fiyatının yarısını teklif etmiş birisi, tabi ki cevap vermedim.

13. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    garip hitap şekilleriyle karşılaşmışızdır hepimiz ama "gülüm" ne abi

Evliya, CandanC, YüzSürKoş ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  14. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    en çok yazdığınız fiyatın yarısını önermiyorlarmı ona hasta oluyorum.

Eren Can Güldalı bunu beğendi.
  15. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Arkadaş muhtemelen Adana'lıdır. Çok kullanılır orada :D
    Ama yine de komik :D :D

Efe Yamac Yarbasi bunu beğendi.
  16. Oğuz.

Oğuz. Kıdemli Üye

Seviye:
    Telefonda konuşurken "biz bu işleri biliyoruz" ses tonuyla konuşanlara ve özellikle pazarlık sünnettir geyiklerine ayar oluyorum.

17. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Malum hepinizin bildiği hepsiburada ghost şenliğinden bir adet bisikletim geldi o zamanlar. sıfırı 1900tl, ben 1300tl koydum. '900tl vereyim. hiç yoktan kullanacak birine gitsin, sevabı var' diyen mi istersin, 'nakitte mağazalar 1500tl düşüyor, 900-1000tl düş' diyen sığırlar mı istersin. Neticede sanalpazardan %5 site komisyonu ekleyip istediğim rakama sattım.

geçenlerde de XBox 360 slim satıyordum. jtag / rgh'li. 320gb hdd. tek kol. son ne olur dedi biri. Çanakkale'denmiş. 530TL dedim. baya konuştuk. kinect ilanımı da görmüş. kinectle birlikte 500tl vereyim, hemen gelip alayım dedi. Hayır madem kafanda bazı şeyler var, baştan söyle,ikimizi de yorma. varsa aynı rakama göster adetli alayım dedim :)

bisiklet, konsol vs farketmiyor. ölücü heryerde aynı. bir de akıl vermeye kalkmıyorlar mı ölüyorum. dün de bir ilanda gördüm bmx satıyor baya da temiz, markalı güzel bişey. 800tl demiş. altına bi mal atlamış 100tl çalışır. imkan olsa da üstüne bi yüz daha koyup beyin nakli yaptırsan...

18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bunun bir adım ilerisi, önerdiği fiyatı ödeyemeyenler var. Forumda denk geldi bana, grupseti satarken.
    Telefon bıraktı, arar mısın dedi. Aradım. Dedi abi böyle, şu kadar nakit param var, olur mu?
    Olmaz dedim.

Neyse 2 gün sonra alacağım grupsette %10 indirim yaptı merlin. Ben de indirimi kaçırmamak için aradım adamı, dedim böyle böyle. İndirim var. Söylediğin fiyata veririm.
    Tamam abi olur dedi. Dedim ilanı kapatıyorum, hangi rubleyi istediğini falan bana mesaj atarsın. Ona göre kargolarım sana. Olur dedi.
    2 saat sonra mesaj attı forumdan, abi yarın haber vereyim diye. 2-3 gün geçti aradan, param yetmiyor alamıyorum...

E hani vardı o kadar paran? Ne oldu demedim yüzüne tabi. Ne yapayım, dövüp mü alayım parasını.
    Tabii bu arada ben çoktan siparişini verdim yeni grupsetin falan. Neyse baba-bank'dan borç aldım falan da öyle hallettim...

19. ioalici

ioalici Kıdemli Üye

Adı:
    İbrahim Onur ALICI
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Vallahi ben de bir ilan verdim. Telefon numarasi vermemisim. Bugun ekledim ama eklemese miydim yoksa diyorum. 10 kisi aradiysa 2si saygili insanlardi. Biri daha bastan "etmez demiyorum yanlis anlamayin" diyebilecek kulture sahipti. Neler neler... Esnafimiz iki satir iş ahdi yazmaz notere para vermez sonra da parasini tahsil edemez sacma sapan seyler alir sonra da elden cikarmaya calisir. Bugun de bana telefon vermeye calistilar. Telefonum var diyorum olsun satarsin bilmem kac lira eder diyor... karsimizdakini gerizekali zannetmek huyundan vazgecelim arkadaslar. Bunu biraz da ebeveynler yapiyor. Bilmiyorum beni arayanlarin seslerinden konusmalarindan 16-20 yaslarinda gencler gibi anladim. Tabi ki herkesi itham etmiyorum yanlis anlasilmasin. Cocuklar buyuyene kadar ne isterse aliyoruz. Sacmalasa guluyoruz. Ozguvem tavanda... daha o paranin %1ini calisip kazanmamis pazarlik yapiyor... para da sanal oldu az mi cok mu bilmiyor o da baska bir sorun... biri 1000 simdi vereyim falanca zaman param gelecek sulh oluruz diyor. Mortgage sanki. Hem seni tanimam etmem nereden cikardin guvenecegimi... Istiyoruz hemen almamiz gerek mi? Gelecegimizi ipotek altina almaktan korkmuyoruz. Benim yas grubumda 10 yildan asagi borcu olan yok... sakin yanlis anlasilmasin ben kendimi de sucluyorum. Cocuklugumdan beri surmemistim bisiklete baslayayim dedim. (10 yil once universitede deneyeyim dedim Ankara Kurtulustan GOPa gittim yarisinda tikandim ve unuttum) ihtiyaclarimi ve yapabileceklerimi tam belirleyemedigimden yanlis secimler yaptim ve tekrar aldigim bisikleti zararla satiyorum. Biz pur pak degiliz maksatim suclamak degil sorgulamak ve tartismak...

Sefa bunu beğendi.
  20. Mehmet Akın

Mehmet Akın Yeni Üye

Seviye:
    Sahibinden'de yaşadığım birkaç anı:

-Geçen yaz kiralık daire ilanı vermiştim. Telefonum ödemeli olarak arandı. Herhalde bir arkadaşımın şarjı falan bitti acil bir durum için beni arıyor diye düşündüm. Hemen ödemeli aramayı kabul ettim. Bir de baktım ki telefonun öbür ucunda bir dayı, "Abi sizin falanca yerde kiralık daireniz varmış, ne kadar istiyosun" demez mi! Sizi ödemeli arayan bir insana evi kiralamak(!) :alkis:

-1600 liraya ikinci el olarak verdiğimiz ilana yazılanlar: Alıcı(!)-200 liraya olur mu? Tamam dersen bugün gelip alayım.
    Ben - Pedalları olur. Bugün gelin alın.
    Alıcı(!) -Sonuçta ikinci el değil mi?
    Ben - :eek:

Ali Ç. ve ysufdran bunu beğendi.