Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2.el alım-satımlarda profesyonel dolandırıcılık yöntemleri

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Süleyman Çakır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Çakır

Süleyman Çakır Forum Bağımlısı

Aslen Sivas, Yaşam Antalya, iş gereği Tekirdağ'da
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Forumda ilanım da vardı, belki çoğu arkadaş bilir. Sram Avid XO sıfır bisikletten çıkma fren setini, Konya'dan bir kardeşimize gönderdim. Zaten piyasa fiyatının yarısına satılan set için biraz daha indirim yaptım, öğrenciyim dediği için. Neyse set arkadaşa sabah saatlerinde ulaşmış, o andan itibaren watsaptan bir bombardımandır başladı. Bir taraftan resim atıyor, bir taraftan yazıyor: "Sen sıfır demiştin ama gönderdiğin paketten tozlu topraklı, paslı-küflü bir fren çıktı" diye basıyor yaygarayı :D
    İnanın kendimden şüphe ettim. O kadar prof. bir şekilde anlatıyor, haktan hukuktan bahsediyor, Allah diyor, kimsenin yanına kar kalmaz diyor ki, tepemden kaynar sular dökülmüş gibi oldu. Neyse biraz toparlanıp kendime geldim. Nasıl olur dedim, benim gönderdiğim sette kılcal bir sökülme izi vardı en fazla, set kadrodan sökülürken oluşan. Resim çekme haricinde poşetinden, kutusundan bile çıkarmadım.
    Gönderdiği resimlere bakınca hemen anladım, resimlerin benim sete ait olmadığını. Adeta arazide yarış görmüş, yağmurun altında kalmış ve perişan olmuş bir fren fotosu gönderdi. Ama hala çocuğun ne yapmak istediğini anlayamadım. Kaliper üzerindeki numara, faturada yazan numaradan farklı, bu işin içinde bir iş var deyince çocuk biraz afalladı. Neyse, diyaloglar gitgide ağırlaşınca ve bana "adam ol biraz" deyince ben de çocuğa ağır şeyler yazdım ve seti hemen geri gönder dedim. Geri göndermeyi de kabul etmedi. "Neyse bunları geçtim tamam sorun değil" dedi. Az zaman sonra da, bu matchmaker'ların vidası eksik demez mi? Tepem iyice attı. Elimde kargoya verilmeden önceki resimler var, seni savcılığa vereceğim deyince watsapta beni engelleyip, kaybolup gitti...

Çocuğu araştırdım. İyi birisi olduğu, herhangi bir vukuatının olmadığı söylendi. Bu yüzden ismini hiçbir platformda zikretmedim. Maksadının da, malzemeyi kötü gösterip biraz daha para tırtıklamak olduğunu söylediler. Gençliğine verdim ben de. Ama bu tür bir üç kağıtçılıkla ilk defa karşılaştım.

Daha bilmediğimiz dolandırıcılık yöntemleri varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Hayırlı günler...

Ekli Dosyalar:

2. AliÇimen

AliÇimen Salcano NG450 HD

Adı:
    Ali Çimen
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun hocam. Özellikle internet üzerindeki 2. el alışverişlerde neyin ne olacağını maalesef kestiremiyoruz. Siz gönderdiğiniz maldan eminmişsiniz onu artık Allah'a havale etmek gerekir.
    Ben şöyle söyleyeyim. Misal bir sitede bisiklet ilanı bakıyorum 2. el. Eğer o arkadaş özellikle temiz olduğunu, çiziksiz olduğunu vurgulayıp, hiç fotoğraf yüklemeden ve ya ürünün sitesinden alınmış sıfır fotoğrafını koyuyorsa ya da bulanık çekilmiş, alakasız ve az sayıda çekilmiş fotoğrafı varsa direk içime şüphe düşüyor zaten. Bu saatten sonra ne yazarsa yazsın. Madem bisikletini ilana koyuyorsun satmaya karar verdin düzgünce çek fotoğraflarını yükle biz de görelim ve onaylayalım.

Bunun haricinde otomobil satar gibi(gerçi otomobillerde de sevmediğim bir durum) bisiklet satmaya çalışanlar da var. Örneğin kazasız, değişensiz,usta yüzü görmedi(hiç bakım yaptırmadım ne çıkarsa şansına demek istiyor.:mad: ) gibi ifadeler de oldukça canımı sıkıyor.

Süleyman Çakır bunu beğendi.
  3. sezgindurmus

sezgindurmus Forum Demirbaşı

Adı:
    Sezgin
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    En güzeli ya elden satmak ya da forumdan vs. bilinen birine satmak. Öğrenciler alınmasın ama (bende hala bir taraftan öğrenciyim) fiyat kırmak için öğrenciyim, durumum yok vs. diyip grup set yükseltmeye çalışanı da ben anlamıyorum. Bu sporu pro olarak yapıyorsan zaten temiz ürünün fiyatının ne olduğunu ne olmayacağını bilirsin. Keyif için yapıyorsan durumu toparlayana kadar idare eder öyle yükseltmeye gidersin. Başınıza gelenin benzeri yıllar önce bana oldu. Adam sağlam yolladığım monitöre arızalı bu tutanak tuttum dedi, tamam dedim ürünü gönder yok bi öğrenci arkadaşa hayır yapıyoruza döndü. En son savcılık muhabbetinde ürünü geri yollattım.

Deniz ve Süleyman Çakır bunu beğendi.
  4. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok büyük geçmiş olsun. Çok üzücü. 2. El alışverişler hiç yapmam. Yapmamaya özen gösteririm. Bir şekilde güvenemiyorum nedense. Dikkatli olmakta fayda var.

5. ALİ@

ALİ@ Tech Support Technicial

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Süleyman Bey, ben daha önceleri forumda ve bir kaç facebook sayfasında ilanlar açmış tecrübeli birisi olarak yazıyorum. Bu türden tipler piyasada bir hayli fazla var, artık satmıyorum ama satarken alıcıya bakıyor tipi hoşuma giderse satıydum ki bir satışımda alıcıya bakmadan satış yaptım ve olanlar oldu. Daha bir aylık Deore XT fren-vites seti satışımda sanalpazar aracılığıyla satış gerçekleştirdim ve alan eleman ürün eline geçtikten 3 gün sonra ilana onay verdi ve para hesabıma aktarıldı. Bu satıştan iki ay sonra bir telefon aldım ve arayan kişi fren setini alan kişi, başta şaşırdım ama buyrun dinliyorum diyerek ne söyleyeceğini beklemeye başladım. Eleman, abi kaliperden yağ kaçırıyor bu fren deyince hemen anladım durumu ve hiç bozmadan muhabbet devam etti. Nasıl olur böyle bir şeyin olması mümkün değil dedim. Kargoda olmasına imkan yok dedim. Bilenler bilir benim nasıl bir paketleme yaptığımı neyse, nasıl olur derken ben ürünü aldım yatağın altına attım orda duruyordu demez mi. Gülerek cevap verdim bende :) Durduk yere bozulma ihtimali olan bir ürün almıştın deyince eleman iyice kızdı :D

Ben bunu geri vermek istiyorum falan dedi bende gönder geri ama para vermem deyince iyice kızdı zaten artık onunla dalga geçmeye başladım üç kağıtçı olduğunu anlayınca :D Çok şükür bu zamana kadar sattığım hiç bir üründe bir problem olup ta geri gönderen olmadı. Bu elemanı facebook 2.el sayfalarında araştırmaya başlayınca durumu hemen anladım kaliperin resmini eklemiş yağ ilave etmek istemiş nedense onuda anlamış değilim yağ ekleyemeyip eline yüzüne bulaştırınca işi :D böyle bir yola kalkışmış. Biz insanlar çiğ süt etmiş ilginç canlılar olduğumuz için her türümüz var piyasada, hemen kanmayıp çok dikkatli olmak şart. Bende yaşadığım küçük bir anımı paylaştım.
    Teşekkürler.
    @Süleyman Çakır

6. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Abi geçmiş olsun. Bence isimle beraber forumdaki Kara Liste bölümüne yaz. Başka arkadaşlarımızın da başına gelmesin.

7. Süleyman Çakır

Süleyman Çakır Forum Bağımlısı

Aslen Sivas, Yaşam Antalya, iş gereği Tekirdağ'da
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @Deniz
    Deniz Hocam, bisiklet sporuyla alakası olmayan, yaşını başını almış birisi olsa bunu yapardım. Bu, hem genç hem de hevesli. Bu tür gençleri elimizin tersiyle ittiğimizde, hepten cemiyet düşmanı oluyorlar. Bunları mümkün mertebe bir şekilde kazanmak zorundayız. Zaten tedbirimizi alırsak bu tür olaylara mahal vermemiş oluruz. Konuyu açmamın sebebi de bu. Saygılar...

gercek umurcan, erencaner ve Tolstoy bunu beğendi.
  8. Bakbay

Bakbay Üye

Adı:
    Barış
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçmiş olsun..

9. erencaner

erencaner Forum Demirbaşı

Adı:
    Eren Caner
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  10. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Keşke herkes sizin gibi yapıcı ve anlayışlı olsa. Çok takdir ettim.

11. kadir karakaya

kadir karakaya Kıdemli Üye

Adı:
    kadir
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @Süleyman Çakır cok gecmis olsun. Internet uzerinden 2. El alisveris yapmaya cekiniyor insan boyle olunca. Bir arkadasimin da basina gelmisti soyle ufak capli bir dolandiricilik cabasi. Para onemli degil de insanin sinirleri bozuluyor.