Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2-9 Ekim 2011 Tek Başına Gökçeada’lı Marmara Turu – Bölüm 4

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    (5. Gün : Çanakkale – Biga)

Sabah fazlaca erken kalkmaya uğraşmadım. Çünkü Biga’ya kadar gidecektim. Aslında hedefim Karabiga’ya gitmekti ama eşimin Biga’da bulunan akrabalarına çok önceden söz vermiştim. O sebeple Karabiga’ya çok istememe rağmen gidemedim.
    Rüzgarın ne denli sıkıcı, yıpratıcı, moral bozucu olduğunu daha önceki turlardan epeyce tecrübe etmiştim ama bu kadarını hiç aklıma getirmemiştim. Boğazın kuzey yolundan Gelibolu’ya ve hatta Kabatepe’ye kadar olan mesafesi oldukça iyi geçmişti ama güneyden geri dönmeye başladığımda işin rengi değişmişti. Böyle bir rüzgar görmedim. Beni rüzgar bu kadar yıpratmadı. Bu kadar canımı sıkmadı. Çanakkale’den Lapseki’ye kadar, uzaktan da olsa boğazı takip ederek yol aldım ama bir pedala basıyorsam iki geri gidiyordum sanki. Hep denir ama ben gerçekten yaşadım inişte bile pedal çevirmeyi.
    Yolda bir teyzenin başında olduğu meyve tezgahında mola verdim. Teyze hanımla epeyce bir sohbet ettim meyvelerinden yedim ama pazarlığı baştan yapmıştım. Parasını verecektim. Teyze ile bisiklet sohbeti yaparken bu işten vazgeçirmek için çok dil döktü. Özellikle de hemen önünde olan bir olayı tekrar tekrar anlattı. Bir bisikletli turisti kovalayan bir araba varmış. Neden olduğu konusunda bir fikri yok ama çok etkilenmiş belli ki...
    Lapseki’de kendimi bir çorbacıya atıp biraz soluklandım ve güzel bir çorba içerek kendime geldim. Yol kıyıdan uzaklaşarak devam ediyordu. Fark ettim ki rüzgarın etkisi azalınca güneş etkisini arttırıyor ve yakmaya başlıyordu. Bu arada yol yapım çalışmaları da başlamıştı. Çalışmalar yolda iki durum yaratıyordu. Ya yol çok daralıyor ya da trafiğin karşılıklı olarak aktığı şeritlerin yanında, asfaltı yeni dökülmüş ve bomboş duran bir ayrı bölüm bulunuyordu. Şansıma ikinci durum bana rastlamıştı. Uzun, yeni asfaltlanmış (tabi kurumuş) boş bir yol bana yoğun trafikten az etkilenme avantajı sağlamıştı.
    Biga’ya akşamüstü vardım. Ama kalacak yer bulmak biraz zor oldu çünkü yine gruplar yüzünden kalacak yer kalmamıştı hiçbir yerde. Duş alıp yemek yedim ve eşimin akrabalarını ziyaret ederek akşamı geçirdim. Açıkçası bu parkur onca güzel geçen günlerden sonra bana pek heyecan vermemişti.

5.Gün VDO Z1 verileri
    Çıkış : 09:30
    Varış : 18:00
    Mesafe : 98,92 Km
    Sürüşü Zamanı : 6:46 saat
    Ortalama Hız : 14,50 Km/s
    Max. Hız : 55 Km/s

Ortalama Eğim (Çıkış) : % 3
    Max. Eğim (Çıkış) : % 7
    Ortalama Eğim (İniş) : % -2
    Max. Eğim (İniş) : % -7

Yol Notu :
    Yolda bir minibüsün arkasındaki yazı :“Düğün ve cemiyetlere giderken bir eksiğiniz olursa bizde bulunur.”

Meyve satan ve bana bol bol nasihat eden teyze

Bu çevrede bol bol rüzgar türbinleri var

Yolda hamsi, yolda yılan, şimdi de yolda çekirge...

Yol manzaraları

Çanakkale-Biga yolu

Mapmyride linki
    http://www.mapmyride.com/routes/view/54730760

(6. Gün : Biga – Bandırma)
    Bugün keyiften öte ulaşım amaçlı ve trafiğin bol olduğu bir parkurdaydım. Yanımdan bolca kamyon tır ve otobüs geçti özelllikle Bandırma’ya yaklaştığımda. Bir yandan sol aşil tendonumun zorlandığını hissediyordum, diğer yandan Kapıdağ Yarımadası’nı uzaktan gördüğümde keyifleniyordum. Aslında yol gün için kısaydı ama Karacabey Boğazı’na kıyıdan gideceğim, yolu hiç bilmediğim ve karanlığa kalacağım için Bandırma’da kalıp sabah erken saate yola çıkmayı planlamıştım.

6.Gün VDO Z1 verileri
    Çıkış : 10:50
    Varış : 18:00
    Mesafe : 75,62 Km
    Sürüşü Zamanı : 4:26 saat
    Ortalama Hız : 17 Km/s
    Max. Hız : 60,20 Km/s

Ortalama Eğim (Çıkış) : % 3
    Max. Eğim (Çıkış) : % 8
    Ortalama Eğim (İniş) : % -2
    Max. Eğim (İniş) : % -9

Uzaktan Kapıdağ Yarımadası

Rüzgar türbinleri

Biga-Bandırma yolu

Mapmyride linki
    http://www.mapmyride.com/routes/view/54733148

2. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çanakkale deyince akan sular durur benim için.Görür görmez "Teşekkürler"

five bunu beğendi.
  3. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:

five bunu beğendi.
  4. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
    Temiz enerji konusuna ben de katılıyorum. Özellikle önceki sene Gökova'yı turladığımızda (zaten Gökova'nın içindekini degörmüştüm önceden) tam kalbine saplanmış Kemerköy Termik santralini gördüğümüzde tam bir dehşete kapıldım. Doğal ortamlara yapılabilecek bundan daha büyük bir kötülük düşünemiyorum.
    Ama ilginçtir "temiz" diye düşündüğümüz rüzgar türbinleri için de rüzgar akışını düzensiz hale getirdiği ve bunun da göçmen kuşlar için önemli olumsuzluklar ortaya çıkardığını savunan yazılar okudum. Ama aslına bakarsanız okuduğum herşeye de kuşkuyla bakar oldum. Hangi amaca hizmet ediyor diye.

Yine de "temiz"inden şaşmayalım. Marmara çevresi de rüzgar konusunda çok ciddi potansiyele sahip ve benim bördüğüm Bandırma cevresini (Gökçeada'da da öyle) yoğun olarak kullanmaya başlamışlar.

Kazasız ve kayifli turlar

five

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  5. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Enerji temiz olsun da, niyet iyi ve uygulama bilinçli olursa kuşların göçlerine sorun çıkartmadan da yapılabilir bu işler. Yeter ki özen gösterilsin. Nasıl ki havaalanlarının yakın çevresine havacılıkta "Mania Planı" denilen yaklaşma sahası planlaması çerçevesinde, tehlike teşkil etmeyecek, sorun çıkartmayacak şekilde yapılaşma izini veriliyorsa, ekolojik denge için de ilgili mercilerden alınacak "Kuş göç yolları" planları incelenerek, uygun mesafeler gözönünde bulundurularak rüzgarlı enerji üreteci yerleşimi planlanabilir. Tabii bunu yapmak için öncelikle sistemleri, yani planlama ve denetleme mekanizmaları iyi çalışan bir idare gerekiyor! Bilmem, anlatabildim mi?

five bunu beğendi.
  6. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletimle turlarken rüzgar tribünleri görmek beni her zaman endişelendiriyor. Nedeni ise rüzgara karşı gitme korkusu... Malum çok daha fazla güç tüketmek zorunda kalıyoruz. :)

Ferhat Öz ve five bunu beğendi.
  7. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sanki rüzgar alarmı gibi değil mi ? Hem çok güzel görünüyor, hem de zorlanacaksın diyor. Ama arkadan esiyorsa... O zaman da insan kendi gücüyle gitti sanıyor o kadar yolu o hızla...

Kazasız ve keyifli turlar

five

8. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @five hocam, selenizi pek beğendim... jelli midir?

9. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba @Erdinç ALTINÇEKİÇ,

Evet jelli olan bir model. Bisikletin orijinal selesi. Herhangi bir değişiklik yok. Sanırım Giant MTB performance modeli

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  10. tgulen

tgulen Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba :)

Ben de önümüzdeki günlerde Bandırma-Biga-Lapseki-Çanakkale ve Gökçeada parkurunu yapacağım. BU parkur ile ilgili ilk olarak sizin güncenize ulaştım. Kendi adıma çok yararlandım; teşekkür ederim. Ben de önümüzdeki günlerde yolculuğum ile ilgili anı ve fotograflarımı forum sayfalarından paylaşacağım. Saygılarımla...

Tolga Gülen

five bunu beğendi.
  11. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tolga Bey Merhaba,

Size şimdiden kazasız ve keyifli bir tur dilerim. Giderken rüzgar size epeyce destek verecek. Eğer aynı yoldan ve bisikletle dönecekseniz tüm verdiklerini de geri alacak. :)

Gökçeada'da, en batıdaki Gizli Liman sahilinde derme çatma büfeyi işleten Salih'e selam söyleyin. (Bisikletle gittiğimde değil ama Haziran'da 5 aile arabayla gittiğimizde misafiri olmuş ve çok keyif almıştık o tentenin altında.)

Kabatepe limanında menemen yemeyi de unutmayın. :)

Sizin izlenimlerinizi de okumak ve fotoğraflarınız görmek isterim.

(Tekrar) Kazasız ve keyifli turlar

five

12. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Gerçekten o bölgede anlatılacak pek bir sey yok. Güzel olan yer Şevketiye baliklicesme arası ormanlık yol.