Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2-14 Eylül Estonya Bisiklet Turu

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Mehmet Sunar tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaslar sizleri kiskandigimdan ve okul dolayisiyla Türkiye'deki gezilere katilamadigimdan dolayi insanlari Avrupa'nin belkide en iyisi olan Estonya'da tek basima gezi yapmaya karar vermistim. Simdi sizlerle bazi resimleri paylasmak istiyorum...ilk olarak Düsseldorftan ucaga binip Riga'da indim

Tallinn'e kalkacak olan otobüse daha vaktim oldugundan tarihi sehirde biraz gezinti yapma firsatim oldu
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

saat 12:30 da otobüse atladiktan iki saat sonra Estonya sinirlarina ulastik

[​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

2. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    iki günlük tarihi Tallinn kentinde gezintiden sonra daha öncesinden haberlestigim bisiklet kiralama yerine gidip yol arkadasimi sectim

daha sonra kaldigim yerde cantalarimi hazirlayip cuma günü saat 12 de yola cikiyorum

bu arada kalacak yerleri daha öncesinden www.couchsurfing.org adresinden ayarladigimdan dolayi yollarda kalacak yer arama sorunu daha öncesinden halledilmisti

biraz da hayal alemine dalayim uzaklarda birseyler görüyorum acaba bir bisiklet mi???

3. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ilk günkü mesafe maps.google da 103km olarak gösterilmisti ama aci bir tecrübeyle ögrendimki maps.google un gösterdigi her mesafe maalesef dogru degilmis.
    Tarih:04.09.2009
    istikamet: Tallinn-Oisu
    alinan yol: 122 km
    en yüksek hiz: 38km/h
    rüzgar hizi: 20km/h güneyden kuzeye

Bu gezide ögrendigim en iyi olay Baltik ülkelerinde kuzeyden güneye dogru pedallamak cok da akillica bir olay degilmis. Rüzgarin esis yönü genelde güneyden kuzeye dogru oldugundan cok güc harcamak gerekiyor yollarda. Kismetsizligimden gittigim yolun hemen üstünde yagmur bulutlari geziyor halbuki yolun 300metre solunda gökyüzü masmavi

yavas yavas Tallinn'den uzaklasmaya basliyorum ama bu arada yorgunluk belirtileri kendilerini göstermeye basliyor karnim ac....

Yollarda arabalar ve evler seyreklesmeye basliyor arasira insanlara denk geliyorum. Yine utanilacak bir durum Estonya gibi Avrupanin en kücük ülkesinde bile anayollarin yaninda bisiklet yollari mevcut Türkiye Türkiye

4. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    7 Saatlik yolculuktan sonra zar zor bitkin bir sekilde Oisu'ya ulastim

Oisu'ya ulasmadan önce evinde kalacagim kisiye mesaj atmak istedim hedefe yaklastigimi söylemek icin ama o da ne telefon numarasini almayi unutmusum. Hemen Almanyayi arayip arkadasimdan email adresime girip bana telefon numarasini yollamasini istedim. Allahtan 5 dakika sonra mesaj geldi.

yolculugun en ilginc kismi söyle gerceklesti 110 km sonunda Oisu 12 km diye bir levha gördüm. Daha sonra yaninda kalacagim kisiye still 8 km to go diye mesaj attim. Aradan fazla zaman gecmeden yolun karsisindan birisi gelip arabasini durdurdu. ooo Mehmet welcome to Estonia give me your bag and i will drive ahead follow me please. Neyse gelen kisinin benim yaninda misafir kalacagim kisi olduguna karar verip cantami ona teslim ettim. Kendisi arabayla vin diye basip gitti. Sonra icime kurt düstü annneeee bu kadin hicte internetteki kadina benzemiyordu, yolun ilerisine dogru bakiyorum ne ev var ne araba aha bittim ben simdi para cüzdan pasaport kamera ucak bileti annneee herseyimi kaybettim.... Neyse Allahtan Oisu'ya 2km kala ileride arabayla bekleyen biri göründü böylelikle icim cok rahatladi...

Hemen cantalari eve atiyorum dus aldiktan sonra benim icin özel yapilan tavuga yumuluyorum ve kendini yatagin icine atiyorum yorgunuuuuuum

resimlerde evin psikopat kedisi ve beni misafir eden Margit kendisi iki kere Türkiyeyi ziyaret etmis. Hic unutamadigi olay Izmir Ankara arasi otobüs yolculugu otobüs acik büfe oldugundan ne var ne yok hepsini yemis bitirmis Kamil Koca gecmis olsun

5. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tarih:05.09.2009

sabah beraber kahvalti yaptiktan sonra Oisu ve cevresinde arabayla biraz gezinti yaptik

Estonyada mutfaklarin vazgecilmezi yemegi Mantar pesinde kosuyoruz

ayrica ormanda biraz gezinti yapiyoruz devletin vermis oldugu imkanlar müthis sehirden 20km uzaklikta ailelerin kiralayabilecegi konaklama evleri var hatta bunlardan bazilari bedavaymis sadece evin önündeki tabelayi ceviriyorsunuz doludur diye ve ev bir günlügüne size ait oluyor elektrik su bedava
    birinci resim parali olan konaklama evi
    ikincisi sehirden 30 km uzakta olan bedava ev ama biz geldigimizde evi coktan kapmislardi ve ateste yine mantarla patates pisiriyorlardi

ve Estonyada ormanlarin vazgecilmezi karacalar

bülent kara, hakano, bislet ve 39 kişi daha bunu beğendi.
  6. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    haydi Abbas vakit tamam yine yollara düsme vakti geldi

Tarih:06.09.2009
    istikamet: Oisu-Viljandi
    mesafe: 50 km
    gidilen süre: 3 saat
    hava durumu: parcali bulutlu arasira yagmur rüzgar saatte 20km/h güneybatidan
    en yüksek hiz: 38.2km/h

saat 11 de yine yollara düstüm tek basima ilk baslarda bulutlarin arasindan günes görünüyordu ama 15 dakika sonra yine yagmura tutuldum

isin ilginc tarafi ne zaman ulasmak istedigim yere varsam hopp diye bir anda günes ortaya cikiveriyor ben kafayi siyiriyorum tabiki ve yine aynisi Viljandiye variyorum ve günes bir anda ortaya cikiveriyor

7. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yollarda arabalar ve evler seyreklesmeye basliyor arasira insanlara denk geliyorum. Yine utanilacak bir durum Estonya gibi Avrupanin en kücük ülkesinde bile anayollarin yaninda bisiklet yollari mevcut Türkiye Türkiye

Sakın amcam öyle böyle yazılar yazma.Evrim Taylandtan bir yazı gönderdi.
    Başına neler geldi.( İşte utanilacak belgeselimiz,forum cafe de iki ay önce myant gönderisi ile vardır.Oku istersen öncelikle.)

Sonra ülkemiz hakkında yazarsın.Oldumu?

Sana hayatta başarılar diliyorum.Gezini zevkle okudum. :)

8. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Değerli kardeşim gezini çok beğendim. Paylaşımın için teşekkür ederim. Devamını bekliyorum. Kendine dikkat et Antalyadan kucak dolusu sevgiler.

9. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Viljandiye gelmem biraz sürpriz oluyor cünkü yaninda kaldigim Paula gönderdigim yaninda kalma istegini son anda kabul ediyor yanimda onun icin hediye olmadigindan bir dustan sonra yemege davet ediyorum kendisini

Viljandi cok kücük bir ögrenci kenti nüfusu yaklasik 18000 kisi. Tartu üniversitesinin sanat bölümü bu kentte genelde ülkenin aydinlari bu kentten cikiyor kimse sorsam ya dans ya sanat veya film yapimciligi okuyor. Temmuz ayinda hemen hemen Tüm Estonyanin katildigi sarki festivali var. Ama simdiye kadar katilma sansim olmadi.

Yarin pedallayacagim Tartu yolunun uzaktan görünümü

10. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadasim.

Cok tesekkurler bu zevkli tur icin.

Bir aralar bende oralarda bir tur yapmistim. Hatta ilk gun git allah git bir turlu hava kararmiyordu, birde baktimki saat 23.00 olmus. :)
    O guzelim yerler, sahane altyapi ve bedava evler hep sosyalizmin tuketilmek uzere olan son miraslaridir. Giden bilir oturdugu yerde ahkam kesenler ogretilmis ezberi tekrarlar.

Selamlar.

www.mumju.com

11. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sevgili dostumuz,

Gezini bize aktarıp gözümüzü gönlümüzü yeni dünyalara açmaya bir nebze olsa da faydan olduğu için sağol.

Ahmet abi sosyalizm'in nimetlerinden bahsederken; sanki çocuklarımıza masal gibi anlatacağımız hikayeler olacak bunlar dedim içimden. Ah şu kapitalist düzen yok mu?

Yolun açık olsun, devamını bekliyoruz.

Sevgiler, saygılar.

www.120399.com
    Aydın

12. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tarih:07.09.2009
    istikamet: Viljandi-Tartu
    alinan yol: 82 km
    en yüksek hiz: 55.8km/h
    gidilen süre: 3.5 saat
    rüzgar hizi: 10km/h güneybatidan

Viljandiyi arkamda birakirken son bir bakisla deklansöre dokunuyorum

nihayet hava sartlari istedigim kivama geldi yolda cok az da olsa yagmur yagiyordu ama rahatsiz edecek düzeyde degildi.

Allaaaahhh kamera düsüyor yetis neyse sadece ben öyle zannetmisim

ayrica iki gün öncesinden Estonyayi 4-2 maglup ettigimizden dolayi bayraksiz geciyorum yollari zaten yolda ben hic farkinda olmadan Estonya bayragi düsmüs

bir mercedes hayrani olarak bu poz olmak zorundaydi

13. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tarih:07.09.2009

Ögleden sonra saat 4 civarinda sehir merkezine ulastiktan sonra tam bir ögrenci sehri olan Tartu merkezinde ev sahibini beklemeye basliyorum....

Tartunun sembolü olan Öpüsen Ögrenciler heykeli

ve heykeli karakalemle cizmeye calisan sanat okulu ögrencisi

14. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tarih:08.09.2009

Ertesi Gün Tartu sehrini gezmeye devam ediyorum ilk görünecek yer Tartu üniversitesi. Bu üniversite Estonyanin Sovyetler Birliginden ayrilmasinda en büyük katkiyi saglamis olan bir kurum ve genelde sosyal bölümleri var teknik bölümlerde okumak isteyenler genelde Tallinne gitmek zorundalar.

ve üniversitenin cafeteryasi

cafeteryada Türkiyeden Uludag üniversitesinden sosyoloji okuyan Safa ve Marmaradan spor akademisinden Hakanla tanisiyorum

Daha önce evinde kiz kardesi ve onun kocasiyla beraber kaldigim www.couchsurfing.org den Ivinin evinde ucakta beraber geldigim arap bir arkadasla diger couchsurfing üyeleriyle beraber aksama evde Maklube ziyafeti ( cemaate takilanlar bilirler ) veriyoruz. Tabii Estonyalilar hayatlarinda ilk defa böyle bir sey yediklerinden dolayi agizlari acik kaliyor. Bizden yemegin tarifini istiyorlar

15. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    kalan dört günü merakla bekliyorum. geziyi bizlerle paylaştığınız çok teşekkür ederim. bilgi, tecrübe gerçekten paylaştıkça güzelleşiyor. istanbul avcılarda 12 m2 odamda bilgisayar başında az önce washington dc deki great falls u gezdim (kevserseri sayesinde), şimdide sayenizde estonya yı.

aslında binrota.com gibi birçok gezi sitesinde bu yerlerle ilgili birçok gezi yazısı okuyabilirim. Fakat oradaki paylaşımların hiçbiri bisikletle yapılmış bir gezinin verdiği keyfi vermiyor. bisikletle gezenler anlatacak , paylaşacak daha çok şey biriktiriyor sanki.

16. Mustafa Kaygısız

Mustafa Kaygısız Forum Bağımlısı

Seviye:
    Mükemmel..............

17. TheflyingfalcononTEM

TheflyingfalcononTEM Aktif Üye

Seviye:
    O sembol heykeli iyi ki Melih Gökçek görmemiş.....:p

18. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok güzel bir gezi, gözlemlerini paylaştığın için çok teşekürler.

19. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    PAylaşım ve resimler çok güzel her karesine ayrı ayrı baktım ve haz aldım.Eline ve emeğine sağlık.Devamı da olursa bizi mutlu edersin.İyi bayramlar ve forumlar.

Mehmet Sunar bunu beğendi.
  20. Mehmet Sunar

Mehmet Sunar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tarih: 09.09.2009

Sabah kahvaltisindan sonra yaninda kaldigim Anneli ile son bir hatira. Ben onu bunu bilmem arkadas herkes bu bayragi sevecek :p

ve ayrica dün geceki ziyafetin ev sahibi Ivi'yi de unutmamak gerekir.

Tartudan ayrilmadan önce bisikletle nehir kenarinda kisa bir sehir turuna cikiyorum daha sonra 6 günlük bebekleriyle kumlarin üzerinde oturan bir ciftten resmimi cekmesini istiyorum. Benimle muhabbete baslayip nereli oldugumu soruyorlar neden Estonyaya geldimi ve nerelerde kaldigimi ögrenmek istiyorlar. Ben de kendilerine couchsurfing sayfasini anlatiyorum cok hoslarina gittiginden benden email adresimi alip gelecek sefer yanlarinda kalmami istiyorlar. Ben de kendilerine iste kendileri gibi olan insanlar yüzünden Estonyayi cok sevdigimi söylüyorum Mina Armastan Eestimaat ( Estonyayi seviyorum)

ve son olarak askimla beraberim ama bir türlü benimle beraber resim cekinmek istemiyor. Ayni karede olabilmek icin bahcede onunla köse kapmaca oynuyorum :D Mii (evet adi sadece Mii ) seni cok özledim. Ayrica Ivi Mii'nin teyzesi :D