Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1x9 toplamak

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Birol YILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Birol YILDIZ

Birol YILDIZ Aktif Üye

Seviye:
    arka değiştirici rival
    vites kolu sram twister x.0 (sadece arka)
    ruble 11-26 sram pg-950
    zincir 9'lu sisteme uygun

SORUN : Tek yaprak (39T veya 42T) olması gereken aynakol dişlisi

1. bütün sistemi 9'lu olarak toplanmış yarış bisikleti kadrosunda 10'lu sisteme uygun aynakol dişlisini kullanabilirmiyim.

2. MTB'ye uygun aynakol kullanılması durumunda orta göbek ile sorun yaşanır mı?

2. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    1x9 işi bence olmaz.zincir en küçükte veya büyükte iken çok sürtünme olur veya zincir aşırı ses yapar.sen yinede bu şekilde modifikasyon yapan birinin olaya el atmasını beklesen daha iyi olacak sanırım.

Birol YILDIZ bunu beğendi.
  3. Birol YILDIZ

Birol YILDIZ Aktif Üye

Seviye:
    Bu şekilde toplanmış bisiklet var. Özellikle kısa bacaklı arka vitesler ile.
    aynakol dişlisinide bu amaçla üreten firmalar var.
    Sürtünme olma ihtimali var. Ancak rublede yoğunluk olarak orta dişliler kullanıldığından sürtünme sorun olmayacaktır. Uzun süreli yokuş tırmanma veya yüksek hızda yıpranma olabilir ancak yaşım 40 :eek:
    Tabiki toplama konusunda dikkatli olmak ve yardım almak gerekiyor.

Alacağım rublede dayanıklı ve hesaplı olduğunu düşündüğüm sram. (her yıl bir adet değiştirilebilir.)

umutkahraman bunu beğendi.
  4. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Neden olmasın ki? Şu an dağ bisikletimin aynakolu orta dişlideyken, arkayı hem 1 hem 9 da rahatça kullanabiliyorum. Hiç bir problem çıkarmaz.

5. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    1. Hiçbir üretici bunu tavsiye etmiyor. Ama evet kullanabilirsin. Tersi olsa zincir inceliğinden sorun çıkarabiliyor (9lu aynakol 10lu zincir).

2. Büyük ihtimal yaşanmaz, denemek gerek. Bu durumda soru; hangi aynakol, hangi orta göbek?

6. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    genelde street/fr bisikletlerinde kullanılır bu kombinasyon,
    -önde herhangi bi arktarıcı bulunmayacağından sürtme problemi yaşamazsınız.
    -kısa bacak kaliteli bir aktarıcı kullanırsanız, sorun yaşama riskiniz sıfıra iner. shimano 105,shimano acera,shimano deore ve sram sx-4 aktarıcılarla kullandım aynı kombinasyonu hiç biri sorun çıkartmadı açıkçası.
    -aynakol için dişli seçiminizin 32 veya 36 diş olmasını öneririm daha fazlası fazla ağır daha azı fazla yumuşak glebilir

7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    En güzeli her zaman single speed olsa da kullanım zorluğundan dolayı 1x9 tercih ediliyor bir çok zaman...

Arkada 11-26 ruble ile kullanacaksanız truvativin 42 t tekli aynakolları mevcut biraz ağırlar (rival aynakola göre) agresif kullanım için olduklarından ama gene de çok ağır değiller...

10 sistem aynakolunu 9lu zincir ile kullanırsanız aşınma hızlı olacaktır aynakolda... Ama Gürol abinin de söylediği gibi ben yıllardır 9 lu sistemimde 10 lu zincir kullanıyorum sorun yok ve vites geçişleri daha yumuşak...

Bu durumda 10 aynakol alıp, 10lu zincir ve 11-26 ruble ile kullanabilirsiniz...

Önvites olmayacağından zaten sürtme olmayacaktır...

8. Birol YILDIZ

Birol YILDIZ Aktif Üye

Seviye:
    10'lu sistemde 9'lu sisteme göre aynı alana daha fazla dişli sıkıştırmak için dişli aralıkları ve kalınlıkları inceliyor. Dişliler inceldiği için güç kaybını ve zincirin salınımını önlemek için zincirde inceliyor. (benim anladığım)

Nihayetinde 10'lu aynakol yaprağını 9'lu zincir ve ruble ile kullanmanın bir sakıncası olmamalı. Çünkü zincir aralığı geniş, aynakol yaprağı ince. Tersinde sorun olmalı. (benim düşündüğüm).

Rival 53T/39T gibi bir aynakolun sadece 39t yaprağını kullanmak mümkün olabilir mi?

Gürkan 36 dişten büyük olmasın diyorsun. Bisiklet 7.5kg altında olacağından daha büyük dişli sorun olmamalı. Bazen rubleyi 11-23 ön dişliyi 39T düşünüyorum. ancak ruble 11-26 olursa ön dişli 42T olmalı. Diğer mesele 42T bulmak bana zor gibi geliyor. Bu nedenle 39 dişli bir yaprak düşünüyorum.