1980's Biemmezeta

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
(link)
Nasıl ki baharatın iyisi Hindistan'dan,vodkanın Rusya'dan,kızların Estonya'dan geliyorsa :) bende bu seferki projem için İtalya'ya gittim.Padova ,İtalya’nın kuzey doğusunda küçük bir şehir.Çoğu İtalyan kentinde olduğu gibi burada da çok güzel kadrolar üretilmiş.Benim kadrom ise BİEMMEZETA.Çoğu kadrosunda BMZ pantografı görebilirsiniz.Aslında BMZ harfleri İtalyanca’da Bi-emme-zeta olarak telaffuz ediliyor.Yani özel bir anlamı yok. Fakat kadroları için aynı şey geçerli değil.Alışılmışın aksine Biemmezeta 80’ler de bir çok İtalyan firmasına kadro üretmiş.Tabi müşteri firmanın kendisine verdiği teknoloji ölçüsünde bazı kadroları normal standartlarda iken bazı kadroları ise çok kalitelidir.80’lerin sonlarına doğru çok az sayıda kendi adıyla kadro üretmişler.İşte benim kadrom da bu az sayıda Biemmezeta pantografı ile üretilen kadrolardan.
Kadro tamamen krom kaplı.Borular Columbus SL.Droplar da alışılmışın dışında drilled (delinmiş) Campagnolo 1010/b modeli.Maşa üzerinde BMZ pantografı var.Kadro oldukça kaliteli işçiliğe sahip ve bir o kadar hafif.
Şimdilik bu kadar.Fotoğraflar yakında paylaşılacaktır.Bu arada bisikleti ilk önce singlespeed olarak toplayacağım.Sipariş verdiğim eksik parçaların elime ulaşması 1 ayı bulacak.Bu güzel İtalyanı yine başka bir İtalyan Campagnolo ile toplayacağım.
İyi Günler.
Konu sunumunda Doğukan Aksu'dan esinlenilmiştir.

Scudo

suatkucuk

Üye
Tepki
49
Çok güzel bir sunum oldu, tahmin edeceğin gibi en çok merak edenlerden biri ben olacağım :) hayırlı olsun ve kolay gelsin, çok güzel olacağından eminim....

• Beğen
Tepkiler: Taner Rona

tansu berkay

Forum Demirbaşı
Tepki
361
Bisiklet
Colnago
taner merakla bekliyoruz eminim çok güzel bir klasik ile gözlerimizin pası silinecek yine

• Beğen

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Bugün işlerden fırsat bulup kadronun fotoğraflarını çektim.Kadronun headset,bb,drop lar bölgesindeki kromlar oldukça kötü durumda.Kararmalar ve dökülmeler var.Aslında ilk düşüncem rekorlar ve arka bacakları krom olarak bırakıp geri kalan kısmı boyaya vermekti,fakat bu durumda sadece arka çatalları krom bırakacağım gibi.

Kadro açıları oldukça tatmin edici.Kadroda ki işçilik te keza öyle. Droplar için Campagnolo demiştim fakat ikilemde kaldım.Campagnolo parçalar üstünde genel olarak pantograf bulunur.Bu droplarda malesef yok.Fakat yaptığım araştırmalarda bu tip drilled dropların Campagnolo'nun modeline uyduğunu (eğer sonradan delinmemişse) ve diğer BMZ kadrolarda da aynı şekilde Campagnolo drilled dropların kullanıldığını gördüm.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Campagnolo Super Record Aynakol.
Campagnolo Super Record Titanyum Orta göbek.

Aynakol 80'ler in sonlarına tarihlenebilir. Kolları oluksuz olan modeli.

(link)
(link)
(link)
(link)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Krank iyiymis, keza rolls da zaten kendini kanitlamis bir seledir. Hadi bakalim benim Faniniden bir hayli hizli gidiyorsun. Yalniz diatech buklasik parca yelpazesine cok hafif kalmis.

• Beğen

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Son olarak belirtmek isterim ki fotoğraflar malesef istediğim gibi olmuyor.Elimde bir makina yok :) Projenin sunumunu yapmak projenin kendisinden daha zormuş.Doğukan'nın sabrına şaşıyorum.

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
@Dogukanaksu

Aynen Doğukan.Fakat asıl amaç vitesli toplamak olduğundan,diğer parçalar gelene kadar single sürücem ve idareten kullanıcam bu kolu.Yoksa dediğinde son derece haklısın.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Harika bişey olcak bu. Ben olsam boyatmazdım asla ama zevkler tartışılmaz tabi

• Beğen

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
@Berk Mercancı

Bakalım Berk bende çok boyatmaktan yana değilim açıkçası fakat dediğim gibi uç noktalardaki krom kaplamalar baya kötü durumda.

• Beğen
Tepkiler: Berk Mercancı

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Daha önce ki projemde kullandığım 3TTT Gran Prix gidon ve gidon boğazı.Uzun uğraşlar sonucu bu hale getirmiştim.Süet deri diktim.Yine bu şekilde kullanmayı düşünüyorum.Krom kadroda kendini çok güzel gösteriyor.

(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: özgür kural

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Aslında burdan bakınca o kötü durumda olan yerler bisikletin parlaklığının yanında gözükmez gibi geliyo ama yakından farkediliyosa haklısındır Taner abi

• Beğen

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Bugün verdiğim siparişlerde elime geçti. Biemmezeta single speed olarak bitti.Fakat firma sağolsun kalpiyeleri yanlış göndermiş.Artık bayramdan sonraya kaldı.Genel anlamda içime sindi.Biraz daha güzel fotoğraflamak istiyorum.Yakında fotoğrafları yüklerim.