Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

19-20 Mayıs İstanbul-İznik (Biz İznik turu da bizden)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

1. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    İş arkadaşım Fatih’le Yalova-Termal turunu tamamladığımızdan itibaren İznik turu planını da oluşturmaya başlamıştım. Fatih, ben ve kayınbiraderim Alpay’la (kendisiyle daha önce Marmariş-Kaş yapmıştık) birlikte 19-20 Mayıs hafta sonun gözüme kestirmiştim. Cumartesi sabah İstanbul Bostancı’dan yola çıkıp saat 07:00’deki Pendik –Yalova feribotuna yetişip karşıya geçecek ve tura başlayacaktık. Son gece (18 Mayıs gecesi) Alpay’ın işi yüzünden çıkan bir engelle gelemeyeceğini ve yerine arkadaşı Yunus’un bize katılacağını öğrendim. Sonuçta yine 3 kişi, Cumartesi sabahı Bostancı sahilinde buluşup Pendik feribotuna yetişmek için pedallara basmaya başladık. Ben bisiklet çantası, Yunus bagajına monte ettiği sırt çantası, Fatih de sırt çantası ile yanımıza 2 günlük giyecek ve diğer malzemeleri alarak yola çıkmıştık. Hatta havanın değişken durumunu göz önüne alarak ben durumu biraz abartmış ve bir sürü şeyi yüklenmiştim.
    Yola geç çıkmamızdan dolayı feribotu son dakikada yakalayabilidik. Bisikletleri alt koridora yerleştirdik ve kahvaltı yapmak üzere salona çıktık. Sabah çayı sallama da olsa iyi gelmişti. Yanındaki su böreklerine de 2 günlük turda aldığımız herhangi bir şeye ödediğimiz son “İstanbul fiyatı”’nı ödedik.
    Yalova merkezindeki Shell istasyonunda hava ve su takviyelerini yaptıktan sonra Süpürgelik rampasına doğru yönelmeye başladık. Yunus, eski triatloncu ve bize göre oldukça yüksek kondisyonlu olduğu için yokuşlarda (tüm gezi boyunca) çok daha rahattı. İçimizde en az yokuş tecrübesi olan Fatih’in sırt çanntasını alıp kendi bagajına ekleyerek onun yokuşları daha kolay çıkmasına yardımcı oldu. Dinlene dinlene ama azimle çıktığımız uzun yokuş bizi 2 saatin sonunda Süpürgelik’in tepesine ulaştırdı. İniş ise 20 dakika sürdü Orhangazi’ye.
    Gölün güneyinden gidip kuzeyinden dönemeyi düşünürken, (grubun rehberi olan) benim yanlış yola girmemden dolayı gölün kuzeyindeki yola yöneldik. Ama bu yanlışlığın bizim lehimize sonuçlandığını ertesi gün gördük. Gölün güneyinden geçen yol kuzeyine göre çok daha güzel manzaralar sunuyor. Yoldan da çok daha fazla keyif alıyorsunuz.
    Yolda aldığımız tüm su, çikolata, meyve vs. nin fiyatı İstanbul’a göre farklı şekilde ucuzdu. İstanbul’un ne kadar pahalı olduğunu çok daha iyi anlıyosunuz bu şekilde.
    Saat 14:30’da İznik levhasının yanında kendi fotoğrafımızı çekiyorduk. Karnımız aç ve yorgun bir biçimde kalacak yer ararken sonudan Ali Bulmuş Bey’in Kaynarca Pansiyon’unu bulduk. Tüm misafirlerine karşı çok yardımcı olan Ali Bey bize bisikletle İngiltere’den gelip İsrail’e giden (ve pansiyonunda kalan) bir turistten söz etti. (“Sizinki de çok uzun bir yol değil hani” dedi ğini anladık. )
    İznik’in göl kıyısında ve içinde attığımız yemek sonrası turlarından sonra Fenerbahçe’nin de maçı kazandığını öğrenip huzurlu bir biçimde erkenden uyuduk. (Yunus ve ben Fenerliyiz de... )
    Sabah 07:10’da kalkıp hazırlandık. Ali Bey’e veda ettik. O da bizim bir fotoğrafımızı çekti ve internet sayfasına koyacağını söyledi. (www.kaynarca.net’e girip kendimiz gördük daha sonra) Sabah çayı ve böreğinin ardından güney parkurına doğru hareket ettik. Sabahın ilk ışıkları ve gölün çarşaf gibi yüzeyi çok güzel görüntüler oluşturuyordu. Yolun bence en keyifli yeri burasıydı. Yolun yarısında Narlıca köyü yokuşu başladı. Köye vardığımızda yine Anadolu insanının sıcak yüzünü gördük. Yine çaylar geldi. Yine muhabbet koyulaştı.
    Gölü güneyden bitirip Orhangazi’nin göl kıyısı yoluna girince, o güzelim kıyı boyu aldığımız karşı rüzgarla serseme döndük. Rahat rahat gideceğimiz yolda vitesi küçültmek zorunda kaldık. Orhangazi varışında, Süpürgelik öncesi hafif (!) bir atıştırma ve dinlenmeden sonra daha, gelirken uçarcasına indiğimiz yokuşu tırmanmaya başladık. Yolun geniş olması trafikten etkilenmememizi sağladı. Tepeye vardığımızda içimden Yalova’ya geldik dedim. Saat 15:45’te Yalova iskelesindeydik ve 16:30 feribotuyla Pendik’e hareket ettik.
    Akşam üstü, sahil boyu mangal yapmaya çalışan yurdum insanının garip bakışları arasında evlerimize doğru yola koyulduk. Önce Yunus’a veda ettik Fatih’le. Ardından Fatih’i bıraktım evine. Eve vardığımda, balkonda kayınpederimi gördüm. Beni görünce içerden bizimkileri çağırdı balkona. Balkonda kayınvalide, kayınpeder, eşim ve kızım alkışlamaya başladı beni. Eğilerek onlara selam veriken aklımda sonraki sefer nereye gidelim sorusu vardı

1.gün : İstanbul Bostancı çıkış : 06:00 İznik varış : 15:00
    Mesafe : 85 Km.
    Ortalama hız : 18.6 Km.
    Max Hız : 63 Km (Süpürgelik’ten Orhangazi’ye iniş)

2.gün : İznik çıkış : 08:30 İstanbl Bostancı varış : 18:00
    Mesafe : 95 Km.
    Ortalama hız : 17.6 Km.
    Max Hız : 58.5 Km (Narlıca inişi)

Notlar :
    1. Tek yön gideceklere güney yolunu tavsiye ederim. Gölle daha yakın olabilirisiniz. Manzarası da harika.
    2. Köpeklerle sorunumuz olmadı. Havlayanlar bağlıydı.
    3. Süpürgelik iniş muhteşemdi. Hiç bitmesin istedim. 63 Km ile kendi rekorumu kırdım.
    4. Fatih arkadan süspansiyonlu bisikletinin uzun yol ve yokuşlara ne kadar uygun olmadığı daha iyi öğrendi. Bisikletini satmaya karar verdi.
    5. 8’li – 9’lu sistemlerin farkını da görmüş oldum.
    6. “Biz de yapabilir miyiz acaba ?” diye düşünen varsa hiç beklemesin derim. Yolda olmak, İstanbul’dan uzakta ve bisikletli olmak çok güzel. İznik çok güzel.

Yol boyu yorumlar :
    Kuzey yolu girişinde yol sorduğum bir işçi : “Abi ne güzel. Paran olacak, zamanın olacak....”
    Ben : “Peki sen bugün çalışmıyor olsaydın (ve paran da olsaydı) aklına gelir miydi buralara bisikletle gelmek ? ”
    İşçi : “Yok gelmezdi.”
    Ben : “ Yaaa. İstanbul’da boğaz kıyısında yatmakta vardı ama bir buradayız.”
    İşçi : “Doğru abi...”

Bisikletimin hız göstergesini gören bir çocuk :” Abi bu kaç yapıyo ?”

Orhangazi’ye dönüşte mola verdiğimiz yerde çocuklardan biri : “ Abi siz motor da alırsınız artık.”
    Yine aynı yerde başka bir çocuğa bisikletle gittiğimiz ve döneceğimiz yerleri anlatırken yaptığı yorum : “Niye ?”

Yine başka bir çocuk :” Abi siz turist misiniz ?”

Sölöz nahiyesinde yol boyu oturanlardan biri : “Abi en iyisiniz siz yapıyorsunuz ?” (Neye göre kime göre diyemedim tabii.)

Bisikletler yerleştirilince (Fatih ve ben)
    Feribot görüntüleri
    Yunus fotoğraf çalışmasında
    İlk benzinlikte hazırlık
    Mola
    Süpürgelik yokuşunda Yunus
    Fatih yokuş çıkıyor
    Süpürgelik yokuşunun sonu
    Kuzey parkurunda kiraz molası
    Keramet köyü ılıcası (havuzu yukarıda)
    Fatih çıktığı yokuşu gösteriyor
    Göl ve yol manzaraları
    İznik'e varış
    İznik keyfi
    Kaynarca Pansiyondan hareket
    Güney parkuru

Osman Kıtay, alaskha, Tugfox ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    dostum harika bir gezi yapmışsınız,hele birde anlatımına diyecek yok.valla canım çekti tutmayın beni ben de bir gezi yapayım.:D
    bizlerle bu güzel gezinizi paylaştığınız ve uzun yol düşünen bizlere ön ayak olduğunuz için teşekkürler.:in:

3. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel bri gezi gerçekleştirmişsiniz.
    Paylaşım ve zahmetleriniz için teşekkürler. Şu fotoları keşke büyük boyutta koysaydınız. Okurken bakması daha kolay olurdu. İyi günler...

4. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yüreğinize sağlık,pedalınıza kuvvet.Bu güzel günü bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim..:in:

Bu hafta sonu Bisikletforum camia mız oralarda olucak,güzel bir gerçekleştiricez inşallah..;)

ön bilgilendirme için tekrardan teşekkürler..;)

sevgiler..

5. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    Keyifle okudum :)

Bu isten ne kadar keyif aldiginiz yazinizdan da anlasilabiliyor :)

Bu guzel anlatim ve fotograflar icin tesekkurler :)

6. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çevresini bisikletle defalarca gezdiğim İznik gölünü ve yine defalarca gittiğim Yalova - Orhangazi yolunu o kadar güzel anlatmışsınız ki, !!! :in: :in: :in:
    tekrarlamak için büyük bir istek duydum içimden.

Bu tarafa gelmemiş olanların neler hissettiğini düşünün artık siz.:)

Tebrikler ve teşekkürler.:in:

7. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Resimlerin devamı (tıklanınca büyüyor)

Yunus'un fotoğraf çalışması

Leylekler

Güney parkurunda kayalık

Narlıca yokuşunda Fatih

Orhangazi'ye yaklaşırken

İznik gölüne son bir bakış

Hafif (!) molada ağır menü (Çorba, köfte, yoğurt (süperdi) ve çay)

İnerken 63'e çıktığımız yolda 10 km ile çıkış

Yalova'ya ilk varan Yunus ilk fotoğraflanan oldu

Feribota binmeden önce sıra beklerken boş alanda keyif turu

Bu maceranın sonu....

8. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sayın @hızlı, @Kevserseri, @Önder, @Tuğberk Tezel ve @Ataruh

Güzel dilek ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Kısa bir sürede hazırlamaya çalıştım.

Sayın @hızlı
    Uzun yol düşünüyorsanız hiç durmayın. Hemen planlayın. @ataruh'un da dediği gibi neler kaçırdığınızı göreceksiniz. Şunu da belirteyim: Biz yapıyorsak siz haydi haydi yaparsınız.

Sayın @KevSerSeri,
    En son forumun eski halinde fotoğraf eklemiştim. Çözmem biraz zaman aldı. O da bu kadar oldu. Bir dahaki sefere inşallah daha iyisi olur.

Sayın @Önder,
    Tur programınızı forumdan öğrenmiştim. Ama şimdi keşke güneyden gitseniz diyorum. Eminim büyük bir grup olarak da çok keyifli bir gezi olacak bu hafta sonu. Şimdiden iyi turlar.

Sayın @Tuğberk Tezel,
    Bisiklete çok vakit ayıramasam da (hatta 2 sene balkonda yatsa da) bu yaştan sonra böyle turlarla açığı kapamayı düşünüyorum. Ve evet çok keyif alıyorum. Çünkü aklımda o an üzerinde olduğum yol, kullandığım bisiklet ve varacağım yerden başka hiçbir şey olmuyor. Tam bir terapi...

Sayın @ataruh,
    Bu turu düşünürken yazılarınızı defalarca okudum ve planımı yazdıklarınızdan da ilham alarak oluşturdum. Bu konuda ben de size teşekkür ederim. İznik ve etrafını uzun yol düşünenlere ve görmeyenlere şiddetle tavsiye ederim.

Yunus'un çektiği fotoğraflardan seçtiklerimi de bir iki gün içinde ekleyemeye çalışacağım.

Hepinize çok teşekkürer.

Murat

9. Kani

Kani Üye

Seviye:
    İznik turu bende yapmıştım anılarım canlandı cok harika görünüyorsunuz.İznik mazeram benim biraz acı biraz macera doluydu.Kaza geçirmiştim.Dönerken rampalarda bisikleti elimde gelmiştim.Ama gidip görülmesi gereken bir yer en yakın zamanda tekrar gitmek isterim.Gitmek isteyen arkadaşlara Yalovadan katılalbilirim:D

10. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Geçmiş olsun romatik_53. Düştün mü yoksa bir araç mı çarptı ? Ya da direkt bisikletten mi kaynaklandı kaza ? Aslında yolda (özellikle Yalova-Bursa karayolunda) bu çeşit problemler ihtimal dahilinde ama biz yine de elimizden geldiğince dikkatli olmaya çalışıyoruz.
    Ben de İznik'i, düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum. Yalova'dan Orhangazi şart değil ama göl çevresi (özellikle güneyi) muhteşem.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

11. Kani

Kani Üye

Seviye:

Araç üzerimize direksiyonu kırınca birbirimize çarptık.Çok acı çektik ama güzeldi..

12. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    çok güzel bir gezi...tebrikler...(kirazlar da süper...)

13. alaskha

alaskha Yeni Üye

Seviye:
    bazen öyle bir anlatılırki yaşananlar, aynen sizin gibi güzel duygular uyandırır insanın yüreğinde.ayaklarınız dert,elleriniz NASIR görmeye...

14. five

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sayın @ismailofli ve @alaskha

İyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim.

Sevgiler

five