Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

180mm disklerim titreşim yaparak frenleme sağlıyor. çözümü nedir?

Konu, 'Frenler' kısmında Cüneyt Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Kılıç

Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    herkese merhaba...

avid juicy 5 kullanıyorum ve rotolarım da alligatorun 180mmlik olanlarından.

hem maşa hem kadro ikisi için de 180mm adaptör kullanıyorum.. fren yaptığım zaman sarsıntılı şekilde fren yapıyor.."tır,tır,tır" die bir ses geliyor hatta. özellikle ön tarafta gidondan aşırı şekilde hissediyorum bu sarsıntıyı..bunu nedeni rotorun şeklinden olabilir belki ama böyle bir sorun acaba başkasına da oldu mu? belki de adaptörlerin tam olarak oturmadığından oluyor. acaba adaptör yerine daha fazla pul mu koysam bilemedim.. janttaki göbeklerden geliyor diyeceğim o da değil daha yeni jantlar..bu nedenden dolayı performanslı bir fren gücü de sağlayamıyorum. bundan önceki 160mm olanlarda böyle bir sorun yoktu..
    bu sorunu nasıl çözebilirim??

2. Alper Temircan

Alper Temircan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben de juicy 5'i 160mm rotorlarla kullanıyorum. Kartepe inişinde bahsettiğiniz titreme ve tırrr sesi arka frenimde vardı. İndikten sonra kontrol ettiğimde kaliperi tutan vidalar bir miktar gevşekti. Sizde de aynı problem olabilir mi?

3. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tamamen rotorun sekli ile alakali..
    Ben de ayni rotorlari kullaniyorum, sadece durmaya yakin bir miktar titreme hissediliyor, ancak bahsettiginiz kadar abartili bir durum da olmamali.
    Furs boslugunu alabildiginiz kadar alin, durum bir miktar daha duzelecektir.

4. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    furş boşluğun iyi bakın
    büyük çaplı rotorların fren gücü daha iyi olduğundan yapıyor olabilir.
    aklıma gelen nedenler bunlar Bora abi'nin dediği gibi hızlı sürüşten durma anına gelmesine yakın azcık titreme yapıyor bende de.

5. Yunus K.

Yunus K. Aktif Üye

Seviye:
    elıxır 5 ile deore rotor kullandığım ilk haftalarda bendede titreme vardı. Balatalar rotora alışınca bu durum geçti.

6. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bir diğer durum (yazılmamış buraya)
    Rotoru göbeğe bağlayan 6 adet vida bunları tork anahtarı ile iyice sıkın gevşemiş olabilir. Bu vidaların altında gevşemeyi öleyen pul veya benzeri değişik küçük metal parcalar bulunur bunlar yoksa sıkıntı yaşarsınız.

7. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zamanında bende bu problemi yaşamıştım , heryeri defalarca kontrol ettirdim ama bir sonuca ulaşamadım , rotorun büyüklüğü maşaya olan uyumundan tutunda kullanılan vidaya kadar , belli bir süre sonra kendiliğinden geçti.

8. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar tüm tavsiyelerinizi okudum yazan herkese teşekkürler ancak bir sonuca ulaşamadım. furş yataklarını iyice sıktım, disk vitalarını olabildiğince sıktım hatta adaptörleri tekrar çıkarıp tekrar taktım. arka taraftaki daha az ama ön tarafta hiç düzelme yok.. umarım maşamda bir sorun yoktur. 1 hafta sonra yeni fren setim geldiğinde 160lık rotorlarla tekrar deneyeceğim bakalım.

9. Emre Ünlüyol

Emre Ünlüyol Kıdemli Üye

Seviye:
    Cüneyt bende aynı sorunu yaşadım..bendeki sorun maşadaki boşluktan kaynaklanıyordu diye tahmin ediyorum.ayrıca rotorunda boşluklar olduğu için eğer balataları tam oratalayamıyorsan bu da yarım fren yaptığında dediğin titremeyi yaratabilir diye tahmin ediyorum.

10. Cüneyt Kılıç

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    maşadaki boşluğu nasıl halletin peki sonradan nasıl çözüme ulaştın. belki dediğin gibi balataların tam ortalanması lazım ancak onu da ince ayar yapıyorum her seferinde anlamadım ben de. artık yeni fren setime bakıcam onda yapacak mı diye.

11. Emre Ünlüyol

Emre Ünlüyol Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben daha sonra Magura Marta aldım fren setini.Baya gittim geldim o iş için..Maşayı da bakıma yolladım.Freni sıktığında balataların bir tanesi daha önce değiyorsa rotoruna o zaman da titreme yapıyor,rotorların delik olduğu için.Belki kaliper içindeki pistonlar eşit derecede basmıyordur..Bunlar sadece yürütebildiğim akıllar..Benim bisiklette hafif sıkıyordum frenleri ve titreme başlıyordu ve elimi kaldırmadığım zaman bütün bisiklet titremeye başlıyordu artık.