Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitlere Saygı Turu (Tur tarihi 6-7 Nisan 2013)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Ferhat Köse tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.Geçen sene benim planlayıp düzenlediğim ama annemin rahatsızlığından dolayı eşlik edemediğim buna rağmen başta Enver Avcı olmak üzere dostlarımın olaya el atıp başarıyla tamamlanan Çanakkale turunu bu senede yapmak istiyorum.Planlama zamanı oldukça uzun o yüzden hem izinleri ayarlamak ve zamanı uydurmak hemde tur hakkında detayları belirlemek için oldukça geniş vaktimiz olacak.Bu paylaşımı açmadan Enver ve Derya abi ile konuştum bazı ufak değişiklikler yapacağız bu sene.Yine de her türlü fikre açığız en doğru olanı hep beraber bulacağız inşallah.

Ana hatları ile turu ve yeni, değişiklikleri anlatmaya çalışayım.

1-Tur tarihi saatler ileri alındıktan sonra ilk hafta sonu düşünüyoruz.7 Nisan 2013 Pazar günü toplu gezilecek gün.2 gün orada kalmak isteyenler oluyor adaya(Gökçeada) geçebilmek veya Çanakkale merkezi gezebilmek adına bu yüzden 2 gün gezecekler 6 Nisan Cumartesi günü kendi planlarını yapabilir 7 Nisan Pazar günü hep birlikte hareket edeceğiz.Tarihi de saatler alındıktan sonraya almamın nedeni gün ışığından en fazla yararlanıp tek günde turu bitirmek isteyen arkadaşların olabildiğince fazla yer görebilmeleri.

2-Tur günü sabah 07:00 da Çanakkale feribot iskelesinde yada karşı taraftan gelecekler için 08:00 Eceabat iskelesindeki buluşma noktasında buluşulacak.Belirlenen rota ile yarımada gezilecek görülmesi gereken noktalarda molalar verilecek.Burada belirleyeceğimiz yerde de yemek olayını halledeceğiz.

3-Bu sene geçen seneden farklı olarak 28 jant bisiklet (yol,tur ,şehir fark etmez) şartı olsun istiyorum(söz konusu ortalamayı 26 inch bisiklet ile de çıkarırım diyen arkadaşlar 26 ile de katılabilir 28 kolaylık olsun diye)28 olmasındaki amaç minimum 25-28 ortalamayı tutturmak, tek gün gezecek arkadaşların tüm yarımadayı görebilmeleri için bu ortalama gerekiyor.(geçen sene eksik kalan yerler olmuştu) Ayrıca her ilin bir tane sözcüsü olacak ve tur içerisinde ani alınması gereken kararları hep birlikte değil her ilin sözcüsü ile birlikte kısaca 3-5 kişi alacağız.Kabul edersiniz ki toplu bisiklet gezilerinde her kafadan bir ses çıktığı zaman insanları bir araya getirip belirli programı tutturmak oldukça zor oluyor şimdiden bu durumu belirtmekte fayda var.

4-Yarımadanın yaklaşık tur rotası 100-120 km civarındadır.Planladığımız gibi 25-28 ortalamanın altına inmez isek bisiklet üzerinde geçecek zaman 5 saat civarı olacak geriye kalan zaman ise görülmesi gereken yerleri görmek adına oldukça yeterli.

5-Ufak şehir içi turu olmadığı için belirli bir maddi külfeti vardır hazırlıklı olmakta fayda var.

6-Bisiklet ve tur için yanınızda olması gerekenleri yazmayacağım zaten hemen hemen hepimiz tur şartlarını toplu bisiklet kullanma etiklerini bilen insanlarız.

7-Tur tarihi ve saatlerde değişiklik olabilir (konu içerisinde karara bağlanır) o yüzden katılmayı düşünüyorsanız muhakkak konuyu takip etmekte fayda var.

8-Turun ana günü 7 Nisan Pazar sabahı .2 gün gezecek arkadaşlar Cumartesi (6 Nisan) buluşacak kendi proğramlarına göre veya hep beraber gezilecek(bu duruma Cumartesi orada olacağım diyen arkadaşlar ile karar vereceğiz).Pazar günü sabah 08:00 da Eceabat da buluşulacak toplu vaziyette yarımada gezilecek.Ziyaret alanları gezilecek.Bu sene tura abide tarafından başlanacak.

Söylediğim gibi zaman oldukça geniş uzun uzun her detayı konuşup değişiklikler yapabiliriz.Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.Çanakkale de görüşmek üzere diyelim....

2. haceli yılmaz

haceli yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    selamlar ferhat bey gecensene tura gidenlerden biriyim.ozaman bu tur şu demektirki?performansı olmayan kişiler bu tura katılamaz demek anladığım kadarıyla.gecen sene katılım yapan kişiler ve de arkadaşların bircoğu performansızdı.ama kış ayından cıktığımızdan yada laylaylom süren kişiler olduklarından.ozaman bir kıriter daha acıklanmalı.performansı düşük arkadaşlar katılmamalı diye.cünki canakkale şehitlik ve diğer gezilen vede asıl gezilecekyerler baya baya rampalı.şimdi gelelim asıl konuya peki gecensene gelen arkadaşlar performansı düşük olanlar bu senede belki gitme hayali kuruyolardır bu onnar için hayal kırıklığı olmuycakmı?he şu bir gercektir bir kişi bile turu baya baya geriye cekebiliyo.o yüzden bana sorarsanız bir karar verilip ya tamamen performanslı kişilerin katılacacağı anlamına gelen bir net yazı yazılmalı.yada herkesin katılabileceği.halk sürüşü tarzı ki herkes biliyodur mesafeyi zaten kendine güvenemeyen gelmez aradan 5 10 kişi cıkar onnarıda sineye ceker yardımlaşarak turu bitiririz..gibiii

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Merhaba Haceli bey.Ortalama hız yazmamın ve 28 jant olmasını tercih etmemin nedeni de bu yüzden oldu zaten.Performansı düşük arkadaşlar katılmasın yazarsam performans kelimesinden pek çok farklı anlam çıkar diye direk ortalama hız belirteyim dedim.Birde katılmasın kelimesi çok itici :) ortalama hızdan durum anlaşılır diye bekliyorum.

Yıllardır kalabalık bisiklet turları yaptım yada katıldım yazdıklarınızı çok iyi anlıyorum.Bu turda kilometre oldukça fazla (günübirlik halk turu için) ayrıca mevsim şartları ,rüzgar ve eğimler de antremansız arkadaşlara oldukça zorluk çıkarıyor ve söylediğiniz gibi bir kişi bile zamanı oldukça etkiliyor .Geçen sene beni en çok üzen abideye gidememek olmuştu.Bu sene en baştan kuralları koyup yarımadanın tamamını turlamak istiyorum.Muhtemelen de tüm katılımcılar aynı şeyi istiyordur.Zamanı olan arkadaşlar ile de ertesi gün Çanakkale merkez yada adayı gezebiliriz diye düşündüm.15-18 ortalama ile bu turun tamamını bir güne sığdırmak imkansız onu geçen seneden artık öğrendik.

Dediğim gibi zaman bol uzun uzun konuşulur.Sizin ekip zaten standardın üstünde sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum.Sizin söylediğiniz durumda performnası düşük kalıp bu tura gelmek isteyen arkadaş olursa da iyice konuşur durumu net anlarız ufak yardımlar ile çıkarabileceğine gözümüz keserse neden olmasın.Kimseyi gücendirmek istemem. Kısaca minimum 25-28 ortalama olacak ekip müsait ise daha da hızlı olunabilinir.Çünkü şunu biliyorum ki bisiklet üzerinde geçirilen zamanı ne kadar azaltır isek o mükemmel anıtlarda müzelerde geçen zamanı o kadar uzatıp daha kaliteli geçirebiliriz.

4. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ferhat abi çok iyi bir organizasyon biz katılmayı çok isteriz. İzin durumlarını gözden geçirelim inşallah kardeşimle katılırız. Bu arada Nisana daha çok var performans kazanılabilir. Sorun olacağını sanmıyorum. Ancak organizasyonlarda aktif rol almış birisi olarak; etkinliğin bir kaç güne yayarak kamplı yapılmasının ve katılımın arttırılmasının faydalı olacağını düşünüyorum

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Paşa gelirseniz çok sevinirim.Organizasyon geçen sene günübirlik idi senin gibi düşünen arkadaş çok olduğundan bu sefer Cumartesi yaptım ki isteyen Pazar günü de bölgede kalıp değerlendirebilsin.Fakat herkes 2 gün izin alamayabilir o yüzden ilk gün yarımadayı hep birlikte gezelim diyorum kalmak isteyen arkadaşlar ile ikinci gün ayrı plan yaparız.benim durumum da net belli değil 1 gün garanti ama ikinci gün şüpheli :)

6. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    selam ferhat dostum,,,
    şimdi ortalama 20 üzeri makul düşünce nisanda tekirdağ turu var ama nisan sonu olabilir ,bu tur için 2 grup oluşturdum ortalaması 17 olan dostlar b grubu oluştururken a grubu performansçılardan oluştu hepsini zati tanıyorum beraber pedalladık bu kış aylarında hazırlık ya koşu ya da evde treynır çevirmekle olmakta tabi hobisi performans olanlar için ,
    bu forumda profesyonel bir takımda boy gösteren ve işi bu olan eleman yok kendi namıma ben öyle değilim ,ben amatör performansçı katogorisinde bir bisiklet işçisi emekçisiyim,evet organizasyonu düşünürken ,-tekirdağ için- 2 grub olarak düşündüm böylelikle herkez katılmış olacak ,b grubun sorumlusu var ve yolu bilmekte en çok 200 km bir günde olacak, geçen seneden hatalar olmuş idi..evet geçen sene çanakkale turunda arkayı toplamaya çalıştım fakat ön kopunca bir orta yaşlı bayan durumdan şikayetçi olmuştu,her ne ise teknik hatalar oldu,,,bu çanakkale olayında bence 2 grup olabilir ve b grubun sorumlusu ve arka takım kaptanı olabilir a grup performans katogoride olur performans ekipte arka takım kaptanı olması gerekmez diye düşünüyorum,

ihtiyar ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kudret abi fikrine saygım sonsuz fakat geçen seneden alınan tecrübe ile bu tur 15-20 ortalama ile bir güne sığması imkansız.(en azından yarımadanın tamamı) O yüzden kesinlikle 25 ve üzeri ortalama şart.Ayrıca adaya geçmek isteyen yada merkezi gezmek isteyenler de var onlar da ikinci güne planlayalım istiyorum.Senin fikrine yine açığım olurda o şekilde talep gelirse onlar için ayrı bir ekip oluştururuz ama söylediğim gibi tam tur yapmaları imkansız.geçen sene gibi yarım kalacaktır.Ona göre ayrı rota çizilmesi gerekiyor onu ben yapmaya hazırım elimden anca bu kadar gelir .Konuştukça detaylar daha da netleşir.

İslam Gölge ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  8. enver avcı

enver avcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    herkese merhaba.. geçen sene ferhat dostumun düzenleyip ailevi nedenlerden katılamaması ve sorumluluğu üzerimize alıp elimizden geldikçe düzgün bir tur çıkarmaya çalıştık.elbette ufak çaplı aksilikler oldu ama genel olarak keyifli bir tur oldu.ferhat dostumun dediği gibi her ilin bir sorumlusu olması ve sorumlu kişiler ile ortak karar alınarak uygulanması en mantıklısı. iki gün kalma olayına bende uyamayabilirim.işimiz< herşeyden önce geliyor elbette.istanbul ekibinin cumartesi katılması da zor olabilir gibime geliyor ancak çoğunluk cumartesi derse bende elimden geldiğince uymaya çalışırım.ayarlayabilirsem pazar da kalmaya çalışırım ama söz veremem şimdiden.şimdi gelelim diğer konuya.haceli kardeşimin parmak bastığı olayı anladım.haceli biraz alınmış sanırım :p ama ferhat dostum da kimseyi kırmadan anlatmaya çalışmış durumu.şimdi işin aslı benim fikrim şu şekilde.hepimiz yıllardır tur düzenleyen insanlarız.performansı düşük ve yüksek arkadaşlar uzun turlarda dengeyi istemeden de olsa bozar.performansçı adam yavaş gitmek istemez.fazla idmanlı olmayan da uzun turların zevkini kaçırmak istemez.ama sonuçta ortaya performası sevenlerin mutlu olmayacağı bir durum çıkar.bu sebeple de kudret abinin dediği gibi ikiye bölünebilir grup.yoksa kimseye sen zayıfsın yanımızda gelemezsin diyemez. ama bunu sadece ferhat dostumun başarılı bir şekilde doğru kelimeleri kullanarak anlatabiliriz.kimse alınmasın bu duruma.yoksa ferhat da 25-28 ortalamayı tutturamayan birine hayır gelemezsin demez.ama geride kalırsa da alınmasın o kişiler.önümüzde zaman bol.çanakkale her türk'ün görmesi gezmesi gereken bir yer.orada insan bambaşka duygulara kapılıyor.tadı hiç bir farklı bölgede yapılan turlara benzemez.bu turda istanbul sorumluluğunu kudret baba derya abi yada ben alacağım.yine elimizden geleni yapacağız.çanakkale turunun bende ki yeri de gerçekden başkadır.ama geçen sene farklı illerden gelen arkadaşlar olduğundan ve başlarında sorumlu olmadığından kopmalar farklı fikirler çıktı ortaya.bu sefer daha kalabalık ve düzenli olursan daha da keyifli olacaktır.ayrıca yetkin palgın arkadşımın olduğu gibi mtb ile yolculara kafa tutacak arkadaşlar da rahatça katılabilir.yetkin geçen sene mtb ile toz attırdı bize :D ama yineden kimse moralini bozmasın.nisana çok var daha. antremanlara ağırlık verilirse mtb ile 25-28 ortalamayı tutturabilirseniz.

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Enver beni en iyi anlayan sensin :) gayet güzel özetlemişsin olayı.Cumartesi -Pazar olayını da şöyle yapalım o zaman iki gün gezmek isteyenler Cumartesi başlasın Çanakkale merkez ve ada bugün yapılır.Pazar gün de büyük gün olur tek günlüğüne gelenler ile buluşulur yarımada gezilir.Bu fikre okey çıkarsa buna göre planlamayı düşünelim derim.Burada dikkat etmemiz gereken husus sanırım geçen sene İstanbul ekibi gece çıktığından sabah buluşma saatini ileri almıştık bu sene Eceabat buluşmasını 08:30 teker dönecek şekilde belirleyelim.

Haceli arkadaşımızın alındığının farkında değilim çünkü geçen sene kim geride kaldı veya performansta kim zorluk çekti katılmadığım için bilmiyorum.Sadece genel olarak dinlediğim için turda kopmaların olduğunu biliyorum.O yüzden kimse bu konularda yazdıklarımı üstüne almasın çünkü bende tanımıyorum o arkadaşları yani kişiye göre yazmamıştım.Alınma olduysa kusuruma bakmasınlar.

Bu turu en güzel yapan noktayı da yazmışsın teşekkürler Enver.Çeşitli illerden gelen arkadaşlar ile buluşup tur yapmak cidden çok keyifli bir duygu, bunun üstüne Çanakkale gibi yakın tarihimizin en büyük kırılma noktasının yaşandığı bölge ve buradaki aziz şehitlerimizi ziyaret de işin en büyük kısmı.Umarım geçen seneye göre daha kalabalık ve daha organize bir turu başarırız.

Konuyu çok hortlatmadan yavaş ve emin adımlarla Mart ayına kadar planlamayı bitirelim, Mart ayından itibaren listeleri tutarız diyorum. Tabi ki her fikre de açığız, paylaşmanız yeterli.Konuşarak en doğruyu bulalım her sene bir öncekine göre daha iyi olsun tek düşüncem şimdilik bu kadar.

10. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçen yıl katılamadığım bu tura inşallah bu yıl katılabilirim... Ancak Haziran ayına trakya turu planladık. O tur rotasında yarımada ve gökçeadada var... Belki bu duruma bir düzenleme getirmem gerekebilir..

Arkadaşlarımızın bu tur için planlanan tur ortalaması tereddütüne bende katılıyorum... 25-28 ortalama benim gibi uzun yol gidenler için yüksek bir ortalama... Bizim yolda yetişme kaygımız pek olmadığı için genelde 20 ortalamaya göre tüm planlarımızı yaparız... 25-26 ortalamayla turladığımız zamanlarda oldu ama bu seferde etrafımızın inceleme fırsatımız pek olmuyor... Özellikle bisiklet üzerinde fotoğraf çekme şansımız hiç olmayacak... Ferhat abi yol bisikeltçisi olduğu için belki bu detaylar kendisi için önemsiz gelebilir... Bu lay lay lom turda değildir... Lay lay lom turlarda ortalama genelde 13-15 arası olur... Buna en iyi örnek festivallerdir...

125 km günü birlik ve çokça görülmesi gereken bir rota için fazla bir kilometre olarakta görülebilir... Ama o bölgeye defalarca kez giden birisi olarak ben bu turun 18-20 ortalama ilede rahatlıkla tamamlanacağı kanısındayım... Önemli olan tura sabah erken başlamaktır... Gerekirse başlangıç saati dahada erkene alınabilir...

Birde katılımcılar tur liderlerine uyarlarsa program tur planına uygun olarak ilerler...

11. haceli yılmaz

haceli yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Burda sadece tur dÜzenlenİyo ben tabİkİ alinmadim enver sen yanniŞ anlamiŞsin benİ dostum.ben zaten performansimdan emİnİm bende mtb İle ortalama 25 yapabİlİrİm.benİm bahsettİĞİm konu.bu tur yilda bİr kere yapilan bİr olay.gecensene gelen arkadaŞlar yanİ performansi dÜŞÜk yada performansli.bu sene bÖyle bİr kota ciktiĞinda karŞilarina ÜzÜleceklerdİr.ben kendİ adima konuŞmadim zaten gecen sene gelİpte bu sene gelemİyecek hiz ve teker capina takilacak arkadaŞlar adina sordum :d

12. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ferhatcım sen varsan ben de varım. Jant ölçüsünden çok aynakol dişlisine standart getirsen daha iyi olur ama :) Zira benim katlanır Trek le geleceğim ve dişli 53 :) sonra yetişmekte zorlanmayın bana :D .

Ferhat Köse bunu beğendi.
  13. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    enver kanki dostum,
    şimdi ferhat dostumun başlattığı bu anlamlı tur için geçen seneki hataların olmaması için bence tedbir alınabilir her ilin sorumlusu olur şimdi sen zati bisiklet forumun istanbul sorumlusu oluyorsun bu nedenle istanbul için katılım sistemi bence a- b grup olması lazımda yalnız b takımda sorumlu olan kişi hemyolu bilecek hem de koordineli bir biçimde telsiz ile arka takım kaptanı ile irtibatta olacak, biliyorsun geçen sene araç ile gidildi ve benzin paraları eşitlendi minibüs gerekecek senin minibüs ne oldu o işimize aslında çok yarayabilirdi şimdi tekirdağ turundaki aracın yani doblonun kapasitesi sınırlı,,ferhat dostum dediki konuşarak bir sonuca varmamız olası ,katılıyorum,şimdi her ilden a-b leri örgütlersek ve tüm b lerin sorumlu kaptan ve arka takım kaptanları olursa hem katılım çok olur hemde kalabalık bir bisiklet ordusu olur herkezin temposu aynı olmayabilir nitekim etkili rampalar var gelibolu yarımadasında ferhat dostum süratli sürecek adayları belirler eskişehirden tabi,ama süratli olmayan dostlarıda bence bu turdan mahrum etmiyerek onlar içinde listelerin oluşturulması lazım,,nitekim özkul dostum tereddütünü dile getirmiş 25-26 ortalamanın kendisine fazla olduğunu ima etmiş diyorumki performans katogoriye yazılacaklar baştan 25-28 ortalamayı kabul eder etmeyenler ise ortalama 17-20 de kalarak 2 .inci gruba aday olurlar amacımız bu anlamlı turda herkesi memnun etmek olsun derim,,atılan mesajlardan zati herkez ortalamasını yazar iş hallolur,bu arada enver dostum tekirdağ ya mart olur ya da nisan martta olması havaya bakabilir nisana gider ise benim önerim benim tekirdağ topiğini çanakkale etabına çevirmekte ama sorun araca takılıyor...

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Merhaba Mustafa.Sana cevap olarak yazıyorum ama genel olarak bu konudaki düşüncelerimdir yine hep beraber karar veririz.Tur tarihinde hava yaklaşık olarak 20:00 da kararıyor.sabah 08:30 da hareket dersek tur için toplam zaman 11.5 saat. Bundan 1 saat de yemek molası düşersek geriye kalıyor 10.5 saat.10.5 saati 125 km ye bölersek yaklaşık saatte 12 ortalama yaparsanız bu turu bisikletten hiç inmeden tamamlarsınız.ortalama hızınız 20 olursa 6 saat bisiklet üzerinde sürer geriye kalan 5 saat ziyaret noktalarına kalır .Bu değer bana göre olması gereken en minimal değerdir.Yani turun kesinlikle 20 ortalamanın altına düşmemesi gerekiyor.(kaza bela veya büyük bir bir aksilik olmaması durumunda) Turun en başında 20 ortalama dersek ben eminim o yol aşamasında 15 e iner :) bu işler genelde böyle oluyor.Ben kimsenin o kadar masrafa girdikten zaman ayırdıktan emek harcadıktan sonra şuraya da gitmedik demesini istemem.Mekanlar birbirine çok zıt tam daire şeklinde rotanın bitirilmesi gerekiyor.Yani ortalama hız 25 diyelim o tur içerisinde minimum 22 ye iner daha fazla inmez :) Ayrıca pek çok nokta var ki ziyaret etmemiz bisikletlerimizden inip 10-20 dakika kalmamız icap eden bunu da eklemek lazım.Kendi adıma sıkıntı yaşayan bir kişiyi tüm rapmalarda yol bisikleti hızıyla çıkaracağıma garanti veriyorum :)

Sabah daha erken saatlerde başlama olayı yakın şehirlerden geliyor olsak çok iyi olurdu ama .İzmir tarafından gelen oluyor Ankara ve İstanbul var oldukça uzun mesafeler ve otobüslerin Çanakkaleye iniş saati de genelde sabah 06:00-06:30 gibi oluyor.Bu saatte otobüsten indikten sonra feribot ile karşıya geçmek ekip ile buluşmak minimum bir bir buçuk saat yani sabah 08:30 başlangıç için gayet uygun diye düşünüyorum.İstanbul ekibi o saatte varabilmek için gece 03:00-03:30 gibi yola çıkacaklar.

Şu an yol bisikletine biniyorum ama eskiden bende MTB kullanıcısıydım.Çok uzun turlarım oldu biliyorum ki sürekli tur yapan kendisini geliştirmiş pek çok MTB ci arkadaşım 25-28 ortalama ile tur yapabilir.Bisiklet üzerinde resim çekme işi ise kalabalık turlarda risk oluşturur (hız yavaş olsa da) hoşuna giden bir noktanın fotoğrafını çekmek isteyen arkadaş kaybettiği bir dakikayı yolda kapatabilmelidir.Yoksa herkes o ağaç ile çekineyim bu kaya güzelmiş olayına girer ise bu tur zaten 35 ortalama yapılsa da bitmez çünkü gidilen yerde tarih yatıyor.Baktığımız her nokta ile fotoğraf çekinmek isteyebiliriz ama ana noktaları kaçırmamamız lazım.

Bu çeşit bir turlarda en önemli konu bana göre ziyaret alanındaki harcanan sürelerin yeterli olması ve toplanıp bir sonraki noktaya hareket için geçen zaman.kalabalık turlarda genelde dağılıp toplanmak çok sıkıntı oluyor.Bu noktada ekip liderleri olayına girmek zorundayız .Aksi durumda her ne kadar güzel bir amaç için bir araya gelsek de hepimiz yaşını başını almış insanlarız birbirimize söyleyeceğimiz anlık sert ve yanlış anlaşılabilecek bazı cümleler fitil ateşlemesi yaratabilir.Özellikle dağılma toplanma konusunda kesinlikle ekip liderinin söylediği saat ve dakika dikkate alınmalı o dakikada herkes hazır bisikletine binmiş vaziyete geçmelidir.

hepsini sana yazdım :) başkalarına kalmadı.Zaman bol konuşmaya devam.Ben muhtemelen iki günlük katılacağım için bende sıkıntı yok her şartta gezerim.Hiç bir şey yapamaz isem ertesi gün araba kiralar yine gezerim her yerini :)

15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Haceli yanlış anlaşılma olmadığını okumak güzel.Zaman bol sen yazacaksın ben yazacağım bir başka arkadaş yazacak en doğru ve güzeli yakalayacağız inşallah.
    Teker çapı değiştirilebilinir ama hız konusunda kesinlikle yukarıdaki mesajda yazdıklarım dikkate alınmalı.Başka türlü olaya birde şöyle bakmak lazım bende pek çok masrafa gireceğim hayatımdan 2 günü adayacağım bazı hayaller kuracağım bir arkadaşın sürekli geri kalmasından dolayı yarımadanın yarısını gezemeden döneceğim .Bir daha Çanakkaleye ne zaman gideceğim belli değil( ben daha hiç gitmedim nasip olmadı ilk olacak) olayın diğer bakış açısı da bu olmalı orta yolu bulmalıyız.Ne ben yol bisikletine biniyorum antremanlıyım diye tüm ekibi 35 ortalamalara zorlayayım nede performansı düşük arkadaşım ben bu turu yaparım diyerek katılıp tüm arkadaşlarımızı mağdur etmesin.Bisiklete iyi kötü sadece hafta sonu bir gün bile binen insan kendi durumunu bilir ne kadar yolu ne şekilde alacağının farkındadır.Şimdiden bazı noktaları belirtip ona göre toparlanmakta fayda katılan tüm arkadaşlara olacak.

Konuşmaya devam :)

16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Katlanır Trek ile bu tur olur mu bilemedim dostum :) tüm bisiklet çeşitlerini kullandım ama katlanır ile hiç uzun yol tecrübem yok o yüzden iyi düşün derim sonra arkamızdan telefon ile "Ferhat ben kalıyorum siz devam edin demek zorunda kalma" :)

enver avcı bunu beğendi.
  17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kudret abi takipteyiz.Zaten talep yok ben kesin geleceğim gelmeyeceğim diye, teklifler ortaya çıksın özellikle yukarıda yazdığım saat hesabı bir incelensin zaten 20 km ortalamanın altında kullanacak arkadaşlarında bu tur işine gelmez yarımadanın tamamını gezemezler öyle olur ise.

Kudret Kurtcebe ve Doğukan Aksu bunu beğendi.
  18. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Ferhat Abi selam,
    Açıkcası bu tura ben de katılmak isterim. Aynen önümüzdeki aylara doğru Nisan öncesi yapacağım haftalık antremanlar ile kolaylıkla aranıza katılabilirim.

19. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet katılıyorum ,saatler göz önüne alınınca 20 ortalamanın altı gelibolunun tamamını turlamaya yetmeyecek ki rampalarda cabası......

20. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İlerleyen günlerde tur kuralları netleşince son kararımı vereceğim... Güzel bir etkinlik olacağını biliyorum...

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.