"18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitlere Saygı Turu" (Tur tarihi 24 Mart 2012)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Sevgili Ferhat;

Eğer bir rota çalışması yapılıyorsa (konu başında bahsetmişsin..) , bu rotayı önceden benimle paylaşabilirsen Google Earth üzerinde rotayı çizerek digital hale getirebilirim.Sonra Google Maps üzerinden yayınlarız.Telefonunda Google maps olan herkes (Artık herkeste bu tip telefonlar olduğuna eminim) bu haritayı görüntüler ve takip eder.Kolaylık olur, güzel olur :)

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@AYDIN DİRİCANLI

Çok teşekkürler Aydın abi.Rota belli olsun google Earth dan çok daha iyi proğram ve siteler mevcut elimde o çalışmayı hallederim ben.ilk çalışmamda anladım ki tek güne sığdırmak imkansız, o kadar çok gezilmesi gereken yer var.Zaten öğrendiğim kadarıyla büyük tur organizasyonları da her yere götürmüyormuş.Ana noktaları gezdiriyormuş.Günübirlik oldugundan 150 km yi, geçmeyecek şekilde gezilebilecek en fazla noktayı gösterir bir çalışma yapmalıyım .Gelibolu işi zorlayan nokta o tarafa çıkıldıgı zaman 200 km yol yapmak gerekiyor.Zaman var amaç yapılanın en güzelini çıkarmaya çalışmak.Zaten bu tarzda ilk turum katılan tüm arkadaşlara söyleyeceğim, hatalarım olabilir fazla hata aramasınlar :) Sizede tekrar teşekkür ederim desteğiniz ve fikirleriniz çok önemli benim için....

• Beğen
Tepkiler: mehmet kendir

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@mehmet kendir

İlginiz için çok teşekkür ederim.Burada yaptığım Listede İstanbuldan katılacak arkadaşlar da var onlarla da temasa geçerseniz ne kadar kalabalık o kadar ucuz fiyat :) otobüsçüler ile yaptığım görüşmelerin en kısa tarifi bu :) 15 gün kala ben olayın Ankara-Eskişehir-Bursa ayağı için muhakkak bir vasıta ayarlamış olacağım.Diğer illerden gelecek arkadaşlar ile ortak buluşma noktasını belirlediğimiz an olay bitmiş olacak.

• Beğen
Tepkiler: mehmet kendir

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@ferhat köse

Sonuç olarak farklı platformlarda da yapılsa , Google Maps üzerinden paylaşılabilecek (KML yada KMX uzantılı dosya) bir dosya olursa mesele kalmaz.Amaç herkesin kendi telefonundan gidilecek yerleri görüntüleyip takip edebilmesi.Tahminen kalabalık bir tur olacağından, kopmalar kaçınılmazdır.Bu durumda herkes bu harita ile hareket edebilir.

Rota konusuna gelince.Daha önce 4-5 kez gezdiğimden ve dalış sebebi ile oldukça fazla bölgede bulunduğumdan dolayı şöyle diyebilirim ; Gelibolu da, o kadar pedal basacak bir şey yok açıkçası.Yani programdan çıkartmakta haklısın.Esas şehitlikler Eceabat ve kabatepe civarında dağılmış durumdadır.İyi planlanmış, hızlı ve koordineli bir tur ile bir günde tamamlanabilir.Ancak o kadar kalabalık bir bisiklet grubu ile sadece kabatepe'de bulunan bilgi merkezinde 1-2 saat harcanır.Çünkü orası resmi müzedir.İnsanlar doğal olarak dolaşmak isteyecektir.Yani grup ne kadar büyük olursa tamamlamak o kadar sorun olacaktır.Ama yola çıkılsın bir kere...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@AYDIN DİRİCANLI

Gelibolu düşüncelerin içime su serpti abi o tarafa gidemeyeceğiz diye üzülüyordum.Hız olayı da ben ve ekibim (ESBİG) grubundakiler yeterince hızlı ve güçlüyüz kalabalık turlara da alışığız hem düzeni sağlamak için hemde yorulan arkadaşları iterek yada ip ile çekerek hızlandırmak için yardımcı olacak arkadaşlarım var.Sabah 07:00 buluşma ve kahvaltı hesaplıyorum 08:00 teker döner 18.00 hava kararır diye düşünüyorum geriye kalan saat 10 saat ortalama hızı 25 den aşağı olmaz çünkü mesafeler kısa dinlenme bol rampa çok az 100 km yol olsa 4 saati yolda geçecek geriye kalan 6 saat şehitliklere kalacak diye basit plan var.tabi yol hali belli olmaz her şey değişebilir.Ayrıca turun masrafı yüksek olduğundan (yaklaşık 100 lira harcayacaklar ) pek çok genç arkadaş katılmayacak yaşı yüksek arkadaşlarla da topluluğu idare etmek daha kolay geçmiş tecrübelerimden bildiklerim bunlar :) hayırlısı ile bu etkinliğin altından da kalkacağım inşallah .tabi sizler gibi abilerimin kardeşlerimin destekleriyle oluyor herşey.katkılarınız için teşekkürler....

turun face sayfası :(link)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Güzel plan, uyulduğu takdirde toplu olarak sonuç alınabilir.Ama beklendiği kadar kalabalık olursa böyle bir grupta kimi iteceğini yada çekeceğini şaşırabilirsin :) umarım PELOTON :) şeklinde hareket eder ve bitiririz...

Not : Benim Facebook hesabım yok.Gelişmeleri bu konuyada düşürürseniz sevinirim.Konuya aboneyim gelişme olduğunda haberim olur.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse
Tepki
95
Çanakkale Eceabat'ta dört sene yaşamış biri olarak rüzgar faktörünü göz önünde bulundurmak faydalı diye düşünüyorum zira Çanakkale rüzgarlı günleri bol ve kuvvetli olan bir yer. Geçen sene Çanakkale'ye gittiğimde bir arkadaşımla Çanakkale Abidesi turu yaptık fakat rüzgar tam anlamıyla canımıza okudu. 25 km hız ortalama o günkü hava koşullarında imkansızdı. Umarım aynı durum planlanan tur için gerçekleşmez.

• Beğen
Tepki
95
Tur planı yapılırken ideal koşullar altında bir plan çıkarmak ve olası aksiliklere karşı atlanacak ve olmazsa olmaz gidilecek yerleri önceden belirlemek, tur sırasında karar vermekte yaşanan zaman kayıplarını ve düşünsel eforu önlemekte büyük fayda sağlar kanaatindeyim.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@barış taşkıran

Aynı rüzgar uyarısını geçen sene o tarafta tur yapan arkadaşımdan da aldım.İnşallah o seviyede bir karşı rüzgar ile savaşmayız.beklenen rüzgar şiddeti ve yönü ile ilgili bilgileri de takip ediyorum ona göre tur rotasını aşağıdan yukarı yada yukarıdan aşağı olacak şekilde değişiklik yapabiliriz.Uyarı ve bilgilendirme için teşekkürler.Olmaz ise olmaz noktalar benim anladığım alt tarafta kalan bölgede rüzgara göre ya feribotla yukarı tarafa çıkıp anafartalardan aşağı ineceğiz yada tam karşıya geçip önce alt tarafı gezip sonra anafartalar bölgesine çıkacağız.kafamdaki plan şimdilik bu.daha çok geliştiririz zamanı gelinceye kadar.

@AYDIN DİRİCANLI

Abi tek başıma bir kişiyi iter yada çekerim :) ama benim ESBİG gurubundaki tüm arkadaşlarım bu konuda sağlamdır en ufağımız Mehmet bile bir kişiyi kilometrelerce itebilecek yada çekebilecek kuvvete sahip.100-120 km de çok fazla değil tek korktuğum Barışın hatırlattığı rüzgar meselesi saatte 27 km hızla esen rüzgara karşı bir saatte gittiğim Bozüyük ilçesine 3 saatte zor girdiğimi bilirim :) bisikletçiyi en çok bozan şey karşı rüzgar onuda makara sistemiyle elimizden geldiğince engellemeye çalışırız.Umarım bunlara hiç gerek kalmayacak güzel bir hava olur yapabildiğimiz en hızlı şekilde turun bisiklet kısımlarını yapar arta kalan geniş zaman da da şehitliklerde kaliteli bir zaman gerçekleştiririz.Facebook olayıda malum forum bu sıralar kapanıyor açılıyor ayrıca çoğumuz cepten de face girebiliyoruz daha iyi iletişim için açtım asıl konu başlığı burasıdır.Tüm gelişmeler her iki platformda da yazılacaktır.Ayrıca son 15 gün kala herkese özel mesajla kesinleşen bilgileri aktaracagım....

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Bende askerliğimi Çanakkale'de yaptım rüzgarını çok iyi bilirim :) Ama rüzgar öngörülen bir durum olmadığından, bisikletçinin piyangolarından diyeceğiz vede sineye çekeceğiz.Umarım rüzgarsız, güzel bir gün olurda bizde rahatça süzülürüz.

Marakara sisteminden kastın, bisiklet takımlarının özellikle Fransa turunda uyguladığı tren sistemi mi, yoksa başka bir teknik mi ?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@AYDIN DİRİCANLI

Abi makara sistemi aynen söylediğin olay arka arkaya çok yakın mesafe ilerlemek öndeki arkadaşın sırayla değişmesi durumu.Yapılması çok zor değil halledebiliriz :)

Son gelişme facebookda sorulan bir soru üzerine bugün bölge jandarma komutanlığı ile görüştüm o tarihlerde bir sınırlama olmadığını fakat kaymakamlığa bilgi verilmesinin güzel olacağını söylediler.Ayrıca aynı hafta yaklaşık 50 bin kişinin ziyarette bulunacağını yolların çok dar olduğunu bazı yerlerde iki arabanın bile yan yana geçemediğini söyledi.Bu bilgiler etrafında tur tarihini bir hafta ileriye almak istiyorum tabi katılacağım diyen arkadaşlara bir sakıncası yoksa.Turumuzun daha kaliteli olmasını istediğimizde hem sabah vapurda yaşanacak sıkıntılar (o kalabalıkta tahminim yer bile bulamayabiliriz) ayrıca karşı taraftaki trafik akışı bizlere cok zararlı olacaktır.Alternatif fikirlere her zaman açığım ilk aklıma gelen şimdilik bu.

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
Ferhat mehaba. Böyle güzel ve anlamlı turu düzenlediğin için sana teşekkür ederim. Beni de listeye ekler misin. Şimdilik engelleyen bir durumum yok. işimden dolayı son anda seyehatler çıkabilmektedir. Mart'ın ilk haftası kesinleşir. 17 mart yada bir hafta sonrası benim için fark etmez. gelişmeleri takip edeceğim.

• Beğen

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Evet çok etkili bir yöntem.Sprinteri finishe kadar taşıyıp orada ateşliyorlar çok etkileyici...Ama çalışılmış olması yada sürücülerin buna alışık olması gerekiyor.Yani tecrübe meselesi.Tren sürüşü yaparken sürücülerden birinin en ufak bir hatası, bütün vagonları birbirine sokar :)

Tarih konusunda haklısın bence...O tarihte , tüm lojistik konularda sıkıntı olacaktır.Amaç kalabalığa hava atmak olmadığına göre daha sakin bir hafta sonunda daha verimli bir tur yapılabilir...

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@AYDIN DİRİCANLI

Abi senden de sıkıntı yoksa eskişehir ekibiyle görüştüm sıkıntı yok.Bursayla konuştum okey aldım bir tek Ferhat öz kaldı oda tamam derse tur tarihi başka bir gelişme olmaz ise 23 mart akşamı otobüs yolculuğu 24 Mart sabah 07:00 buluşma ve kahvaltı 24 Mart gece tekrar otobüz terminali 25 Mart sabahı evlerimizdeyiz şeklinde olacak.makara olayıda o kadar abartılacak birşey değil deneyince göreceksin önündeki arkadaşın rüzgarı kestiğini fark edip hava boşuğuna girdiğin an herşey çok daha güzel olacak.tabi en güzeli hiç rüzgar yemeden doyasıya pedal çevirmek ama olursada bizleri engellemez diyorum :) birde güzel haber eceabat jandarmayla konuştum bizleri misafir etmek de istiyorlar her türlü kolaylık için hazırlar.Misafirlik için söz vermedim ama telefonlarımızı aldık bir sıkıntı olursa yardım edeceklerinden eminim.Rota konusunda da rüzgarın yönüne göre ya yukarıdan aşağı yada aşagıdan yukarı şeklinde anlık değişiklik yapabiliriz.geliboluyu çıkardığımız zaman yapılacak yol 100 km civarına düşüyor çok daha rahat bir yol sayılır.

@nihat yildir

Nihat bey öncelikle ben ilginiz için teşekkür ederim.Ufak turlarda tecrübeliyim ama bu tip ilk turum hatasıyla günahıyla elimden geleni yapmaya çalışıyorum.İnşallah alnımın akıyla bu projeyide hayata geçireceğim sizlerinde desteği ile.İstanbuldan katılacak arkadaşlar var onlarla iletişime geçerseniz daha güzel olur hep beraber gelirsiniz.Ayrıca etkinliğin face sayfası aşagıda oradan da takip edebilirsiniz.

1-Ferhat Köse (Eskişehir)
2-Kader Kerem (Eskişehir)
3-Yusuf Z. Şipal (Aydın )
4-Onur Şenel (Eskişehir)
5-Ferhat Öz (Ankara)
6-Eser Sevinç (Eskişehir)
7-Ahmet Tarık Ok (Bursa)
8-Mehmet Gürsoylu (Eskişehir)
9-Barış Taşkıran (İstanbul)
10-Engin Özen (İstanbul)
11-Volkan Aydoğdu (Bursa)
12-Muhammet Ali DOğan (Beyşehir)
13-Ali Osman Kara (Eskişehir)
14-Nihat Yıldır (İstanbul)

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir
Tepki
95
17-18 martta iş sebebiyle orada bulunuyordum, bir sonraki hafta gelmem biraz zor beni listeden çıkarın sizlere keyifli turlar dilerim :(

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@barış taşkıran

Çok üzüldüm.Şimdilik isminiz kalsın son haftalarda güncelleme yaparız.belli mi olur sizin iş gezinizde ertelenir belki.bende o hafta yapmayı çok istiyordum ama jandarma komutanından aldığım bilgi ile o bölgede bisiklet grubu bulunan Murat Varol arkadaşımızdan aldığım bilgiler kesinlikle 17-18 Mart tarihlerinin hatalı olacağı yönde. o yüzden böyle bir değişiklik yapmak zorunda kaldık tekrar kusuruma bakmayın.

4-Onur Şenel (Eskişehir)
5-Ferhat Öz (Ankara)
7-Ahmet Tarık Ok (Bursa)
10-Engin Özen (İstanbul)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Sevgili Ferhat;

Ben Google Earth üzerinde izlenecek yol, Şehitlik, Anıt, Abide gibi önemli yerlerin çalışmasını yapıyorum.Bittiğinde sana gönderirim.Karşılıklı eksiklerimizi tamamlarız.

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@AYDIN DİRİCANLI

Tamamdır abi.Bende 18 Mart bisiklet grubuyla konuşmaya başladım(Çanakkale merkezli bisiklet grubu) kendileri bölgeye çok hakim belki bir kaç arkadaş onlardan bize katılacak öyle olursa sorunumuz hiç olmayacak direk nokta atışı gideceğiz ziyaret bölgelerine.çalışma yaparken de alternatifli yaparsan iyi olur aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağı şeklinde rüzgarın yönüne göre iki alternatiften birine zıplarız.120 km yi de geçmemesine dikkat edelim abi.

4-Onur Şenel (Eskişehir)
5-Ferhat Öz (Ankara)
7-Ahmet Tarık Ok (Bursa)
10-Engin Özen (İstanbul)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Sevgili Ferhat; Eğer bölgeden bir bisiklet grubu yada en azından bir kişi bize eşlik ederse, hem rotanın uygulanması, hemde görülecek yerler açısından çok daha verimli olur.

Sende , Şehitlik, mezar ve anıtların yerini gösteren bir rehber harita varmı ? Ben internetten çok fazla rehber buldum oldukçada detaylı ama çözünürlükleri yetersiz.Bu sebeple yerini bulduğum Şehitlik veya diğer unsurların isimlerini bulamıyorum.Çünkü çözünürlüğü yetersiz resimler okunmuyor..!