18 mart çanakkale şehitlerimizi anma turu

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
sevgili arkadaşlar lütfen herkes bildiklerini paylaşsın her türlü bilgiye ihtiyacımız olacak.

Scudo

netmark

Forum Demirbaşı
Tepki
22
1 gunde gitmek gerçekten zor olur. Konaklama olacagı kesin. Yani elimizde iki gun var. Organizasyonu hafta sonuna ayarlarsak katılımın yuksek olacagını duşunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aytekin Erzan

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@başarist

İst-Çanakkale yaklaşık 365 km.!! Bir günde gitmek?

Eğer Yenikapı - Bandırma feribotunu kullanırsanız Bandırma - Çanakkale yaklaşık 180 km.Ben bu yolu bir günde yapmıştım 2 sene önce.Sabah 09.15 gibi Bandırma'da oluyor feribot sonra kısa molalar ile geceye kalmadan Güzelyalı'da evime varmıştım (Güzelyalı Çanakkale'den 15 km.sonra İzmir yolu üzeri)
Rüzgarın kuzey yönlerden esmesi (poyraz gibi) çok önemli.Tura çıkmadan önce aşağıdaki linkini verdiğim siteye (örneğin) bakmak gerekli.Güney rüzgarlarının olduğu günlerde (lodos gibi) ,Tekirdağ üzeri ya da Bandırma hangisi olursa olsun yola çıkılmamalı ya da daha uzun süreceği düşünülmeli bana göre.

Sevgiler.

(link)

başarist

Forum Bağımlısı
Tepki
682
Normal bisikletçiler yapamaz tabi, ama yol bisikleti takımındaki sporcular yapabilirler, Ben ağır yüklü tur bisikletiyle yazın ortasında 150km gidebiliyorsam yüksüz yol bisikleti ile çok daha iyisini yapabilirler sanırım.

Geliboluya gitmişler:

http://i264.photobucket.com/albums/ii174/basarist/ANAKKALE.jpg

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@başarist

Arkadaşlar yanlış anlaşıldım sanırım.Ben sizlere o yolu bir günde yapamazsınız demedim . Gençken herşey yapılabilir!

Anlatmak istediğim bir yarış programı yapmadığınıza göre yapacağınız anlamlı geziyi zevk halinde sürdürebilmeniz için tamamen bana ait düşünceler ve izninizle bazı tecrübelerimi aktarmak idi.

En doğrusuna sizler karar vereceksiniz şüphesiz.

Sevgilerimle.

başarist

Forum Bağımlısı
Tepki
682
Size katılıyorum, Ben de iddalaşmak için yazmadım, sadece mümkün olabileceğini göstermek istedim aslında :)

• Beğen

ümit_levent

Forum Demirbaşı
Tepki
414
arkadaşlar yapılır ama sıkı bir antremanlı olmak gerekir ve kendinizi hiç tehlikeye atmamanız lazım önünüzde kos koca 2 gün daha var ne gerek oraya okadar yorularak gitmeye kendinizi sıkmadan gidin daha iyi olucak artı oraya vardıgınızda dinç olmalısınız atalarımızın huzuruna dinç cıkalım. sevgilerimle bu turu düzenleyen arkadaşlar çok heyecanlı bunu hisediyorum ben bile şuan çok heycanlıyım keşke durum olsada bende gelsem ama kısmet belidde olmaz bir süpriz yapıp gelevilirim belki.

• Beğen

marule

Daimi Üye
Tepki
406
cevaplarınız için teşekkürler. şahsen bende 1 günde gidebileceğimize inanmıyorum. en azından benim kondisyonum bir günde 290-300 km yapmaya yetmez. ama 130+160 olabilir gibi düşünüyorum. Bir rota çıkardım Ümit Bey'in rotasından da yararlanarak ( (link) ). Her türlü yoruma ve değişikliğe açıktır.

http://students.sabanciuniv.edu/~mertsevinc/Rota_kucuk.jpg

büyük fotoğraf için

(link)

rotanın detaylı incelemesini de burdan yapabilirsiniz.

(link)

ben 1 ya da 2 gün konaklamalı yapalım derim ama son söz Aytekin Bey'in tabi...

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
değerli arkadaşlar herkesin ilgisine çok teşekkürler kimse birbirini yanlış anlamasın lütfen ben aslında bu konuyu açmayacaktım fakat bir arkadaşımızın ısrarından dolayı açtım benim hayalim tek günde gitmek çünkü bunun bir anlamı olacak belki herkese anlamlı gelmeyebilir ama ben böyle düşünüyorum tabiki iki günde otobüsle yada başka bi araçla gidilebilinir fakat bisikletle 1 gün içerisinde gitmenin değişik bi anlamı var benim için allah sağlık verirse bunu yapmak istiyorum benim hayalim bu ve buna katılmak isteyen arkadaşlarım olursa çok mutlu olurum elbette herkes aynı düşüncede olmayabilir veya aynı imkanlara sahip olmayabilir bu çok normal şimdi önümüzdeki günlerde konu daha fazla irdenelip daha fazla yorumlar yapılacaktır ve kesin nihai sonuç son haftaya girmeden belli olması çok iyi olur tabiiki daha hesaba katılmayan durumlar var mesela hava durumu yağmur bizi çok etkiler yağmur yağması durumunda ertelenebilir evet arkadaşlar umarım herşey herkesin gönlünce olur şimdilik kendime ve sizlere nacizane bir tavsiyem olacak bu tura katılmayı düşünen herkesin şimdiden bir antreman programı yapmasının faydalı olacağını düşünüyorum ve size önerim yarından itibaren herkes günlük yaptığı antremanları bu sayfada paylaşsın amaç şu olmalı bence arkadaşlar

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
yanlışlıkla göndere bastım devam olarak....

14 mart günü sabah çok erken çıkarsak hava kararmadan geliboluya varmayı ve o gece orada konakladıktan sonra sabah erken şehitlikleri ziyaret ve pazar akşamı otbüs ile dönüş olarak planlıyorum şimdilik
çünkü pazar günü erken başlayalım ziyarete ki mümkün olduğunca fazla yere gidelim şehitlik olarak bu bir yol gezisi olmayacak zamanımız kısıtlı olduğu için direkt hedef bölgeye en kısa zamanda ulaşmak
arkadaşlar birşeyi tekrar belirtmek istiyorum bir günde geliboluya varmak istememin sebebi ;
hem bunun benim için bi manevi tarafı var hem zaman kısıtlı hemde ertesi gün tam olarak ziyarete kalsın diye katılacak ve katılmak isteyipte katılamayan arkadaşları şimdiden tebrik ediyorum lütfen bu sayfada bildiklerimizi görüşlerimizi paylaşmaya devam edelim lütfen
herkese sevgiler saygılar...
çalışmalara başlayın....

ümit_levent

Forum Demirbaşı
Tepki
414
düşüncelerin çok güzel dedigim gibi inşallah orda ola bilriim sizlerle birliklte olurum ve o güel günde o duyguyu bir kerede sizlerle beraber yaşarım

• Beğen

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
tekrar merhaba arkadaşlar,,,
itiraf ediyorum:
Aytekin abiye, çanakkale turu konusunu açması için ısrar eden kişi benim! :)

biraz düşündüm,,,

benim gibi haftanın 5 günü masa başında eğilerek ya ders dinleyen ya kitap okuyan birisinin 360 km yolu bir günde gitmesi taş çatlasa,,, mümkün değil...

ama biraz daha düşününce,
10 günlük hafif antremanlarla 3 günde yapabilirim o yolu! :)
eğer arkadaş bulabilirsem tabi.

13 şubat cuma günü istanbuldan başlayacak şekilde, 13-14-15 şubat tarihleri arasında yolda olmak, yeni bisikletçiler tanıyıp; bambaşka bir 3 gün geçirmeyi çok isterim...

ümidim, benim gibi 365 km yolu bir günde gidemeyecek ve bu üç günü müsait olan başka bisikletçiler bulabilmek...

çünkü; sanırım tek başıma yola çıkmaya henüz hazır değilim.. :)

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
Sevgili Ümit senin sahip olduğun kodisyona benzer kondisyonda ve hamlıktayım sanırım ve bisiklet sevdasına yıllar sonra yeniden tutulmuş, uzun tura çıkmamış sahil ve şehir bisikletçisi olarak aynı fikirleri paylaşıyorum. katılma niyetinde olan benim gibi kondisyonu düşük kişiler farklı bir rota belirleyebilirler belki. Ayrıca tur konularında benim gibi tecrübesiz arkadaşlar için ne gibi sıkıntılar olabilir? bu zamana kadar yanımda iç lastiiğim pompam ve mataramla dolaştım hep sanıyorum bu konular gezinin yaklaştığı tarihte konuşulacaktır. katılamasam bile umarım gerçekleşir. gerçekleşmiş güzel turların fotolarına bakmak bile ayrı zevk çünkü.

• Beğen

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
sevgili arkadaşlar selam herkese
evet sevgili Ümit Bozyılan sen söylemeseydin bu konuyu açacağım yoktu gün gelince tek başıma tıngır mıngır gidecektim fakat baktım ki gelmek isteyen benim gibi düşünen dostlar var tabii bende programda bazı değişiklikler yaptım şimdi bir kez daha belirtmek istiyorum tur programını katıolımcıların ortak görüşleri çerçevesinde şekillendireceğiz yani eğer 3 günlük bir vaktimiz olursa rota , ortalama hız ve çıkış saatini buna göre ayarlayacağız
mesela geçen gün sevgili pedal dostum Halil Atalay biz ona 61 Halil diyoruz gelmeyi çok istediğini ama tek günlük olarak şimdilik kendisinin ayak uyduramayacağını ve başka bir çözüm yolu bulup bulamayacağımızı sordu ve şöyle bir düşünce oluştu yani cumartesi pazar çalışmayanlar için cuma akşamından çıkıp 120km lik bir gece sürüşü ile Tekirdağ ertesi gün hemen aynı mesafe sürüşü ile Geliboluya varma en son pazar günü şehitlikleri ziyaret edip pazar akşamı otobüslerle geri dönüş pazartesi yine herkes okulunun işinin başında olacak şekilde olabilir bu programa bir çok kişi uyabilir diye düşünüyoruz eğer bu programa katılım çok fazla olursa yani en az 5-6 pedalcı böyle olacak
ama tek günde gidelim diyenler çoğunlukta olursa grubu ikiye bölebiliriz sonuçta aynı yerde aynı zamanda buluşulacak evet aslında belkide iki ayrı program yapılırsa daha fazla pedalcı katılabilir
şimdi bu fikir için görüşleri bekliyorum teşekkürler.

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
Sevgili Ümit senin sahip olduğun kodisyona benzer kondisyonda ve hamlıktayım sanırım ve bisiklet sevdasına yıllar sonra yeniden tutulmuş, uzun tura çıkmamış sahil ve şehir bisikletçisi olarak aynı fikirleri paylaşıyorum. katılma niyetinde olan benim gibi kondisyonu düşük kişiler farklı bir rota belirleyebilirler belki. Ayrıca tur konularında benim gibi tecrübesiz arkadaşlar için ne gibi sıkıntılar olabilir? bu zamana kadar yanımda iç lastiiğim pompam ve mataramla dolaştım hep sanıyorum bu konular gezinin yaklaştığı tarihte konuşulacaktır. katılamasam bile umarım gerçekleşir. gerçekleşmiş güzel turların fotolarına bakmak bile ayrı zevk çünkü.

Merhaba, tekrar :).
kutluyorum seni!, en önemli olanı ilk olanıdır; sen de bu konuya mesaj yazarak bu süreci başlatmış bulunuyorsun.

Ben de ilk uzun turumu 6-10 şubatta, izmirde yaptım.Birçok eksiğim olmasına rağmen muhteşem anılarla dolu harika bir tur oldu benim için.
Ben henüz acemi sayılırım, ama aklına gelen her şeyi sorabilirsin...cevaplamak için elimden geleni yapacağım, olmazsa mutlaka cevaplayan birisi olacaktır.. :)

sevgili arkadaşlar selam herkese
evet sevgili Ümit Bozyılan sen söylemeseydin bu konuyu açacağım yoktu gün gelince tek başıma tıngır mıngır gidecektim fakat baktım ki gelmek isteyen benim gibi düşünen dostlar var tabii bende programda bazı değişiklikler yaptım şimdi bir kez daha belirtmek istiyorum tur programını katıolımcıların ortak görüşleri çerçevesinde şekillendireceğiz yani eğer 3 günlük bir vaktimiz olursa rota , ortalama hız ve çıkış saatini buna göre ayarlayacağız
mesela geçen gün sevgili pedal dostum Halil Atalay biz ona 61 Halil diyoruz gelmeyi çok istediğini ama tek günlük olarak şimdilik kendisinin ayak uyduramayacağını ve başka bir çözüm yolu bulup bulamayacağımızı sordu ve şöyle bir düşünce oluştu yani cumartesi pazar çalışmayanlar için cuma akşamından çıkıp 120km lik bir gece sürüşü ile Tekirdağ ertesi gün hemen aynı mesafe sürüşü ile Geliboluya varma en son pazar günü şehitlikleri ziyaret edip pazar akşamı otobüslerle geri dönüş pazartesi yine herkes okulunun işinin başında olacak şekilde olabilir bu programa bir çok kişi uyabilir diye düşünüyoruz eğer bu programa katılım çok fazla olursa yani en az 5-6 pedalcı böyle olacak
ama tek günde gidelim diyenler çoğunlukta olursa grubu ikiye bölebiliriz sonuçta aynı yerde aynı zamanda buluşulacak evet aslında belkide iki ayrı program yapılırsa daha fazla pedalcı katılabilir
şimdi bu fikir için görüşleri bekliyorum teşekkürler.

Sevgili Aytekin abi, :) umarım böyle daha hayırlı olmuştur. Çanakkale ile ilgili bir konu açmayı düşünüyordum, forumda gezinirken çanakkale planınıza rastlayınca, yeniden bir plan oluşturmanın etik olmayacağını düşündüm...

Çok yaratıcı bir çözüm yolu bulmuşsun sevgili abicim. :) gece 120 km ertesi gün de 240 km bisiklet sürmek... Böyle bir performansa ancak 10 yıllık bir antreman sonucu ulaşabilirmiyim onu bile bilmiyorum
gerçekten hayal gücümün de ötesinde kalıyor...:)
Bir de sizin bisikletiniz yol bisikleti galiba, benim mtb ive dişli lastiklerle tozunuza bile yetişemem :D...

En son düşünceniz çok mantıklı bence de...
iki ayrı proğram yapılarak Çanakkalede hep beraber buluşulup, Çanakkale bir günde yavaş ve sakince :)))beraber gezilebilinir.
akşam da hep beraber, mutlu mesud bir şekilde istanbula döneriz.

Örneğin, zamanı olanlar bisikletseverlerimiz, pazar günü sabah çanakkalede olacak şekilde, perşembeden hatta çarşambadan itibaren tura başlayabilirler.

perşembe sabah yola çıkarsak, günde 120 km ile tam 3 günde çanakkale ye ulaşırız,

Pazar gününü de hep birlikte gezmeye ayırdık zaten,

3 günde gitmek bile bence yüksekli eğrisi göz önüne alınırsa çok zor...
Birde pazar günü gelibolu da yapacağımız geziler 100 km yi geçer diyorum. yollar düz olsa hiçbirşey ama, yokuş yukarı ortalama hızım 10 maalesef :)

http://i44.tinypic.com/2q8c5xi.jpg

max. yükseklik 625 mt :).
tırmanılan toplam yükseklik 2502 m.
Dikkatinizi çekerim :)

haritayı hazırladığım sitede bir problem çıktığı için 1 saattir mesajla uğraşıyordum. bu sırada izmirden sevgili Ozan ile konuştum. EBİT in 18 mart haftası için olan planından bahsetti.bu planı size aktarayım.
otobüsle çanakkaleye gelnecek; gelibolu yarımadası baştan başa 3 günde geilecek. çadırda kalınacak. :)
Arkadaşlar bu son fikir sizce nasıl?
Bana çok iyi geldi, zira, geliboluyu arabayla bir günde gezememiştik en son gittiğimizde.
çanakkaleye kadar otobüsle gidip, gelibolu yarımadasını hafta sonu tamamen gezmek hakkındaki düşüncelerinizi bekliyorum...

• Beğen

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
@Ümit Bozyılan

İlgin ve yardımseverliğin için çok teşekkürler. eğer konaklamalı bir tur olacak olursa ki bu bize dinlenme şansı verecektir bizim gibi arkadaşlar sıkıntı yaşamadan turu tamamlayabilirler.

• Beğen

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
ümit ciğim canım kardeşim bu genç yaşına rağmen etik kavramını çok iyi bildiğin ve uyguladığın için sana ayrıyetten teşekkürler
şimdi ben çok açık konuşmam gerekiyor
tekrar söylüyorum bu tur bir gezi olmayacak benim için tamamen şahsi bir hayalin bir anlamda gerçekleşmesi yani biraz acı çekmek istiyorum anlıyomusun amaç sadece oraya gidip ziyaret etmek değil oraya gitme şekli amaç yoksa evinde oturduğun yerdende sen dua edeceksen edersin yada atlarsın otobüse falan filan artık bu konuyla ilgili bütün organizasyonu senin yapmanı isteyeceğim senden çünkü bilgisayarda benden daha iyisin teknik bilgi ve konuları araştırıp çıkartabiliyorsun benim tek bildiğim malkaraya kadar olan yol oradan sonrasını pedallamadım hiç edirne turumda malkaradan içeri girmiştim neyse
evet yol bisikletimle gitmeyi düşünüyorum yanıma en az bir yolcu daha olsa deryer olayı varya onu yapardık ve daha verimli bir sürüş olurdu artık umarım bir yolcu ilgi duyar ve katılmak ister
isterseniz bu tura ilgi duyanlar olarak prova olsun diye şöyle bir 100 km lik tur yapalım bi ara ne dersiniz sevgilerimle

marule

Daimi Üye
Tepki
406
@AYTEKİN ERZAN

Aytekin Bey, inşallah turunuzu başarıyla gerçekleştirirsiniz. Ben bir gezi bisikletçisi olmama rağmen, zaman zaman sizin "acı çekmek" diye tabir ettiğiniz süper duyguyu yaşamak adına yol bisikletimle dere tepeler aşmıştım ama şu an hem yol bisikletimden hem de o kondisyondan çok uzağım. Gönül isterdiki size yol arkadaşlığı edim, deryar yapalım, efektif bir şekilde tamamlayalım ama malesef olmayacak. Turda size başarılar.

Ümit Bozyılan arkadaşıma ;

3 günlük çanakkale turu süper düşünce. Tarihlerini netleştirirsen süper olur. Eğer 18 Marttan sonraki haftasonu yani 20si gibi olursa ben sana katılabilirim büyük ihtimalle. Beraber pedallarız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tüm pedalşörlerin bu zor görevi
başaracaklarından eminim
evet çanakkale geçilmez
pedalşörler asla bu yoldan dönmeyecek
ve çanakkalede şehit düşen tüm
mehmetçiklerin ruhlarını ihya edeceksiniz
sizi kutlarım
robocop

evelent

Aktif Üye
Tepki
98
arkadaşlar bende 2 arkadaşımla aralık ayında tekirdağdan çanakkaleye gittim.
kondisyon denen şeyden nasiplenmemiş 3 arkadaştık ki bu turu yapmayı düşünen çoğu arkadaşla bu yönümüz aynı gibi geldi. bisikletlerimizde mtb'ydi.. (kron 4000, kron1000 ve geotech neon)

1. gün tekirdağ-keşan
2. gün keşan-gelibolu
3.gün gelibolu-çanakkale şeklinde yaptık ve çok feci yorulduk.

ilk başta şunu söyleyim keşana kadar çok sinir bozan yokuşlar var.. hemen tekirdağ çıkışında 1buçuk kmlik bir yokuş var ki bizi neredeyse başlamadan bitme noktasına getirmişti.. özetle keşana kadar dik inişli-çıkışlı(bize göre) yollar var. keşandan sonrası nispeten daha rahat ama rüzgarın nasıl estiği gerçekten çok önemli.. biz keşandan çıktığımız sırada yağmur yağıyordu ve doğru düzgün yağmurluğumuz bile yoktu.. bagajlarımız, iç çamaşırlarımız, ayakkabılarımız vıcık vıcık olmuştu.. ve dümdüz yolda max. 20km hız yapıyorduk. ama bu hızı yapabilmek için bile olağanüstü çaba harcıyorduk çünkü ters esen rüzgar resmen duvar etkisi yapıyordu.. yola çıkmadan önce muhakkak rüzgarın durumunu öğrenin..
geliboludan sonraki yol şimdiye kadar bisiklet sürdüğüm en güzel yoldur. hafif iniş-çıkışlar, solda deniz, sağda orman(kül olmuş bir orman ama)... her bisikletsever bu yolda bir kere bisiklet sürmeli bence...

özetle 2 kritik noktaya değinmek isterim... eğer ki şehitliklerle birlikte müzeleride gezmek istiyorsanız muhakkak konaklamalı bir tur düşünmelisiniz.. çünkü müzelerin mesai saatleri var.. akşam 5buçuktan sonra müze gezmeniz imkansız.. ve oraya kadar gitmişken o savaş müzelerinin sadece önünden geçmek size hem ciddi acılar verecektir hem de amaçla çelişecektir..

ikinci olarakta şehitliklere birazcıkta olsa acı çekerek gitmeyi istemek gerçekten çok anlamlı.. ama şunu söyleyim eğer ciddi antremanınız yoksa her şekilde acı çekeceksiniz zaten..

benim tavsiyem sabah 6da ilk otobüsle keşana gidip keşandan 9da yola çıkmak. Havanın durumuna göre 2 gibi geliboluda olmak.(rüzgarsız bir havada max. 5 saat yeterlidir) o gün geliboluyu gezip gece bir pansiyonda kalmak. Ertesi gün sabah 7-8 gibi yola çıkmak. (Gelibolu Eceabat arasını yaklaşık 3 saatte gidebilirsiniz) şehitlikleri gezmek. Ve son feribotla çanakkaleye geçmek. Çanakkalede yine pansiyonda kalmak ya da gece son otobüsle dönmek.. (gece 1e kadar otobüs var) bence 1 gün de çanakkalede geçirilmeli ama…

arkadaşlar 10tl ye falan çok rahat pansiyon bulabiliyorsunuz… çadır-tulum-mat boşuna yük etmeyin.. ama illa ki çadır kurmak isterseniz geliboluda ve keşanda jandarma yer gösteriyor. Ama çanakkalede kimse yardımcı olmamıştı bize ve biz de kahvaltı dahil 15tlye üniversitenin öğrenci pansiyonunda kalmıştık..

bizim tecrübemiz ne kadar işe yarar bilmem ama amatörlüğümüzün ortak olduğunu hissettiğimden paylaşmak istedim:)
umarım turunuzu gerçekleştirirsiniz….

not: sonradan anladım ki yazdıklarım aytekin bey için pek anlam ifade etmeyecek..:) 3 günlük tur düşünen gruba gitsin o zaman bu yazı:D