Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

%18 KDV'den %8'e düşen gıdalar

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında abdullahabdullah tarafından paylaşıldı.

1. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İNDİRİM HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSIYOR

Söz konusu düzenlemeyle KDV oranı, bugünden geçerli olmak üzere yüzde 18'den yüzde 8'e inen gıda grupları şöyle:

-Kahve, bitki çayları, baharat, hububat, değirmencilik ürünleri,
    -Yağlı tohum ve meyveler, şeker kamışı, meyvelerin un ve kaba unları,
    -İnsan gıdası olarak kullanılmaya elverişli yağlar ile bunların üretiminde kullanılan ham yağlar,
    -Hazır çorbalar, tatlılar, et ürünleri, (sucuk, sosis, salam, konserve vb.) şeker ve mamulleri, pastacılık ürünleri (bisküvi, gofret, kek, kuru ve yaş pasta, dondurma, sütlü ve diğer tatlılar) sebze ve meyve suları, sütlü içecekler, üzüm şıraları, sofra tuzları.
    -Tavşanlar, geyikler, dağ keçisi, keklik, devekuşu, bıldırcın, çulluk, yabani ördek ve kazlar, sülün, yabani beç tavuğu ile etleri ve yenilen sakatatı,
    -Kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar (süs balıkları hariç),
    -Yenilen bazı kök, yumru, yağlı tohumlar ile bunların yetiştirilmesi amacıyla kullanılan tohum, çekirdek ve sporları.
    -Dondurulmuş ürünler

2. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bilgilendirme için teşekkürler. Bakalım kdv indirimi fiyatlara yansıyacak mı?

3. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hukuk devleti olduğumuz için, hukukî kurallara uyan firmalar yani süper marketler mecburen uyacak. Bakkal amcanın derdi daha çok.

Benim anlamadığım şimdi bu ürünleri %18 zamma göre aldık rafa koyduk. Kârı belli ama %8 olunca satıcı zor durumda kalmayacak mı?

1.400 den dolar alıp 1.300 den satmaya benzer bir durum mu acaba?

Bir de komik olan beç tavuğu yiyen kimler, parmak kaldırsın :ci: :D zengin için dert değil. Neyse hayırlı olsun.

4. Barbaros

Barbaros Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu konuda dun gazetede tuketıcı kosesınde yazı okudum. % 8 e dusen urunlerden bırı olan dondurmada. kdv dususunden bır kac gun once dondurma uretıcı fırmaları urunlerıne %10 zam yapmıslar. %8 dusunce kdv zam ıle aynı eskı fıyat olmus yanı ındırım tuketıcıye degıl uretıcının karına gıtmıs oldu. Bunu elestırıyorlardı. Tum bu urunlerde de ne yazıkkı aynı sey olacaktır. Ben boyle dusunuyorum.

Barbaros

güray bunu beğendi.
  5. BLACK_TROUBLE

BLACK_TROUBLE Yeni Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler.

6. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    ..:( ...:ci: ......

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    bugün gittiğim bir markette de bu kdv indirimini promosyon olarak yazmışlar. promosyondan ziyade zorunlu indirim değil mi bu?

hoş zaten eski fiyatla yenisi arasında pek fark göremedim, önceden bi zam yemiş şimdi indirimle eski fiyatına dönmüş gibiydi.

8. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    ben bim markette bu konu için hususi gidip inceledim.evet indirimi yapmışlar,fiyatlara yansıtarak.

9. jerry_f

jerry_f Kıdemli Üye

Seviye:
    alınan secim kararının ertesinde gelen bu indirimlerin nekadar etik oldugu tartışılır:)ki söylenildigi gibi fiyatlara acaba nekadar yansıyacaktır?????ayrıca halen su we elektrik için yüzde 18 kdv ödedigimizi bilmem hatırlatmaya gerek var mı:(