Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

18 " kadroyu 16" kadroya çevirme

Konu, 'Kadrolar' kısmında Emrah altun tarafından paylaşıldı.

1. Emrah altun

Emrah altun Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar boyum 170 cm kadromda 18" yanlış kadro almışım sizlere sorum şu boynu 70mm yada 80 mm yapsam bu hatayı telefi etmiş olur muyum. Yada tavsiyeleriniz nedir . teşekkürler

2. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim boy 167 banada 28 rahat gelmiyor ama idare ediyoz işte ,
    çözümü varsa bende yaparım

benim boy 167 banada 28 rahat gelmiyor ama idare ediyoz işte ,
    çözümü varsa bende yaparım

3. Rıdvan SIĞAN

Rıdvan SIĞAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Konuyu bende takip ediyorum. Aynı sıkıntı bende de var. Ancak ben bilerek 18" almadım çekilişte kazandığım bisikletin kendisi 18" idi. Benim de boy 1,70. Ama sanki 16" değil de 17" olsa tam olacak gibi. Bunun için öneriler nelerdir? Mesela seleyi biraz öne kaydırmak (altında ileri geri kayabilmesini sağlayan bir sistem var) çözüm olur mu?

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaslar benim boyum 1,68 ve ic bacak boyum 78 cm. Hesaplamalar MTB icin 17,5" kadro kullanmami ancak 17" ve 18" kadronun da uygun olabilecegini soyluyor.
    Aldigim bisikletin kadrosu Turkiye'de 16" ve 18" olarak mevcut oldugu icin bende 18" tercih ettim (satıcının 16" te israr etmesine ragmen, 16" bir bisiklet denedigimde rahatsiz hissediyordum).
    Bahsettigim bisiklet MTB Hardtail. Yol bisikleti ise durum farkli olabilir sizlerin acisindan. Bu siteden olculerinize gore tahmini bir oneri cikarabilirsiniz:
    http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer

Sele yuksekligini ayarladiktan sonra, selenin kizak ayarlari ile (ileri / geri, limitleri dahilinde) ve gidon bari acili ise bunu hareket ettirerek omuz ve beliniz icin sizi rahatsiz etmeyecegi konumu bulabilirsiniz.
    Gidon boyunlari acilidir, kadronuzun kucuk geldigini dusunuyorsaniz gidon boynunu sokup, ters cevirip o sekilde monte edin. Boylece kadro boyunda ufakta olsa bir uzama elde etmis olursunuz.
    Gidon ile hala sorun yasarsaniz gidon boynunu kisaltmayi deneyin. Elbette gidon yuksekligi ve surus tarziniza gore ayari da onemli.
    Ben gidon boynunu degistirmeden diger ayarlar ile agri ve uyusma yasamadigim ideal ayara birkac haftada ulastim.
    Eger boyunuz uzun bacak boyunuz kisa ise, boyunuz kisa bacak boyunuz uzun ise veya ikisi istatistiksel standartlarda genele uygunsa kullanacaginiz kadro boyu farkli olacaktir.
    Kadro boyu seciminde kullanacaginiz bisikletin uretim amacida onemlidir...

Emrah altun ve Rıdvan SIĞAN bunu beğendi.
  5. Rıdvan SIĞAN

Rıdvan SIĞAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Teşekkürler. Verdiğiniz linkteki hesaplamada benim için de 17,5" değeri çıktı. Bu durumda sanırım seleyi azıcık öne kaydırsam sorunum kalmayacak.

6. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Seleyi ileri geri kaydırmanız büyük ağrılara sebep olabilir. Değiştirmenizi önermem. Gidon boğazıyla ayarlama yapmak daha doğru olacaktır. Doğru ayarlama yöntemi resimde gösterilmiştir.

Pedala topuğunuzu koyduğunuzda bacağınız dümdüz olacak kadar yüksek. Yatayda ise pedal en ilerdeyken de dizinizin dikey izdüşümü pedal milinden geçecek konumda olmalıdır.

Bu ayarı sağladıktan sonra seleyi 2-3mm geri almak dayanıklılığı, 2-3 mm ileri almak ataklığı arttıracaktır.

Rıdvan SIĞAN, Emrah altun ve Murat B. bunu beğendi.
  7. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bana keesin 16'' lazım zaten 18'' de rahat değilim kadro temas ediyor bu yüzden çocuk koltuğu bile alamıyorum bisikletten yan iniyorum çünkü , çocuk düşer tehlikesinden korkuyorum

şehir bisikletlerinde 18'' den küçük yok diye mecburen 18 almıştım zaten dağ bisikleti gibi olsa 16'' alırdım
    lady kadro almadığıma pişman oldum,

8. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Seleyi ileri geri kaydırmanız büyük ağrılara sebep olabilir. Değiştirmenizi önermem. Gidon boğazıyla ayarlama yapmak daha doğru olacaktır. Doğru ayarlama yöntemi resimde gösterilmiştir.
    Pedala topuğunuzu koyduğunuzda bacağınız dümdüz olacak kadar yüksek. Yatayda ise pedal en ilerdeyken de dizinizin dikey izdüşümü pedal milinden geçecek konumda olmalıdır.
    Bu ayarı sağladıktan sonra seleyi 2-3mm geri almak dayanıklılığı, 2-3 mm ileri almak ataklığı arttıracaktır.

Emrah altun ve Ahmet F.ELBİR bunu beğendi.
  9. Emrah altun

Emrah altun Kıdemli Üye

Seviye:
    koray bey teşekkürler

10. Ömer E

Ömer E Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yahu benim boyum 1.67 KRON XC 20 İNÇ aldım. Önce 18 inç aldım. Sonra buralarda sizi okudum, gittim 16 inç ile değiştim. Ufacık. Sonra gittim 20 inç ile değiştim. Nasıl değiştiğimi sorarsanız, bizim Mürsel usta açmış 7-8 tane KRON 150 kiraya veriyor. Ben de onlardan 20 inç olanı aldım en son. Anca oldu. Fakat TREK 19 inç benim krondan hayli yüksek. Neyse şimdi size 18 inç nasıl büyük geliyor? İzah ederseniz sevinirim. Sağlıcakla..

11. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    1,67cm boy ve 20" kadro????????????????? Cok iyi.......

12. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yukaridaki aciklamalarda su ifade de geciyordu.

"Elbette gidon yuksekligi ve surus tarziniza gore ayari da onemli.
    Ben gidon boynunu degistirmeden diger ayarlar ile agri ve uyusma yasamadigim ideal ayara birkac haftada ulastim.
    Eger boyunuz uzun bacak boyunuz kisa ise, boyunuz kisa bacak boyunuz uzun ise veya ikisi istatistiksel standartlarda genele uygunsa kullanacaginiz kadro boyu farkli olacaktir. "

Ayrica kadro dizaynina gore top tube olcusu, sele gidon arasi mesafe de kucuk farkliliklar goosterebilir. O yuzden MTB, şehir ve yuol bisikletinde ayni kisi icin farkli kadro boylari tercih edilir.
    Kisaca boyle oluyor :)

Yukarida yazilanlarda soyle bir ifade vardi:

"Elbette gidon yuksekligi ve surus tarziniza gore ayari da onemli.
    Eger boyunuz uzun bacak boyunuz kisa ise, boyunuz kisa bacak boyunuz uzun ise veya ikisi istatistiksel standartlarda genele uygunsa kullanacaginiz kadro boyu farkli olacaktir.
    Kadro boyu seciminde kullanacaginiz bisikletin uretim amacida onemlidir..."

Alinan bisikletin marka ve modeline gore kadro boyu ayni gorunse de top tube uzunlugu, sele gidon arasi mesafesi farkli olabilir.
    Ayrica MTB, şehir, yol bisikleti alan ayni kisinin olculerine gore farkli tur bisikletler icin farkli kadro boyu secmesi de bundandir.
    Kisaca boyle oluyor :)

13. Rıdvan SIĞAN

Rıdvan SIĞAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

Peki sele kızağı normalde hangi pozisyonda durmalı? Ben bisikleti aldığımdan beri sele borusu kızağın rayını aşağıdaki resimdeki gibi ön kısımdan tutuyor. En azından orta da mı olmalı?

Peki sele kızağı normalde hangi pozisyonda durmalı? Ben bisikleti aldığımdan beri sele borusu kızağın rayını aşağıdaki resimdeki gibi ön kısımdan tutuyor. En azından orta da mı olmalı?

14. Emrah altun

Emrah altun Kıdemli Üye

Seviye:
    hocam şöyleki bisiklet üzrinde çok yatık duruyon biraz dik durmak gerekirken.

15. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sele yere paralel olmali. Bazilari bunu goz kontrolu ile bazilari da su terazisi ile yapar.
    Eger pelvisinize baski yapiyorsa burnu hafif asagi egik olacak sekilde de ayarlayabilirsiniz.

Kizak uzerindeki hareketi icin ideal olani 2. resimdeki gibi pedal kolu yere paralel ve ondeyken, buna normal sekilde bastiginizda diziniz ve pedal orta mili ayni dikey duzlemde olmali. Ancak bu kez gidon tutarken rahat edemiyorsaniz oncelikle gidon ayari ile durumu telafi etmeye calisin. Olmazsa seleyi abartmadan ideal olcuye gore ileri veya geriye kaydirabilirsiniz.

Herkes ve her sele icin "kesin ayar budur!" denilecek, veya "bisiklet alindigi sirada boyle ayarliydi dogrusu bu" denilecek bir ayar mevcut degil...

Rıdvan SIĞAN bunu beğendi.