Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1750 TL Bütçem var. Gezi için ne almalıyım?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar ben Tuncay, aranıza yeni katılmış bulunmaktayım.

Aslında bir buçuk yıldır bir bisiklet alıp pedallamayı düşünüyordum. Ancak bir türlü nasip olmadı, araya babamın vefatı da girince bu günlere kadar geldik.

Şimdi birkaç hafta içinde yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum. Öncelikle 1-2 ay acemiliğimi atıp daha sonra gruplarla birlikte uzun gezilere çıkmayı planlıyorum.

Şuan 105 kiloyum, boyum 1,75. Bisikletimi sabah akşam işe gidip gelmek için, kısa mesafeli geziler için ve hafta sonları uzun mesafeli geziler için kullanmayı düşünüyorum. Yani tamamen asfalt kullanımı olacak.

Bu amaca uygun olarak araştırmalarım sonucunda en uygun bisikletin Trek Fx 7.3 olduğuna kanaat getirdim. Sirrus Elite'de aklımın bir köşesinde duruyor.

Tabii çok fazla anlamadığım için de size danışmak istiyorum. Sizce hangi marka/model bisikletler benim ihtiyaçlarımı en iyi şekilde karşılar?

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Kafanız fazla karışmadan hemen gidip alın. Bu kullanım şekli ile Trek 7.3 çok doğru bir seçim.
    Birazdan MTB tutkunları gelip kafanızı karıştıracaklar bilginize :)

3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Trek Fx 7.3 güzel bir tercih...

4. Ahmet Gümüş

Ahmet Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    Trek fx 3 ü al memnun kalırsın..
    Fakat 1750 lira değil canlı parayı göstererek pazarlık yap 1100 lira civarı alabileceğini düşünüyorum..

5. Güvenç A.

Güvenç A. Yeni Üye

Seviye:
    Şu anda türkiye'den fx 7.3 pazarlıkla peşin 1100tl civarına alınabilme gibi bir ihtimal var mı sizce?

6. B.Toy

B.Toy Yeni Üye

Seviye:
    Ben hiç ihtimal vermiyorum 2011 modellere baktığım halde bir iki mağazada tek kalmalarına rağmen 1250 aşağı kimse vermedi, fx 7.2 yi ancak 1100 alabildim...

7. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşlar.

MTB kesinlikle düşünmüyorum. Yaklaşık 10 sene önce Bisan'ın MTB'sini kullanırken arkadaşımın yol bisikletini kullanmıştım. Resmen kuş gibi gelmişti. Ve ozamana kadar resmen eziyet çektiğimi anladım. Kısacası MTB benim ihtiyaçlarıma ters düşüyor.

Bütçe olarak maksimum bütçemi yazdım. Nakit olarak alacağım için indirim alabilirim diye tahmin ediyorum. Geri kalan parayı da harcamayıp, bisikleti kullanacağım 1-2 ay süresince eksiklerimi görüp ona göre harcama yapmayı düşünüyorum. Mesela eksiklerden bir tanesi şimdiden belli: Kask. :p

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  8. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    forumu sürekli takip etmeye çalışıyorum, MTB tutkunları "gezi için bisiklet alıcam" veya "hangi tur bisikleti" diye açılan hiçbir konuda "Tur bisikleti almayın, MTB alın demiyor", ben hiç görmedim, belkide gözden kaçırmışımdır, olsa da binde bir. Sadece hangi tür bisiklet alacağına karar veremeyenlere kullanım şartlarına göre MTB öneriliyor yada önerilmiyor. Arkadaşımız zaten gezi için bisiklet almak istediğini söylemiş, ona kimse MTB önermez merak etmeyin siz..

9. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kask + eldiven + ayrıca aydınlatmaları da almayı unutmayın (iş dönüşü akşam kullanacaksınız sanırım) :)

Oguzhan.Pilgir bunu beğendi.
  10. Oguzhan.Pilgir

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet aydınlatma önemli. Cannondale'in orjinal ön ve arka farı var, biraz pahalı ama mükemmel ışığı var. Tavsiye ederim.

Osman D. bunu beğendi.
  11. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Dediğiniz gibi kask vs şuan aklımda, onlarıda bisiklet ile beraber alıcam. Diğer ihtiyaçlarımıda uzun yola çıkmadan tamamlayacağım.

Aslında bakarsanız geriye bir kaç sorum daha kaldı. :)

Sanırım halen sıfır olarak 2011 model bulunabiliyor. 2012 mi almalıyım yoksa 2011 mi? Aralarındaki fark nedir?

Ve bisikletimi nereden almalıyım? Bacak-boy ölçülerinin önemli olduğunu biliyorum ancak bisiklet ile arasında nasıl ilişki kuracağım ve hangi boyu seçmeliyim onu bilmiyorum. Alacağım yerin bunun ile alakalı bilgiye sahip olması lazım diye düşünüyorum.

12. Oguzhan.Pilgir

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bazı üreticiler yeni modellerde bir önceki yıla göre daha düşük donanım koyabiliyorlar. Bu yüzden alacağınız bisikletin 2011 ve 2012 donanımlarını karşılaştırmak lazım. Yıla takılmayıp donanım/fiyat olarak hangisi iyi ise onu almak lazım.

Bisikletinizi alırken deneyerek, görerek almak en iyisi. Bisikleti bacak aranıza alıp dik pozisyonda ayakta dururken bisikletin kadrosu ile apış aranız arasında 2-3cm mesafe olmalıdır. Bir başka deyişle aynı pozisyonda bisiklet gidondan tutup ön tekerleği havaya kaldırdığınızda kadro apış aranıza temas ettiğinde ön teker yerden 3-4cm havalanabilmelidir.

Alacağınız yerin tabiki bu konularda bilgili olması lazım ama malum Türkiyede yaşıyoruz, herkes profesör zaten. Birçok bisikletçi maalesef elinde olanı satma amaçlı olarak zaman zaman yanlış yönlendirebiliyorlar, bu nedenle siz en iyisi kendiniz deneyerek görerek mümkünse deneme sürüşü yaparak alın derim.

13. Kemal Özen

Kemal Özen Yeni Üye

Merhabalar trek 7.2 için bu fiyatı hangi mağazadan aldınız acaba, ben de livestrong almak istiyorum ama o modellerde de bu fiyat mümkün olur mu acaba ?
    Saygılar

14. Suleyman Malkoc

Suleyman Malkoc Üye

Seviye:
    Ben Sirrus Elite 2012 aldım. Tavsiye ederim..

15. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler Süleyman Bey;

Sirrus Elite gerçekte çok güzel bir bisiklet. Ancak Trek FX serisinin benim ihtiyaçlarıma daha iyi cevap verdiğini anladım. Seçimimi bu yönde kullanacağım.