171 boy 18 kadro olur mu?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
selam. arkadaşıma bisiklet alacağız. yalnız isteğimizi kadro ölçüsünü bir türlü bulamadık. arkadaşımın boyu 171. 18 inch kadro boyu olar var. arazi kullanımı için sıkıntı olur mu?

Scudo

Anıl K

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Anıl Küçükgöksel
Bisiklet
Specialized
Sıkıntı olur. Boyum 1.74, 2 yıl boyunda 18" kadro kullandım. Daha sonra bir arkadaşımın 17" kadrosunu denediğimde benim bisikletimin gerçekten büyük olduğunu fark ettim. Hemen parçaları söküp 17" bir kadroyla değiştirdim. Kullananların lafını dinleyin, kulaktan dolma bilgileri değil.

• Beğen
Tepkiler: Özgür Atılgan

hasancanerdogan

Aktif Üye
Tepki
27
İsim
Rize
Bisiklet
b'Twin
185 im 18 " kullanıyorum kaadro buyutmek ıcın bısıkletımı satmaya karar verdım ama dogrumu sızce ?

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Asfalt kullanımında hafif büyük kadro iidir düz yolda. Ama arazide ise ufak kadro daha iidir kontrol kolaydır. Kadro büyürmeden kücültmeden önce bi arkadasınızınkini denemeniz yerinde olır yoksa bosa masraf ve can sıkabilir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim boy 1.72 ve bacak boyum 78cm. Seleyi doğru pozisyonda ayarladığımda ve trafikte durduğumda seleden hiç inmeden ayak ucuyla yere basabiliyorum. Yani iyiki 18" kadro almışım. Hiçte büyük değil. Ama 19" alsam olmazmış..

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Boyum 171 ve boyum 160 ken uzayacağını varsayarak 18'' aldım hala da uzuyorum ama bacaklarım uzundur bacak boyum 82cm şu an o yüzden 18 kadro bana tam 170-78 ile 185-85 boy bacak aralığına sahip kişiler için ideal bence.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
@pohuman

19 alsaydın seleyi biraz indirip bacak boyuna ayarladıgında ayagın yine parmak ucunla yere degicekti degişen bişey olmıyacaktı. Seleyi boyuna göre ayarladıgın zaman bacagın aynakol pedalı ve sele arazında düz iner , pedalın en altı ile yer arasındaki mesafe 18 ile 19 arasında aynıdır buda yine yere parmak ucunla basarsın demek oluyor 20 olsa gene aynı . Bu kadronun dogrulugunu yanlıslıgını ıspatlamaz senin dedigin pedal ile yerdeki mesafe oda kadro boyu degişince cok degişmez.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Uğur Recep AKGÜL

"Seleyi doğru pozisyonda ayarladığımda" derken, ayağımı uzattığımda pedal en alttayken ayağımın neredeyse dümdüz olmasından bahsettim. Bisikletten indiğimde ise kadro ile bacak arasında 2cm kadar boşluk kalıyor. Sanırım bunu söylemiş olsam daha doğru olacaktı. Asıl noktayı atlamışım. :)

-OnuR-

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
Onur
Bisiklet
Carraro
Denemeden almayın büyük veya küçük gelirse pişman olabilirsiniz. Bence bisikleti düz tutup Sele kelepçesinden yere kadar dikey bir şekilde ölçün ve bacak boyunuzla karşılaştırın bu ölçünün "iç bacak boyunuzdan" 5 cm kadar az olmasında fayda var bu şekilde en doğru kadroyu bulabilirsiniz. Ben bir boy büyük kadro aldım şehir bisikleti kontrol zorlaşıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar kadro boyu ile sele gidon arası mesafe orntılımı? Yani kadro olçusu buyudukçe bu mesafe artıyor,kuçuldukçe azalıyor mu? Yoksa standart mıdır?