Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

17 Haziran Pazar - ÖSS için pedal çevirelim mi?

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Bulunmaz tarafından paylaşıldı.

1. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evet herkes ÖSS den yakınır, hiç kimse ÖSS yi sevmez, hep eleştirir fakat; bu sistemin değişmesi için kimse bi çaba göstermez..ben elimden gelen çabayı gösterip, hani kendi sesimi duyurma adına böyle bi protesto etme fikri geldi..sizden bu konuda yardım istiyorum..

sınava girenler, girmemişler, yakında girecek olanlar, mezun olup işe girmiş olanlar; benden geçti demeyin..sizden sonraki gençleride düşünün ve bence bu çarpık düzeni düzeltmek için elinizden geleni yapın..

şimdi kim gelir benimle 17 Haziran Pazar günü, tişörtler filan giyip, istanbulda, kalabalık yerlerde insanlara derdimizi anlatmaya, tepkimizi göstermeye gelir??

NOT: lütfen burda ÖSS yi tartışmayalım..

Ontario bunu beğendi.
  2. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel de, tepki gösterirken bir alternatif sunamadıktan sonra, diğer protestolardan pek de farklı olmayacak sanki...

Çevre ile ilgili protestolarda bisikletin kendisi bir çözüm / alternatif olduğu için böyle değil durum...

3. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    biz tepkimizi gösterelim çözümü onlar bulsun..:)

4. OnurCalp

OnurCalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Başka işleri yok sistem i degiştirecekler.bu ulkede boyle gelmıs boyle gıder arkadas. :(

5. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

işte bende böyle düşünmeyelim diyorum..ama..:(

6. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Böyle tepkisizlik ve herşeye razı olmak bizi geriye götürmüştür.

Ya bulacakları çözüm şimikinden daha kötü olursa? Az ihtimal değil.

Muhalif bir insan olmama rağmen yapıcı olmayan tepkiye karşıyım. Bu nedenle desteklemiyorum.

Çözüm "Her isteyen üniversiteye girsin" mi olmalı yani? Mutlaka bir sınav yapılmalı bence ama bu sınavın kalitesi yükseltilmeli ve zamana karşı yapılan bir ezber bilgi yarışması halinden çıkmalı. Ayrıca sistem dershane bağımlılığından kurtulmalı ve sınav yaratıcılığı ve düşünme yeteneğini de test edebilmeli. Ezberi değil...

Belki de en güzeli okulların kendi sınavlarını yapmaları (çok eskiden olduğu gibi)
    veya merkezi bir kapasite testinden sonra (bilgiyi değil yaratıcılık ve zekayı test edecek) okulların sınavlarına girilmesine hak kazanılması.

Dediğim gibi: Sınav mutlaka olmalı...

(Niye yazdım ki bunları? Hiç bir yere varmayacak bir tartışmayı mı başlattım?)

7. tuncdemir

tuncdemir Üye

Seviye:
    Türkiye gibi rüşvetin, torpilin bolca gezdiği bir ülkede bu sınav sistemi ne kadar begenilmesede oldukça basit ve anlaşılır... Ortama torpil vs sokulamıyor...

''Eger her okul kendi sınavını yaparsa vb.'' öneriler; ögrencinin, isteyenin az oldugu dönemler için mantıklı ancak, şimdiki gibi herkesin (nedense?) üniversite okumak istediği bir dönemde bence çok saçma... Ne olacak? İtü her bölümü için 10.000'er adam mı sınava alacak? ODTU ankara, Ege vs... bu sınavlara anadolu'dan gelip katılması birisinin ne kadar masraflı olur? Hiç düşünebiliyor musunuz? 10'larca tercih hakkı olan bir çocuk itü sınavı, ege sınavı ankara sınavı derken il il gezecek mi? Dershane masrafını bu çözüm ortadan kaldıracak mı? Bazı insanların zaaflarını sömürmeye çalışan sözde sosyal, halkçı vs... özde kafa bulandırıp ortamdan kar saglamaya çalışanların önerilerine bu kadar çabuk kabullenmeyelim, uygulanabilirliğini sorgulayalım... Evet belki öss'ninde kusurları var ama bu toptan kaldırıp atmayı gerektirmez... Bisikletin lastiği patladı diye at bunu yenisini al demek gibi birşey bu :).

Bence her ne kadar öss tartışılmasın da denmiş olsa onu protesto etmeden bir düşünmek gerekiyor... Hem öss kötü protesto ediyorum diyip hem de tartışılmasın demek olmaz... Bu biraz haksızlık olur...

Bu yazdıklarımla arkadaşın hevesini kırmak vb amacım yok ancak hedefinin yanlış olduğunu düşünüyorum, onu belirtmeye çalışıyorum... Eğer aynı amaçta bir protesto yapılıcaksa bu liseler ve orta okullarda rehberlik danışmanlık hizmetlerinin yetersizliği,(dershaneler bile rehberlikleriyle övünürken bildiğiniz gibi yaptıkları reyting peşindeki tv'den farksız değil... ) ögrencinin yeteneklerinin keşfedilmesi konusunda çabaların yetersizliği eleştirilmeli(bu da benim görüşümdür... :) )...

Düşünsenize kaç kişi kitap okuyor ki şu ülkede gençler mesleki ilgi alanlarını keşfetmek için onlarla ilgili okusun? Forum okuyoruz biz milletçe, forum yazıp forum okuyoruz, sadece![Amacım bu siteye laf söylemek değil, ülkemizde herşeyin birsürü forumu ve fanatik forumcusu olması durumu... bana çok garip geliyor...] Çevresinden duyduğu kadarıyla birşeylere şartlanıyor sonra da hayal kırıklığı yaşıyorlar... Bilmediği belkide hiç bilmek istemeyeceği bölümleri okuyor çogu insan, bundan sonra da okuyacak çok üzücü :(.

Bende öss'ye girdim ve bir bölümü bitirdim... Ayrıca benimle birlikte bir sürü insanda bu bölümü bitirdi...Şanslıyım ki ben mezun oldugum bölümü sevdim, benimsedim... Ama diplomasının işini yapmıyor çogu arkadaşım... Çeşitli kurslar vs ile keyif alacakları iş alanlarına yöneliyorlar... Üni birçok genç için 4-5 yılın boşa harcandığı, ailenin masrafa boguldugu, hatta daha da önemlisi ülkenin gençlerinin çalışma enerjisinden( ki ab'ye böyle kendimizi begendirmeye çalışıyoruz!) faydalanamaması için bir zaman öldürme ortamına dönüyor... Daha da önemlisi gençlerin en üretken olduğu dönemleri ziyan oluyor... hemde yüzbinlercesinin... Sadece benim okulumdan mezun olan binlerce kişi içinde bu durum geçerli... Ki bu okul İtü.

Varın gerisini siz düşünün... Sorun bence ÖSS'de değil bizlerde...(Gençlerde...)

Hayata atılmayı ertelemek için Üniversiteyi gençlerin bahanesi oluyor... Gelecek hakkında dogru zamanda fikir üretemiyoruz... Bu erteleme bir çeşit tembellik... yani gittikçe tembelleşiyoruz... Bakın bir siteden alıntı;
    Sürekli olarak kendilerine yararı olacak işleri yapmaktan kaçınmanın kısa dönemdeki avantajlarına, o işi yapmanın uzun dönemli avantajlarından daha fazla ağırlık verdikleri zaman erteleme davranışı içine girerler.(Gençler) (Linkten)

Bu erteleme davranışı yetişkin olduğunu farketmek istememek görmezden gelmek, ne yapacagını bilememek vb. davranışların sonucu...

Dediğim gibi bence sorun ÖSS'den çok bizlerde ve orta okul ve lisede gençlerde oluşacak bu bulanımlı dönemi aşmaya çözüm bulamamamızda...

Saygılarımla...
    Tunç

8. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Tebrik ediyorum Tunç :rolleyes:

İçimden geçenleri yazmayı düşünürken, aşağıda noktası virgülüne kadar yazılmışını gördüm...;)

Üstüne birşey yazmama gerek yok...

9. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    aynı sekillde tunc bey ...