Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

17 Haziran Cumartesi, Büyükada - Heybeliada gezisi...

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    17 Haziran 2006, Cumartesi... Bu hafta sonunun gezisi; Büyükada, Heybeliada... Kısa ve mütevazi bir gezi... Buluşma yerimiz Sirkeci Adalar İskelesi... Ekibimiz 55 yaş üstü emeklilerden Kemal Tecimen, Bülent Yamaner ve ben... Hava çok güzel... 9:15 vapuruyla Sirkeci'den Büyükada'ya hareket ediyoruz...

10:30'da Büyükada'dayız... İskelede bisikletlerimiz bir bayan polis tarafından kayıt altına alınıyor... Adadan ayrılırken, bize verilen kağıtlarla, zaten bizim olan bisikletlerin kendimize ait olduğunu kanıtlayacağız...

İskele ve çevresinde bisiklete binmek yasak... Ortalarda fazla dolaşmadan adanın doğu tarafından tura başlıyoruz. Adayı turlamak için Sakin sakin pedal basarken bir ev dikkatimizi çekiyor... Burası Reşat Nuri Güntekin'in yaşadığı ev... Birkaç resim çektikten sonra sol tarafımıza Sedef Adası'nı alarak ada turuna devam ediyoruz...

Bu arada yollarda pek çok fayton var... Adanın tek ulaşım aracı olan faytonlar zillerini çala çala dolaşıyorlar. Faytonlar ada etrafında büyük ve küçük tur olarak belirlenen iki tur yapıyorlar. Ama, atların yaydığı kötü kokular, çam kokularını bastırıyor. Adanın tam arkasına doğru atlar için yeni yapılan Sedef Adası manzaralı ahırları görüntülüyoruz...

Bir süre daha ilerledikten sonra da, bir köpek barınağındaki köpeklerin resimlerini çekiyorum... Ama köpekler bundan pek hoşlanmıyorlar...

Artık adayı döndük, şimdi karşımızda Heybeliada var... Manzara gerçekten çok güzel... Bu arada karşımızdan da sürekli bisikletliler geliyor. Bunlar adanın merkezinden bisiklet kiralayan gençler... Bunların arasında Tandem bisikletliler bile var...

Neyse bir süre daha pedal bastıktan sonra, Birlik Meydanı'na geliyoruz... Buradan Aya Yorgi Kilisesi'ne gidiliyor... Daha doğrusu tırmanılıyor... Eğimi epey fazla, sathı bozuk 1 km'lik Arnavut kaldırımı.. Ama önce kilisede dilekte bulunmak için 'dilek anahtarı' almak gerekiyor. Satıcının tezgahına bakıyorum, her türlü dilek için anahtar var. Araba almak isteyenler için, evlenmek isteyenler için...

Kilisenin bulunduğu yer adanın en yüksek tepesi... Hemen tırmanmaya başlıyoruz. Kiliseye ulaştığımızda içeri şortla girilemediğini öğreniyoruz. Ama, üzülmeyin şortlular için, şalvar ve etek var. Size uygun olanı giyip, kiliseye girebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmek yasak ama, biz içeride kimse olmadığı için birkaç resim çekiyoruz... Resim çekmeyi dışarda da sürdürüyoruz... Sonra inişe başlıyoruz ama, iniş belki de çıkmaktan daha zor...

Şimdi yine aynı meydandayız. Sol tarafımızda Yörük Ali Plajı'nı ve Dil Burnu'nu alarak yola devam ediyoruz. Ve çabucak, tura başladığımız yere; İskele meydanına geliyoruz. Ada turu, Aya Yorgi Kilisesi dahil, 15 km... Saat 13:50... Vapur tarifesine bakıyoruz; 14:30'da Heybeliada'ya vapur var... Yemek yemek için bir yere giriyoruz, ardından 14:30 vapuruna yetişiyoruz...

Heybeliada...
    Onbeş dakika sonra Heybeliada'dayız. Burada da İskele çevresindeki caddelerde bisiklete binme yasağı var... Biz de fazla oyalanmadan yine doğu tarafından tura başlıyoruz ama, bu sefer tırmanarak... Şimdi sol tarafımızda biraz önce turladığımız Büyükada var... 3-4 km sonra Çam Limanı'na ulaşıyoruz... Çam Limanı'nın 70'li yıllardaki halini hatırlıyorum. Ddemek o yıllardan beri gitmemişim... Denize girenler var, ama su kirli görünüyor...

Birkaç resim çektikten sonra tura devam ediyoruz... Yine tırmanış ve şimdi Çam Limanı'nı tepeden seyrediyoruz. Yine 70'li yıllarda bir motordan yankılanan Barış Manço'nun 'İşte Hendek, İşte Deve adlı şarkısını bulunduğum yerden dinlediğimi hatırlıyorum. Çam Limanı ve arka planda Büyükada tepeden çok güzel görünüyor...

Yola devam ediyoruz... Artık Burgaz Adası tarafındayız... Heybeliada daha küçük bir ada... Çabucak tura başladığımız yere ulaşıyoruz. Bakıyorum, İskele meydanından tekrar aynı yere gelmek için 10 km pedal basmışız... Niyetimiz Burgaz'a da gitmek ama, vapuru kaçırıyoruz... Bu sefer sahilden Değirmenburnu'na gitmeye karar veriyoruz... 3-4 km daha dolaştıktan sonra yol yine bitiyor, tekrar İskeleye geliyoruz... Sahildeki çay bahçelerinde oturarak dönüş için 17:45 Sirkeci vapurunu bekliyoruz...

Bugünkü bisiklet turu kısa ama, yine çok keyifli geçti... Artık hevesimizi önümüzdeki hafta gerçekleştirmeye karar verdiğimiz İznik Gölü (Yalova - İznik Gölü - İznik - Yalova) turuna saklıyoruz...

2. Süleyman Şatır

Seviye:
    Diğer Büyükada resimleri...

Arka planda Sedef Adası...

Büyükada'nın arka tarafı, atlar için yapılan ahırlar...

Tandem bisikletliler...

Birlik Meydanı'ndan Büyük Tur Yolu girişi...

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi'nden Heybeliada'nın görünüşü...

Aynı yerden Maltepe'den Tuzla'ya kadar panoramik bir görünüş..

İniş, çıkıştan daha zor...

Büyükada yol planı...

Lütfü Çolak, sutozu ve Özcan bunu beğendi.
  3. Süleyman Şatır

Seviye:
    Diğer Heybeliada resimleri...

Heybeliada Turu'na biraz tırmanarak başlıyoruz...

Çam Limanı

Çam Limanı'nın tepeden görünüşü...

Heybeliada yol planı...

Berk Akgun, ThePoorWanderer ve acumur bunu beğendi.
  4. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ellerinize sağlık süleyman abi resimler çok güzel devamını isteriz artık

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  5. acumur

acumur Forum Demirbaşı

Seviye:
    birşey sormak istiyorum.bu büyükada'daki yol tamiratı dolayısıyla bisikletle gezinti yapmanın biraz sıkıcı ve zor olduğu yönünde bir haber almıştım bir süre önce.bu şekilde bir sorun varmı söyleyebilirmisiniz acaba.yoksada gönül rahatlığıyla gidilecek durumdamı ada.gerçi bu şekilde bir sıkıntı olsa belirtirdiniz herhalde yazılarınızda ama yinede sormak istedim.teşekkürler.

6. Süleyman Şatır

Seviye:
    Büyükada'ya doğal gaz geldiği için yolları kazmışlar... Ancak şu anda kazılan yerler kapatılmış ve asfaltlanmış... Adanın Sedef Adası'na bakan tarafında asfaltlanmamış çok az bir bölüm var, orası da biz geçerken yapılıyordu...

acumur bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    pazar gunude biz buyukadadaydik cumartesi tur oldugundan haberim yoktu keske bende size katilabilseydim gusel vakit gecirmisiniz

8. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Cok guzel vakıt gecırmıssınız maşallahh...

Eeeeee bızde guzel degerlendırdık resımler gelır bır ara...

Maşallahh nazar degmesın...

saygılar

9. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    fotolar dan anllaşılıyor gezinin güzel gectiği ayaklarınıza ve yüreğinize sağlık

10. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler... Gerçekten güzel bir gezi oldu... Aslında bütün Adalar'ı gezmek istiyorduk. Heybeliada'dan Burgaz'a geçmek için elimizeki tarifeye baktık ve 7 dakikayla kaçırmışız diyerek, oyalandık... Oysa elimizdeki tarifeyi Büyükada'dan almıştık ve sadece Büyükada'dan kalkan vapurları gösteriyordu, vapur da henüz iskeleye bile yanaşmamıştı... Farkına vardığımızda vapuru gerçekten kaçırmış olduk... Bir başka gün, diğer adaları da (Burgaz ve Kınalı) gezerek, keşfetmek istiyoruz... Tabii ki birlikte olursak çok memnun oluruz...

Berk Akgun bunu beğendi.
  11. ThePoorWanderer

ThePoorWanderer Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,

Güzel bir gezi yaptığınız fotoğraflardan anlaşılıyor. İnşallah bizler de sizlerin yaşlarına geldiğimiz zaman klasik Türk erkeği gibi olmayız ve de pedal basmaya devam ederiz. İnşallah, şimdiki bu görüşüm(üz) ileride de değişmez.

Cahilliğimi bağışlayın, neden bisikletlerinizi kayt altına alıyorlar? Adadan dışarıya bisiklet çıkarmak yasak mı?
    Teşekkürler, tekrar tebrik ederim.

12. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler... Adalar'da bisiklet kiraya vermek kazançlı bir iş olsa gerek... Her yerde 'kiralık bisiklet' levhası görmek mümkün. Kiralık Tandem bisiklet bile var... Anladığım kadarıyla bisikletleri kiralayan bazı kişiler, dönüşte bisikleti bırakmak yerine, bisikleti vapura bindirerek eve götürmüş... Polis de böyle bir çare düşünmüş olmalı... İskelede bisikletin markasını, rengini ve adınızı soyadınızı bir kağıda yazıyorlar, bu kağıdı size veriyorlar... Adadan ayrılırken de bu kağıdı İskele'de güvenliğe vermek gerekiyormuş... Ancak, vapura binerken kimse birşey sormadı, kağıtlar da bizde kaldı...

ThePoorWanderer bunu beğendi.
  13. cambaz24

cambaz24 Aktif Üye

Seviye:
    Gerçekten çok güzel bir tur. Sizin gezilerinizi okurken hep sizinle tur yapmak istiyorum. tebrikler...
    Sevgiler...

14. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Süleyman Abi yine döktürmüşsünüz.:D Harika bir adalar turu. Ben çok güzel bir fikir buldum. Yaz tatilimi forumda yapmaya karar verdim.:D :D Türkiyenin birçok yerini görebiliyorum burdan. Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ayaklarınıza sağlık.
    Sevgiler...

15. sutozu

sutozu Aktif Üye

Seviye:
    herşey zamnanlama ile ilgilidir derim ben

hava, yol, partner, moral, bunların yeri we zamanı uygunsa her yola pedal basılır ;)

16. Süleyman Şatır

Seviye:
    Evet kısa ama, güzel bir tur oldu... İstanbul'da yaşamama rağmen belki de 30 yıldır gitmediğim Heybeliada'daki Çam Limanı'nı bisiklet sayesinde yeniden görme fırsatı buldum...

17. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Yaşlı gençler. Bu yaşlıya haber vermezsiniz. Adaların ikisini tanıttığınız için bir İstanbullu olarak teşekkürler..

18. TheflyingfalcononTEM

TheflyingfalcononTEM Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, oldukça güzel bir gezi olmuş ayağınıza sağlık..
    Bu resimler için de ellerinize sağlık..:in:
    Ben de Bülent Bey'in bana yolladığı link sayesinde görme imkanı elde ettim..
    Sayenizde, adadaki bisiklet kaydını da ilk defa duymuş oldum..:)
    Çok teşekkür ederim..
    Bol güneşli günler dilerim..

19. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Süleyman abi sayende bizde adalar turu yaptık.Çok güzel bir gezi olmuş.Fotoğraf ve gezi anlatımın harika ellerine sağlık.Paylaşım içinde teşekkür ederim.Sağlık ve neşeyle pedallaman dileğiyle...