Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

17 Ağustos 2013 Uludağ Tırmanışım ve anlatım sonu tavsiyeler

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ferhat Köse tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Yaz başından beri aklımda olan ama bir türlü denk getiremediğim Uludağ tırmanışımı bugün tamamladım çok şükür.Eskişehirden 3 kişi gidecektik tek kaldım Değirmendereden Hüseyin gelecekti fabrikası greve gitti yanlız kaldı.Bursadan Ahmet görev nedeniyle il dışına çıktı Sağolsun bir Ramazan Bozkuş müsait çıktı o da iki kardeşimizle bana ilk 5 km tırmanışta eşlik edip yolu gösterdiler sonra ayrılarak tek başıma tırmanışı tamamladım .benim ilk oldugu için performans turu yapmadım bol fotoğraflı(100 tane çekmişim :))bir tur oldu asıl amacım daha sonraki yapacağım performans tırmanışları için kendime özel notlar tutmaktı onuda yaptım.fakat tur anlatımı sonunda ufak tavsiyelerde de bulunacağım çıkmak isteyen arkadaşlar için.
    Sbaah 05:30 bisikleti otobüse yerleştirip fotoğraf alıyorum çok efendi muvain genç abi bir şey olursa kanıt mı yapacaksın diye soruyor :) bende yok internete koyacagım dediğim için bu fotoyu koyuyorum :)
    işte bu dağa çıkacağız
    Bursa terminalde biraz gecikmeli de olsa Ramazan ,Yasin ve kusura bakmasın adını unutttum diğer kardeşimle buluşuyoruz.Eskişehirin meşhur met helvası ikram ediyorum enerji olsun diye bu arada ben hazırlanıyorum ve hemen yola çıkıyoruz.
    bir 10 km kadar düz yol gittikten sonra binaların otellerin arasından tırmanış başlıyor......
    İlk bölüm (1-3 km kadar) biraz dik gibi olsa da yeni başladığımız için fazla etkilemiyor.
    jandarma karakoluna kadar ben fotoğraf çeke çeke ekip antremansızlığa söylene söylene tırmanıyoruz.İlk izlenimlerim muazzam bir manzara bol ağaç çam kokuları ve alışık olmadıgım yola dşen ağaç gölgeleri beni oldukça mutlu ediyor.Jandarma karakoluna gelince ekibi bekleyip son bir foto alıp ayrılıyorum.tekrar hepsine teşekkürler.
    Yolun bundan sonrasını tek başıma aldım bol viraj bol ağaç hayatımda ilk defa çam kokusu ile rampa tırmandım desem yalan olmaz.Bu arada şanssızlık trafik aşırı fazla rahatsız etti epeyce nedenini ise ilerleyen km lerde öğreniyorum milli parka yakın Kirazlı bölgesinde muhtemelen bir tarikatın bir organizasyonu var çünkü yol ayrımlarında ikişer kişilik cüppeli sarıklı gençler bazı arabalara yol gösteriyor o arabaların içerisindekiler de cüppeli sarıklı .Normalde hiç umursamam ama trafik o kadar fazla ki rahatsız oldum.Mataraya su doldurmak için durduğum bir çeşmede bir tanesiyle muhabbet ediyoruz ayrılırken beni unutma ben seni unutmayacağım cennette görüşelim muhakkak dedi çok hoşuma gitti yaşlıydı epey kendisini garantilemiş arada benide kurtardı sanki :)
    milli parka girmeden çeşme molası ....
    ve çam kokuları altında Uludağ tabelasına ulaşıyorum.Eğim çok dik olmasada(%5-10 arası değişken) gidilen yol çok uzun oldugundan(yaklaşık 30 km) sonlara doğru beslenme eksikliği ve sıvı kaybı kendini hissettiriyor.Allahtan eğim az yoksa durum vahim olabilirdi .Yolu açan mühendisi kutluyorum eğimden dolayı :)
    ve artık sabah yediğim 3-4 popkek den sonra mideye adam gibi birşeyler koymanın vakti geldi......
    Yemekten sonra zirvede ufak bir gezi ve inişe geçiş.
    inişte bazı aksilikler olmaya başladı ama o zaman daha hissetmemiştim .Normalde hiç yaşamam çok dikkatliyimdir ama 3-4 defa çok sert kasislere düştüm yolun çok yamalıklı olmasına bağlayıp kötü düşünmedim.inişin ortalarında çıkarken gördüğüm bir çay bahçesinde bir çay molası verdim ki aksilikler burada başladı .Önce rüzgardan bisiklet düştü :)
    sonra otogara yaklaşık 3-4 km kala dehşet bir sağnak yağmura yakalandım .Öyle ki 30-40 santimlik bir saçağın altında 40 dakika beklemek zorunda kaldım
    Yağmur dindi yola çıktım ama bu seferde biraz kendi hatam biraz ıslak beton biraz da aşırı kalabalık trafik nedeniyle bisiklet ile birlikte yere kapaklandık .Buda gösterebileceğim bir yerimdeki yara bandı asıl zarar kalça kısmında :) oda forumda olmaz :)

Allaha çok şükür bende de büyük bir yaralanma yok bisiklette de bir maddi zarar olmamış şükür bunuda atlattık diyelim gelelim ufak notlara.

Öncelikle ramazan ve yanındaki gençlere sonsuz teşekkürler.

Sonra bu tırmanışı yapmak isteyenler için ufak çaplı tavsiyeler.
    eğim Uludağın adı kadar ulu değil aşırı dönemeçli ve her döngüde muhakkak ufak da olsa bir düzlük var yani nabızı dengelemek ve hız yapabilmek cok kolay .
    Burada dikkat edilmesi gereken mevzu eğer ki başlarda eğim rahat diye yüklenirseniz yol çok uzun (30-31 km) muhakkak sonlara doğru sıvı ve beslenme kayıpları performansınızı oldukça düşürecektir .iyi bir tempo tutturup o şekilde devam etmek en iyisidir diye düşünüyorum.

benim bugun zorlamadıgımdan nabzım hiç 160 ı geçmedi normalde bu tip tırmanışları performanslı şekilde yaparsam 180 leri görüyorum bu 20 fark eğimin düşük olmasından ve benim rahat çevirmemden kaynaklıydı.

Tırmanışta çeşme bol ve akan suyun kalitesi mükemmel kısacası erikli suyu bedava içebileceğiniz bir rota :)

Sabah yada akşam saatlerini tercih ederseniz(güneşin bir tarafa yatmış olması yeterli yolun her iki yanı da uzun ağaçlar ile kaplı) yolda güneşi görmeden sürekli gölgede ilerleyebilirsiniz.

Zirvede hava oldukça serin rüzgar çok sert yanınıza uzun kollu birşeyler almanızı tavsiye ederim.

İnişte düzlüklerden dolayı bisiklet oldukça hızlanıyor bazı virajlar çok sert hızlı girilirse sakatlık çıkabilir araç trafiği de kezza oldukça yoğun viraja sert girip geniş almak durumundaysanız aynı anda da çıkan bir ağır vasıta veya otobüs denk gelirse vay halinize.

gezi amaçlı çıkılacaksa yolda çeşmelerden başka bol bol çay bahçesi sucuk ekmekçi mangalcı mevcut pahalı oldugunu söylüyorlar ama aç kalmaktan iyidir :)

otobüs terminaline yaklaşık 10 km sonra tırmanma başlıyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

herkese iyi forumlar.

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bana haber vermeden çıkarsan düşersin işte böyle :p

Şaka bi yana, geçmiş olsun. Kısa zamanda tekrar yapalım beraber.

Ferhat Köse ve ihtiyar bunu beğendi.
  3. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynı yolları Bende çıktım. ilk uzun turumdu ve sıfır kondisyon . çok güzel yerler Uludağın dibinde yaşıyoruz ama çok nadir gideriz oralara millet yurt dışından gelip çıkıyor biz yanında oralı olmuyoruz bolluktan doğamızın kıymetini bilmediğimiz den galiba

bakacağa gitmediz mi acaba resim yokta asıl orası görülesi

4. Egemen Tunc

Egemen Tunc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sağ salim varmış olmana sevindik açıkçası yağmur çünkü çok zamansız geldi.Aksine terminal tarafta hiç yağmadı biz gemlik tarafa doğru gitmiştik senden sonra.Beğenmiş olmana sevindim tekrar bekleriz :)

5. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tebrikler Ferhat ve de geçmiş olsun.Düşmek bu işin doğasında var.iş,kalkıp kaldığın yerden devam edebilmekte.:)

6. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    geçmiş olsun, benimde yakın zamanda hedef listemde olan tırmanışlardan birisi Uludağ..

Ferhat Köse ve ihtiyar bunu beğendi.
  7. Emre Gözütok

Emre Gözütok Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eline ayağına sağlık abi. Geçmiş olsun .

Eğim az demişsiniz . Eğim demişken bu eğimler nası hesap...... Şaka şaka :D

8. Hüseyin ŞAHİN

Hüseyin ŞAHİN Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin ŞAHİN
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Keşke gelebilseydim dostum :( inan fabrikada hapis kaldım :(
    Ama senin adına çok sevindim :) zor ve bir o kadar da güzel bir etap..

Yusuf Z. Şipal, Ferhat Köse ve ihtiyar bunu beğendi.
  9. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Geçmiş olsun. güzel bir tırmanış olmuş, ben de tırmanmak isterdim. inşallah nasip olur.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. sedat saraç

sedat saraç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ismailağa cemaatinden arkadaslardır.efendi hazretleri hastalığı nedeniyle orada kalıyor.temiz havası oldugu icin..iyi bir tur olmuş senin için.helal olsun valla

Tahir Keskin, Ferhat Köse ve ihtiyar bunu beğendi.
  11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler abi.Düştüm ama çok estetik düştüm : )

En geç Eylül sonu olacak şekilde yapabiliriz belki bir plan daha.benim kafamda birde Kartepe var bu sene ama hangisi olursa artık.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  12. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Resimler icin tesekkürler. Sag(!) selim dönebilmissin! Bilmedigin yerler oldugu icin de dikkatli olman iyi olmus.
    Bir resimde kasksiz yakalanmissin! :) Ayni seyi ben de yapiyorum, cok sicakta uzun yokuslarda cikariyorum, fakat trafik yogun olunca ne olur ne olmaz deyip, yokusa ve sicaga ragmen takiyorum. Herkese tavsiye ederim. :)
    Avrupa' nin bazi tehlikeli dag yollarinda, daha da ilerisi Ispanya' da sehir disi yollarda kask mecburiyeti vardir.

Örnek:

Jaizkibel' e cikan yol:

13. Murat Saygin

Murat Saygin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Geçmiş olsun Ferhat Abi.

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kartepe planlayalım Hüseyin seninle .Bir iki hafta sonraya .Konuşuruz nasılsa sağlıcakla kal.

Hüseyin ŞAHİN bunu beğendi.
  15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi teşekkürler.Söylediğin gibi sadece tırmanışta çıkardım .İnişte ve düşüşte kafamdaydı zaten :) hava nemli olduğundan oldukça rahatsız ediyor tırmanışta.Bu tabeladan olsa çıkarmazdım neme lazım ceza yazarlar diye :)

ihtiyar bunu beğendi.
  16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    iyi espri :) cok guldum.artik goz karari hesapliyorum :) matematiksel hesabi o son konudan sonra bende biraktim.

Emre Gözütok ve hakan çelik bunu beğendi.
  17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

vallaha o efendi hazretleri kimin efendisi veya hazreti pek tanimam bilmem ama bir ara o kadar yogun arac trafigi vardi ki arabalarin acik camlarindan gelen haci yagi kokusu çam kokusunu bastirdi.Birde dikkatimi ceken yogunluk cok fazla arap turist vardi muhtemelen İranli gibi duruyorlardi.

.Baska bir arkadasin yazdigi gibi bu kadar guzel bir doga harikasinda ken yurttaslarimdan daha fazlasini gormemek dusundurucu.Ben Bursada ikamet etsem kar olmadigi surece ayda en az iki kere tirmanirim o kadar keyifli.yurt disinda boyle bir tirmanis olsa yuzlerce bisikletli gorursunuz ben bir tane gordum o da jandarmaya kadar tirmanacagini soyledi jandarmadan Ramazanlar ile geri donecekti.Bisiklet yolu istemeyi cok iyi biliyoruz ama o bisikletin hakkini veriyormuyuz yada o yolu sadece sehirici ulasim icin mi istiyoruz dusundurucu bir konu.Sozlerim size degil yanlis anlamayin konu acildi gidiyorum :) buradan Bursa arac soforlerine de iki cift sozum var.Bisikletliye hic saygilari yok gormuyorlar bile yollar cok dar emniyet seridi ana hatlarda yok.Eskisehirin gozunu seveyim burasi bu konularda cogu ilden cok cok onde suruculerin dikkati ise cok daha onde.Bu biraz da bisikletli sayisinin fazlaligindan kaynaklaniyor.Haftada bir iki gun sosyal etkinlik diye bisiklete binerek yol istenmez saygi beklenmez her gun trafikte olmaliyiz gozler alismali dusmeliyiz kalkmaliyiz bir sekilde tum suruculer bisikletin farkina varmali diye dusunuyorum.

kusura bakmayin alinti yaptim sonra icimdekilrri doktum sozlerimin cogu genel.

18. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Abı ayaklarına saglık,bır turlu ıletısımı saglayamadım senınle dun.Ufak bır kaza ıle de olsa bıtmesıne sevındım.aynısını ben de sorayım,bakacak'a gıtmedın mı?? Bu arada yagmur basladıgında her sımsek cakısında EYVAH dedım :) TaM da ınıs saatlerındır dıye dusunuyordum basladıgında yagmur.

19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

merhaba Baris mesajini otobuse bindikten sonra okudum ondan donemedim kusura bakma.Bakacik neresi kimse bahsetmedi ki gideyim :) oteller bolgesinde asfaltin bittigi yere kadar ciktim indim yol guzergahi yetti nana ama bakacik nereyse orayada gidecegiz anlasildi :)

20. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş. :) Tebrikler. Ben de geçen gün tırmanış yaptım tabelada %10 diyordu ne kadar doğrudur bilemem :D Fakat o yokuş bitirdi beni. Normalde üstümdeki t-shirt ıslanır. Fakat bu tırmanışta sağanak yağmura tutulmuş gibi ıslanmadık yerim kalmadı :D Çok kötüydü yollar çok bozuktu hele son da bir tırmanış vardı orda bittim. Uludağın böyle olmadığını görmek çok güzel. Allah nasip ederse birgün ben de tırmanmak isterim oraları. Kaza için geçmiş olsun büyük bir sıkıntı yoktur inşallah. Tekrardan tebrik ederim.