Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

17,5" Tercihi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Necroshine tarafından paylaşıldı.

1. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Yeni bir kadro alcağım ancak bir konuda kararsız kaldım. Boyuma göre bacak boyum biraz uzun. Haliyle kadro seçmekte biraz arada kaldım. Bacak boyum 81 cm sizce 17.5 kadroda sıkıntı çekermiyim yoksa 19,5" mi tercih etmem daha yerinde olur. Kullanım alanı olarak düz yolda da kullanıyorum arazide de. Aranızda bacak boyu 81 cm olup 17,5 inç kullanan varmı? Görüşlerinizi alabilir miyim?

Şimdiden teşekküler...

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    19" bir kadronun durus yüksekligi (Stand-up high diye gecer) yaklasik olarak 81-82 cm'dir. Bu da demek oluyor ki 81 cm bacak boyu olan birisi 19,5" kadro kullanirsa, tabiri caizse "askida kalir". Tehlikeli, hos olmayacak durumlara yol acabilecek bir durum.
    Benim önerim 17,5'tan daha yüksek bir kadro kullanmamanizdan yana. Benim boyum 173, bacak boyum 82 cm (boyuma göre uzun). 18" kadro bir dönem kullandim, arazide rahat edememistim. Sonrasinda Scott'ta S olan, 15,5" ölcüye kadar indim, cok da rahat ettim. Normal binis icin, düz yol icin 17,5" ideal olabilir.

3. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Genelde yaptığımız hata, hemen iç bacak ölçümüzle kadro bulmak oluyor. Evet ilk adım için doğru olabilir ama Halil güzel örnek vermiş. Aynı örneği ben kendimden vereyim;

Boyum 1,68 / İç bacak ölçüm 80cm. 17,5 inç bir kadro bana otobüs gibi geliyor;17,5 inç bir Tange kadrom vardı, Alanya'da Kale'den inemiyordum.

2003 yılından beri 15-16 inç arasında üst boru ölçüsüne göre gidip geliyorum. Hiçbir sıkıntım yok.

Boyunuza göre üst boru uzunluğunu da dikkate almalısınız. Şunu da ekleyeyim; yine kendimden örnekle, en küçük kadromun üst borusu 515mm. = uzun yolda ve yokuşlarda çekilmiyor çünkü benim için minimum ölçü bu. 16 inç kadromun üst borusu 535mm. = 20mm. büyük fark yaratıyor, benden söylemesi.

4. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Anladığım kadarıyla gönül rahatlığı ile 17,5" alabilirim.

İlginize çok teşekkürler...

5. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Merak ettim, sele borusunu kaçlık kullanıyorsunuz.

6. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Büyük ihtimalle 40cm.

Ben de aynı durumdayım, ayakkabısız 81cm bacak ve boy 172cm. Scott Scale ve Specialized Epic'de Small kullandım. Şimdi hemen hemen aynı ölcülerde olan Sedona 781 16" kullanıyorum. Hepsinde de 40cm sele borusu kullandım. Şu anda sele borusunun dışardaki kısmı 27cm. Pedal mili merkezinden, selenin orta üstüne mesafe ise 89cm (71.5+17.5). Kokpit, yani sele ortasından gidon ortasına uzunluk ise 65cm.

Tabiki kokpitim XC için ayarlı, uzun yolda daha çok barendde oluyorum.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Gürol Abi'nin dedigi gibi, 400 mm sele borusu kullaniyordum.

15" XC 4000 ve Scale 70 S(15,5") kadro kullandim, her ikisinde de durum ayniydi.