Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

16 " kadrodaki parçaları 20" kadroya aktarmak

Konu, 'Kadrolar' kısmında Nail Acun tarafından paylaşıldı.

1. Nail Acun

Nail Acun Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Konu daha önce açıldıysa kusura bakmayın arkadaşlar. 1.85 boyundayım. Alacağım bisiklet benim boyuma denk gelmiyor. Ama bisikleti de kaçırmak istemiyorum. Bisikleti alıp daha sonra 20 inç bir kadro alıp parçaları 16dan 20ye aktarmayı düşünüyorum.Bu aktarma sırasında sorun yaşarmıyım? Benim aklıma gelenler maşanın borusunun kısa kalması ve fren vites kablolarının kısa kalması. Başka bir parçada sorun yaşarmıyım? Şimdiden teşekkürler.

2. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fren vites kabloları cok buyuk sorun cıkarmaz, cıkarsa da onemli degil bbüyük masraf acmaz. Orta göbek bazen uymayabiliyor fakat aynı tarz bisikletlerde (mtb-mtb yol-yol) aynı genelde aynı genislik oldugu icin muhtemelen o da sorun cıkarmayacaktır.
    .
    Fakat senin de dedigin gibi Maşa şaft borusu uzunlugu sorun olabilir. Bu da 16lıgın ve 20ligin alın boyuna baglı tabii ki.. Genelde büyük kadrolarda alın borusu uzun olur. Burada kilit nokta biraz da alacagın 16lık bisiklette maşa şaft borusu kesilmiş mi yoksa spacer ile mi kullanılmış, kesildiyse tam mı kesilmiş yoksa biraz kısaltılıp yine spacer destegi mi almış.. Aynı inch boya sahip kadrolar arasında dahş markadan markaya modelden modele alın borusu boyu farkı oldugu bu konuda kimse kesin birsey soyleyemeyecektir.

3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yazılanlara ilaveten uyumsuzluk çıkartabilecek olanlar: zincir uzunluğu, ön aktarıcının braze-on veya kelepçeli oluşu ve kelepçenin çapı. Tabii bunlar da maşa borusunun kısa kalmasının yanında ufak sorunlar...

4. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Maşa şaft borusunun aslında uyup uymayacağını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Birincisi her firma 16-18-20 inç kadrolar için birbirine yakın maşa yatagı uzunluğu kullanır. Burada önemli olan sizin maşanın maşa yatağı kaç cm ve kaç cm spacer kullanılmış olduğudur. Genelde 16 inç kadrolar 10-11 cm maşa yatağı kullanırken 20 inçler 12-13 cm kullanılır. Yani siz 2-3 cm spacer kullanıyorsanız sorun olmayacaktır. Bunu da kadroyu almadan önce ölçmeniz gerekiyor.

ikincisi almak istediğiniz bisiklet ve istediğiniz kadro ne bilmiyorum ama acera üstü set varsa aynakolda sıkıntı yaşamazsınız.

üçüncüsü sele borusu çapı sıkıntı oluşturabilir buna da dikkat etmelisiniz. Eğer sizin parçalara uygun kadro alırsanız hiçbir sorun olmadan yeni kadroya geçersiniz ancak sele borusu çapı düşük ya da yüksek kadro alırsanız ön aktarıcı da değiştirmek zorunda kalırsınız (aparatta kullanabilirsiniz)

mariokaldato bunu beğendi.