16 Gün -3514 KM- 11 Ülke İspanya'dan Türkiye'ye

buyukkacak

Üye
Tepki
520
İsim
MURAT
Bisiklet
Diğer
I-BÖLÜM /BU TUR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU MUSTAFA KEMAL ATATURK E ADANMIŞTIR.
Şeytan yine dürtmeye başlamıştı. Son birbuçuk yıldır hafta sonları ve bayram tatilleri dışında izin kullanmamıştım. Sanki bıraktığım yerden yeniden yollarda olmak için işin yoğunluğuna tüm stres ve sıkıntısına katlanmak için sabırla beklemiştim. 1.5 Yıl önce ultra bisiklet turumu Edirne’den başlayarak sırasıyla; Bulgaristan-Sırbistan- Macaristan-Slovakya –Avusturya-Çek Cumhuriyeti-Almanya Hollanda-Belçika ve Fransa da bitirmiştim. 10 Ülke 10 Başkenti 17 günde tamamlamıştım. 3000 Km yol katederek geldiğim Pariste ellerimde ve popomda yaşadığım duyu kaybı nedeni ile 18 Mayis 2015 te Türkiyeye dönmüştüm. Süreç içinde bir daha bu kadar uzun bir tura çıkmam diyordum. Aldığım risk ve çok hızlı gün aşırı 200 km üzeri bisiklet kullanımı özellkle hafızanızın zayıflamasına neden olup hata yapma risikinizi yükselttiği için yolun tehlikesi bir kaç kat artmaktaydı. Yıl boyunca devam eden triatlon ve maraton antrenmanları ve turdan sadece 3 gün önce gerçekleştirdiğim 42 km İstanbul maraton yarışı ve yarışa 2 hafta kala sakatlık evresi. Buna ragmen yarışa katılmam ve bana göre de oldukça güzel bir derece ile 3:35 ile bitirip yaş katagorimde 30. olmam... tüm Bu riskleri tolere edebilir değildi. Ancak kendime olan güvenimi tavan yaptırmıştı.Bile bile ve sorumsuzca yeniden yollarda olma fikri Kasım ayında yöneticimin izin kullanmam gerektiğini bana hatırlattıgında ansızın şekillendi. Ancak mevsim sonbahar ve kışa dönmüştü. Bıraktığım yerden, yani Fransa dan Alpleri aşıp Adriyatik kıyı şeridinden Türkiyeye dönme fikri yeniden canlandı gözlerimde. Ancak riski dağıtmak ve yanıma bir arkadaş bulmalıydım. Bulamazsam şayet ozaman rotamı daha batıya alarak 17 günde ülkeye dönebileceğim kısa sürede en fazla ülke en uzun yolu rotam olarak belirlemiştim. Kısaca B planımda hazırdı. Forum ve sosyal medya paylaşımlarım ve tanıdığım arkadaşlardan benimle gelecek hiç kimseyi bulamadım. Teklifimde uçak bileti bedelini bile ödemeyi önerdiğim halde bu riskli yolculuğa talip gelmedi. Normal karşılamak gerekiyordu. Günlük zaman zaman 15 saati bulabilecek minimum 10 saatlik günlük aralıksız bisiklet üzerinde geçirmek büyük bir motivasyon istek ve dayanıklılık gerektirdiği açıktı. Ortalama hızımız saat te 25 km üzeri olacağından maksimum taşınabilecek yük 8 kiloyu yiyicekler dahil geçmemeli ve bu tura uygun bir bisikletle yola çıkılmalıydı. Tur bisikletim hazırdı. Ancak mevsim Kışa döndüğünden Yol bisikletine özgü lastiklerle bu turu tamamlama imkanım olacakmıydı. Zira Alpler üzerinden yapılacak tur da mutlaka lastiklerlerin değişmesi ve yedek lastik taşınması gerekecekti. Bunun için bagajımda yer yoktu. Ancak bir kaç gün içinde yanıma bir arkadaş bulamamış olmam nedeni ile B planım artık kesin gibi görünüyordu. Günlük 230 km ortalama ile izin süremin bitişi olan 5 Aralık 2016 da, 16 Kasım 2016 Çarşamba günü Barsolana dan başlayacağım turu bitirmem gerekiyordu. Ucuz uçak bileti bulmam mevsim kışa döndüğünden zor olmadı. Yaklaşık bisiklet ücreti dahil 400 tl ödeme yaptım. 11 Kilo ve çantalardaki malzemelerimle 17 kilo yükümü 1 gün öncesinden paketledim. Yanıma aşağıdaki malzemeleri aldım ancak kervan yolda düzülür misali aşagıdaki malzemleride tur boyunca satın almak durumnda kaldım. Malzeme Listem şunlardan ibartetti. 1- Bir adet yol bisikleti disk frenli (Fotograflarda görüntüsü mevcut Akrada bagaj yok önde iki tane su geçirmez hafif turçantası ile ) 2- Yagmurluk (10 tl ye Hırdavatçıdan aldım) 3-Pompa –Minik Yama seti –Alyan anahtarı-1 adet iç lastik-Uzun don lastiği- Biskletin üzerinde şarj edilebilir ön arka lamba –Bir tane telefonu bir kez dolduran ekstra batarya 4 - Üç adet termal üst giysi -1 tane Alt yiysi , bir polar üst mont-Kilitli Pedal ayakkabı- Ayakları yagmurdan koruyacak ayakkabı kılıfı -1 Adet bisiklet forması-1 Adet Bisiklet pedli tayt. Yazlık uzun parmak eldiven 2 AdetCep telefonum Gözlüklerim yara bandı Vitamin ağrı kesici Kalsyum – 2 Snikers 1 adet cikolata ve 200 gr fıstık içi ... Yolda aldıklarım ise Yagmurluk – Telefon tutucu- Eldiven- Bisiklet zincir yağı....
Tüm hazırlıklarım tamamdı . Bir hafta önce hiç aklımda bile yokken İspanya dan Türyiye uzanacak 11 ülkeden geçerek Keşan’da son bulucak rotam da yol almak için sabırsızlanıyordum. Nihayet 16 Kasım 2016 Çarşamba günü sabah 5 te Fatsa Otogarından servise bisikletimi koyarak Samsun havalimanı geldim. Hava Limanında Pegasus dan bisikletimi vermek için ilk sorun burada başladı. Yurtdışı için 45 usd ücret sitelerinde yazmasına karşın ve ben biletimi Samsun-Barsolona olarak almış olmama karşın ilave yurt içi ücret talep ettiler. Uzun ugraş mücadele lere rağmen bu ücreti tahsil ettilerde. Ancak hava limanında internet üzerinden alınmaması gerekğinine ilişkin yazılı talebimin dikkate alınıp bu tutarın iade edidiğin tur sonunda bir kaç gün önce bana iletilen bir mail den öğrenmiş oldum Evet Haklıydım. Eninde sonunda Adelet yerini bulmuştu. Pegasus benden özür de dilemişti. İstanbul Sabiha gökçen havalimnında yeşil pasaport nedeni ile uzun bir kuyrukla karşılaştım. Zira önce polisten çıkış izni almak gerekiyordu. Polis kontrolleri kısa sürdü Ancak benimde uçuş saatleri arasında 1 saatlik gibi bir kısa sürem olduğundan Polis Pasaport kontrolunu geçip Barsolona uçağına yetişmem aynı turun bitişi gibi kılı kılına denk geldi. 4 Saatlik uçuşun ardında Nihayet kıyı şeridi görünmüştü. Hava da bulutların varlığı sonbaharın sona erdiğini yağışların başladığını hatırlatmaktaydı. Buda keyfimi kaçırmıyor değildi. Zira önümde 3500 km üzerinde bir yol beni bekliyodu. Tüm bu duygularla Hava alalına indik Barsolona ya 20 km uzaklıkta garip ama son derece tenha yoğun olamyan bir ortamla karşılaştım. Polis kontrolunu kısa üsrede geçip Bisikletimi beklemeye başladım 10 dk içindede bisikletim bagaj taşıyıcı bantlarda göründü. Bisikleti açıp kurmak için baya ter döktüm. Zira kutuyu atacağım küçük çöp kutuları için paketi küçük parçalara ayırıp çöp kurularına yerleştirdim. 30 dk üzeri bir çaba sonucu işte bisikletim yola hazırdı. Ya ben!!

Scudo

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Açıkçası ben oturduğum yerden yazıyı okurken gerildim. Siz neler yaşadınız tahmin bile edemiyor yazının devamını heyecanla bekliyorum...

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
hocam geçmiş olsun kazasız belasız bitirmişsiniz. ben süreci başından beri takip eden biri olarak böyle bir kondisyon yapmış olmanıza hep şaşırmışımdır. gerçekten büyük başarı. böyle bir kondisyonla yapamayacağınız tur gezi yoktur. umarım bize de nasip olur.

• Beğen
Tepkiler: buyukkacak

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurtdışı turu zevk için görgü kültürünü arttırmak için yapılan bir turdur. Tabi belli bir bütçe ile yapılır. Ama kendinize günlük 200 km lik bir baraj koymanız o turdan ne bir zevk ne bir neşe bırakır. 200 km de yola bile konsantre olamazsınız. Birde ertesi gün bir 200 km daha , daha ertesi gün bir 200 km daha. Buna can dayanmaz. Birde en fazla etkilenen organda enteresan bir şekilde beyindir. Ben bunun yolda çok fazla su almamanıza bağlıyorum. Demem o ki transcontinental yarışı yapmayacaksanız bu aceleniz niye.

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@buyukkacak
Tebrik ediyorum gıbta etmekten de kendimi alamıyorum.
Her babayiğitin gerçekleştiremeyeceği bir performans ve disiplin örneği sergilemişsiniz.
Müthiş güzel bir deneyim.

Ama her insanın dimağının almada dahi zorlanacağı böyle bir turu yapmadan önce size tahakkümi duygularla tasallut olanların var olacağını da bilemezdiniz.

buyukkacak

Üye
Tepki
520
İsim
MURAT
Bisiklet
Diğer
II BÖLÜM – Yollardayım;
Planlanıma göre 17 Kasım 2016 Perşembe sabah 9:30 a kadar Barsolana’yı turlamak istiyordum. Daha önce Kızım Zeynep Ece interrail ile bu yaz gezdiği yerleri bana anlatmasını kısa sürede neler yapabilirimin yanıtını kendisinde istemiştim. Barsolana hava limanından 16 Kasım Çarşamba günü öğleden sonra saat 3 gibi ayrılıp şehir merkezine doğru pedal çevirmeye başladım. Ana yol yerine yol üzerinde tarihi yerleri tespit ederek gidecek olmam herzamanki gibi bana bir daha geri dönmemek için zaman kazandıracaktı. Sahil boyunca liman alanına 15 km pedalladıktan sonra yol bitti. Yani girişi yasak alanlar liman çevreisinde ortaya çıktı. Bende yolu daha kenar mahallelerden sürdürdüm. Birkaç eski bina yı geçip oraları durmadan bisiklet üstünde fotografladım. Sıcaklık 16 C düzeyindeydi. 10 Euro ya Hostelde 16 kişilik koğuşta kalacağım Hosteli buldugumda buranın bir sporcu Hosteli olması Cıvıl cıvıl bir mekan olması yüzümü güldürdü. Gelmişken tek başıma kalmak istediği belirtip tek kişilik oda talebim ekstra ücret ödeyerek gerçekleşti Bisikletimi de odama çıkarttım Artık şehrin merkezinde yaya olarak gezebilirdim. Ancak Hostele gelmeden Barsolana da bir saray ve ünlü yarım kalan ve inşaatı devam eden kiliseyi de tur porgramımın içine sıkıştırıp gerçekleştirdim. WFi üzerinden Hostel'in lobisinde hemen bir Cezayirli gezgin ile çok cana yakın benle ilitişim kurdu. Turist rehberi olduğunu söyledi. Konu tabiki Türkiye ve İç siyaset oldu. Özellikle Cumhurbaşkanımızla ilgili olumlu söylemleri yurtdışında tanınma ve bilinirilik hali beni muthiş şaşırttı. Her ülke insanı ve tanıdığımdan mutlaka liderlik ve benzer konularda yorumlar almam ülkeme diğer halkların nasıl baktıgı konusnuda beni oldukça şaşırttı. Bizi bizden iyi tanıyan insanlarla karşılaşmamın birinci tanımıyda Cezayirli rehberle muhabbetimiz. Ayrıca bir gezgin bayanla daha tanıştık burada . Bisikletimde telefon tutucu eksiğimi gidermek için hostel yanında bisiklet kiralama dükkanından yardım istedim güzel bir tarifle 15 dk yürüme mesafesinde dükkana ulaştım. Şunu söylemem mümkün İspanya çok pahalı bu konuda ama 28 EURO ya ı phone için bir parça buldum. Dükkanı turlayıp ; Gece insanların gezdiği Geniş caddeleri olan istiklal caddesi gibi bir Bölgeye geldim yaklaşık bu caddede 6 km uzunluğunda sahile kadar inen bir cadde. Bizdeki gibi bir çarşısı var meyve v.s satılıyor. Lokanta ve yerel ürünler satılıyor. Oradan 1 euroa meyve bardağı 3 adet alıp yedim. Karnımıda doyurmuş oldum.
Farklı bir güzergahtan yine 6 km yürüyerek Hostele ulaştım. Gece de geç olduğundan ertesi gün büyük turun ilk sabahına kalkmak için yerimi yadırgamış olmalıyım doğru dürüs uyuyamadım. Sabah 7 de uyandım. Birkaç kuruvasan ve meyve suyu içip NeoKamp stadını görmek için ayrıldım hostelden . Rotamın tersine 7 km pedallayarak NEOKAMP a vardım daha açılmamıştıu dışardan birçak fotograf alıp Sahil şeridinden 80 km lik ilk etap için yola koyuldum Şehir merkezinden ayrılmadan eski barsolana yı da keşfetme tesadüf oldu. Turislerin yoğun olduğu kale civarlarını gezip sahile sıfır yolda bisikletimi ortalam 30 km hızla sürmeye başladım 20 km sonra tren yoluna paralel giden bisiklet yolu bir anda bitti. Karşı yola geçmek mümkün ancak geri dönmem gerekiyordu geri geri gitmeyi hiç sevmediğimden yoluma yayan sahilde kumlar içinde 1 km kadar devam edip tekrar araç yoluna girdim. Şimdi antrenman yapan bisikletçilerle selamlaşarak yoluma devam ettim bazen draft yapıp kendimi yarış atmosferine sokmamda için cabasıydı. Hiç yorgunluk yoktu Bir süre 6 kişiliik bir bisikletli grubu ile yarım saat pedalladım 80 km lik yol da iniş çıkışlar bir süre sonra kendini göstermeye başladı 80 km sonunda Euro vole rotasına girip bir miktar iç kısımdan ve iç kısımdaki şehirlerden geçmem monotonluğu üzerimden de atacaktı. Öğlede oldu iç kısma döndüğümde bir çok hayat kadını yol üzerinde gördüm. Çok fazla laf atan oldu hatta bir tanesi yokuş yukarı giderken ansızın benim yan tarafımdan bağırdı. Çok Korktum. Artık yol boyunda bir yerlerde durmalı su ve yiyecek ihtiyacımı karşılamalıydım. Bir benzin istasyonuna gelmeden önce Google amcanın bisiklet haritalarında yediğim darbeyi hiç unutamıyorum. Üzüm bağları arasında yoluma devam ederken benkwendimi patika yolda buldum aşağıdaki resimde bu alanlara ilişkin fotograflar mevcut. İniş çıkış diklenler ve toprak zeminde 10-15 km yol katedip ana yola çıktıgımda bu turun bir çılgınlık olduğunu düşünmeyede başladım. B u arada çok sayıda at sürüsü ile karşılaştım. Barsolanadan çıktıktan sonra ilk büyük şehir GIRONA ya ulaştım. Buradan sonra önümde Figures ve Perpignon isimle yerleşim yerleri vardı. İniş çıkışlı güzergahları ile Üzüm bağları ile ve ırmakları ile çok güzel doğal alanlardan geçerek. Le Barceres e geldim geldiğimde Akşam saat 9 gibiydi. Aslında burada 5 -6 adet otel görünüyordu booking comda geldiğimde ise hayal kırıklıgı Açık otel yoktu. Belki açarlar diye booking den rezervasyon bile yatdırdım. Telefona kimse çıkmadı , Buradan sonras ya geriye gidecek 25 km orada kalacak yada ilerde açık olup olmadıgını bile bilmediğim bir yolda belkide sabaha kadar yatacak bir yer bulamadan devam edecektim. Ben bilinmezi değil ilk gün hayal kırıklıgı yaşamamak için geriye dönmeyi seçtim bookingden yerimi ayırtıp 25 kilometre geride EUROPE Hotelin bir gece denizcilerin yoğun olduğu liman kasabası Saint Mair Plage de geceledim. Yeterince besin maddem de kalmamıştı açık yerde olmadıgından sabah kahvaltısını sabırsızlıkla bekledim. Ödediğim ücrete değmeliydi Otele ödeyeceğim 40 Euro ilk gün için kahvaltı dahil çok da değil diyerek kendimi teselli ettim. Bir kaç çikolata ile günü noktaladım. Geçtigim kasaba ve sehirlerin fotolarını aşagıda paylaşıyor. olacağım.
Güzergah google map teki nin aynısı değil zira ara yollara şehir içinde turlar da var takribi bu güne ilişkin bir 10 km daha eklemek haksızlık olmaz ... Bir günde İspanyadan Fransaya geçmiştim Çok güzel bir duygu. Semt pazarında alışveriş yapmış Çiçeklerle bezeli caddelerden geçmiş. Antrenman yapanların şaşkın bakışları arasında rüzgardan korunmak için onların arkasında draf yapmış Yol kenarında bekleyen malum hanfendilerin sözlü tacizine J ugramıştım. Mutevazi olmayı hakediyorum. Ancak bu konuda pek mutavaziliğim bu dizelerde pek olmayacak. Neredeyse Tour De France etabını 16 günde egale etmiştim. İlk gün karmaşık duygularla geçti. Koskoca kasabada 4 otel var onlar kapalı, Bir taesini telefonla arıyorum biz saat 6 da rezervasyonları kapatıyoruz yanıtını alıyorum Nerede en yakın otel dediğimde pozitif aydınlatıcı bir bilgi de malesef karşıdan gelmiyor. Açık sadece bir iki müşterisi olan bir cafe gözüme takılıyor. Hele 25 km geri gidip sabah aynı yolu yapmak can sıkıcı olduğu kadar ;daha sonra anımsadığınızda çok basit ve önemsiz bir iş gibi geliyor. 200 km yol yapıp sonrasında uyuyacak bir mekan olmaması cidden bunalım durumlarını ortaya çıkarıyor. Cevreden alabilceğiniz bir destekte olmadığında önemli kararı çabuk ve doğru almanızı sağlıyor. İşte insan olmak bu dedirtiyor....upload_2016-12-12_19-6-35.pngupload_2016-12-12_19-23-11.pngupload_2016-12-12_19-23-31.pngupload_2016-12-12_19-23-42.pngupload_2016-12-12_19-23-56.pngupload_2016-12-12_19-24-8.pngupload_2016-12-12_19-24-21.pngupload_2016-12-12_19-24-37.pngupload_2016-12-12_19-24-50.pngupload_2016-12-12_19-25-0.pngupload_2016-12-12_19-25-11.pngupload_2016-12-12_19-25-26.pngupload_2016-12-12_19-25-37.pngupload_2016-12-12_19-26-9.pngupload_2016-12-12_19-26-33.pngupload_2016-12-12_19-26-47.pngupload_2016-12-12_19-27-6.pngupload_2016-12-12_19-27-38.pngupload_2016-12-12_19-27-52.pngupload_2016-12-12_19-28-11.pngupload_2016-12-12_19-28-28.pngupload_2016-12-12_19-28-43.pngupload_2016-12-12_19-29-0.png

yayınlana fotoğraflar maalesef zaman sınırı nedeni ile yarısı paylaşılabildi. Bu güne ilişkin daha bir bu kadar fotoğraf var. Hem yol alıp hem fotoğraflamak cidden zor ancak fotoğraflara bakmadan o günü hatırlamak çok güç :)

@Yusuf'san
Söylediğiniz tamda cukkadan yerine oturan söz dedğiniz gibi bence ''DİSİPLİN'' buna uymasaydım bugün burada olamazdım. Çok yerinde bir kelime Turun özeti Disiplin.....

ventiol

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Ventiol
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Günü birkaç çikolata, meyve kaseleriyle tamamladiginizi söylüyorsunuz. Böyle bir turda nereden baksanız günlük 4bin 5bin kalori açığıniz olur belki daha fazla. İnsanın psikolojik ve fizyolojik sınırlarını zorlamissiniz. Gerçekten nasıl bir motivasyon bu sizinki algılamaya çalışıyorum :) :)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

buyukkacak

Üye
Tepki
520
İsim
MURAT
Bisiklet
Diğer
Slm GÜnlük 4.000-5000 değil 11.000 -15.000 Kalori arası bir tüketim söz konusu 69 kilo ile gittim 58 kilo ile döndüm. Bu şu demek yağ yakmışım... Yani tur boyunca 150.000 kaloriden fazla vermişim. Hesap basit kilo 15.000 kalori 1 kilo ya eşdeğerdir. toplam 16 günde 16 kilo kaybetmem kaçınılmaz olmalı... Ancak tur böyle bitmedi tabiki 4 porsiyon biftek - 3 porsiyon tatlı balık tavuk döner kuruvasanlarrrrrr sayısız adette 2 şişe kırmızı şarap la günü noktaladığım zamanların hatıralarıda var ... yani aslında 69-16: 53 kilo ile gelmeliydim matamatiksel ama o öyle değil ya aldıgım günlük kalorileri nereye koyacaz.... Birde şu önemli 1 büyük snikers. 400 kalori verir bir muz 130 kalori ben bunlardan çoooookkkkk tükettim. Beslenme böyle turlarda kafanızın estiği gibi olmaz yoksa kolaymı 300 km yol gittiğim anlarda ayakta kalabilmek biraz bilimsel beslenmeniz lazım ilave b12 vitamin takviyesi ilave kalsyum... almak zorundasınız.. Çıktım çayıra Mevlam kayıra derseniz ölürsünüz... Syg &Svgler.

Arkadaşlar Facebook Sayfamda tüm gün tüm foto videolerı slaytlı sunum şeklinde yayınlıyorum. Oradan izleyebilirsiniz. Murat Kırdı olarak ekleyenler olursa arkadaşlık istekleriin kabul ederek fotolara sizlerde ulaşmış olursunuz. ilk 4 güne ilişkin slayt sunumu mevcut. Syg&Svg.

Birde Arkadaşlar bunları ben neden paylaşıyorum.? Cidden ego birinci derecede öncelikli değil. Arkadaşlarımndan çok daha uzaga çok daha ses getirecek çok daha ilginç ve bizleri dünyaya tanıtacak turcuların çıkmasını ve yazılarını görsellerini buralarda izlemek ve bisiklet kulturunu ülkemizde hakim kılabilmek en önemli önceliğim. Yoksa cidden takdir edilmek herkes sever ama yaşım ve mizacım gereği yada ilk ve tek ihtiyacımın bul olmadığı gerçeği önceliğimin bu olmadığını belirtmek istedim. Herkese benzer konularda deneyimlerimi sıkılmadan aktarabilirim. Bunuda belirteyim....

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@buyukkacak

1 Kg vücut yagi 15.000 kalori oldugunu belirtmissiniz, benim bildigim 7.000 kalori idi, kafam karisti simdi?

buyukkacak

Üye
Tepki
520
İsim
MURAT
Bisiklet
Diğer
7.000 Kalori bir kilo yağ derseniz hata olur. Ben 150 km bisiklet sürdüm bir kilo verdim bu yok,,, böyle bir hesapta yok. Ozaman diyetisyenlere gitmeyede gerek yok. Yaz yaklaşırken manken gibi olmak için bir hafta bisklete bineriz. göbekte yağ kalmaz. Bende ki gram yag kalmaması gerekirdi ama geldiğimde vardı. Niye vucut ve beyin seni dinlemez. İstediğinde yer.... Biskletle fren yapar çantanı açar muzları gömersin. Bu şekilde düşünün ltf. Tamamı kilo kaybı olarak düşünmeyin. Sıvı kaybınıda hesaba katın. 300 kilometre yol yaparsanız yolun eğimi mevsim şartları ve tüm değişkenlerden bağımsız 13.000-15.000 kalori harcarsınız bu kalorinin yarıdan fazlasını su dahil yeniden geri alırsınız. Vucuttan kaybettiğiniz 8 kilo su sizde geri dönüşü olmayan tıbbi sorunlar yaratır. Kısaca 15.000 kalori 16 günde beni deviremedi. Son bir haftada yeniden aldığım kilo 4 kg.

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@buyukkacak Amerikan Egzersiz Kurulu'nun yaptığı araştırmaya göre 1 kg yağ yakabilmek için ortalama 7 400 kalori yakmak gerekiyor.

buyukkacak

Üye
Tepki
520
İsim
MURAT
Bisiklet
Diğer
Amerikan Eksersiz Kurulu mutlaka hata yapmıyordur. Benim pratiğime göre 150 km bisiklete binip hiç sıvı kaybetmediğimizi farz ettiğimizde kilonuzda 1 kilo azalma olmayacaktır. Çünkü sizin aldığınız kalori miktarı iki belki 3 katına çıkacaktır.

Bu şekilde teorik düşünürsek Tour De France 22 gün sürüyor sanırım From kazanan zatı muhterem. Afrikalılar gibi olması gerekir. Oysa yakışıklı delikanlı olarak zafere koştu. dimi....
:))))))

• Beğen
Tepkiler: Cüneyt HOCAOĞLU

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@buyukkacak

Müslüman ülkelerde cok olumlu bakiyorlar (Fas ve Endonezya'da bunu gördüm), ama batili ülke vatandaslari medyanin etkisiyle acayip kötü bakiyorlar. Bu hic iyiye alamet degil, Allah korusun, bu durum Libya ve Suriye'ye saldirmadam önce basindaki karalama kampanyalarina cok benziyor, hatta aynisi.:acpsnr:

Forumlarda profesyonel trol olduklarini düsündügüm tipler ülkemiz hakkinda kinlerini kusuyorlar. :mad:

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@buyukkacak Valla bende yıllardır vücut geliştirme yapıyorum ama ne kadar et,yumurta tüketsemde kollarım 55-60 cm olmadı olmuyor ama olması için anti ilaçlara steroidlere başvursam kesin bir arnold olurum herhalde:)

• Beğen
Tepkiler: buyukkacak