16-17 Temmuz Uludağ Zirve Tırmanışı ve Trans Uludağ

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Sabah 7:30 feribotu ile Yenikapıdan Güzelyalıya geçerek başlayacak etkinliğimizde 1. gün Uludağ Maden bölgesine çıkıp konaklayacağız.
2. gün sabah erkenden kalkıp kısa bir tırmanışla zirveye giden düzlüğe çıkacağız. Burada bazen bisikletimizi sürüp bazen iteceğiz ve zirveye çıkacağız. Zirveden sonra göllere inip yüzecek ve yemek yedikten sonra harika bir off road yoldan çok keyifli bir inişle Alaçama ulaşacağız. Sonrasında Kestel üzerinden Bursaya ulaşıp Güzelyalıya dönerek 20:30 feribotu ile Yenikapıya dönüp turu tamamlayacağız.
Turun bisiklet ve yüklerle zirveye çıkıp trans yapacağımız kısmı oldukça zordur. Gerek Maden bölgesinden yapacağımız kısa fakat dik ve gevşek zeminli kısım, gerek zirveye yaklaşırken aşacağımız dağcılıkta çarşak yürüyüşü denilen kayalık alanda bisikleti iterek yapacağımız zirve tırmanışı ve gerekse de göllere inerken yapacağımız çarşak yürüyüşünde büyük ihtimalle ben ne akla hizmet edip buralara geldim diyeceksiniz.
Akşam feribotuna yetişmek için zamanımız kısıtlı olduğundan hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Göle girip yüzeceğiz derken bunun gurubun hareket kabiliyetine bağlı olduğunu gözden çıkarmayalım. Hızlı bir gurupla göllerden saat 14 te ayrılırsak feribota yetişebiliriz. Yavaş bir gurupla ayrılış saatimiz 12 olacaktır.
Arzu edenler bisikletlerini ve eşyalarını kamp alanında bırakıp zirveye çıkabilir ve dönüşü geldiğimiz yoldan yapabilirler.
Bu tura gelmeyi düşünenler geçen yıl yaptığımız Uludağın zirvesine yaptığımız turun anlatımını tekrar okuyup fotoğrafları dikkatle inceleyerek kararlarını versinler. Şimdilik araç desteği sağlamayı düşünmüyorum. Destek konusu etkinlik tarihi yaklaştığında kesinleşecektir.

Scudo

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar Merhaba,
Keşiş dağına yapacağınız macera da keyifli tırmanışlar.Unutmayalım güvenlik en birinci öncelik.
Orhan bey blogda maceranın anlatımı fotolarla beraber bekliyoruz.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Orhan Kılıç

Sercan Balcı

Daimi Üye
Tepki
263
Zamanım olursa neden katılmayayım ki orhan abi. Kısmetse katılırım öyle diyeyim kesin bişey şimdi söyleyemiyorum abi..Kal sağlıcakla...Saygılarımlaaa...

• Beğen
Tepkiler: ahmet centeli

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Bu kadar önceden konuyu açtığınıza göre iyi bir hazırlık dönemi lazım demek ki!

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Nuh Can

Yüklü bisiklet ile tran yapmak için gerçekten iyi bir hazırlığa ihtiyaç var. Bu hazırlık gerekli malzemelerin temini yanında fiziki hazırlık dönemidir. Burada sadece yokuş çıkma performansı yeterli değil. Yüklerin ve bisikletin zirveye taşınabilmesi ve sonrasında aşağı indirilebilmesi için güçlü bir vücuda ihtiyaç vardır. Önerdiğim şekilde dağı aşmak isteyen arkadaşların fiziki dayanıklılıklarını arttırmak için şimdiden çalışmaya başlamaları gerekiyor. Eşyaları ve bisikletleri aşağıda bırakarak zirveye çıkıp geldiğimiz yönden dönmek isteyelerin yokuş çıkma performanslarını arttırmaları yeterlidir.
Yokuş çıkmayı sevmeyen ama zirveyi görmek isteyenler ise ister bisikletleri ile isterse bisikletsiz olarak teleferikle dağa çıkıp treking yaparak zirveye çıkabilirler. Bisikleti olanların aşağı inmeleri hiç sorun değil. Arabalardan daha hızlı giderek zevkli ve bol adrenalinli bir inişle pedal çevirmeden Bursaya inebilirler.

• Beğen
Tepkiler: Ertan27

ali albut

Aktif Üye
Tepki
168
orhan bey sizi kutluyorum allah kaza bela vermesin inşaallah bu turu kazasız belasız bitirirsiniz bizim sizin gibi bisiklet sporuna gönül vermiş insanlara çok ihtiyacımız var
saygılar
ali albut

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@uzaktr

Yormuyorum Bülentçiğim. Sıra dışı macera yaşamak isteyen varsa gelsin diyorum. Bu turu bisikletlerimizde yük olmadan geçen yıl Ağustos başında yapmıştık biliyorsun. Bu yıl daha deneyimli olarak ve yüklü bisiklet ile yapacağım. Arzu eden katılabilir. Bu sefer en azından ne yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: ahmet centeli

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@ali albut

Teşekkür ederim Ali Bey. Sizin gibi arkadaşlarımızın yanımda olduğunuzu bilmek bana güç veriyor. Bu yıl bu turun çok daha zorlarını yapmayı arzuluyorum. Tek korkum sakatlık ve hastalık. Bu gün yaya geçidinde bir araba çarptı, havalandığımda inanın aklıma sadece planladığım turları yapıp yapamayacağım geldi. Neyse ki ucuz atlattım, bir şeyim yok.

Tepki
25
@Orhan Kılıç

geçmiş olsun orhan bey, havalandığınızda aklınıza gelenler bisiklet sporuna nekadar bağlı olduğunuzu fazlasıyla ifade ediyor. insallah planladığınız gibi 45 yıl daha bisiklete binersiniz bizlerde zevkle takip ederiz turlarınızı.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@aydın agca

Teşekkür ederim Aydın Bey. Bir gün bir yerde görüşmeyi umuyorum.

Tepki
32
@Orhan Kılıç

Orhan dede geçmiş olsun bu arada ben sana demedimmi malı mülkü ne yapacaksın bu yaştan sonra vasiyetini yaz bir an önce ne olur ne olmaz sonra rahat rahat uyursun :):):):):):)

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Bahadır ATILGAN

@sezer genceldi

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Son derece iyiyim. Hedefime ulaşmadan bu işi bırakmak yok. :)

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Orhan Kılıç

Sen yazarken ben yoruldum burada... :D ..Sanırım ben gelmiyorum.:rolleyes: (Zaten katılamıyorum. )

Ahmet Salih Özenir

Forum Bağımlısı
Tepki
3.691
Bisiklet
Merida
@Orhan Kılıç

Yeni farkettim Orhan bey, geçmiş olsun... Anladığım kadarıyla önemli bir şeyiniz yokmuş... Kazasız günler dilerim. :)

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@uzaktr

Ben beklerim nasılsa bir gün gitmeye karar vereceksin ve o zaman seni yanlız bırakmayacağım.