Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

15 Yaşındayım, 172 Boy 52 Kilo, 500TL Bütçe?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Barış Özgür tarafından paylaşıldı.

1. Barış Özgür

Barış Özgür Üye

Seviye:
    Ben Salcano ALU düşünüyorum ancak yine de yardımlarınızı bekliyorum, ne yazık ki bütçe yükselmiyor. :eek:

çirkin bunu beğendi.
  2. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    2. el düşünebilirsin ben 430 tl ye 2009 kron xc500 almıştım :in:

Onur Kahraman bunu beğendi.
  3. S.Emre DURMAZ

S.Emre DURMAZ Forum Demirbaşı

Adı:
    S.Emre
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aman Salcano almayın. Ne olursa olsun yabancı marka alın Türk malı bisiklete binilir mi hiç (!)

İtiraz eden arkadaşların neden şiddetle Salcano tavsiye etmediğini anlayamadım açıkçası.. Arkadaş daha genç, 15 yaşındaymış. Gıcır gıcır sıfır bir bisiklet alıp binmek istiyor. Neden ikinci el bisiklete binsin? Ben de geçen hafta Salcano Alu satın aldım ve çok da memnunum açıkçası. Sezon fiyatı 500 TL olan bisikleti sezon sonu itibariyle 400 TL' nin bile altına bulabilmek mümkün. Fiyatına göre de kaliteli komponentleri bulunan, 6061 Alümninyum gövdesi (14Kg), vitesler, otomatik vites kolları, aynakol, v fren sistemi komple shimano, çift katlı özel örüm jantları, boyası, güzel grafikleri ile dış görünümü de gayet yakışıklı olan Alu, tam bir fiyat/performans canavarı. Neden bisikleti Kronlarla, Scottlarla, Giantlarla kıyaslıyorsunuz ki? Ben almadan önce çok araştırdım. Carrefour' a falan gidip bisikletlere baktığımda, çok komik, üzerinde marka olarak "Top Bike", "Super Bike" gibi logoları olan demir yığını çin işi noname komponentleriyle 5 para etmeyecek göz boyamak için çift amortisör falan yapılmış bisikletleri 300-350 TL fiyatlara sattıklarını gördüm.. Barış kardeşimiz bütçesine göre gider Alu' sunu alır aslanlar gibi 2-3 sene de biner, tepe tepe kullanır, hem bu arada yaşı da ilerler, tecrübesi de artar, daha sonra da kendisine çok daha iyi bir bisiklet toplar. Ben forumdaki diğer arkadaşlar kadar bu konuda profesyonel değilim belki, 12-13 senedir bisiklete de binmedim ancak eskiden 10 sene boyunca bisiklet üstünden inmedim. Barış kardeşimizin yaşlarındayken tam bir bisiklet tutkunuydum ve iyi, sağlam bir bisikleti gördüğümde, bindiğimde anlarım. Alu' yu bir haftadır kullanıyorum ve performansından çok memnun kaldım açıkçası.. Kim ne derse desin tavsiye ederim.

4. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
  5. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    15 yaşındasın..
    Hayatının en süper baharındasın..
    Bu yüzden kendini ödüllendir ve ikinci el alma..

Şöyle gıcır gıcıt bir bisikletin ambalajını kendin aç,
    İlk vitesi sen attır,
    İlk pedalı sen çevir,
    İlk teker sende dönsün,
    İlk arıza sende olsun,
    İlk çiziğini sen yap,
    İlk havasını sen at.

500 liraya 2009 model kron xc 500 al sıfır. Beyaz üzerine siyah çizgileri olsun.
    Bulamazsan diyenlere inanma.

Onur Kahraman ve çirkin bunu beğendi.
  6. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    yaşımız aynı.tavsiyem kron yada sedona almandır.yada geotech kadroya orta seviye acera,altus donanımlar toplamandır.paran kısıtlı olduğu için ilk başlarda düşük seviye al.ben 761 kadroya altus donanım toplamıştım.9 ay önce.bugün bike and outdoor'da tüm sistemi deore yaptırdım.çarşamba günü bisikleti alıcam.eğer uygunsa ben sorarım,500 tlye ne yapılabilir.iyi pedallar.

7. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    valla tercih meselesi, kuzenimde salcano SL 500 vardı çok güzel bir bisikletti, bende arada sırada alıp binerdim. dengeli rahat bir bisikletti. sonra bende kendime bi bisiklet almaya karar verdim kron xc500 aldım o da rahat bi bisiklet. ne alırsan al 0 al ve bisikletten önce kendini geliştir derim. zamanla daha iyisine geçersin. ağır ı tanıki hafifine binince farkı anla, değerini bil... yoksa 9 kiloluk bi scale le bisiklete başlayan adam 6 ay sonra bisikleti bırakır.

Atahan Akıllı bunu beğendi.
  8. M.Kaba

M.Kaba Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende 16 yaşındayım ve bisiklete 2 sene önce forumdan 270 lirayla 2.el sedonayla başladım geyet memnunum başalangıç olarak sedona çok iyi sedona o bütçeye çok rahat temiz bisikelt bulabilrsin önemli olan bu konuda fazla acele etmicen beklicen şu an 2.el piyasası artcak çoğu insan havalar soğudu için bisikleti kaldırıyor bodrumda durcağına satayım yazın yeni model alayım diyor neyse ben lafı uzatmadan bekle forumu iyi araştır temiz denk geldiği zaman kaçırma! kolay gelsin hayırlısı olsun.

Onur Kahraman bunu beğendi.
  9. Burak ELMAS

Burak ELMAS Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaş çok güzel özetlemiş sıfır hertürlü iyidir ayrıca 2009 beyaz xc500 komşuma aldırdım çok güzel bir bisiklet resimdekilerden dahada güzel efor bisikleti ararsan onlar sana temin edecektir :in:

10. S.Emre DURMAZ

Adı:
    S.Emre
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Forumda onlarca Salcanozede gördüm diyorsunuz. Ben de Sedonazede gördüm. Ama kalkıp da Sedonayı hiçbir zaman kötülemem veya tavsiye etmemezlik de etmem. Örneğin Salcano bölümünde bir arkadaş Sedona yerine Salcanoyu tavsiye etmiş. Kayınbiraderine mi ne 711 almışlar. Bir kere kaldırımdan inmiş, arka göbek dağılmış. Kendisi Alu kullanıyormuş ve çok memnunmuş. Sedona yerine Alu' yu tavsiye ediyordu. Ama bu demek değil ki Sedona kötü.. Sedona da çok güzel bir bisiklet. Kron xc 500 de kesinlikle hoş bir bisiklet. Ama ben kıyaslama yaptığımda Alu' yu tercih ettim. Ve tercihimden dolayı da gayet mutluyum. Tavsiye de ediyorum. Örneğin Xc 500' ün fiyatı şu an ortalama 550 TL gibi bir şey. Alu' yu ise internetten 390 TL, bayiden ise pazarlık + peşin para 350 TL' ye bile bulabilmek mümkün. Hatta xc 500' ün ön ve arka haznesi taiwan olarak geçer. Alu komple Shimano. Ayrıca benim şahsi fikrime göre Alu, özel örüm jantları, boyası ve grafikleriyle xc 500' den çok daha yakışıklı bir görünüme sahip. Aradaki fiyat farkı da öyle küçümsenecek kadar az değil.

Kısaca özetlemek gerekirse amacım aslında bu bisikletleri kıyaslamak değil. Barış kardeşimiz Alu almayı düşündüğünü belirtmiş. Bu durumda bu kardeşimize "Salcano alma, çok fazla Salcanozede gördük, aman Salcano' dan uzak dur" gibi yorumlar yapılması bence çok gereksiz. Tavsiyede bulunun elbet.. Kron xc 500 ve Sedona 711 Barış kardeşimizin verdiği bütçeye uygun olarak güzel alternatifler.. Bence de bu bisikletler düşünülebilir. Ancak bir diğer markayı kötülemenize hiç gerek yok.. Nedenleriyle birlikte tavsiyelerinizi belirtmeniz Barış kardeşimize tercihini yapması konusunda yeteri kadar yardımcı olacaktır..
    Saygılar

11. S.Emre DURMAZ

Adı:
    S.Emre
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kronların sağlam kadro ve ömür boyu garantili olduğundan bahsetmişsiniz :) Nedeniyle birlikte güzel bir tavsiye. Diğer yandan Salcano ile ilgili bahsettiğiniz sorunlar diğer markalarda da aynen yaşanabilir. Neticede Salcano babamın firması da değil elbet, kullanıcısıyım diye avukatı kesilmek gibi bir derdim de yok açıkçası umarım beni yanlış anlamamışsınızdır. Ben yalnızca kullanıcı olarak memnunum. Kendim dışında memnun olan insanlar da gördüm, sorun yaşayanlar da. Ayrıca bahsettiğiniz gibi kadro çatlatmak da öyle çok kolay bir şey olmasa gerek. Zaten ortada kadro çatlatılacak bir durum varsa bu kadro Salcano yerine Sedona da olsa, Kron da olsa çatlayabilir. Ama kronların garantili olması bu konuda bahsettiğiniz gibi büyük bir avantaj ve tercih sebebi olabilir. Kadro dışındaki diğer komponentler neredeyse bire bir aynı zaten. Bu noktada da tercih edecek kişiler bütçelerine ve göz zevklerine göre karar veriyorlar.

12. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    eğerki gelecek zamandada kullanacaksan kadroya yatırım yap bıraz sabır edıp zevkine ve kullanım alanına gore 2010 model sedona kadro alırsın sonrada yavas yavas ustune ekıpmanlarını toplarsın ve gelecek zamanlardada kullanırsın acele etmemek lazım ;D

13. vedat karakaya

vedat karakaya Kıdemli Üye

Seviye:
    biz de nisan da iki adet salcano astro aldık , yaklaşık 4.000 (dört bin) km yol yaptık kasım a kadar.ilk bakım hariç henüz bakım dahi yaptırmamış olmamıza rağmen hiç bir sorun yaşamadık, soran herkese de tavsiye ediyoruz...tartışılan bisikletler birbirine yakın kalitede ve donanımda olduğu için hepsinde de benzer arızalar çıkabilir.bu durumda satın alacak kişilerin göz zevki ve bisikletlerin albenisi biraz daha ön plana çıkıyor.