Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

15 Eylül 2011 Eskişehir Dikey Limit 3 (tek başına)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ferhat Köse tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Daha önceden grup ile yaptığımız bu rotayı o zaman hem yolu bilmediğimizden sorarak geçirdik tam anlayamadık hemde bugün müsait olduğum için tekrar yapmak istedim.Tek başına olunca sabah da geç çıktık haliyle ama hava sıcaklığını hesap etmemişim ilerleyen saatlerde acısı çıkacak :) Şimdi gelelim resimlere:

Rota Eskişehir merkezden TRT vericilerinin bulunduğu Hekimdağ mevkine tırmanış(800 rakımdan 1350 rakıma yükseliş) dağın yamacı 10 km zirveye 10 km tırmanış.Oradan 150 metre rakımlı Sakarılıcalar mevkine iniş :) Yaklaşık 20 km sonra biraz düzlük geçtikten sonra (5 km) tekrar 15 km tırmanarak 1350 metreye yükselme.Sonrası tekrar iniş.Grafikte 81 km diyor ama benim saat 87 km yi gösteriyor :)

Neyse evden fazla birşey yiyemeden çıktım yola(canım istemedi nedense) şehiri bir çırpıda atlattım hedef gözüktü.....

Hedefe tırmanmaya başlamadan bir gölgelik buldum nefesleneyim dedim hemde hedefi inceledim :)

Bir anda ilk 4 km lik en zorlu kısımı atlattım çok şükür.Çıkanlar bilir burada akmayan bir çeşme var durmasan küser :)

Fazla durmadan hemen yola koyuldum TRT vericilerini arkada bıraktık bile .Hemen aşağısı ise Hekimdağ köyü orada kola içeceğim nasipse :)

Ve köydeki amcalar ile kola eşliğinde sohbet.Soldan iki tanesi tanıdık çıktı bir şekilde :) Muhabbet çok güzeldi.....

Şimdi aşağı inmeye başlıyoruz biraz hızlı oldu tüm resimleri peş peşe koyuyorum yorumsuz ...........

Sakarılıca kaplıcalarına geldim bile.İniş çok zevkliydi parmaklar frenden koptu :) akord ayarına bakmadım ama o sert virajlardan sonra muhtemel bozulmuştur.

Burasıda Sakarılıca köyü kahvesi bir çay 2 metro yerfıstıklı :) yeni reklamını gördüm oturuşlarından acemi oldukları belli bisikletçi gençler elektrik üretip reklam çekimi yapıyorlar.O acemiler böyle üretiyorsa bende 2 metro neler yapar dedik ona güvendik :)

O 5 km lik düzlük kısımı geçiyorum şimdi.....

İslam Gölge ve Emrah Pektaş bunu beğendi.
  2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tırmanmaya başlamadan atımı ve kendimi dinlendireyim dedim şimdi tırmanış başlıyacak bu arada tam öğlen saatleri sıcaklık ve açlık çok etkilemeye başladı.....

Oturarak tırmanamazsın diyerek çıktık yola epey de yol almışız baksanıza.....

Buralarada çıkacağım :)

Bu nokta benim sıcaktan koptuğum an bulduğum çeşme başına resmen yığıldım.Çeşme çaprazında kamyoncu abiler soğuk bira teklif ettiler ama ölürüm diyerek reddettim :) ( bu arada aklıma ve beynime birkaç ince cümlede söylediler :) )

Durmak yok yola devam... yol üstünde ağaç gölgesi bile yok şanssızlık güneş direk yola vuruyor :)
    Tırmadıkça bitmiyor meret :) her virajda bu son tepe diyorsun ama her tepeden sonra başka tepe çıkıyor ne hikmetse :)

Sonunda Atalan köyüne vardım.Buradan sonra az kaldığını biliyorum psikoloji düzeldi :)

Çıkacağım son tepe......

Zirveye ulaştım artık.Bu değirmenden bozma çiftlik evinde daha önce oturup alabalık ,bal ,keçi peyniri,süzme yoğurt ,Güveçte sucuk yemiştik :) şimdi hiçbiri yok :) adamlar hafta içi yoğun değil diye gelmemişler bile.Bu bilgileri yaşlı bir teyzeden alıp azıcık mola verip su takviyesi sonra yola koyuluyorum.....

Biraz önce zirveye ulaştım dedim ya :) hataymış bir 5 km daha tırmanıyoruz bu noktadan sonra biraz düzlü biraz rampalı ama büyük tırmanıştan sonra çok gıcık ediyor adamı.....Artık zirve gözüktü 200 metre kaldı sonra aşağı sallanacağım.Çeşme başı molası verdim......

Ve artık Eskişehir gözüktü iniş dehşet daha önceden biliyorum.....

Sağdaki sabah çıktığım dağ soldaki indiğim dağ :) tepe hafif kalıyor bunların yanında.......

Asfalta güvenemediğimden frenlere asıldım ama yine iyi hız yapmışız.Yaklaşık 5 dakika 60 ın altına inmedi canavar.......

Bu noktadan sonra tüm gücümü toplayıp evin yolunu tuttum .Dehşet sıcak yedim,çok karnım acıktı :) ve sırılsıklamdım.hemen duş üstüne bol salatalı bir poşet makarna :) Proteini akşama alacağım inşallah :)

Herşey çok güzeldi Allaha çok şükür hiçbir aksilik, kaza olmadı tek sorun yemek ve sıcaklık olsun önemli değil.Güzel bir gün geçirdim.Limitleri zorladım kendimi denedim.Herşey mükemeldi ,taki foruma girer girmez yeni bir üyenin kural dışı yaptığı hareketlere karşı yazdığım özel mesajı abartarak abuk subuk cümleler ile bana saldırısını okumasaydım. Bunuda görmem lazımmış diyerek ve okuduğunuz için teşekkür ederek sözlerimi bitiriyorum.
    İyi forumlar.......

3. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sıkı ve solo tur olmuş, maşallah...

Ayrıca Metro'lar işe yaramış ama aç karnına çıkmak riski arttırıyor. Ben pedalladığım günler habire yiyorum. Hele sürüş anında yediklerim fazla midede kalmıyor bile, hemen acıkıyorum...:)

Bu arada sürüş zamanı kaç saat? Yani 70 km. ne kadar popo ağrısına sebep oldu...:D

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ortalama hız 20 :) demekki 4 saat bisiklet üstünde geçirmişim çay ve su molalarını çıkarırsak.70 değil 85 km yol vardı. Yukarıdaki grafik 30 km yüzde 10 ortalamalı rampayı gösteriyor aynen katılıyorum :) bir 10 km de yüzde 5 den az olmayan eğimli rampa çıktım buna eminim :) Bu kadar rampada gayet yi bir ortalama buna da eminim :) bu sıcakta hiç yemek yemeden sadece su ile Allaha çok şükür bunuda başardm....Ağrı dersen bende uzunca bir süredir ağrı olmuyor :) günde 250 km yol yapabilen biri için 85 km çok fazla değil.250 km yaparken yaklaşık 8-10 saat sele üstünde oturuyorum o yüzden sele bölgesi gayet sert :) Bugün beni zorlayan hava şartları ve rampalardı sadece.

Cyclist999 ve Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  5. TugayAydın

TugayAydın Aktif Üye

Seviye:
    70 Km hız ile iyi gitmişsin :) güzel bir gezi olmuş

6. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ortalamalar sanki hep böyle oluyor, ben anlamıyorum! Aslında anlıyorum... Şöyle ki:

Şile yolunda (dönüşte) 2,5 saat gibi bir sürede yaklaşık 50 km.'yi aldık. Bu da ortalama 20 km./saat denk geliyor olmalı. Bu mesafeyi de düz yolda yaptığımda sürede bir değişiklik olmuyor. Yani ben daha çabuk giderim diye zannediyorum ama yüzüme esen rüzgardan mı bilmiyorum yine ortalama aynı.

Sanırım sebebi inişler çıkışları kurtarıyor. Yani inişlerde elde ettiğimiz hız, çıkarken düşürdüğümüz ortalamayı yükseltiyor. Tabi temiz asfaltta yol bisikletinde olaylar değişiyor olmalı...:)

Bu arada resimler için ayrıca teşekkür. Ayrıntılı olmuş ve bol açıklamalı, başarılar...

Ferhat Köse bunu beğendi.
  7. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bugün Eskişehirde hava çok sıcaktı anlıyorum halini Ferhat Abi, bu yola gitmeye henüz cesaretim yok :) Bilecik`e beraber gittik 195 km yol yaptı ama buranın 85 km si hemen hemen Bilecik kadar yorucudur eminim :)
    Havalar serinlediğinde sen de bir daha gitmek istersen bu sefer katılmak isterim.

8. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş.Kondisyonumu tamamlayınca umarım bende burada gezi fotolarını paylaşırım.Paylaşımlar için teşekkürler.

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Düz yolu şöyle söyleyim yol bisikleti takımıyla 80 km yi (Seyitgaziye gittik geldik) 36 ortalama ile çıkarmıştım makara çalışması olmadan.Bu yolun özelliği(Seyitgazi) giderken rüzgar yemiyorsan dönüşte muhakkak yersin :) yani bir şekilde gidiş dönüşlülerde yiyorsun rüzgarı.Yine yol takımıyla makara çalışması yaparsan ( ip gibi dizilerek en öndeki arkadaşı 1 dakika aralıkla değiştiriyoruz) çok rahat 40 ortalama çıkarabiliyorsun yol bisikletleriyle.umarım faydalı olmuştur......

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Haklısın eser Bilecik yolundan çok daha ağır.Ama Dikey limit 2 gezimizden hafif :) aynı rampaları çıkmıştık orada tek farkı başında 40 ve sonunda 50 km lik düz yol yapılıyordu .Toplamda 170 km yi bulmuştu yada geçmişti şimdi tam hatırlamıyorum.

Seninle her zaman her yere giderim bilirsin.Ne zaman istersen hazırm demen yeterli :)........

11. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Abi harbiden büyük adamsın! Bu kadar zorlu parkuru bu kadar az yiyecekle bir tek sen gidersin sanırım :) Kendimi hatırlıyorum da yarım köy ekmeği 1 porsiyon alabalık 1 porsiyon sucuk ve 4 bardak çay içmiştim.Çukulataları ve püskevitleri saymıyorum.Metro reklamında sen oynasan sanırım Eskişehirin 1 saatlik elektriğini çıkartırsın :) Tebrik ederim abi kışın beraber gidicez bu yolları inşallah

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    mehmet keyfime yapmadım :) sabah canım istemedi sonra şişmeyim diye durdum ondan sonrada o saydıklarını yediğimiz yerde yiyecek yoktu :) biraz zorunluluktan oldu anlıyacağın.metro reklamında oynasam olur ama fena fikir değil :) Bu arada senin saydıklarında ilk TRT vericisinde yediğin yarım ekmek arası krokanatlı çokokremi unutma :)

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  13. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ferhat Kardeşim, tek başına harika bir tur daha yapmışsın öncelikle ayaklarına sağlık. Vallahi kardeşim, Maşallah diyorum zira o kadar resim arasında düz yol birtaneydi, hani laf aramızda o kadar rampayı nerede buldun. Kardeşim güzel resimlerin ve paylaşımın için teşekkür ederim, resim atma işini bilahare görüşürüz.

14. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    abi bu turun fotolarına bakıp yazdıklarını okurken, birlikte çıktığımız 2. sini de yeniden yaşadım resmen :D

özellikle o 180 metreden 1350 metreye yapılan tırmanışı, öğlen vakti gölgesiz yolda beynimi pişiren sıcağı, nasıl bir arazi yapısıysa her tepenin ardından sonuncuymuş gibi gözüken diğer tepelerin insana yaşattığı psikolojik eziyeti ben de senin anlatımınla birlikte yaşadım...

bu sefer yemek molası bile vermeden yapmışsın turu, o da ayrı bir dayanıklılık testi olmuş. helal olsun abi...

15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Cüneyt abi Eskişehirde bir tane dağ grubu var her yerine gidiyoruz fırsat buldukça başka yükselti yok zaten buralarda :) o dağlarda benim iş yerimden çok net gözüküyor. insan böyle çıktıkça iş yerindeyken o dağlara bakıp bakıp aklına getiriyor.Mesaidekiler bıktı zaten ben anlattıkça şurada bu var şurada şu var diye dağın her yerini anlatıyorum :) resim atma işinide teli verdim özel mesajda sen çağrı yada mesaj at ben müsait zamanda dönerim sana abi....

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler Ahmet.Sizinle yaptığım tur daha zorluydu biliyorsun bu rotanın ilk başına 40 km sonunda ise 50 km düz yol eklenmiş haliydi.Gerçi siz sonundaki 50 yi yapmadınız ama olsun :) Ayrıca o gün çok daha sıcaktı hatırlarsan çeşme başında benim km saatinin ısı göstergesi birazda güneşte kaldığından 49 u göstermişti.Sen Eskişehire gel daha gidecek çok yolumuz var :)

17. Turgay Ak

Turgay Ak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel bir tur ve çok güzel bir anlatım olmuş :)
    Paylaşımın için teşekkürler abi.

18. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    abi maalesef, eskişehir günleri sona erdi benim için... bisikleti de bursa'ya getirdim, artık orada bineceğim. eskişehir'e arada 1-2 günlüğüne geleceğim, fırsatımız olursa görüşürüz :)

19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Tamam dostum ne zaman gelirsen haber ver müsait olursak sana özel tur düzenleriz :) Zaten kış gelmeden ben Bursaya kesin geleceğim bisiklet ile :)

20. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    seninle bursa'da pedallamak benim için onur olur abi, bekliyorum gelişini :)