Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

140 mm maşa - Hardtail

Konu, 'Süspansiyon' kısmında nightdriver tarafından paylaşıldı.

1. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,

Merak ettiğim bir konu var. Klasik 100 mm maşalı sabit kadrolu Specialized Hardrock Comp sahibiyim. Zaman zaman oldukça engebeli arazide sürüş yapmayı seviyorum. Bu durumlarda engebelerin absorbe edilmesi yeterli olmuyor. Yeni bir maşa almayı da düşündüğüm için 140 mm'lik 32'lik XC-AM sınıfı maşaları da düşünüyorum. Özellikle FOX Float veya Talas gibi. Bu durumda 100 mm için tasarlanmış kadroya veya sürüş kalitesine negatif etkileri olur mu? Biiskletin baş tarafı biraz yükselecektir bu benim için daha bile iyi olabilir. Ancak teknik açıdan (esneme veya amotisörün çalışması) ne olur çok kestiremedim.

Teşekkürler

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hardrock kadrolar oldukça sağlam yapılıdırlar ve Klasik hobi xc sürüşü için tasarlanmışlardır... Alın açıları 100mm ile gayet uygun ama sürekli 140 kullanmaya pek uygun olmayacaktır...

140lık maşa ile alın açısı rahat inişlere imkan tanır gibi gözüksede sabit olan arka kısım ve all mountain bisikletlere göre nispeten daha uzun olan üst boru ilk başlarda alışma isteyecektir...

Ama kadro için bie sorun teşkil etmez...

3. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Hasan Bey teşekkürler,

Aslında siz Hardrock deyince yanlış yazdığımı anladım. Kadrom Rockhopper ve 19". Şöyle bisikleti duruşunu aklımda şekillendirince, kadroda maşanın içinden geçtiği borunun açısı az da olsa değişecek. Gerçi binildiğinde 100mm'ye göre 140mm daha fazla içeri girecektir. Bu durumda fark biraz daha az olur. Sanırım kadro bu kadarlık farkı rahatlıkla taşıyabilecek kadar sağlamdır diye düşünüyorum.