Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

140 km ve üzeri becerebilir miyim?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Salih Kü tarafından paylaşıldı.

1. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İyi geceler :cool:
    Bu hafta eğer aileyle dersane konusunda çatışmayıp 1 veya 2 gün izin koparabilirsem evden Eskihisar feribot iskelesine gidiş-dönüş yapmak istiyorum. Görünür rota tabi bu olmasına rağmen bir ultramartoncu olma uğruna 160 km üstü de deneyebilirim. Hesaplarıma göre evden gidince 70 km gidiş oluyor. Toplam 140 eder. Ben tabi manyağım, derim, gelmişim 140 km, en az bir 30 daha ekliyim de 200 olsun :D
    Şimdi ben bunu dedim ama antremanımı ve ortalama performansımı bilmeyen nasıl cevaplasın?
    Rekor ortalama:23,45km/h(40km'de)
    Son zamanlardaki ortalamam: 22(42km'de tahmini 4-6km sırt çantasında harici yükle)
    Genel tur mesafem:~40km/gün
    Seyir mesafelerim:9km, tahmini 600m boyunca tahmini 20% eğim, dönüş 9 km'de tahmini 1km 15% eğim(bazen 3-4kg tahmini harici sırt yükü)
    Son sporum:Mesaj tarihinden önce yaklaşık 4-5 km yürüyüş(bisiklet olmadığı gibi pantolon vardı)
    Sürüşsüz/sporsuz gün: en son 2/1
    Yarın planlanan antreman tur miktarı: 46+20+40veya46km=106-112km
    *edit
    Yol:Genelde bölünmüş yol, kısmen kaldırım taşlı, kaymak betonlu bisiklet yollu.
    Bisiklet:Salcano City Sport 40(bkz.Bisikletimle ilgili konu)
    Lastik:Continental Touring Plus 28"
    Hız rekorum:56,5(frenli, yokuşta)

2. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    günlük gezi amaçlı yaptığım turlarda karma grupla (18-50 yaş arası) 100 km yi devirdiğimiz çok oldu. fiziksel bir sıkıntın veya gideceğin rotada aşırı iniş çıkışlar varsa 140km sert bir rakam ama akıcı bir yolda tek başına temponu ayarlayarak yiyeceğine biraz dikkat ederek 140km üzeri gidilir. tabi bu rakamları 28" ince teker bir şehir bisikleti kullanacağını varsayarak yazdım

Salih Kü bunu beğendi.
  3. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok özür dilerim, 2 detay unutmuşum, edit yapayım. Yol Bölünmüş yol.(D100) Otoyola yakın standartta asfalt, en fazla 15% çıkış, muhtemelen ama genelde düz sayılır. Bisiklet de City Sport 40 tur/şehir bisikleti(artık ne diyorsanız).

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Denemeden bilemezsin. Suyunu aşını al yanına dene, sonra ne yapabildiğini bizimle paylaş. Hedef belirlemen güzel ama önce kendine tam güvenebildiğin mesafenin üzerine az az koyarak kondüsyonunu arttırsan sonuca daha rahat ulaşırsın. Kolay gelsin...

Salih Kü bunu beğendi.
  5. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Herşey inşaallah yarın ortaya kısmen çıkacak. Günde 100 km'yi ilk defa geçince...

6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    40 KM'den 140 ( yüz kırk)KM'ye çıkmak bence doğru değil.

Salih Kü bunu beğendi.
  7. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yapacak birşey yok, adam dinlemiyo ben napayım :D Ayıptır söylemesi kafada biraz var galiba. Dakka başı tur yapasım geliyor.
    Kendimi 100 km'de test edeyim, sonuç pozitif çıkarsa iyi.

8. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Salih, kardeşim, sırf senin gibi kafadaşımla gezebilmek için İstanbula yerleşebilirim :D Tam benim gibi macera ruhlu birisin. Seneye belki İstanbula gelebilirim seninle mutlaka buluşmamız lazım :) Ama senin bisikletin benim bisikletimden çok çok iyi, ama bisikletleri karıştırmazsak kondüsyonumuz aynı diyebilirim. :)

Eğer bir korkun yoksa ve başaracağına inanıyorsan kesinlikle çıkmalısın ama telefonunun şarjını yiyecek&içecekleri vs. o tarz şeyleri çıkmadan evvel defalarca kontrol et ne olur ne olmaz. ;)

Salih Kü bunu beğendi.
  9. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yaparsın, kendine zarar verirsin ama.. bide çok uzun sürer ortalama 15 falan çıkar

10. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    80-90 günlük max.

11. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    anladığım içinde birşey patladı:) ve bir limit yapmak istiyorsun,forum ve diğer paylaşımlardan ,bunları yapanlardan da etkilenmiş olabilirsin veya tamamen içsel bir duygu,aslında 40km den140kmye çıkmak normalde çok doğru gibi gözükmeyebilir,ama bunu kaç saatte yapmak istediinde önemli,tamamen tur amaçlı bol mola ve beslenmeli ise tabiki fiziksel durumununda buna izin verdiği sürece mümkün ,ama vücudunun sesini dinle,o sana devam edip edemiyeceğini söyler,ama istersen 40 üstüne 1-2 60-80 ve 100 yap sonra 160 git...tamamen sana ait,ama yaparmıyım diye soruyorsan,enerjin buna yeter ama saatte 20km hızla kaç saat süreceğinide hesap et??

Salih Kü bunu beğendi.
  12. serhat177

serhat177 Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bu aralar bi arkadşımla birlikte bizde çıkmayı planlıyoruz tura. Sakarya olarak düşünüyoruz (140 km)

13. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    salih bey turu yaptınızmı ?
    günde sadece 40 km yapmış iseniz birden 100 artıya çıkmak sakıncalı olabilir ayrıca performans gerektiren tur anlayışlarında tayt giyilir, kask artı eldiven takılır tabi spd pedal kullanılır ve bisikletimiz performans özelliklere göre olmalıdır bu da kompenantların iyi olması demektir,ve bisiklet en çok 11 kiloda kalacak,,
    sistemli gitmek lazım önce 60 km de çalışacak idiniz düz yol sonra rampalı etap 60 km de gidemem hazır değilim derseniz o vakitta 40 ile başlarsınız sonra 60 a çıkarsınız bu çalışmada kesin olarak önce yavaş tempo 15 dakika sonra hıza geçersiniz ve kısa mola anlayışı olur veya duruma göre 40 km yi molasız bitirdiğinizde saate bakarsınız ona göre 60 km de şansınızı zorlarsınız baktınız başardınız istediğiniz ortalamaya geldiniz 80 km ye çıkacaksınız gördüğünüz gibi 100 km ye çok var daha,,

Salih Kü ve Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  14. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Anladığım kadarıyla sen de benim gibi acemisin :) Ben de bi city sport 40 kullanıcısıyım. Ben de sizin gibi 110 km'lik bi tur denemesi yaptım (kısmen antrenmansız sayılırım.). Yani bu turu tamamlarsınız. Ben kendi yaşadıklarımı yazayım siz pay biçin. Bursa çanakkale turu için sabah 5:30'da 2 kişi yola çıktık bursadan, öğlen 2:30'da falan Bandırma'daydık (110-120km falan ediyor). Arkadaşım nerdeyse hiç antrenmansız olduğu için aşin tendonundan sakatlandı ve devam edemedi, dönmek zorunda kaldı (36 saat iyileşmesi için dinlendik hiç yol yapmadık ama gene de iyileşmedi). Ben kısmen antrenmanlı olduğum için sadece yorgunluk ve hafif de bi hamlama vardı.

Ama bu turu size tavsiye etmem, öncelikle öteki arkadaşlarımızın da dediği gibi ufak ufak antrenmanlar yapın ve ondan sonra böyle bi tura başlayın. Onun dışında gidip dönüceğinizi yazmışsınız biz amatör bisiklet kullanıcılarını rüzgar çok kötü etkiliyo. Yani eğer ki giderken kuvvetli rüzgar arkanızdaysa çok rahat gidersiniz ama buna aldanmayın çünkü dönerken sizi aşırı derecede zorlar ve düzensiz rüzgarlar sizi düzensiz sürüşe zorluyucaktır.

Onun dışında gene söylendiği gibi bi 15 dk çok düşük tempoda sürüp kendinizi ısındırın ve sürüş esnasında dizinize uygulayabildiğiniz minimum kuvveti uygulayın, diğer bi deyişle yüksek kadans, düşük vitesle gitmeye çalışın.

Umarım kazasız, belasız atlatırsınız bu turu, iyi pedallamalar

15. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Görünüşe göre cesaret edemeyeceğim :D Ne kadar gaza gelirsem geleyim bir noktada takılacağım. Bu durumda yapacağım şey, 20 km'yi birkaç defa gidip dönmeye çalışmak olabilir.
    Kudret hocam, sanıyorum anlamışsınızdır ama yine de söyleyeyim(bkz. fazla laf göz çıkarmaz)(bkz. laf olsun torba dolsun) Tura çıkmadım, görünüşe göre çıkamayacağım :D Gelecek yaza inşaallah.
    İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.