Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

14 Hazİran SudÜŞen Şelalesİ

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında çirkin tarafından paylaşıldı.

1. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Daha önceden sözünü verdiğimiz için bir gün önceki Yuvacık barajı gezisinin yorgunluğu daha çıkmadan tekrar yola revan olma vakti gelmişti. Sabah 06:30 da yataktan kendimi dışarı attım. Sanki bir dakika daha yatsam hiç kalkamayacakmış gibi hissediyordum. Hızlı ve hafif bir kahvaltı yapıp 07:10 da demir atımın sırtındaydım tekrar. Sabiha Gökçen havaalanı yolu bu saatlerde bomboş oluyor. Neredeyse koca yolda tek başıma Kaynarca’ya oradan da Pendik-Yalova Feribot iskelesine ulaştığımda saat 07:45 olmuştu. Hemen sıraya girip 08:15 feribotuna biletimi aldım. 5 Tl’ye beni 4 Tl’ye de bisikletimi aldılar. Feribotta Paramedik34 Tolga’yla tanıştık. Bisikletlerimizi birbirine bağlayıp yukarı çıktık. Tolga bir jest yaparak çay ve kek ısmarlayıverdi. Çayımı içip keki çantama attım. Yolda bisikletler yedek parçalar ve yol tecrübeleri hakkında konuştuk. 09:00 da Yalova’daydık. Bizi Pedalsesi.com üyesi Reşat isimli genç bir arkadaşımız karşıladı. Deniz otobüsüyle gelenler çoktan kahvaltı için bir yerlere gitmişlerdi. Pedaldaşım Toygar’ı arayıp yerlerini öğrenip hemen o tarafa sürdük atlarımızı. Bizi Pedalsesi yeleklerini sallayarak mekâna yönlendiren ekibin yanına ulaştığımızda muhabbetin koyulaştığını görüp hemen biz de araya karıştık. Pastanede böreği görünce nasıl olsa dün diyeti battal ettik diyerek yumuluverdim.En tecrübeli gencimiz İlhan abi Yalova turu önerince önde Yalovalı Reşat arkada bizler sahilde tura başladık.Reşat bizi Atatürk’ün meşhur yürüyen köşküne götürüp köşk hakkında bilgiler verdi. Fotoğraflar çekip 10:20 gibi ana buluşma noktasına hareket ettik.
    Ekibin kalanı yol için son hazırlıklarını yapıyordu. Güneş kremleri sürülüyor, gideceğimiz yerde yiyecek olmadığı için nevaleler hazırlanıyordu.
    Bu da bisikletçinin kaderi (haşlanmış bacak şov)
    Canım sandwich yemek istemeyince abartıp bir bütün piliç çevirme alıp çantama atıyorum. Geç gelen ve hazırlıklarını tamamlayamamış arkadaşları bekleyip 1 saat gecikmeyle 12 gibi tam yola düşüyoruz. Grup disiplini içinde 30 kişi tek veya çiftli sıralar halinde konvoy olarak yolda giderken epey ilgi görüyor. Atatürk Ormanı tarafından sola dönüp yaklaşık 8-9 km boyunca iki tarafı ağaçlı bir yolda ilerlemek büyük keyif. Giderken dimdik dağları görünce aklımdan “bu şelale dediğin herhalde düzayak bir yerde değildir” diye geçirirken ilk rampamızla karşılaşıyoruz. Yaklaşık 1 km'lik kısa ama dik bir tırmanıştan sonra dehidrasyonu önlemek için ilk molamızı veriyoruz.
    Akabinde 1 km daha Termal yoluna doğru tırmanıp kendimizi nihayet rampa aşağı bırakıyoruz. Yolun bitiminde biraz önceki rampanın iniş gibi kaldığı hani basamak döşesen merdiven olabilecek diklikte 3 km lik asıl tırmanma şeridi başlıyor.Yol parke döşeli ve bundan sonraki yolla kıyaslanınca nispeten iyi. Birçok kişi bisikletinden inip yürüyor benim de içinde bulunduğum cengâverler grubu çıkabildiğimiz kadar çıkıyoruz. 1,5 km sonra azıcık nefes molası verip tekrar pedala kuvvet yola devam ediyoruz. Gurubumuzun tek bayan üyesi eşiyle beraber yokuşa aldırmadan inanılmaz bir azimle tırmanıyor.
    Performansı iyi olanlar yokuş mokuş dinlemeden devam ediyor ama bu sıcakta neredeyse ölümcül bir rampa bu. Tırmanmanın başından itibaren yaklaşık 2 km sonra azıcık bir düzlük bulup mola veriyoruz.
    Kendi aramızda geri dönüp soğuk soğuk bira içelim muhabbetleri çevirip gülüşüyoruz. Hepimiz nefes nefeseyiz ama yola devam edilecek. Burası şehirle son temasınız en son buradan yiyecek ve içecek takviyesi yapabilirsiniz. Tekrar yola çıktığımızda bacaklarım gitmeyelim der gibi sızlıyor. Farkında olmadan hırs yapıp rampada gereğinden fazla yormuşum kendimi. Nefesimi düzenleyip tırmanmaya devam ediyorum. Nihayet tırmanmanın bittiği noktadayız. Burada bir çeşme ve gözlemeci de var.Ara yemek molası ya da su molası için ideal bir yer.
    Böylece yaklaşık 2 km daha tırmanmış olduk. Buradan aşağı süreceğiz.
    Başka rampalar da var ama bu kadar vahşi değil. Burada bir ara verip size yol hakkında bilgi vermem gerek. Eğer Sudüşen’e gidecekseniz öncelikle bisikletinizin bakımı çok iyi yapılmış olmalı. Çok profesyonel değilim ama burası yol bisikletleri için kesinlikle uygun değil. Sağ tarafınız dağ solunuz ise uçurum. Uçurum tarafında bariyer yok. Derinliği hakkında şunu söyleyebilirim yer yer aşağıdaki ağaçların tepe noktası sizin göz hizanıza geliyor ve bu eğimli arazi göz alabildiğine aşağı uzanıyor.Yol çok kötü. Yolun iki tarafı da mıcır ve çakıl ayrıca dağdan düşen parçalanmış taşlar da cabası. Yolun tam ortasından itibaren iki tarafa doğru ters bir V gibi çökme yapmış. Çukurlar, delikler tam bir ölüm tuzağı. İniş aynı çıkış gibi çok dik ve çıkışın aksine çok sert virajlar var. Bazen peş peşe 3 yada 4 viraj var. Kesinlikle frenleri hiç bırakmadan çok kontrollü olarak inmelisiniz. 40-50 derece eğimle 10 mt inip Z şeklinde viraja girip tekrar bir 10 mt iniyorsunuz. Yoldan geçen araçları önceden görmek mümkün değil. Azıcık hızlanıp kontrolü kaybederseniz uçurumdan uçmak işten bile değil. Ben bir kez frenlerle kontrollü inmeme rağmen çakıllara girip uçuruma kadar sürüklendim. Allahtan hemen toparladım da hala hayattayım. Az sonra bu seferde çok dik ve kısa bir virajda kaymaya başlayınca iyice frenleyip peşinden bisikleti yatırıp üstünden atlıyorum. Koşarak az öte durunca zincirimin attığını görüp geri geliyorum. Toygar’la beraber hemen takıp yola çıkıyoruz ama bu seferde ekipten Halil isminde bir arkadaşımızın düştüğünü ve dirseğinin kan içinde olduğunu görüyoruz. Allahtan güler yüzlü sağlıkçımız Paramedik 34 Tolga olay yerinde. Hemen ilk yardımı yapıveriyor. Kol bandajlanıp sarılıyor. Daha sonra Tolga bandajı bir kez daha değiştirecek ve Halil’in Dikiş attırması gerektiğini öğrenecektik. Tek tesellimiz Halil’in kolunda kırık olmaması oldu. Yaklaşık 3 km indikten sonra yine tırmanmaya başladık. Artık inişli çıkışlı kısa ama sert rampalarda ilerliyoruz. Sudüşen tabelasını görünce Kabe’yi gören hacılar gibi seviniyoruz.
    21 km yol yapmışız. Ve saat 14:30 olmuş. Tabeladan sonra toprak yola girip 250-300 mt ilerleyip içeri giriyoruz. Sağlam performanslı arkadaşlar önden gelip sandwichlerini yemeye başlamış bile. Hemen çantadan tavuğumu çıkarıp bir bütün ekmek eşliğinde götürmeye başlıyoruz. Yemek biter bitmez keşfe çıkıyoruz.
    Sudüşen şelalesini bir aile işletiyor. Ancak o güzelliği yeterince değerlendirememişler. İçeride sadece içecek var. Alkol maalesef burada da yasak. İlginçtir burada tuvalet te yok. 250-300 mt ötedeki Sudüşen tabelasından 500 mt daha gidip yolun kenarındaki tuvaletleri görüyorsunuz. Tuvaletlerin tavanı yok,tamamen doğal ortam.Ama en azından biz girdiğimizde içi temizdi. Şelaleyi görmeye gelen Araplara rastlayınca yol boyu gördüğüm Arapça ilanların hikmetini çözüyorum. Kaptan 16:30 da tekrar hareket edeceğimiz söyleyince hemen şelaleye girmek için hazırlanıyorum.Şelalenin önünde yuvarlak 5 metrekarelik bir doğal havuz var. Su o kadar soğuk ki uzun süre suda kalırsanız tüm anılarınız silinebilir. Birkaç kişi suya girip buz gibi suyun verdiği huzurun keyfini titreyerek te olsa çıkarıyoruz.
    Saat 16:20 de hazırlanmaya başlayıp 16:30 da kararlaştırdığımız gibi tekrar yola düşüyoruz. Dönüşteki rampalar niyeyse o kadar da dik gelmiyor. Yavaş ama kararlı bir şekilde tırmanmaya başlıyoruz. Laktik asit birikmesinden mi yoksa yaşlılıktan mı bilinmez iki ya da üç kez birer dakikalık molalara ihtiyaç duyuyorum. Sevgili Tolga’yla beraber muhteşem manzaradan birkaç kare alma uğruna en arkadan yavaş yavaş devam ediyoruz.
    Yukarıda gözlemecide mola veren ekibimize katılıp çaylarımızı yudumluyoruz. Mataralarımızı tekrar soğuk suyla doldurup inişe geçiyoruz.
    Bana mı hep öyle geliyor bilmem ama dönüş yolu hep daha kolay geliyor. Şehir merkezine varmadan önce kaptan bir tatlı molası veriyor. Tekrar şehre vardığımızda saat 18:30 olmuş ve km saatim 68 km’deydi. Deniz otobüslerinde bisiklet için sınırlama olduğu için (en fazla 20 bisiklet alıyorlar) ben ekiple vedalaşıp Pendik’e gitmek üzere feribota yöneliyorum. 19:00 feribotuna kendimi attığımda yorgunluk belirtileri iyice kendini göstermeye başlamıştı. Ama daha 18 km yolum vardı. Pendik’te 19:45 inip tam gaz Kaynarca’dan Sabiha Gökçen yoluna girdim. Rüzgarın yine karşıdan zorlamasına rağmen yavaş yavaş eve doğru tırmanmaya başladım. Kapıdan içeri girdiğimde saat tam 21:00 olmuştu. Çok yorgun,tüm enerji depolarını tüketmiş ama başarmış olmanın mutluluğuyla kendimi sıcak duşun kollarına oradan da yatağa attım.
    Toplam zaman :14,5 saat
    Pedal süresi : 5 saat 26 dakika
    Toplam mesafe :85,74 km
    Maksimum hız : 45,9 km
    Ortalama hız : 15,7 km
    Toplam gezi maliyeti: 9+9: 18 tl yol,3 yemek,3 içecekler:6 tl(iki kişiden payıma düşen) ,4 tl kahvaltı : 28 TL.

2. Vural UZUN

Vural UZUN Forum Demirbaşı

Seviye:
    Öyle güzel anlatmışsın ki tek solukta okudum. Tüm o anlar tekrar gözümün önünden geçti:) Eline diline sağlık..

Ozkan Aydin, çirkin ve sports-man bunu beğendi.
  3. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel anlatım.. Dönüş apar topar oldu göremedim Hasan ayrılırken seni..

Bende kısa zamanda elimdeki fotoğrafları ekleyeceğim siteye..

Bu arada benim max. hızım 70.2 km/saat

Şişmanım arkadaşım, Dünya beni herkesten çok çekiyo aşağıya:D

Görüşmek üzere..

4. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süper gezi olmuş. Sayenizde bir şelalemizi daha gördüm. Umarım gitmek nasip olur. Emeğinize sağlık.

çirkin ve sports-man bunu beğendi.
  5. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel anlatmışsın eline sağlık.

çirkin ve sports-man bunu beğendi.
  6. Burak Coskun

Burak Coskun Forum Demirbaşı

Seviye:
    fotoğraflı kompozisyon budur işte :)
    blogta yapmışsındır sen hemen zaten :)
    güzel anlatımın için teşekkürler..

çirkin bunu beğendi.
  7. TOYGAR YONTGAN

TOYGAR YONTGAN Forum Demirbaşı

Seviye:
    2 günde zor ekledin dalgamı geçiyorsun!!! şaka şaka yazıyı yazarken resimleri eklerken neler çektiğini ben biliyorum.Seninle pedal basmak büyük zevk.Daha bir sürü planlarımız var seninle teşekkürler

çirkin bunu beğendi.
  8. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tolga'cım sen şişmanım filan diyosun ama rampa performansın şahane sen ona bak asıl. Ama o hızı nasıl yaptın aklım çıkıyor. Ben çok korkarım açıkçası .Çok temkinli indim hep. Resimleri de beklerim :d

9. McMILLERR

McMILLERR Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Süper anlatım valla hayran kaldım..Ellerine sağlık dostum

10. Ozkan Aydin

Ozkan Aydin Kıdemli Üye

Seviye:
    YÜREKTEN GELEN BU DUYGULARA KATILMAMAK ELDE DEĞİL.YAZIP SAKLAYACAĞIM.PAZAR GÜNÜ ORTAK OLARAK YAŞADIĞIMIZ O ANLAR İÇİN KATILAN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜRLER.HERŞEYİN EN İYİSİ HER ZAMAN HEPİMİZİN OLSUN:in:

Vural UZUN bunu beğendi.
  11. OrionForEver

OrionForEver Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerçekten bu kadar keyifli bir paylaşama bir daha gitmek yakışır:) Superr bir anlatım ve fotograflar cok cok guzel

çirkin bunu beğendi.