Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

14 Haziran BURSA Dışkaya-Ericek-Seçköy-Avdancık güzergah tanıtımı resimler

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında jamesjoice tarafından paylaşıldı.

1. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    ÖSS'ye giren öğrencilerin ter döktüğü sıralarda yollara düşüp ben de ter dökmeye karar verdim. Uludağ yanında nedense daha az gezilip anlatılan Katırdağları'nı dolaşma/öğrenme çabalarım bundan sonraki gezilerimde de sürdürme kararındayım. Güzergah şu şekilde oluştu:
    Sabah kahvaltısından sonra akşamdan beri yürürlüğe koyduğum sinsi planı uygulamaya başladım. Hanımın parka gidelim, Özdilek'e gidelim nidalarına aldırmadan hazırlığı tamamlayıp evden çıktım.
    Yine İsmetiye'den inip tarla ve bahçelerin içinden giden yolla Dışkaya'ya çıkan yola yöneldim.
    Bu kez çıkış ve planlanan dönüşten vazgeçmeyecektim.

"Sislerin "Babasultan" köyüne inişi çok garip olurdu: Uzakta ve yukarımızda yarı yıldızları kapayan, ayın doğmasını geciktiren "Katırdağ"ın tepesinden bir kervan sökülür. Bir dev, kervanı birbirine iter; bir heyula, kıvrana kıvrana "Sarıyayla"da yayılır, ondan sonra bir müddet bir şey gözükmezdi. "Katırdağ" bir ufuk gibi uzaklaşırdı. Sonra, birkaç dakika sonra birbirimizi ancak on adımda seçebilir olurduk…"
    Demiş Katırdağlarına karşıdan, Uludağ'ın eteklerinden Babasultan köyünden bakan Sait Faik. Tabii kertile kertile orada dağ kalmazsa öğrencilere bu tasviri nasıl anlatırım, "ayın doğmasını geciktiren Katırdağı'nı bilmiyorum.
    Ucundan kıyısından yenen tepelere doğru çıkıyorum.
    Yokuşa hazırlık babında geldiğim ilk 14-15 km'de ön orta dişlide fazla zorlamadan ısınma yaptım. Tabii yokuşa başlayınca ısınma, nefes falan devreden çıkmış oldu.
    Gece çok geç yattığım için "bioritmim" (o neyse artık) yerlerde sürünüyordu. Motor da açılmadı birden. 500 metreleri geçtikten sonra ancak nabız düştü.
    Yol dağın sağ tarafına dönüp çıkıyor. Geçen sefer buradan görünen yere kadar çıkmıştım.
    Bursa ovasının son kalan parçasından çevre yolu kıvrılıp gidiyor.
    Çıkışı kolaylayana kadar ara vermedim. Nabız normale indiği zaman 650 rakım gibi kısa bir su molası verdim. Bu sefer dizlerimde ağrı yoktu. Biraz kas gevşetmeden sonra tırmanmaya devam ettim. Arada bir yaptığım Demirtaş'tan Avdancık'a 500 metrelik tırmanışta, yokuş evden bir km sonra başladığı için yeterince ısınma fırsatım olmuyor. Bu kez o sıkıntıyı ne dizde ne adelelerde gördüm.
    Karşıda Uludağ hizaya geliyor yavaş yavaş
    Yayla havası hissediliyor çıkınca.
    Tepeler yakınlarda artık.
    Selam verdiğim çobanın koyunları
    İznik karşıki sıradağların arkasına kalıyor.
    Dışkaya'ya yaklaşıyorum.
    Biraz daha çıkınca köy görünüyor.
    İki tepenin arasındaki yolda eski, varlıkla yokluk arası bir köy karşıma çıktı.
    Bu yol işaretini her yerde göremezsiniz benden söylemesi. Tabii doğru düzgün arazisi olmayan köy halkının geçimini hayvancılıkla sağladığı da anlaşılıyor tabeladan.
    Terk edilmiş toprak evler var köyün hemen girişinde.
    Ve terk edilecek evler… Köyler böyle yaşanmayan ama varlığına imrenilen yerler haline geldi bu çağda.
    İki kaya sütunu arasına sıkışmış sessiz bir köyden geçiyorum usulca. Ortalarda pek kimse görünmüyor.
    Köyün son evleri. Bunlar yeni.
    Geri dönüp Bursa ve Uludağ manzarasına bakıyorum aradan.
    Dışkaya uydudan böyle görünüyor.
    Ericek'e doğru devam
    Hafif bir inişle köye doğru gidiyor yol.
    Yolun yanında Al Dede isimli bir mezar mevcut.
    Piknik yapmak için bu dere yatağına gelmiş ağaçların altındaki güzel çimenlere yerleşen insanlar vardı sol yanda.
    Köyün hemen öncesinde bir toprak yol ayrımı var. Kayacık 13, Narlıdere 14. Üstte bir isim daha var, karalanmış. Ağlaşan olmalı. "Neresi ola ki bu köyler?" diye bir merak uyanıyor ve açıp gogılört'ü bakıyorum haritaya.
    Sağa dönen yol aşağı iniyormuş, Gölbaşı'na yakın köylermiş.
    Ericek'e geliyorum.
    Yayladan manzaralar
    Köyün üstünden köy meydanı
    Köyün hemen girişinde sola saparak Seçköy'e giden yolu çıkmaya başlıyorum.
    Bu turun masaüstüme konan karesi bu oldu.
    Özenle yapılmış bir yayla evi. Okullar da tatile girdi. Çocuk sesleri geliyordu evden.
    Asfalt olmasa da düzgün bir yol. Çıkışta sorun olmuyor.
    Uludağ buradan çok uzakta değil gibi
    Ericek'in sağından giden yol Fındıkçak-Bayırköy-Sölöz istikametinde İznik gölüne doğru iniyor.
    Köyün sol tarafından giden yol tepeyi sol yandan dolaşarak Fevziye köyünün üstünde
    Karagöl'e ulaşıyor. Bu tarafa gidip oraları da tanıtmak vacip oldu artık.
    Öğle sıcağı ve çıkılacak bir uzun yokuş beni bekliyordu. Devam ediyoruz. Arada durup sağı solu fotoğraflarken gizli dinlenmeler yapıyorum. Hoş durmak çok da iyi olmuyor, tırmanma ritmini de bozuyor insanın. O da ayrı konu.
    Dönüp bakıyorum arada bir
    Ha gayret geldim tepeye. Sol tarafta mermerciye giden yol var. Dağı bunlar da keserek düzeltiyorlar.
    Oradan buradan manzaralar

2. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Ağaçların altında bu çimenleri görünce yemek için oturmak istedim. Fakat mataramdaki yarım litre suyu köyde doldurmadığım için sonrasında da su kaynağı bulamadım. Çok az suyum kaldığı için bakıp geçtim güzel çimenlere.
    Tepelerin arasında bir köy gözüme çarptı. Hamidiye köyü olmalı.
    Yüksek ve çam ağaçlarıyla kaplı bir tepenin eteğinde keçilerin çan seslerini duydum.
    Vadinin bu kısmı görülmeye değer
    Arada durup papatya vs. çiçek topladım. Gönül alma faaliyeti olarak
    Seçköy göründü ufukta. Bu turu Avdancık-Seçköy-Ericek biçiminde tersten de yapmayı düşünmüştüm. Fakat Seçköy'den sonraki tırmanış daha bozuk bir mıcır yoldan yaklaşık 300-350 metrelik bir tırmanma gerektiriyor. Ericek tarafından çıkıp dönmesi daha kolaymış.
    Seçköy'ün üstünden manzaralar. Diğerlerine nazaran büyük bir köy. Köyün arazisi oldukça büyük ve meyvecilik yaygın.
    Uludağ ve beride bir patika
    Seçköy spor kompleksi
    Manzaraya karşı yorgun bir otomobil
    Köye hoş gelemeden yola devam ediyorum. Suyum bitti ve köy çıkışındaki mezarlıktaki çeşmede su doldurup bir şeyler atıştıracağım.
    Avdancık'a doğru bakıyorum manzaraya
    Buradan inişte çift amortisörlü bisikletiyle yokuşu yürüyerek çıkan bir delikanlıyla karşılaştık. Gemlik'e nasıl gidilir, diye sordu. Yolu tarif ettim. Yanına yiyeceği bırakın su bile almamıştı. Yıldırım'dan çıkıp Avdancık'ı geçip buraya gelmiş. Azim, cesaret ve bilgisizlik böyle oluyor. Bizim gençliğimizde bisikletle giderken yanına ne alacağını söyleyen kimse yoktu. İnternet de yoktu. Şimdi var ama herkes bu bilgilere ulaşamıyor.
    Kısa bir inişten sonra Avdancık'a tırmanışa başladım. Yorulmuştum epeyce. Bereket versin bu kez rüzgar işime yaradı. Arkadan esen rüzgar bana yardımcı oldu bu tırmanışlarda.
    Avdancık'ı geçtikten sonra bir tırmanış daha var. Tam tepeye varmak üzereyken birkaç ailenin piknik yapmak için yer bulmaya uğraştıklarını gördüm. Güzel yerleri bulmak için gezmek lazım.
    Bisikletle kendimi gezdiriyorum ama maalesef ailemi o güzel manzaraya götüremiyorum.
    Son inişe başladım yavaş yavaş
    Tepeden karşı tarafa bakıyorum. Tepelerin sağ tarafından tırmanarak dönüp buraya gelmiş oldum.
    Son kare Demirtaş barajından

Tommy To, Anıl MÜLK, NZH ve 16 kişi daha bunu beğendi.
  3. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    ayağına sağlık hocam kaçamak güzel olmuş ne oldu sonra çiçekler falan;)

4. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gözler bisiklet görmek istedi doğrusu :D
    Tek bir karede bisiklet olmasa , acaba bisikletsiz mi yapıldı bu tur ? diyecektim :)
    Şakası bir yana güzel tur olmuş , paylaşım için teşekkürler .
    Farklı turlarınızı da görebilmek dileğiyle , iyi forumlar dilerim . . .

dbr bunu beğendi.
  5. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    cedrick41
    Gönül alma klasikleri... : )
    Benim küçük oğlan çok seviyor vazodaki kır çiçeklerini. Hatta kuruyanların atılmasına da kızmıştı geçen sefer.
    TEK'te hat bakım ustası babamdan aşılanmış herhalde bize tabiat sevgisi. O da boyna dağ çiçekleri getirirdi eve.

Tamer sağolasın. Bilmediğimiz, gidip görmediğimiz yakın çevremizde çokça yer oluyor. Fakat gezmesi tanıtmaktan daha kolay. Bunu da bu aralar kendime iş edindim.

dbr ve cedrick41 bunu beğendi.
  6. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Gerçekten çok güzel bir gezi olmuş, fotoğraflar herşeyi anlatıyor, görmeye alışkın olduğumuz yerlerin dışına çıkmışsınız..
    Bu arada "Uludağ ve beride bir patika" yazısının üstündeki fotoğrafta az da olsa görünen su kütlesi Gemlik Körfezi değil mi ?

7. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    mehty
    Doğru görmüşsün. Seçköy-Selçukgazi arasındaki sırttan Gemlik körfezi görülür.
    Demirtaş'ta oturduğum için bu bölgeyi gezmem daha kolay oluyor. Malum Bursa içinden yola çıktığında, gidiş-geliş 20-25 km fazla yol gitmen gerekiyor. Çevremizi tanıyalım egzersizleri.

Metin Güler bunu beğendi.
  8. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    selam hocam,
    yine güzel bir geziye TEK basınıza imza atmısısnız ayagıza saglik....,
    fotolarda bir o kadar güzel çıkmış,,,

9. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Görüntüler o kadar güzel ki , bakmaya doyulmuyor:)
    Paylaştığınız için teşekkürler...

10. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    sportmen
    Sağolasın. Benim turlar bu ara ani planlarla ve keyfe göre şekilleniyor. O yüzden duyuru yapamıyorum. Birlikte de turlarız kısmetse.

Mehmet_Emiroglu
    Gezerken izlemesi daha bir güzeldi. O bölge oldukça geniş bir alan ve gezilecek çok yer var.

11. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisikletin hakkını vermişsiniz anlaşılan. Bol manzaralı güzel bir keşif gezisi olmuş. Bir an casus filmi gibi bir şey izliyorum sandım. Her yeri raporlamışsınız. :)

jamesjoice bunu beğendi.
  12. dbr

dbr Üye

Seviye:
    Anlaşılan güzel bir gezi olmuş.Her okudugun kitaptaki yerleri görmeye gidersen baya yer göreceğiz anlaşılan.Bu arada bazı fotolarda bulutlar resme ayrı bir güzellik katmış.Teşekkürler.

13. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Yunus Emre
    Teşekkürler. Tanıtmaya çalışıyoruz.

dbr
    O gün bulutlar tepelerde çok güzeldi.
    Bu tarafa gel de çıkalım birlikte bulutların olduğu yere.

14. selçuk sezer

selçuk sezer Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş geziyi tersten yapmanız isabetli olmuş resimler ve anlatımlarda güzel elinize ayağınıza sağlık

15. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Selçuk sağolasın. Bu yakınlarda Karagöl'e çıkmak istiyorum. Birlikte gidelim.

16. selçuk sezer

selçuk sezer Aktif Üye

Seviye:
    haberleşelim hocam

17. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık çok güzel yerler ve kareler

18. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Coşkun Bey,
    Bu güzel turunuz ve doğa resimleriniz çok hoş olmuş. Tek başına turlamanın zevki bir başkadır. İnsan meditasyon yapıyor gibidir bazen, ya da ben öyle hissediyorum. İzmit'ten selamlar.

19. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    felis911
    Teşekkürler.

Coşkun Bey teşekkür ederim. Sizin turlardan ilham alıyoruz.
    Tek başına turlar bazen maratoncuların yalnızlığını düşündürüyor bana.
    Tabii arkadaşlar olunca konuşup takılacak birileri de olmuş oluyor. Hepsinin keyfi başka.

20. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ayağınıza pedalınıza sağlık.Güzel bir gezi olmuş.Fotograflar da şahane. Toplam km ne dir acaba