Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

14 Ağustos Van Gölü Çevresi Turu

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında turan keskin tarafından paylaşıldı.

1. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese iyi geceler,

foruma henüz kayıt yaptırmış çiçeği burnunda bir bisiklet tutkunu olarak herkesi selamlıyorum.

çocukluğumdan beri arkadaşlarımla hayalini kurduğumuz bir turu nihayet bir terslik çıkmadığı durumda 14 Ağustos Cuma günü gerçekleştirmek niyetindeyim... Maalesef bu hayallere ortak arkadaşlarımın hepsi şimdi günlük hayat kaygılarının esiri durumdalar ve ol sebeple turu da yalnız başıma yapmak durumundayım. Bu siteyi ve barındırdığı binlerce bisiklet tutkununu da bu denli geç keşfetmiş olmam işin cabası :)

Şimdi arkadaşlar, bilenler bilir, Van Gölü ve çevresindeki tüm yerleşim yerleri görülmeyi hakeden güzellikte doğal ve tarihi niteliklere sahip. Aynı zamanda gerek mevsimsel gerekse yolların durumundaki uygunluk otantik bir bisiklet turu için tüm bisikletçilere bakir bir parkur sunuyor. Ben şahsım adına hiç kimseyi bulamasam dahi şu an görev yaptığım üniversiteden 2 günlük bir izin alıp Cuma-Pazartesi günleri arasında bu coğrafyayı pedallayarak geçmeyi düşünüyorum...

Bu bölgelere yakın veyahut ucuz uçak biletleri sayesinde her an yakın olabilecek bisiklet tutkunlarına açık bir çağrıdır. Türkiye'nin en büyük ve istisnasız en güzel gölünün etrafında dolanmak inanın tüm hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olacak...

İlgilenen arkadaşlar bu başlığa yazacakları cevaplarla kendi öneri ve isteklerini de belirtebilirler...

Herkese keyifli geziler diliyorum...

2. Kenan ARPAÇ

Kenan ARPAÇ Kıdemli Üye

Seviye:
    Umarım turunuz Güzel gecerrr

3. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    temennileriniz için çok teşekkürler... ben de öyle olacağını umuyorum :)

4. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    umarım gercekleştirisin. Tur için biraz daha ayrıntı verirsen dusunebilirim
    aslında. tek sıkıntı cuma gunu baslamıs olması.

5. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    Selam Aydın Günaydın,

Öncelikle belirtmeliyim ki açtığım konu başlığına ilgi duymanız beni oldukça heyecanlandırdı ve müteşşekkir etti. Arzu ederseniz size turun detaylarını elimden geldiğince açıklayayım.

ilk gün, yani Cuma günü Van-Tatvan arasını kapsayan 145 kmlik oldukça uzun bir parkur olacak. Turun en yorucu ve en zorlu kısmı burası. İkinci gün Tatvan'dan Nemrut Dağı Krater Gölü turu yapma niyetindeyim, bu mesafede gidiş dönüş yaklaşık 35 km. Daha sonra üçüncü gün ise Tatvan-Ahlat-Adilcevaz-Erciş istikametinde pedal basıyor olacağım ki bu mesafede 40+26+67 = 133 km. Son gün ise Erciş'ten Van'a geri dönüş olacak, yaklaşık 100 km kadar bir yoldan sonra. Tek başıma olursam gittiğim yerlerde uygun otellerde kalmayı planlıyorum. Fakat başka katılımcıları da bulma olasılığında 4 kişilik portatif bir çadırı da sırtımda taşımaya razı olurum :)

Yani anlayacağınız 400 küsür kmyi 4 günde katetme niyetindeyim...

Sizin kendi takviminize uyacak başka önerileriniz varsa lütfen belirtmekte herhangi bir beis görmeyin. Esnek bir tur takvimi olduğundan siz istediğiniz gün istediğiniz kısımdan dahil olabilirsiniz bu gezintiye...

İlgileriniz için tekrardan teşekkürler...

AydınGünaydın bunu beğendi.
  6. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Turan Bey,
    Merhaba ben şu an Van' da bulunmaktayım ay sonuna kadar ancak işimden dolayı söylediğiniz tarihte Ankarada olmam gerekli ve çarşamba günü geri dönüyorum. Van'da da cumartesileri çalışmaktayım ancak sizde arzu ederseniz ay sonuna kadar kalan 2 adet pazar gününü bisikletleri arabaya atıp güzel parkurları keşfedebiliriz. Yada tüm gün boyunca pedallayabiliriz.Ankaradan gelirken bisikletimide getirdim ve yaklaşık 1,5 aydır Van'da geziniyorum. telefonum 0532 7741464 iletişime geçmek isterseniz.

7. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    Sayın Tunç Bey,

Sonunda Van'da bulunan bir bisiklet tutkunu bulduğum için mutlu oldum... Bizim şu gezimiz kazasız belasız sona erdikten sonra elbette bisiklet sürmeye devam edeceğim... İletişim bilgilerinizi not ettim... Umarım sizinle de bisiklet keyfini tatma imkanı buluruz...

Görüşmek dileğiyle...

8. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    çarşamba günü van a geri dönüyorum akşamlarıda binebiliriz edremite molla kasıma yada başka yerlere

9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur planı, öncelikle teşekkürler...

Ama keşke biraz daha önce haber etseydiniz, gelecek veya gelmek isteyen arkadaşlar kendilerini ayarlayabilirlerdi.

Mesajda belirttiğiniz gibi Van Gölü çevresi muhteşem güzelliklere sahip bir yer. Vakti olan bütün arkadaşlarımın katılmasını isterim. Şu sıralar yoğun iş temposundan dolayı ben katılamıyorum. Yalnız, ilerleyen aylarda bayram tatilinde felan düşünülebilir.

Aynı zamanda Van Devlet İstatistik Enstitüsünde çalışan birkaç bisikletçi dostumuz var. Onlarla irtibata geçebilirsiniz...

Yolunuz açık olsun...

Sevgiler...

10. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir plan. Umarım gerçekleştirirsiniz. Size uzak olmasam katılmak isterdim ama Türkiye'nin diğer ucundayım size göre. :)

11. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Çok güzel bir rota. Size keyifli ve kazasız bir tur dilerim.

five

12. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    Herkese selamlar,

Öncelikle bu başlık altında iyi niyetini ve desteğini belirten tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum...

Bu siteden maalesef çok geç haberim oldu ve bu sebeple siz bisiklet tutkunlarına da geç haber uçurabildik. Buna rağmen çalıştığı iş yerinden izin alamadığı için Erzurum'dan Aydın arkadaş tura katıla-yazdı :) Neyse bu kez tek başımıza rüzgara göğüs gereriz, bir dahakinde sizin gibi dostlarla beraber...

Yarın sabah 5 gibi evden çıkmayı planlıyorum... Bir aksilik çıkmazsa günlük olarak izlenim ve fotoğraflarımı sizin gibi değerli sporseverlerle paylaşmak beni mutlu edecektir...

Bu geziden sonra, bu coğrafyayı merak edip ziyarette bulunmak isteyen dostlara da kapımız her daim açıktır... Önceden belirtmeleri dahilinde bölgede atılabilecek her türlü çılgının altına imzamı atıyorum şimdiden :))

tekrar görüşmek dileğiyle...

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  13. lebowski

lebowski Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Şu sıralar Van gölü çevresinde çok sayıda yol yapım çalışması gözüküyor, tur yapacak arkadaşların bu sebeple fazlaca toz yutmayı göze almasını tavsiye ederim. Biz bir yol çalışması içinden araçla geçtik, aracımız bembeyaz toz oldu, sonrasında soruşturduk ve rotayı kırptık. Aracı Tatvan CarrefourSA kapalı otoparkına bırakıp sadece Nemrut'a çıktık. Tırmanış ve krater gölünde kamp çok keyifliydi, bunu herkese önerebilirim. Yüzme ve zirveye trekking gibi alternatif aktiviteler için de oldukça uygun bir mekandır.

14. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    herkese tekrardan selamlar,

14 Ağustos'ta başlayan turum 17 Ağustos Pazartesi günü saat 15 civarlarında tamamlandı. Toplam 400 küsür kilometre yolu giderek kendi rekorumu ve çocukluk hayallerimin önündeki tüm engelleri kırdım :)

İlk gün Van-Tatvan arasındaki 150 km yolu katettim... Yolculuğun en zor ve sinirlerimi en çok yıpratan ayağı burasıydı maalesef. Vangölü kıyılarının 1400 rakımından Kuskunkıran geçidinin 2234 rakımlı tepesine öğlen güneşinde çıkıp ayakkabılarıma kadar terden sırılsıklam olmak bir yana, yaklaşık 30 km lik yol yapım çalışmaları ve Sayın Lebowski'nin bahsettiği toz yutma durumu bisiklet üstünde sinir bırakmıyor insanda :) Nihayetinde tüm dinlenme süreleri de dahil 12 buçuk saatte tamamladığım bir yolculuktu. Yolculuğun ilk günü olmasının verdiği coşkuya yolda rastladığım İtalyan bir bisikletçi ve Tatvan'da gördüğüm Sırp bisikletçiler eşlik ettiler. İnsanın kendisiyle aynı hisleri paylaşan birilerini görmesi ve bu hislerin evrenselliği mutlu olmak için oldukça güzel bir bahane :)

İkinci gün planımda, Nemrut Krater gölüne çıkmak vardı. Tatvan'dan dağın yol ayrımına kadar gittim ve maalesef saat öğlene yaklaştığı için ve tek başıma dağ yolunu yürüyerek tek başıma çıkmak pek cazip görünmediği için geri dönüp Ahlat yoluna doğru pedal basmaya başladım... Ahlat tabelasını 55 km sonra gördüm ve öğlen yemeğini bu şirin ilçedeki ev yemekleri yapan bir yerde yedim. Böylesi turlara küçük ve tarifsiz keyifler katan bu anektodu da paylaşmak isterim, yolu oraya düşen herkesin gitmesi gereken bir yer. Daha sonrasında Ahlat'tan Adilcevaz'a doğru yola çıktım. Yaklaşık 30 km kadar süren yolun yine maalesef bir kısmı yapım halindeydi. Akşam üzeri vardığım bu ilçede bulunan bir akrabamı da ziyaret edip geceyi de orada geçirdim...

Üçüncü gün ise Adilcevaz Erciş arasını pedalladım. Tabela mesafesi 70 km olarak gözükse de yaklaşık 80 km sonra Erciş'te bir akarsu üzerinde kurulu bulunan Alabalık Lokantasında aldım soluğu :) İnanılmaz derecede güzel ve dinlendirici bir açık hava lokantası olan bu yerde suda soğutulmuş karpuz yemeyi yine yolu buraya düşecek tüm sporseverlere tavsiye ediyorum.. Bu etapta bir köyün yakınından geçerken bir kangal köpeğinin ödümü-patlata yazmasının dışında olumsuz birşey olmadı :)

Son gün Erciş'ten Van'a doğru yola çıktım. Yaklaşık 100 km olan bu yolda kendi sınırlarımı zorlayıp neredeyse hiç uzun soluklu bir ara vermeden 6 buçuk saatte Van'a vardım.

Eve döndüğümde zencilerle aramda olan bir tonluk renk farkı da kapanmıştı :) Tahminimin aksine en çok rahatsız olan uzuvlarım kollarım ve omuzlarımdı.

Yolculuğun başlamasından yaklaşık 70 km sonra beni yarı yolda bırakan fotoğraf makinem tüm yolculuk boyunca en çok üzüldüğüm şey oldu. Öte yandan 400 km boyunca tek kez lastiği patlamayan bisikletim, Vangölü'nün ince gülü Reşadiye'nin o muazzam görüntüsü, her gün suya girme fırsatı bulduğum o bakir koylar, yolda beni sürekli telefonla arayıp yüreklendiren dostlarım ve ailem, gittiğim yerleşim yerlerinde beni ağırlayan arkadaş ve akrabalarım ve bisikletforumdaki onca sporsever ve onların hikayeleri bu turu büyük bir zevk içinde tamamlamam konusunda bana oldukça destek oldu...

Amatör bir bisikletçi olarak farkına vardığım potansiyel ile önümüzdeki yıllarda Büyük bir Türkiye turu için şimdiden kendime gerekli motivasyonları edinmeye çalışıyorum...

Saygı ve Sevgiler...

15. taskin

taskin Forum Demirbaşı

Adı:
    Taşkın
    Seviye:
    Gezi yazınızı heyecanla, bir solukta okudum. Askerlik görevimi Van'da yaptığım için bölgenin ne kadar güzellikler barındırdığını az çok bilirim.
    Yapılacaklar listeme "uçakla Van'a gidip Van gölü çevresi bisiklet turu yapılacak" diye ekliyorum :)

Ayrıca akıcı ve güzel anlatımınız için teşekkür ederim...

16. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    Asıl bu yazıyı erinmeden okuduğunuz için ben teşekkür ederim... Buraları bisikletle gezmenizi ben de size şiddetle tavsiye ediyorum... Umarım yapılacaklar listesindeki bu etkinliğin yanına bir tik atarsınız, yapıldı diye :)

taskin bunu beğendi.
  17. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Turan bey,
    Turunuzdan dolayı sizi kutluyorum. Ben yarın Akdamarı geçince göle doğru giden patikada bisiklete binmeyi planlıyorum. Arzu ederseniz birlikte gidebiliriz.
    Telimi almıştınız uygun olursanız güzel bi tur olabilir. Umarım görüşebiliriz.

18. turan keskin

turan keskin Yeni Üye

Seviye:
    iyi akşamlar Tunç Bey,

Ramazan'ın ilk günleri olmasından ötürü maalesef bu aralar bisiklete binemiyorum... Ama havalar soğumadan tekrar pedal üstünde durmak niyetindeyim... Umarım ortak bir tur yapma şansımız olur...

19. semra çetindağ

semra çetindağ Üye

Seviye:
    78 de bir kez geldiğim dedemin memleketi van'ı bisikletle gezmek ,güzel bir gezi olmuş pedalınıza klavyenize sağlık ...

20. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    Tur güzergahını ve ayrıntıları çok güzel aktarmışsınız.

Turu gerçekleştirdiğiniz için sizi tebrik ediyorum, ayağınıza sağlık.

Van çevresinde bir tur gerçekten beni de çok heyecanlandırdı.Belki önümüzdeki bahar benzer bir tur planlayabilirim.