Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

14 - 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma turu - 2.gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında derya.yildirim tarafından paylaşıldı.

1. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    15 Mart 2008

Bir önceki günden kalan yorgunluğumuzu atmış olarak saat 08:30 civarında kalktık ve kahvaltımızı yaptıktan sonra saat 10:00 sularında yeniden yollara düştük. Yol üzerinde ilk ziyaret edeceğimiz yer "Turgut Reis Tabyası" idi.
    Kısa bir tırmanıştan sonra tabyaya varmıştık. Hangi gemiden söküldüğünü şu anda hatırlamıyorum fakat bu toplar düşman gemilerinden sökülüp bu tepeye taşınmak sureti ile alana konuşlandırılmışlar. Neyse ki savaş zamanında deneme atışı dışında hiç kullanılmak zorunda kalıp ateşlenmemiş.
    Topların altında kalan sığınaklar ve cephanelikler. İçerisi zifiri karanlıktı ve nereye yürüdüğümüzü bile göremiyorduk.
    Aynı toptan biraz daha yukarıda da vardı.
    Tabyaları ziyaretimiz bittikten sonra Dardanos Tümülüsü'ne doğru yola koyulduk.
    Tümülüs fotoğrafı çekmemişiz :( Zaten gördüğümüzde de hayal kırıklığına uğramıştık. Yaklaşık 6 metrekarelik oyuktan başka birşey bulmamıştık. Fakat işin güzel yanı Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nin Güzelyalı'daki yerleşkesini ziyaret etme şansımız oldu. Tümülüs yerleşke içerisinde korunma altında. Tümülüsten ayrı olarak kimlerden kaldığını ve ne amaçla yapıldığını bilmediğimiz (Yazılı açıklama yoktu ve bilen birine de rastlayamadık. Yerleşke kapısında görevli olan kişi bile daha önce girip oraları ziyeret etmemiş) yapıların temelleri kalmıştı. Yerleşkenin denize nazır olmasına da imrendiğimizi söylemeyeceğim :(
    Çanakkale merkeze vardığımızda iskelede dinlenirken, Ozan bize yaşlı bir amcanın bisikletle kaza yaptığı haberini verdi. Yanına gittiğimizde yerde yatıyordu. Neyse ki önemli birşey yokmuş. Kamyonet durduğunda amcamız duramayıp kamyonete arkadan çarpmış. Fakat kendisi kamyonetin ona çarptığını iddia etmeyi elden bırakmıyordu (Yerde yattığı konum itibari ile kamyonetin ona çarpmasına imkan olmamasına ve görgü tanıklarına rağmen :)). Bu arada ambulans çağırıldıktan yaklaşık 5 dakika sonra olay yerindeydi. Keşke her şehirde insan hayatı bu kadar önemsense.
    Birazdan göreceğiniz karelerin ortaya çıkmasına ve bizim de insanlıktan çıkmamıza sebep olan menü :)
    Genarın en büyük ısırık denemesi
    Ardından Genar yaparsa ben de yaparım diye ağzımı yırtma denemem :) Sonuç: Yapamazmışım.
    Yine termit sürüsü geçmiş. Biz içerideyken masa ve mutfak arasında bir akım gerçekleşti, durmaksızın gerçekleşen servis sonunda EBİT mide fesatı geçirecekti.
    Filmde kullanılan at Çanakkale merkezde, sahilde sergileniyor.
    15:00 sularında yemeğin verdiği rehavetten kurtulup Çimenlik Kalesi ve Nusrat Mayın Gemisi ("Nusret Mayın" adı ile bildiğimiz gemi müzede sürekli Nusrat ismi ile anılıyordu.) ziyaretimizi gerçekleştirdik. Birçok alanda fotoğraf çekmek yasak olduğu için sadece açık alanda çekebildiğimiz birkaç fotoğrafı sizlerle paylaşabiliyoruz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı müzeyi Çanakkale'ye yolu düşen herkesin ziyaret etmesini tavsiye ederim. Özellikle kale içerisinde yapılan görsel sunumlar ve yaklaşık 15 dakikalık tek kişilik tiyatral gösteri izlenmeye değer.
    Fotoğrafta arkamızda kalan binanın müze olmasının dışında bir özelliği daha varmış. Ajda Pekkan bu binanın üst katında doğmuş :)
    ...Ve meşhur Aynalı Çarşı
    Çanakkale içinde aynalı çarşı,
    Ana ben gidiyom düşmana karşı.
    Ooof gençliğim eyvah.

Çanakkale içinde bir uzun servi,
    Kimimiz nişanlı kimimiz evli.
    Ooof gençliğim eyvah.

Çanakkale içinde vurdular beni,
    Ölmeden mezara koydular beni.
    Ooof gençliğim eyvah.

Türküyü ilk kez Çanakkale Savaşlarına katılan Kastamonulu bir askerin söylediği bilinmektedir.

Çarşının 1889 yılında ikici Abdülhamid'in padişahlığı sırasında Çanakkale'nin önde gelen Yahudi ailelerinden İlya Halyo tarafından inşa edildiği girişteki kitabede belirtilmekle birlikte resmi olmayan kayıtlara göre Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde Çarşı'dan söz edilmektedir.

Çarşı Mart 1915'de Çanakkale Savaşı sırasında bombardıman ve yangınlarda tahrip olmuştur.
    Yapım projesi Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından çizilmiş ve Haziran 2000 tarihli koruma kurul kararı ile onaylanmıştır. İlk olarak avlu içindeki dükkanların yapımına başlanmış daha sonra iç koridorda bulunan dükkanların yapımına geçilmiştir. Çanakkale Belediyesince Ocak 2001 yılında başlayan yapım çalışmaları Mayıs 2007 yılı itibari ile tamamlanmıştır.
    Biraz da alışveriş.
    Kapıdaki macuncu amcadan da macunlarımızı alıp yedikten sonra midemiz yana yana 18:00'da kamp yolunu tuttuk.

Devam edecek...

2. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    walla derya sayenizde oralara gitmiş kadar oluyoruz ;)
    we üstüne üstelik içim kıpır kıpır şu andaaaa :eek:
    tutmayın beni ben çanakkaleye gidip bir tur atıp geleceğimmmm :vroam:

derya.yildirim bunu beğendi.
  3. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    2. bölüm 1.ye nazaran daha canlı daha zevkli olmuş.
    bide ben bu menüye hayran oldum.acaba adresini verebilir misiniz:D
    (+ dönercide bi fotoraf var o fotorafı düzeltipte tekrar koysanız iyi olur sanki.viceroy)

4. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    ellerinize sağlık cok güzel bir tur olmus. Aynalı Çarşı restore edilirken oradaydım. Peynir helvası yemişsinizdir umarın ve çarşıdaki Yalova lokantasında balık yemişsinizdir. oldukca lezeztlidir. ellerine ayaklarınıza sağlık tekrar

5. derya.yildirim

Seviye:
    Macun yerken elimde taşıdığım kutuda (bknz fotoğraf) peynir helvası vardı:D (Hüsmen Aga'nın dişi versiyonu olmaya adayım artık). Çok beğenmedim açıkçası. Çiğ süt kokusu vardı. Lokanta da Yalova Lokantası idi tam üzerine bastınız.

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Derya yine harika fotolar, yine süper yerler ve çok anlamlı bir gezi ellerinize pedallarınıza sağlık. Tekrar teşekkürler bu güzellikleri bizlerle paylaştığınız için...

derya.yildirim ve ozgurtex bunu beğendi.
  7. derya.yildirim

Seviye:
    Onu içen kişi düşünsün:D Burada adını söyleyip deşifre etmeyeceğim (Burcu:ci: içiyor)

8. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    burdakilerin biçoğu burcu yu tanımadığından burcu yırttı:D

9. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bİr An Kaybolucaksiniz Dİe Çok Korktum Yaw..:)