Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13-22 Ekim Antalya, Korkuteli'nden İzmir'e Bisiklet Gezimiz.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ender Alıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    13-22 Ekim 2009 Korkuteli’nden, İzmir’e bisiklet gezimiz.

Merhaba arkadaşlar.

Antalya’dan İzmir’e yaptığımız turu anca fırsatım olup yayınlayabildim.
    Bu turumuzu Ekimin 13 ü ve 22 si arasında yaptık.
    Hava şartları aslında tura çıkacağımız günlerde hep yağışlı gösteriyordu. Ben ve Çetin ağabey yanımıza ona göre giyecekler aldık. Hatta tepeden aşağıya kadar ıslanmayacağımız giysilerimizi de yanımıza aldık. Tabi bu mevsim her an, hava şartları değişeceği için yanımıza en incesinden ve en kalınından her türlü giysiyi almak zorunda kalınca, yükümüzde haliyle bayağı ağır oldu.

Hatta yola çıkmadan bir an düşündüm, acaba bisiklet römorkumu, tırtılımı da yanıma alsam mı ? Diye. Ama sonradan vazgeçtim, sebebi dönüşü otobüsle yapacağımız için, sorun çıkmasın diye düşündüm.

Yolculuğu 2 kişi yaptık. Ben ve Çetin ağabeyim.

1. Turcu: Çetin Öztaş
    Yaşı: 72
    Mesleği: Emekli Albay.
    Hayatı seven, yapmadığı etkinlik kalmamış gibi, birisi. Kayak hocalığı, paraşütle atlama, yelkenli yatlar ile Mısır rallisine katılma, 1200 cc motoru ile Avrupa’da Alplerde gezinmece ve buna benzer bir sürü etkinlik.

2. Turcu. Bendeniz, Ender Alıcıoğlu
    Yaşı: 54
    Mesleği: Serbest meslek. Emekli
    Hayatı seven, gezmeyi daha da çok seven, hele ki yanında sevdiği arkadaşı, arkadaşları olduğunda her yere giden, denizi, denizciliği seven, eskiden hızlı arabalar, hızlı motorlar kullanan, şimdilerde ise sadece bisikleti çok seven birisi.

Turumuzun amacı: Sağlık için pedal çevirmek ve uzun mesafelerinde bisiklet ile bizim yaşlarımızda da yapılabileceğini göstermek.

Bu tura, eşimi de gelmeye ikna edemedim. O yol, ona uzun geldi. Bende onun için tekli bisikletim ile yola çıktım.

Sizlerden baştan özür diliyorum. Tur 10 gün olunca, çektiğimiz resimler bayağı çok oldu, içlerinden eleye, eleye ancak bu kadara indirebildim. Tüm resim sayısı çünkü 1000 i geçikti Hele ki, Çetin ağabeyde ki resimleri almadım bile.

Şimdi sizlere turumuzu resim aralarında da yardımcı olarak anlatmaya başlayayım.

Baştan söyleyeyim, turumuzu Antalya’dan başlatmadık. Sebebine gelince, tura başlar başlamaz, çok dik ve çok uzun süreli olan Korkuteli rampalarında moralimizi bozmamak için, turumuzu Korkutelinden başlattık.

!3 Ekim Salı sabahı:
    1. Gün:

Evden çıkışım, heyecanım hat safhada. Çadır ve matlarımı ıslanmasınlar diye poşete koydum. Bisiklet gülle gibi oldu. Çantalarda, ufacık bir yer bile kalmadı. .

Evin önünde eşimin çektiği son poz.
    Çetin ağabeyimi aldıktan sonra, bisikletçi arkadaşımızın mağazasına doğru yol alırken.
    Hakan Çakır arkadaşımızın mağazası önündeyiz. Sırf bizi yolcu etmek, çay içirmek için erkenden kalktı ve geldi.
    Sevgili bisikletçi arkadaşımız Yıldırım Karanfil’in arabası. Onu da bizle gelmeye ikna etmeye çalıştık ama, işleri dolayısıyla gelemedi. Aklı bizde kaldı tabi. Bizi Korkuteli çıkışına kadar o bıraktı. O dimdik yokuşlardan kurtulduk.

Korkuteli tepelerinde bizi bıraktı, hava arabadan inince bize soğuk geldi, ama hava açık. Yıldırım benim fotoğraf makinemi alıp arkamızdan bir müddet geldi. Bizim resimlerimizi çekti.

Artık ikimiz kaldık. Yokuştan indik, Söğüt kasabasına kadar dümdüz olan yolda pedallara basıyoruz. Halen inanamıyoruz, bu yolda bisikletlerimiz ile yol aldığımıza. Birkaç sene önce birisi İzmir’e bisikletle gideceksin dese, yok artık kafayı mı? Yedin derdim. Şimdi ise bu yolda pedal basıyoruz.
    Yol çok güzel bir şekilde devam etti.

Hava kararmaya başladığında kendimize yatacak kuytu bir yer aramaya başladık. Hava karardığında ise son köyü geçip, korunaklı bir yer daha bulamadığımız gibi, yağmurda, birden serpiştirmeye başladı. Geri köye dönmek işimize gelmedi.
    Gölhisar, Çamköy sapağını geçince 1 km ötedeki benzinliği hatırladım ve yaklaşık 5 kilometre gibi hafif yağmur altında karanlıkta pedallara bastık. Mustafa Sert’taş’ a ait olan Serttaş Opet Petrol’e girmemizle birlikte yağmur birden sağanağa döndü.
    Benzincilere merhaba dedikten sonra nerde çadır atabileceğimizi sorduk, onlarda yandaki restaurant olarak yapıldığını düşündüğümüz 3 katlı inşaat halindeki binayı gösterdiler. Bina inşaat halinde idi ama temizlenmişti. 2. Kata bisikletlerimizi de çıkarıp çadırları attık. Deymeyin keyfimize. Yağmur şakır şakır yağıyor ama biz süper korunaklı bir yerdeyiz.
    1. Günün sonu:
    Yapılan Km: 77.56 Km.
    Bisiklet üstünde kalınan süre: 4.33 saat
    Ortalama hızımız: 17 Km.
    Maksimum hız: 61.80

14 Ekim Çarşamba:
    2. Gün:

Bütün gece gök gürültüleri ve sağanak yağış olmasına rağmen, market çadırlarımız içinde, market uyku tulumlarımızla sıcacık bir ortamda uyuduk. Demek ki bu geçiş döneminde bu ucuz çadır ve uyku tulumları gayet rahat iş görüyor.

Sabah çok erken olmamak kaydı ile uyandık. Yağış tüm hızıyla devam ediyordu. Bizde bir gece daha bur da yatarız diye düşünmeye başladık.
    İşte bizim gecelediğimiz 2. Kat inşaat içi.

Ocağımızı yaktık, çayımızı pişirdik, leziz kahvaltıdan sonra, bir de baktık ki gökkuşağı ortaya çıkmış.
    Hava kapalı ama, gökkuşağı bizi kamçıladı ve hızla hazırlandık. İstasyon görevlilerine teşekkür edip yola düştük.

Denizli İl sınırı levhası.
    Dodurgalar kel oğlan mağarası sapağında gene yağmur atıştırdı, hemen ilk benzinciye girdik. Resimdeki yer şu an kullanılmayan bir boş alanmış, benzincilerden hava açmazsa biz bur da geceleriz diye yerimizi garantiye de aldık. Dışarıda sağmak hayli hızlı yağıyor.

Şans bizden yana, hava gene fırsat verdi, efsunlu muyuz ne.
    Hava gene açık, durur muyuz hiç.
    Serinhisar’a kapağı attık. Girişteki arkamızdaki lokantaya giriyoruz.

Lokantanın bahçesi.

Serinhisar’ın eski ismi, Kızılhisar’dı. Demek Kızılhisar’ın kalesi de varmış ki, lokantacı orayı bahçesine kopyalamış.

Çetin ağabey biraz yorulmuş gibi çıkmış ama yok yorulmadı.

Bur da lokantacı Konya etli pidesini tavsiye etti onu yedik ama Etli pide Konya’da yenirmiş dedik içimizden. Kimseye de burada etli pide yemesini tavsiye etmiyorum.
    Yemek üstüde bu uzun rampa hiç çekilmiyor. Hedefimiz Artık belli oldu Tavas’a varmalıyız. Denizli’ye uğramayacağız. Uğrasaydık zaten Soner’in haberi olacaktı.
    Trafik bayağı yoğun , Allahtan yan tarafta açılan yolu iyice sıkıştırmışlar oradan yokuşu yavaş yavaş çıkıyoruz.

İyi bir yokuş inip Muğla sapağından Tavas’a sapıyoruz. Levhada 16 kilometre yazıyor ama sanki 30-40 kilometre gibi geldi bize, yokuşları aradık inanın. Nedeni tam karşıdan aldığımız, rüzgar, neredeyse fırtına hissi veriyordu.
    Hava kararmak üzereyken Tavas’a vardık. Bu gece çadır kurmayacağız, turda en çok aranan sıcak bir duş olduğu için , Öğretmen evini arıyor ve buluyoruz, Ama orada bir yetkili, odaların ve mefruşatın çok iyi olmadığını söylüyor , bizde Şoförler ve otomobilciler federasyonunun Muğla yolu üzerindeki oteline gidiyoruz. Çok güzel, temiz rahat bir yer.

Yapılan km: 70 Km
    Ortalama Hız: 15 Km
    Maksimum hız: 61 Km.

15 Ekim 2009 Perşembe
    3. Gün.
    Güzel bir sabaha uyandık. Hava çok güzel, akşam yatarken sıcak suyu bulunca yıkadığımız tüm giysilerimizin kurumuş olduğunu görünce, uzun seyahatlerde çok aşırı giysi almaya gerek olmadığını anladık.
    Otelin bahçesine bisikletlerimiz yüklenmeye başlandı.

Çetin ağabeye bakarmısınız, yazlıkları giymiş üstüne, hava süper.
    Çevre yolundan yola düştük.
    Karacasu Aydın sapağından saptık.
    Bu günkü ilk hedefimiz tarihi kent Afrodisias’ı gezmek.
    Yol üstünde Kızılcabölük yerleşimi. Ben fotoğraf çekerken köye davet ediliyorum, ama bir bakıyorum, Çetin ağabey benim durduğumu görmemiş, uzaklaşmış gitmiş.
    Hedefimiz İzmir levhalarda ortaya çıktı. 250 Km kalmış yakınmış ya.

İlerde Kavak ağaçları sararmış, ve güneşte çok güzel görünüyorlardı, ama bisiklet üstünde yol alırken tam çekilememiş.
    Uzun ince bir yoldayız, kah iniyoruz, kah çıkıyoruz. Yol her bisikletçinin aşabileceği bir eğimde. Yol karayolu olmasına rağmen çok az araç geçiyor. İyiki Denizli üstünden gitmemişiz. O yol aşırı trafiği yoğun olan bir yol.

Yahşiler beldesinde çıktığımız yokuşun terini bir çayla atalım diye duruyoruz.

Kahvede çay içerken karşıdaki bu aleti görüyorum. Tavas ziraat odasının köy köy gezip, arpayı, buğdayı, yabancı otlardan ayırıp, tohumluk olarak kullanmaları için köylülerin tohumluklarını ayıran bir alet imiş.
    Ben orada iken camiden aldıkları elektriğin, sigortadan attığını gördüm, köylüler çok üzüldü ve işlerinin yarım kaldığını söylediler.

Bende onlara sigortayı değiştirin diye fikir verdim. Bur da elektrikten anlayan yokmuş. Tek çiler de bu gün gelemezlermiş, diye duyunca üzülüyorum. Çetin ağabey çay içiyor, ondan 5 dakikalığına müsaade alıp sigorta onarmaya gidiyorum. Eski otomatik sigorta sıkışmış yerinden çıkmıyor.. Ben de bakıyorum, ana sigorta var, devamlı atan sigortaya direk hat verip köylülerin makinesinin çalışmasını sağlıyorum. O gün bu gündür de aklım haberlerde, Yahşiler köyünde elektrik kontağından cami yandı mı diye bakıyorum, ama yanan bir cami haberi duymadım.
    Nazilli sınırlarındayız demek.

Nihayet bu günkü ilk hedefimizdeyiz sola sapıyoruz. Afrodisias

Bu gördüğünüz yol Geyre belediyesinin traktör katarları ile Afrodisias’ı gezmeye gelen turistleri taşıdıkları yol. Yani buraya kendi aracınızla inip tarihi kenti gezemiyorsunuz. Çünkü aşağıda araç park ettirmiyorlar. Uyanık belediye. Biz tabi bisikletlerimiz ile aşağıya iniyoruz.
    Jandarma Karakolunda ufak bir kimlik kontrolünden sonra bisikletlerimizi oraya emanete bırakıyoruz. [​IMG]

Afrodisias’a doğru giriyoruz. Tabi girişte asker selamı verip geçip gidiyoruz.

Afrodisias tarihi şehrini bu arada resimlerini vermeyim diye düşünüyorum. Belki herkes bizim gibi tarihi kalıntılardan zevk almıyordur.
    Afrodisias’ın resimlerini bu konunun en sonuna atmayı düşünüyorum.

2. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    15 ekim gününe devam.

Afrodisias’ı gezdik ve Jandarma karakolunda çaylarımızı içtikten sonra yeniden yola düştük.

Karakoldan bir çiçek .

Geyre belediyesi güle güle diyor. Hedefimiz Karacasu.
    Karacasu’nun yaklaşık 5 Km olan çok dik rampasına başlamadan, karnımızı doyuralım diyoruz.

İyiki de bu lokantaya uğramışız. Bur da o dik rampayı 5 Km çıkıp, 5 Km de neden ineceksiniz hemen 50 metre sonra sağa toprak bir yol sapıyor tamamı da 4 Km demezler mi ve diğer yola göre de dümdüz bir yolmuş.
    İşte bu toprak yol. Neşe içinde yola devam ediyoruz. Bir daha arabamla bile bu yoldan geçerken Karacasu’nun o dik rampalarını çıkmam aradan bu yoldan geçer giderim.
    Denizli İzmir anayoluna çok az kaldı.
    Direğin üstünde şimdi boş olan leylek yuvası. Yazın geçerken üstünde hep leylekler görürdüm.
    Anayol levhası. Buraya çıkınca geldiğimiz yolun kıymetini anladık. Bomboş olan yol birden doldu. O ne trafik öyle.
    Kuyucak’a yaklaşırken iyi bir yağmur başlıyor, ama şanslıyız hemen yanımızda sığınaklı bir kahve bulup oturuyoruz. Oradan, Antalya’ya kızıma telefon edip Nazilli öğretmen evinde yer varsa ayırtmasını söylüyoruz. Yer varmış, havada yağmur kesiliyor. Karanlıkta ışıklarımızı yakıp Nazilliye doğru yeniden pedalla maya başlıyoruz.
    Geceyi gene sıcak sulu iyi bir yerde geçiriyoruz.

Yapılan kilometre::92.23 Km
    Bisiklet üstünde geçen süre: 5.35 Saat
    Ortalama hız:: 16,51 Km
    Maksimum hız: 68.66 Km

16 Ekim 2009 Cuma
    4. Gün.

Ertesi gün sabahtan kalktık. Öğretmen evinde kahvaltı var ama simit alalım dedik. Yayan dolaştık. Biz simit alırken yağmur başladı, bu gün ve gece gene burda kalacağız dedik.

Nazilli’de bir park
    Şansımız iyi kahvaltıdan sonra hava açmaya başladı. Acilen hazırlandık. Yola çıkarken hafif bir serpinti yaptı ama yola devam dedik.

Sultanhisar’dan geçerken bu efe heykellerini görüyoruz. Bisikletin gücü işte bu yoldan yüzlerce kere arabayla geçtim burayı hiç görmemiştim.

Benim bu efe anıtı ile ilgili bir şey anlatmama gerek yok, her şey aşağıdaki levhada anlatılıyor.

Köşk’e geldik
    Köşk’te bir çay içmece
    Köşk’ü biraz geçtik, benim için çok ilginç gelen, büyük fabrika gibi, tren yolu yapımı yapan aracı gördük. Yaklaşık yarım saat bu aracı izledik. Hızlı trenler için, mevcut olan, tren ray ve traverslerini bu uzun araç eski rayları değiştirip, yeni ray ve travers takıp gidiyor. Aynı anda da eski traversleri alıp, kendi üstünde istifliyor. Yeni traverslerde, kendi üstünde çektiği katarlardan, otomatik olarak aşağıya indiriyor. Geride sadece, eski ray yanlarda kalıyor.
    En arkada da rayları traverslere otomatik olarak sıkmak kalıyor.
    Nihayet Aydın girişindeyiz. Eski fabrika bacası.
    Meşhur Aydın dokuma fabrikası.
    Aydın’ın içlerine giriyoruz, ama kaldırımda bisikletlerimiz ittirerek. Hem banka arıyoruz hem geziyoruz.
    Banka işi bitti. Paramız bitmedi günü gelen bir kart ödemesi yapıldı. Gezi çok az masraflı. Nerdeyse para harcanmıyor gibi.
    Banka müdürünün tavsiyesi ile burada karnımızı doyurduk. Bakım güzeldi.
    Aydın’da ben daha yorulmadım hadi yola çıkalım diyen Kron 1000 xc
    Senelerdim aracım ile hep sola saptım , şimdi ise ortadan eski yola devam.

3. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    16 Ekime devam

1919-1922
    Yunan işgali esnasında, bu havalide masum halk,vahşice katledildi.
    Türk milleti bu soykırımı unutmadı.
    Soykırım Şehitlerimizin Ruhu Şad Olsun
    Bu anıt bunun için yapılmış.

Erbeyli Şehitliği
    Germencik girişi.
    Neşetiye’de eski değirmen taşları.

Ortaklara geldik.
    Ortaklar’da meşrubat takviyesi. Önümüzde çok uzun olan Çamlık çıkışı var. İşimiz zor.
    Çamlıkta çadır kurup kamp atacaktık. Ama bir çay içelim diye, Çamlıkta deri mağazasında çalışan dünürümü arıyorum. Eyvah yakalandık. İllede bize geleceksiniz dedi. Evleri Kuşadası’nda. Bizi bayağı bir terletti ve bu gecelik kalmak için rotayı Kuşadası’na çevirdik. 13 Kilometre var .[​IMG]
    Çamlık, Kuşadası arasını farlarımız ile tamamlıyoruz.
    Dünürlerin evindeyiz . Dünürüm Avni bey mangalı yaktı. Bakım süper.
    Çamlıkta ben gelmeyim diyen Çetin ağabeyim de , dünürlerimi çok sevdi.Neşesinden belli.
    Avni ve ben.

Güzel bir gece geçirdik Kuşadası’nda
    Günlük yapılan kilometre: 106 Km
    Bisiklet üstünde kaldığımız saat: 6.51 saat
    Ortalama hız: 16.26
    Maksimum hız: 56.50 Km

17 ekim 2009 Cumartesi
    5. Gün
    Bisiklete binilmedi. Kuşadası’ndayız
    18 Ekim 2009 Pazar
    6. Gün
    Bisiklete binilmedi. Kuşadası’ndayız.
    Bu resimde ne diyeceksiniz. Hava raporlarında yağışlı gösterdiği için bizde Kuşadası’nda kalalım dedik. Ama asıl sebebi bakım , dostluk, arkadaşlık süper ondan, dünürlerimden ayrılamıyoruz.
    Bizde hep birlikte Kuşadası yayan turluyoruz.

Bisikletlerimizin rahatı iyi yan yana üstleri örtülü vakit geçiriyorlar.
    Çetin ağabey ve Avni bey.
    Ben ve Avni bey.

Nerdeyiz bilin bakalım. Marinadayız. Çetin ağabeyle bir yelkenli almayı düşlüyoruz. Onun için boyunu ve büyüklüğünü anlamak için yelkenliler arasına giriyoruz. Kısmet bakarsınız bir günde yelkenlide oluruz.

19 Ekim 2009 Pazartesi
    7. Gün.

Yolcudur, Abbas bağlasan durmaz, demişler. Sabahtan evde kahvaltımız yapıp. .

Bisikletlerimizi yükledik

Kuşadası’nda son pozlarımız.
    Hedef İzmir 90 Km.
    Selçuk sapağına doğru. uzun bir müddet bu traktörün arkasında yol aldık. 30 Km süratle gidiyordu. Ama sarsıntıyla bir iki odun üstünden düşünce ondan uzaklaştık. Yoksa süper sürtünmesiz bir ortamda yol alıyorduk. Tabi biz yolu daha da kısaltmak için Selçuk’a sapmadık düz geçip Menderes üstünden İzmir yoluna yönlendik.

4. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    19 Ekime devam

Küçük Menderes.

Bu resmi çektikten sonra bir yağmur başladı ki sormayın. Hapı yuttuk derken.
    Efsunluyuz dedik ya. Buraya sığındık. Yol üstü bir çay ocağı. Yaklaşık yarım saat kaldık. Gene süper bir hava, her yer günlük güneşlik oldu.
    Ve nihayet İzmir girişinde, Çetin ağabeyin arkadaşının fabrikasındayız.
    İzmir turumuz tamamlanmış oldu

. Ben de kayınvalidemin evine gidiyorum. Bisikletim balkonda.

Günlük yapılan Kilometre: 82.24
    Bisiklet üstünde kalış: 5.21
    Ortalama hız: 15.32 Km
    En yüksek hız: 54.93 Km

20 Ekim 2009 Salı
    8. Gün.

Hava süper evden hemen dışarı çıkıp Alsancak Kordan’a iniyorum.
    Karşıyaka’dayız. Bora Keskin. Antalya’dan bisikletçi arkadaşımız. Şu anda burada yabancı bir firmada çalışıyor. Hemen bizi buluyor.
    Karşıyaka’da güneşin batışı süper güzel oluyor.

21 Ekim 2009
    9. Gün Çarşamba
    Bisiklete binilmedi.
    Çetin ağabeyin, İstanbul’da yaşayan oğlu Nail bey Uçağa atlayıp İzmir’e geliyor. Havaalanından birde araba kiraladığı için onla hep beraber. Foça’ya gidiyoruz.
    Yol üstünde İzmir içinden geçerken.
    Karşıyaka bisikletle insanın üstüne çıkası geliyor.
    Foça’dayız.
    Bora Foça’da ne arıyor. Telefon etti ve o da buraya geldi. Tabi sonuç İzmir’e dönemedik. Foça’da konakladık.

22 ekim 2009 Perşembe
    10. Gün.
    Antalya’ya dönüş başlamak üzere. Ama otobüse binip dönmece. Çetin ağabeyin işi olmasaydı, kıyıdan pedallayarak dönecektik ama kısmet değilmiş.
    Sabahtan Çetin ağabeyin arkadaşının fabrikasında buluştuk. Bizi oradan kamyonetle garaja kadar getirdiler.

Garajda birkaç otobüs bizi almadı en sonunda bir otobüs aldı ve bindik.

İşte Korkuteli Antalya bisiklet gezimizde bu kadar.

Şimdi en kısa sürede yolda uğradığımız Afrodisias tarihi kentinin fotoğraflarını da hazırlayıp bu konu içine koyacağım.

İnşallah gezi ve anlatımından memnun kalmışsınızdır. ;)

Başka gezilerde buluşmak üzere.:)

Sevgi ve selamlarımla.

5. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    AFRODİSİAS

İzmir’ e pedallarken, her zaman önünden geçipte hiç görmediğim bu kenti, bisikletim sayesinde görebildim. İnanın insan günlerce gezse, halen gezemediği bölümler kalacak. En büyük şanssızlığımız ise, müzenin, bizim oradan geçtiğimiz anda, kapalı olmasıydı. İnşallah bir başka sefere Müzenin içini de gezme fırsatımız olacak.
    Aşağıdaki bilgileri de, netten kopyalayıp, sizin bilginize sunuyorum

Alıntı yeri netten : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Afrodisias

Tanrıça Afrodit'e adanmış birçok eski çağ kentinin ortak adı. Afrodisias (ya da Aphrodisias) adlı kentlerin en ünlüsü, Anadolu'nun güney batısında, eski Karia bölgesinde, günümüzdeki Aydın iline bağlı Karacasu ilçesinin merkez bucağına bağlı Geyre köyünün yerindeydi.
    M.Ö. 5. yüzyılda kurulan kent, Roma İmparatorluğu döneminde gelişmiş, M.Ö. 1. yüzyıl ile M.S. 5. yüzyıllar arasında, önemli bir sanat, öncelikle de heykelcilik merkezi haline gelmiş, Afrodit tapınağıyla ve Afrodit adına yapılan törenlerle ün salmıştır.
    Afrodisias kenti, deprem kuşağındaki konumu nedeniyle, tarihi boyunca pek çok depremden şiddetle etkilenmiştir. Özellikle 4. yüzyıl ve 7. yüzyıl da burada büyük depremler olduğu bilinmektedir. 4. yüzyıl depremi ayrıca Afrodisias'ın bulunduğu mevkide su akış mecralarını da değiştirmiş, kentin bazı kısımlarını su baskınlarına maruz kalmaya müsait bir hale getirmiştir. Su baskınları sorununu çözümleme amaçlı ve aciliyet içinde inşa edildiği anlaşılan tahliye sisteminin kanıtları bugün de görülebilmektedir. 7. yüzyıldaki depremden sonra Afrodisias bir daha hiçbir zaman tam olarak kendine gelememiş, ve bakımsızlığa düşmüştür. Zamanla kalıntılar kısmen Geyre köyü alanı ile örtülmüştür. 20. yüzyıl başlarında Geyre köyünün bir kısmı yine deprem nedeniyle boşalmış, boşaltılan alanın altındaki kalıntılar ortaya çıkmıştır. 1960'da Geyre, yine deprem mülahazalarıyla, bugünkü yerine taşınmış ve belde olmuştur.
    Kent 7. yüzyıldan itibaren paganizm çağrışımlı Afrodisias ismini terk ederek Hıristiyanlık etkisiyle Stavropolis (Haç kenti) şeklinde adlandırılmıştır. Bizans İmparatorluğu döneminde bölge (antik çağ Karya 'sına nazaran daha iç bölgede yer almasına rağmen) Karya olarak anılmaya başlamıştır. 1260 yılından itibaren Türklerin bölgede egemenlik kurması ile Karia ismi Geyre olarak Türkçe'ye yansımıştır.

Kazılar ve diğer çalışmalar
    Türkiye’nin en ünlü ve ilk fotoğraf sanatçısı Ara Güler tarafından zamanında tesadüfi biçimde bölgede kaybolması ile bulunmuştur. Ara Bey, köydeki insanların Aphrodisias 'a ait sütun ve taşları evlerinin ve işyerlerinin belli kısımlarında kullanıldığını görünce hayretler içinde kalmış.Geri döndüğünde çektiği resimleri dönemin sanatçı-aydınlarına göstermiş ama kimse ilgilenmemiş.Daha sonra bir Amerikan dergisine resimlerle birlikte yazıları göndermiş ve büyük ilgi görmüş.Renkli resimler olursa 10 sayfa ayıracaklarını söylemeleri üzerine Ara Güler tekrar aynı yere gider.Resimleri çeker,yazısını yazar. Kendisinden daha detaylı yazılar istenince Kenan Erim ile görüşür ve yazılar yazılır. Kenan Bey de hafriyatlar için gerekli izinleri alıp detaylı çalışmalar başlayacaktı. Aphrodisias'ta ilk kazılar 1904-1905 yıllarında Paul Gaudin tarafından yapılmıştır. Halen sürmekte olan ve New York Üniversitesi tarafından koordine edilen Afrodisias kazılarının başlangıcı 1961 yılına ve vefatına kadar tüm kariyerini buraya adayan Kenan Erim'e dayanmaktadır. Bugün, çalışmaların devamı yine New York Üniversitesi himayesinde; Oxford Üniversitesi Lincoln Kürsüsü'nde Klasik Arkeoloji ve Sanat Profesörü olan Prof. R.R.R. Smith ile New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde Prof. Christopher Ratte'nin ortak yönetimi altında sürmektedir. Sur duvarlarından itibaren 1 km.lik alan 1. Derece Sit Alanı ilan edilmiştir. Kalıntıların zenginliği nedeniyle kazıların başlangıcında inşa edilen müzenin yetersiz kalması nedeniyle yeni bir Afrodisias Müzesi'nin kurulması için çalışılmıştır. 1 Haziran 2008 Afrodisias antik kentinde müzeye ek olarak Sebasteion-Sevgi Gönül Salonu açılmıştır.

Aşağıda ise, yorumsuz olarak ta, sizlere bisiklet gezimiz esnasında çektiğim fotoğrafları aktarıyorum.

6. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    Afrodisias resimlerine devam.

Sevgi ve selamlarımla.

7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sevgili Ender Bey, çektiğiniz fotoğraflar ve anlatımınız o kadar harikulede ki!; kendimi sizin Çetin Bey ile yaptığınız geziye çok fena kaptırdım.. sanki o gezi içinde ben de yer aldım :)..

O kadar kaliteli ve seviyeli ender bir gezi ve anlatım yapmışsınız ki forum adına size teşekkürlerimizi bir borç bilirim. Umarım bu neşeniz ve pedallama tutkunuz ilelebet devam eder ve böylece bizi bu görsel şenlikten mahrup bırakmamış olursunuz :eek: Sağlığınıza duacıyız, hoşcakalın! ..

Not:Sizi ve gezilerinizi özleyeceğim.. Vatani görevim için Aralık ayında askerim. Herşey VATAN için! .

8. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu güzel geziyi, paylaşımın kalitesi, fotoğrafların bolluğu, gezinin birebir yansıtılması açılarından şehirlerarası turlar bölümünün

"Afrodit'i"

ilan ediyorum.

Sevgili Ender abi seni ve genç yol arkadaşınız Çetin Bey'i tarif edecek kelime bulmamıyorum.

Saygılar, :in: saygılar, :in: saygılar:in:

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  9. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Turunuz, fotoğraflarınız, rotanız, yazdılarınız çok güzel. Öncelikle böyle bir tura emek harcadığınız sonra da bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Afrodisyas'ın muhteşem stadyumuna hayran olmamak elde değil. Özellikle yolumu oradan geçirmiştim (araçla tabi) orayı görmek için. Bana oraları hatırlattığınız için de çok çok teşekkürler.

Çok güzel keyfili bir gezi olmuş.

Kazasız turlar dilerim.

five

10. Fuat KURT

Fuat KURT Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Sevgili Ender Abi,
    Sizin uzun yol turlarınıza bayılıyorum...
    İnanın sizinle birlikte pedallamış kadar heyecanlandım yazılarınızı okurken...
    Saygılar sunarım.

11. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    Zeki Alper merhaba

Çok teşekkür ediyorum ilgin ve yazıların için.
    Askere gidiyormuşsun, herkesin gittiği gibi gider ve gelirsin. Göz açıp kapayana kadar, askerliğin bittiğini göreceksin. Sana şimdiden başarılar diliyorum. Hayırlısı olsun.

Sanırım askere gitmeden daha görüşmek imkanımız olur.

Sevgi ile kal.

Soner'cim merhaba

İnan havalanmaya başladım gibi hissettim kendimi. Geziyi yayınlarken çok az resim atayım diye başladım, 30-40 adet diye düşünüyordum, ama başlayınca seçmeye inan seçim zorluğu ve konuyu anlatma zorluğu başladı. Hatta önce foruma koyacağım resimleri eledim, sonra baktım gene çok oldular yeniden eledim, anca bu kadar azaltabildim.

Resim çok az olunca da konu anlatılamıyor. Ben günlük turlara bile çıktığımda 200-300 resimden aşağı fotoğraf çekmiyorum. Gerisini artık sen düşün.

İlgin için çok teşekkür ediyorum. ;)

Sevgi ve selamlarımla.

Merhaba

Çok teşekkür ediyorum. Bizim için çok zevkli geçen bir turdu. Neşe içinde başladık, neşe içinde bitirdik turumuzu.
    Afrodisias için bende aynen sizin gibi düşünüyorum. Ben bu yaşıma kadar bu kadar büyük kapsamlı ve güzel, antik kent görmemiştim. Efes antik kentine de lafım yok ama burası da muhteşem bir yer. Herkese, daha doğrusu bu tip yerleri gezmeyi sevenlere önemle tavsiye ederim. Kısmetse ben burayı gene dolaşmak istiyorum.Çünkü müzeyi göremedik. kapalıydı.

Sizlerede böyle güzel turlar dileklerimle.:)
    Hoşçakalın.

Merhaba

Uzun bir aradan sonra yeniden yaptığım turları paylaşmaya başladım. Buna benzer küçük turları nerdeyse 2-3 günde bir yapıyoruz, ama çoğunda fotoğraf makinamı yanıma almıyorum.
    Bu uzun turlara başladığımızdan beri de kısa günlük turlar beni kesmez oldu. Havalar bahara döndüğü anda Allah sağlık ve sıhhat verirse gene yollarda olma hayalimiz var. Bahara kısmetse, Otobüs ile Kapadokya'ya gidip pedallayarak, geze geze Antalya'ya dönme hayalimiz, birde İznik gölü çevresini gezme hayalimiz var. Kısmet diyelim.

İlgin için çok teşekkür ediyorum. ;)

Sevgi ve selamlarımla.

ZekiAlper ve Soner Sarihan bunu beğendi.
  12. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Ender Abi , Çetin abi Selam ,

İnanın büyük keyif duyarak turunuzu , anlatımınızı , kıymetli fotolarla izledim . .

Benim memlekettende geçmişsiniz , Kuyucak . . :)

Kalibinize , bacaklarınıza sağlık . . :in:

Saygılarımla ,
    Tolga Gürgün

13. m.ali mülayim

m.ali mülayim Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sabah sabah, motorla yaptığım gezilerin fotolarına baktıktan sonra aynı yerlerden sizlerin de bisikletle geçtiğinizi görünce tarifi imkansız duygular yaşadım, yaşattınız.

Ne diyeyim? Sağlıcakla kalın, daha nice turlara...

14. swunk

swunk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    ah be abi dibime gelmişsinizde haberim yok o gündoğdudaki heykele 100m mesafede çalışıyorum. bi dahaki sefere artık. kıskandım gezinizi bisikletim çalındı çalınalı uzun mesafeye çıkmıyorum fotolara bakınca kaşıntım tuttu. kendinize iyi bakın bisiklet dostları

ZekiAlper bunu beğendi.
  15. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ender abi harika gezi olmuş, bildiğim güzergahlar olduğu için de söyleyebilirim ki, fotoğraflar da tam olarak anlatmış geziyi.

16. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bol resim ve güzel bir anlatım ile bizler için harika bir gezi oldu,sizleri tebrik ediyorum,çok teşekkürler.

17. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    ender bey ve çetin abi ellerinize pedallarınıza sağlık hakikaten kendim gezmiş gibi oldum bizleri doyurdunuz teşekürler ender bey çanakkale fotolarınıda bekleriz:in: :in: :in:

18. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    ara ara "biz de yaşlandık be" gibi şakalar yapıyorum da asıl iş gönlün kalbin yaşlanmaması sanırım.

İlgiyle bir fotoroman gibi okudum. Ayaklarınıza sağlık.

Bir gün beraber pedallayabilmek dileğiyle, iyiki varsınız

19. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    nefis bir gezi, nefis resimler ve anlatım. allah sizlere sağlık ve huzur versin daha nice pedallı yıllar dilerim.

20. Ender Alıcıoğlu

Seviye:
    Tolga merhaba

İlgin için çok teşekkür ediyorum. Kuyucak tan senin memleketten geçtik. İzmir'e giderken hep yol üstü. Ege hep güzel zaten.

Teşekkür ediyoruz.
    Sevgilerimle.

Merhaba

Motorla geçtiğin yollardan bisiklet ile geçtik. Ama inan motor ve araba ile geçerken insan yokuş ve inişleri farketmiyor bile. Bisiklet ise tüm yükselme inmeleri aynen hissettiriyor.
    Teşekkür ediyorum.

Vay Tarık'cım
    Karşıyaka da senin eski çalıştığın yerin önünden geçerken , gözüm içerde kaldı ama bilmiyordum senin Göndoğdu meydanına yakın bir yerde olduğunu. Bir dahaki gelişe uğrarım artık.

Sevgi ve selamlarımla.

Ali merhaba

Denizli ye teğet geçtik, Denizli den geçseydik mutlaka uğrardım. Geçtiğimiz yerlerde de hep sizleri andım, buraları gezdiğinizi düşündüm. Çok güzel yerler. Biz bu geziden ve yoldan süper tad aldık.

Sevgiler.

İrfan hocam merhaba
    İlginiz için teşekkür ediyorum. Uzun yollara artık alışmaya başladık. Seneye bahara artık, Allah kısmet ederse devamını yapmaya başlarız. Alışınca kısa turlar kesmiyor.

Sevgi ve selamlarımla.

Necip bey merhaba

Çok teşekkür ediyorum ilgin için. Şu Kestel gezisini bu sene bir türlü yapamadık. Seneye inşallah yaparız artık, kısmetse.

Görüşmek üzere.

Merhaba Umut

Dur daha sana neler oluyor, biz bu yaşta daha yaşlandık demiyoruz. :eek:
    İnsan olduğu yaşta değil düşündüğü yaştadır deyip, kendimizi genç hissetmeye uğraşıyoruz.

İlgine teşekkür ediyorum.

Sevgi ve selamlarımla.

Merhaba

Çok teşekkür ediyorum. Gezi bizim adımıza neşe içinde başlayıp, neşe içinde bitti. Bizlerde çok mutlu olduk, bu geziden. Paylaşım için biraz uğraştım ama dediğiniz gibi iyi oldu.
    Görüşmek üzere.
    Sevgi ve selamlarımla.

Fuat KURT ve Umut Palabıyık bunu beğendi.