Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13-14-15''???

Konu, 'Street & DJ' kısmında brego tarafından paylaşıldı.

1. brego

brego Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar kusura bakmayın forumda okuyup duruyorum 13'' 14'' gibi kadro ölçüleri yazılıyor.bu ne anlama geliyor,aralarındaki farklar nelerdir,kullanımdaki farklılıklar vs.cevaplarınızı bekliyorum,teşekkürler

2. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    kadroların boylarıdır.
    selenin pedal göbeği ile arasındaki mesafelere inch denir. street ve dj e 13-14" lik bir kadro yeter. daha büyüğü bisikletin üstünde rahat hareket etmene mani olur.

punkermanmania, artofriding ve brego bunu beğendi.
  3. brego

brego Yeni Üye

Seviye:
    bende şuan 17'' lik bir bisiklet var ve ön kaldırırken belli seviyeye gelene kadar ciddi efor sarfediyorum,bu inçh olayının ağırlık merkeziyle bir alakası olabilirmi?inçh küçüldükçe ağırlık merkezi arka tekere kayıyor gibi..sizce?

4. mac-bmxtreme

mac-bmxtreme Kıdemli Üye

Seviye:
    tam tersi olucak (sayısal öğrencisiyim) inç küçüldükçe ağırlık merkezi öne doğru kayar..;););)

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:

Bu tablodaki E ve/veya F ölçüsü bisikletin kadro ölçüsünü belirler. Buradaki bisiklet Small denilen, 15,5" lik bir yarı sabit MTB.

Böyle bir (street tarzı) MTB'nin ortalama ağırlığının 15-16 kg seviyelerinde olması beklenir. Bu seviyede bir alette de maks. 2-2,5 kg gelecek kadronun ağırlık merkezinin bir kaç cm oynaması bisikletin bütününün ağırlık merkezini çok etkilemez. Belki ağırlık merkezinin biraz daha aşağıya inmesini sağlayabilir.

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Eğer kendi boyunza uygun ölçüde ise kadro ufaldıkça ağırlık merkezi öne kaymaz... Ama 190cm lik boyla 15" kadroya binerseniz vucudunuz olması gerekenden çok daha fazla önde duracağı için ağırlık merkezi öne kaymış olur...

Yani doğru kişi doğru ölçü kullanırsa ağırlık merkezinin yeri değişmez... Bu arada bende Makina Mühendisiyim...

cakhiy, HaliliOzturk ve Sinto bunu beğendi.
  7. mac-bmxtreme

mac-bmxtreme Kıdemli Üye

Seviye:
    abi tamam ifadem biraz kötü olmuş (artisik taslar gibi) benim kimseden üstün olduğumu iddaa ettiğim yok sadece sıradan biri diilim manasında (güven vermek baabında).......herkese saygımız var...

ayrıca benim söylediğim "brego" arkadaşıma cevaptı yani kısaca izah ediim (yanlışımm olabilir ben sizin kadar iyi olmayabilirim ama bi mantık kurdum)

çizimle anlatıcak olursak:

yani ön kaldırırken söylediğim şey geçerli olabilir (çizim acele ile gelişi güzel yaptım.........yanlış bilgi vermişsem veya yanılıyorsam düzeltin) burada ben seleyi kısaltarak örnek verdim ama konumuz kadronun inçi ikisi aynı kapıya çıkıyo (galiba)

tugayabicim bunu beğendi.
  8. brego

brego Yeni Üye

Seviye:
    teşekkür ediyorum arkadaşlar,güzel aydınlatıcı cevaplar,mac-bmxtreme arkadaşımıda teşekkürler uğraşmış sağolsun ama biraz yanlış anlamış yaptığı şemadan anladığım kadarıyla,şemada önü kaldırılmış bir bisiklet var.tamam burda bende de sorun yok,belli bir mesafeyi geçtikten sonra zaten denge sağlanıyor ama sorun ilk 10-15 cm.burası beni öldürüyor..10-15 denemeden sonra kanter içinde kalıyorum yorgunluktan.3 sene önce arkadaşımda bir bisiklet vardı(yeni anlıyorum street tarzı bir bisiklet olduğunu,kadrosu acayip garibime gitmişti 13'' 14'' tahmini) ve o bisikletle metrelerce ön kaldırır ve hiç zorlanma,yorulma yaşamazdım..

9. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    resimlerde yanlışlıklar var yanlız anlatmak istediğin şey için kötü örnekler olmuş.... Konu 13-14-15" olan kadro boyları ve sen ağırlık merkezi demişsin ama verdiğin resimlerde aynı kadronun farklı sele yüksekliklerindeki grafikleri var ... Yani kadro boyu aynı ve sadece selesi aşağı indirilmiş.... Yani konumuzla alakası yok...

mac-bmxtreme bunu beğendi.
  10. mac-bmxtreme

mac-bmxtreme Kıdemli Üye

Seviye:
    abi zatten benim anlatmaya çalıtığım o değildi(mesajın altına yazdım sele boyu ile alakası olmadığını) ben inç kavramını yanlış anlamışım ben inçi sele borusunun olduğu yer ile pedalın bulunduğu yer arasındaki mesafe zannediyodum yanlış anlamışım herkesten özür diliyorum.........saygılar