12v 5.5w bisiklet dinamosu ile telefon ve ses bombası şarj etme

samet5811

Üye
Tepki
1
İsim
samet
Merhaba arkadaşla ben lise bir oğrencisiyim biancihi surf fs24 marka bisikletim var ve elimde 12v 5.5w bir dinamom var sivas kangal da oturuyorum belki duymuştursunuz burda baliklı kaplıca var şehir merkezine 12 13 km ama bn şarj sorunu yaşıyorum sizce nasil çözerim araba çakmaklığı bağladım dinamoda 12v olduğu icin ama şarj etmiyor yardım edin

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Araya bir power bank falan baglaman gerekiyor , internette bir iki konu bulmustum ama devre elemanlari falan karisikti biraz. Bi elektrikciyle halledebilirsin bu isi bence

Tepki
19
İsim
Yılmaz V.
Bisiklet
Carraro
Dinamolar sabit voltaj uretmezler. Dinamonun max ve min calisma araligini ölçmen gerekir oncelikle, sonra bu voltaji usb cikisina ceviren bir devre almalisin.

• Beğen

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dinamo AC çıkış verir onu dc voltaja çevirmek gerekli. Çevrilen voltaj bisikletin hızına göre çokdeğişken olur oda bağlanan elektronik cihazı zorlar o nedenle buck-boost converter denilen bir devre ile giriş voltajı değişken de olsa 5 volttan düşük te olsa ve elbette 5 volttan fazla da olsa sabit çıkış veren bir devre gerekir. bu devrenin yapımı da sorunuzdan anladığım kadarıyla sizi aşar çünkü hem maliyetli hem de bilgi gerektirdiğinden denemeler vs derken uğraştığınıza değmez hale gelir. Asıl sorun bağlayacağınız cihaza zarar vermemesi için iyi tasarlanmalı. Bence hiç uğraşmayın powerbank tarzı bir depo ile devam edin derim. Ben bu işleri yapabilirim (kendim için) ama çok değmeyeceği için kendime bile yapmam açıkçası.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kesinlikle bu tip devreleri tavsiye etmem
1-Giriş voltajı 8 volttan aşaı indiğinde çıkış voltaj regülasyonu kaybolur yani kendisi iletim için 1.5 volt kadarını zaten üzerine alır. Giriş dinamodan 5 volt olursa çıkış 3 volt kadar olur.
2-Bu iş için zaten kısıtlı enerji dönüşümü sağlandığından low-dropout denilen özel regüle entegreleri kullanılması şarttır. 7805 bu özelliği de karşılamadığı gibi kaybı da fazladır.
3- Günümüz usb cihazları bilhassa çalışırken 1-2 amper akım gerektirir ki dinamo en iyi durumda ancak bunu sağlar.

• Beğen

samet5811

Üye
Tepki
1
İsim
samet
Arkadaşlar saolun evde power bank vardı önce bisikletin çakmaklığı ile onu şarj ediyorum power bank ta telefonu şarj ediyo zaten çakmaklık kullandığım için sıkıntı olucağını düşünmüyorum

hidromek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.117
İsim
Vedat S
Bisiklet
Carraro
Şöyle bir üründe işinizi görebilir tur yapacak arkadaşların işine yarayacak bir ürün gibime geliyor.

(link)