125 kiloyum

emre1emre

Üye
Tepki
1
İsim
emre
Öncelikle herkeze merhaba..
Dahonun katlanılabilir bisikletleri 105 kg tasır yaziyor.
Ben 125 kgyim boyum 1.78 sizce bu bisiklet beni tasırmi ?
Sadece katlanilabilir bisiklet almak istiyorum avantajlari cok bisikleti komurlukde perisan etmek istemiyorum arabayada kolayca koyabilirim.
Ara ara uzun yol yapicam sadece arastirdim ama soru isaretleri var kafamda lutfen bi yardimci olun.

Foruma yeni kayit oldum konuyu yanlis yere acmamisimdir insallah...

• Beğen
Tepkiler: SerkanH
Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba. Taşıma kapasitesi kılavuzlarında da bahsettiği gibi 105kg. Ancak çok daha fazla ağırlık taşıyabiliyor. Bunu gözlerimle de gördüm. Duyduklarım da var. Ortalama 130 - 140kg kadar taşır. Ancak!!!!! Fabrika verilerinin söylemesine rağmen o ağırlıkta binilmesi bisikletin her yerine ciddi baskılar uygular. Döngüsel parçaların neredeyse tamamı çok kısa bir sürede aşınır. Bisikletin ekonomik ömrü çok kısa bir sürede dolar.. Ben öncelikle kilo vermekten yanayım. Yaklaşık olarak 8 - 10 ay önce 104 kg ağırlığım vardır. An itibariyle 85 olmuşum. Çok uzun yollar sürdüm ve sürmeye devam ediyorum. İstekli olmak çok önemli.. Katlanır alın ama sadece bisikete binmek yerine diğer sporları da ekleyin.. :) Her şey gönlünüzce olsun..

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
tur bisikletileri bildiğim kadarıyla yük heybe taşımak için tasarlanmış ortalama 140kg civarında taşıma kapasitesine sahiptirler
tur bisikleti alıp eşya yüklemeden çok rahat sizi taşıyabilir

• Beğen
Tepkiler: emre1emre

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Bu araba gibidir bir nebze. Maksimum yuk taşıma miktarı 3.5 tondur. Bu resmi ve sağlıklı olan miktardır. Lakin fiziksel olarak 6-7 ton taşıyabilir. Ama bu sadece kısa mesafe ve bikaç kez taşımalar için geçerlidir. Uzun vade haddinden fazla yükle binmek uzun vade bisiklete zarar verir ve ömrünü kısaltıp maddi ve fiziksel hasarlı kazalara sebep olur. O sebeple her ne olursa olsun kullanım kılavuzunu dikkate almalısınız..

• Beğen

emre1emre

Üye
Tepki
1
İsim
emre
Yorumlariniz icin cok tesekkur ederim. Peki beni rahat bi sekilde tasicak bisiklet markasi onerileriniz nedir ? Kadronun yolda giderken elimde kalmasini istemem :D

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Şunu bir inceleyin isterseniz..

(link)

Tek sorun boy. Olur mu bilemiyorum..

• Beğen

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@emre1emre
önceki mesajımda dediğim gibi sizin şu anda taşıyabilecek bisiklet modeli tur bisikletleridir
tur bisikletlerini araştırın derim
benim beğendiğim tur bisikleti ise fuji turing
(link)

• Beğen

emre1emre

Üye
Tepki
1
İsim
emre
Harun bey benim butcemi cok acar bu bisiklet ayrica yol bisikleti benim kiloma uygunmu acaba ://

Serkan bey inceliyorum suan arayip sormak lazim max kac kg tasidigini yarin aramayi düşünüyorum insallah fikrimce biseydir

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@emre1emre Aynısını söyleyeceklerdir. Fabrika verisi 105Kg ancak 125Kg i de taşır diyeceklerdir.. :)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Öncelikle kadro yapısının kalitesini ön planda tutmalısınız. Piyasada genelde 6061 kadrolar vardır. Fakat Ghost bisikletlerindeki kadrolar bir üst düzey 7005 kadrolardır yani daha dayanıklı ve kaliteli kadrolar diyebiliriz. Şöyle anlatayım size;

" 6061'de Alüminyum, Magnezyum ve Silikon mevcut.
7005 de ise Alüminyum ve Çinko.

6061 alaşımı şekil vermesi kesmesi daha kolay olan bir Alaşım...
7005 ise daha dayanıklı daha rijit bir alaşım...

Hafiflik yönünden tahmin ediyorum ki 6061 daha hafif olsa gerek... bileşenlerinin yoğunluğu daha az çünkü.. ama orana göre değişir tabi ki...

7005 Alaşımı 7075 ten türetilmiş bir alaşım, Alüminyum ve çinko ya ek olarak Magnezyumun da kullanılmasıyla elde edilmiş...

7075 Alaşımı ise 1936 da japonlar tarafından geliştirilmiş ve ikinci dünya savaşında meşhur Zero uçaklarında kullanılmışlar. "

Daha fazla bilgi isterseniz. (link)

Önerebileceğim modeller;

(link)

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Emre Bey, ben 2 sene once 130 kilo ile BtWin Fit 3 kullanmaya başladım. Simdi 110 kiloyum. Her gün hic sektirmeden ise gelip giderim. Henuz aşınan bir parçası olmadı.

Bunu görerek söylüyorum çünkü bisikletimin bakımını kendim yapıyorum. 2 senede toplam 2 kez jant gobeklerini açıp temizledim ve tekrar gressledim. Aşınan bir şey yok.

Bu bir fitness bisikleti. Fakat ben onu yol parçaları ile yükseltip melez bir bisiklete çevirdim. Bu ayarda yol bisikleti olarak Triban 3 var ve fiyatı da belirttiğiniz katlanır bisikletten çok daha ucuz. Tavsiye ederim.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hüseyin Külcüoğlu

Size katılıyorum ama.. Arkadaş sadece katlanır bisiklet almak istediğini söylediğinden dolayı ben başka bir tür bisiklet ile ilgili bilgilendirme yapmadım.. :)

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Hocam merhaba,

Taşır, taşımaz diye bir şey yok; fakat kadronun ömründen yersin. Malzemeye uyguladığın emniyet sınırları dışındaki kuvvetler kadronun daha çabuk yorulmasına, birleşme noktalarındaki kaynakların çabuk atmasına sebep olur. Kadro dışında lastiklerin max taşıma kapasitesi vardır. Şuana kadar kullandığım lastiklerin max taşıma kapasitesi 100 kg idi. Tabi daha gelişmiş modelleri vardır. Umarım istediğiniz gibi bulursunuz.

Berke1999

Üye
Tepki
28
@eozalp1914
O 100kg teker basina tasima kapasitesidir.[emoji4]

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
@Berke1999

Arka lastiğe daha çok yük bineceği için ve arkadaşımızın uzun tur yapmak gibi bir amacı olduğu için ( bagaj vb ek ağırlıklar) her hangi bir ani yüklenmede lastik kolayca patlayabilir ;)

• Beğen
Tepkiler: Berke1999

Berke1999

Üye
Tepki
28
@eozalp1914
Tavsiye olarak soyluyorum romork kullanilabilir.Hem lastiklere cok fazla yuk binmez hem de daha fazla yuk tasinabilir.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Berke1999

Merhaba. Siz hiç bir bisiklete 200 kg yük ile bindiniz mi? Test yaptım ve önce üst teller daha sonrada jant çemberleri parçalandı.. En fazla 30 metre gidebildim..

• Beğen
Tepkiler: Berke1999

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
ben arkadası anlamadım
hem 125 kg yum diyor katlanir bisiklet istiyor
artı olrak katlanırla uzun tur yapacam diyor
nasıl olacak anlamadım
öle bi bisiklet yapmadılar
hem 125kg yu taşıyacak hem katlanır olacak hemde uzun tura gidilecek

Berke1999

Üye
Tepki
28
@SerkanH
Yok ben gidilebilicegini iddia etmedim zaten sadece sitelerede soylenilen rakamlarin teker basina oldugunu belirttim. Zaten dediginiz gibi lastikler tasisa bile bisiklet tasiyamaz.