Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

123 kilo ve yeni başlangıç?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mermerci tarafından paylaşıldı.

1. mermerci

mermerci Yeni Üye

Adı:
    yalçın
    Bisiklet:
    Salcano
    herkese merhaba,
    36 yaşındayım.123 kiloyum.boyum da 172 cm.yaklaşık 1 sene önce 138 kilo dan spor ve diet ile 123 kiloya düştüm.ancak 1 senedir sporu bıraktıgım için kilo veremiyorum.sadece kısmi diet yaparak kilo almıyorum.ancak kilo vermeyi çok istiyorum.100 kilo inanın hayalim :)sporu bırakma sebebim bulunduğum ilçede kaliteli spor salonu yok ve daracık yerlerde spor yapmak boğuyor beni.

15 gün önce 7 yaşındaki oğlumun bisikletini tamirciye götürdüğümde tamirciden 2.el çok temiz gözüken salcano (sanırım troa) marka bi bisikleti kendim için 200 tl ye hiç pazarlık etmeden satın aldım.vitesini ve lastik boyutlarını bilmiyorum. ve aldığımdan beri 2 akşamda bir mutlaka biniyorum.işten eve dönüp yatsı namazından sonra bisiklete biniyorum.ortalama 1.5 saat sürüyor.ilk günler düz yollarda bindim.rampalardan hep kaçtım. 2 gündür kendime hedef koydum ve mecburen rampalada da hiç bırakmadım.5 km lik hedefimi sorunsuz bitiriyorum.havalarda çok sıcak olduğundan dehşet ter atıyorum.dizlerimde gün boyu tatlı bi yanma var.(çalışmaya başladığından kireçlenmeler gidiyor diye düşünüyorum.)kilolu olduğum içim rampalarda beni bisikletle görenlerin dalga geçmeleri,gülmelerinden etkilenmemeye çalışıyorum.ve içimde bisiklete binme isteği giderek artıyor ve daha uzun hedefleri tamamlayabilmeyi hayal ediyorum.
    sizlere sormak istediğim.
    1-kilom fazla olduğu için arka lastik sanki inik gibi duruyor.benim gibiler için daha sağlam katı fazla bisiklet lastiği varmıdır.?

2-lastiğin bu durumda olması uzun hedeflerimde beni yarı yolda bırakırmı?

3-bisiklet sürekli gıcırdıyor,heralde buda kilomdan sebep olduğunu düşünüyorum.

4-biraz daha bu işe ısınıp kendime uzun hedeflerde kullanabileceğim bi bisiklet daha almak istiyorum.yaklaşık bütçem 2000-2500 tl civarı.kiloma uyguun hangi marka bisikleti tavsiye edersiniz? bunu 2. el mi alayım yoksa sıfır mı olmalı?

5-bu dağ bisikletimi yol bisikletimi olmalı?

6-mevcut bisikletime çamurluk takıp kışın bunu kullanırım,iiyi bisikleti yazın kullanırım diye düşünüyorum.bunun hakkındaki düşünceniz?

7-kışın kullananlar varmı.yağmurrlu havalarda binenler varm?.evim işime 2 km. en azından işime bisikletle gelirim diye düşünüyorum.

8-kışın binemezsem o sürede kazanılan kondisyon kaybediliyormu?

9-daha çok geceleri binebildiğim için araçlara karşı nasıl önlemler almam gerekiyor?

şimdilik aklıma gelenler bunlar.bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
    herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

vebag ve ATALAY16 bunu beğendi.
  2. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    1) Biraz daha şişirin lastiği, inik gibi durması basıncının az olmasındandır.
    2) Olabilir, ama basıncı uygun yaparsanız bu ihtimal azalır
    3) Kilodan da olabilir, bakımsızlıktan da olabilir, ya da ikisinin bileşimi olabilir
    4) Acele etmeyin, herhangi bir dağ bisikleti işinizi görecektir, forumda bununla ilgili çok konu var. 100 kilo civarına düşerseniz şehir bisikletlerine bakın. :)
    5) Dağda biniyorsanız dağ, yolda biniyorsanız yol/şehir (ama biraz kilo verdikten sonra)
    6) Olabilir
    7) Çok kişi var ;) 2 km kesmez bile bir süre sonra, yolu uzatmaya başlarsınız
    8) Evet kaybediliyor, ama tekrar binince hiç binmemiş birine göre daha kolay geri kazanılıyor. Mümkün mertebe haftada bir gün bile olsa kışın da binmeye çalışın
    9) Fosforlu, reflektörlü giysiler, ufo gibi ışıklar, sağduyu ;)
    10) Mümkün mertebe düşük viteslerde yüksek kadans (pedal devri) ile kullanmaya çalışın, dizlerinizi yormayın. Dakikada 70-80 minimum olmalı. Gerekirse 1. vitese düşün, dizlerinize zarar verirseniz geri dönüş imkansıza yakın, o yüzden baştan dikkat edin.
    İyi binişler :)

3. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bende kilo vermek için hali hazır elimde bisiklet olduğunu düşünerek bu bisikleti evde kullanıp kilo vermek istedim. Bunun için Trainer aldım. Maddi imkanınınız nasıl bilmiyorum ama 2. el bir trainer alırsanız hem evde zahmetsiz ve daha fazla kalori harcarsınız. kış aylarında da evde spor yaparak çok daha hızlı kilo verirsiniz. ben de uzun zamandır bisiklete binmiyordum 1 haftadır evde düzenli olarak 30 dakika sürmeye başladım ve diyetle birlikte yaklaşık 2 kilo verdim bile.

bnymnkzyrt, mermerci ve galvaniz bunu beğendi.
  4. enqinHLC

enqinHLC Demir Atlı Süvari

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    Ben madde madde değilde diz ağrılarınız için bir öneride bulunmak istiyorum. Büyük ihtimalle seleniz çok alçaktır. Kadronun küçük olması bir yana selenin çok alçak olmasından kaynaklı diz ağrıları meydana gelmekte. Ciddi anlamda kullanmak istiyorsunuz ve yokuşlarda kilonuz nedeniyle dizlerinize çok yük binecek. Allah korusun sakatlanmaya gidebilir. Bisikletin size göre ayarlanması için bir bisikletçiye götürebilirsiniz veya buradan yardım alabilirsiniz.

Doğru sele yüksekliği ne kadar olmalı? - UZMANTV

ozbay13, mermerci ve galvaniz bunu beğendi.
  5. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yokuşlardan kaç kısa ve yoğunluklu antreman yap. Yani her akşam 5 km git 5 km geri dön her akşam yap bunu yarım saatin altında bitirmeye bak Gidiş dönüş arasında 5 dakika Yürü bisikletten inip sonra Allah ne verdiyse en çabuk şekilde eve dön. 1 ay içindr kilodan kurtulursun ama yokuş falan çıkarsan kilo alırsın kas olarak ve yağ yakman azalır.
    Lastiğine 40-45 psi hava bas.
    Biraz 8-10 kilo verdikten sonra yeni bir tur yada yol bisikleti ile daha uzak menzillerde kilo vermeye yada korumaya yardımcı olur.
    High intensity interval training senin olayın.

umutcanv, mermerci ve galvaniz bunu beğendi.
  6. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Boylarımız aynı ama benden 35 kilo fazlanız var. Benim sağlığım kilodan dolayı bozuk. Dizimdeki sorundan dolayı 15 kilo aldım.

Bulunduğunuz yerdeki üniversitelerin spor hekimliği bölümünü ziyaret edip ekg çektirin dizlerinizi eklemlerinizi kontrol ettirip öyle spora başlayın.

Yokuş olayına girme. Yokuş kilo işidir. Dizlerini bitirirsin.Çok zayıf gençlerin bisiklete başladıktan birkaç ay sonra fişek gibi yokuş çıktıklarını gördüm.

Yalnız bisiklete binerek kilo veremezsin. Boğazdan kesmek lazım

mermerci ve galvaniz bunu beğendi.
  7. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Öncelikle hem tebrikler hem de başarılar. Ben de zamanında epey kilo vermiştim bisikletle (sonra bir kısmını geri aldım gerçi :))

1- Lastiğin üzerinde bar veya psi cinsinden max. basınç yazar, kilo nedeniyle max veya max'a yakın şişirmende fayda var, düşük basınçta patlama ihtimali artar.

2- Basınç düzgün olursa yaratmaz, 120 kilo civarında 60-70 km'lik turlara çıkıyordum bu şekilde. Hem de en dandik CST lastiklerle

3- Maalesef, ses muhtemelen arka (orta) amortisörden ve sele borusundan geliyordur. İleride bisiklet değiştireceğiniz zaman kesinlikle amortisörsüz veya en azından hard-tail denen sadece ön amortisörlü (o da mümkünse kilitli) olan bisikletlerden alın. O arka amortisör sadece ses çıkarmaya ve pedal çevirmek için harcadığınız enerjinin ciddi bir kısmını yemeye yarıyor. Sele borusu kısmında ise boruyu biraz sıkmanız işe yarayabilir, ama malzeme kalitesi ile de alakalı.

4- Bu konuda tavsiyem önce biraz daha bisiklet olayına ısının, akabinde ne türde bisiklet istediğinize göre bu forumdan çok güzel tavsiyeler alabilirsiniz.

5- Bkz. 4 :) Bu nerede nasıl kullanacağınızla çok alakalı. Ben sizin gibi çift amortisör bir bisiklet ve 100+ kilo ile başlayıp yıllar içersinde yola geçtim. (hala 100+'ım gerçi :) )

6- Bu bir alternatif, ama 2000-2500 aralığında kullanım tarzınıza uygun ciddi bir bisiklet kullandıktan sonra inanın şu anki bisikletinizin yüzüne bakmayacaksınız, yaz veya kış

7- Yaz kış binebilirsiniz, hatta bisikleti severseniz kar yağarken bile binmek isteyeceksiniz

8- Maalesef evet

9- İstanbul'da hava karardıktan sonra trafiğe çıkmanızı tavsiye etmem, çıkacaksanız arkadaşların dediği gibi maksimum aydınlatma, reflektör, vs.

8. galvaniz

galvaniz Aktif Üye

Adı:
    Mahmut
    Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    aramıza hoş geldiniz arkadaşlar güzel açıklamalarda bulunmuşlar kazasız belasız sürüşler dilerim

mermerci bunu beğendi.
  9. mermerci

mermerci Yeni Üye

Adı:
    yalçın
    Bisiklet:
    Salcano
    ArdaE amortisör konusunda çok haklısınız. Sesin tamamına yakını ordan geliyor.bu gece tespit ettim.ayrica dediğiniz gibi boşa enerjide harctıyor gibi
    dilerim ben kilo veririm. Kilo konusunda yazdığınız heevesimi kırdı:).

Tum arkadaslara çok teşekkür ederim.alakaniza..bura ile bağlantılı koparmak çalışıcam ki bu işten kopmamam için bir sebep olur.herseyden önce sağlık ve kaliteli bir ıhtiyar lik için devam etmek istiyorum.herkese selamlar

@Zekeriya Çab . çok teşekkür ederim yazdıklarınız motive etti.soylediklerinizi yapmaya çalışıcam.

galvaniz bunu beğendi.
    Son düzenleme: 15 Ağustos 2015
  10. therkut

therkut Aktif Üye

Adı:
    Erkut
    Seviye:
    @mermerci abicim tebrik ediyorum seni bu kararın için. Bende 120 kiloyum günde 1 saat kadar 1 haftada birkaç kilo verdim ama ekstra herbalife ürünleri kullanıyorum o yüzden tek başına bisiklet verdirdi diyemem ama ilk günde dinlene dinlene geldiğim yolda bile şu an yolu uzatarak hatta vites yükselterek gelebiliyorum. Tabi daha çok başındayız ama kendimizi motive etmemiz lazım. Sakın çevredeki cırcır böceklerine kafanı takma düzenli binmeye devam et lütfen.

11. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tabii ki bisiklete binmeniz ve hedeflerinizin olmasi harika. Ancak bence ilk etapta duzenli ve tempolu yuruyuse de vakit ayririn. Yuruyus omurgayi dik tutan kaslari siklastirir, tansiyonu duzenler, metabolizmayi hizlandirir.
    Mesela evinizle isiniz arasindaki mesafenin iki km oldugunu belirtmissiniz. Bu gunluk 4000 metre yapar ve 8000 adim demektir. Bu da kalp, metabolizma ve yag yakma adina muhtesem bir gelisme demektir. Tabii ki bisikletten vazgecmeyin ancak su an sizin icin yurumek daha verimli. Bunu unutmayin.
    Sorular konusunda ise arkadaslar gayet yerinde bir sekilde cevaplamislar, ellerine fikirlerine saglik.
    Size de saglikli ve mutlu bir hayat dilerim.

12. mermerci

mermerci Yeni Üye

Adı:
    yalçın
    Bisiklet:
    Salcano
    20150815_131821.jpg

hogutmen ve galvaniz bunu beğendi.
  13. Mehmet Cemre Kısa

Mehmet Cemre Kısa Kıdemli Üye

Seviye:
    Bazıları eğer hani ağır bisiklet daha çok zayıflatır derse inanmayın. Ağır, vites aitemi rezalet olan bisiklet ayaklarınızı zorlamaktan başka bir şey yapmaz. Ayaklarınızı zorlamak yerine pedal çevirirken ayaklarımı hareket ederken vucudumuzda bir yandan hareket ediyor. Eğer son viteste pedalı zorlarsan, işkenceden başla bir şey olmaz :) Bisiklet konusunu burda açaimanız guzel olmuş. Mahallede sorsanız herkes bisiklet profesorudur ama hiçbir şey anlamazlar :D

mermerci bunu beğendi.
  14. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Hevesiniz kırılmasın :) Bisiklet kilo verdirmiyor deniyor fakat 120 kiloluk tamamen hareketsiz yaşayan biri için, benim gibi, günlük 30 dakikalık bir sürüş bile çok şey fark ettiriyor. Ben de son 1-2 ay içerisinde yaklaşık 6 kio verdim, sadece biraz boğazdan keserek ve haftada bir kaç gün 30-120 dakikalık orta tempoda bisiklet sürerek.

15. Mehmet Cemre Kısa

Mehmet Cemre Kısa Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet kilo verdirir. İstanbulda sürerseniz hiç kilo sorununuz kalmaz. (mefta)

mermerci bunu beğendi.
  16. galvaniz

galvaniz Aktif Üye

Adı:
    Mahmut
    Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    @mermerci yılların birikimi kısa zamanda gitmez ama iki hafta geçsin belinizdeki incelmeyi göreceksiniz ve bu sizi daha çok bisiklet sevdasına itecek

mermerci bunu beğendi.
  17. ens_ozdmr

ens_ozdmr Yeni Üye

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @mermerci Abi öncelikle bu güzel kararınız için sizi tebrik ediyorum ve karınca kararınca da buradan size yardımcı olmak istiyorum... Gece sürüşleri ile ilgili olarak ve bisiklet aydınlatması ile ilgili olarak linkteki konuya ve mesajıma bakmanı tavsiye ederim abi. Aliexpress'ten tahminimce 20-25 güne gelebilecek olan bu ürünler ile toplam olarak belki de Türkiye fiyatının 3'te 1'ine bu ürünleri almış olabileceksin abi. Bol pedallamalar..:)
    Aliexpress'ten aldığınız ürünler | Sayfa 6 - BisikletForum

mermerci bunu beğendi.
  18. mermerci

mermerci Yeni Üye

Adı:
    yalçın
    Bisiklet:
    Salcano
    @Mehmet Cemre Kısa :):)bulundugum yerde tir trafigi de fazla.aklimada gelmiyor diil yani:)

@ens_ozdmr kardeşim cok Teşekkür ederim.fiyatlar bencede çok uygun.aydinlatmak iiçi llambaları da burdan sorarımdiyordum.tam uüstüne denk geldi.ayrica rreflectorlu yelek i de ddüşünüyordum nerden bulabilirim diye.sadece biraz beklyecez gibi gözüküyor.
    Bu forum harbidenn çok yararlı imis;)

Yarın sabah yaklaşık 20 km lik catalca-cakil kköye - elbasan köyü-incegiz köyü ve catalca hedefim i başlayıp bitirebilmek için sabirsizlaniyorum.oglen ssıcağına kalmadan bitiririm diye umuyorum.:rolleyes:

hogutmen, ens_ozdmr ve galvaniz bunu beğendi.
    Son düzenleme: 16 Ağustos 2015
  19. galvaniz

galvaniz Aktif Üye

Adı:
    Mahmut
    Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    abi bayağı terleyecen desene :D

20. ens_ozdmr

ens_ozdmr Yeni Üye

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @mermerci Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize abi :)