Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

120 kiloya uygun şehir bisikleti

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ekin Özsüle tarafından paylaşıldı.

1. Ekin Özsüle

Ekin Özsüle Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhabalar, 176 boyunda ve 120 kiloyum. Ankara içinde özellikle Odtü'de kullanmak için iyi bir şehir bisikleti arıyorum. bütçe olarak 1000 lira civarına kadar çıkabilirim. Fakat kilom yüzünden altımda kırılmayacak ve hafif bir bisiklet arıyorum. Forumlara vs. az çok baktım fakat içime sinen bir model olmadı şimdiye kadar çünkü kilom yüzünden tedirginim. Türkiye şartlarını düşününce dağ yolundan hallice asfaltta ve zırt pırt tamir vs. bahanesiyle kazılan toprak yollarda beni taşıyacak sürerken eğlenebileceğim ve spor yapabileceğim bir bisiklet arıyorum. Kiloma rağmen trekkingciyim 30 km yürüyen bir insanım fakat genelde sonbahar ve ilkbaharda yürüdüğümden kondisyon eksikliğim var. Hazır Odtü'ye de bisiklet yolu yapılıyorken (yarısı bitmiş duyduğuma göre) fırsat bu fırsat diyerek bir bisiklete kavuşayım diyorum. 15- 20 yıllık ağır mı ağır bir bisan marka dağ bisikletim var. Çok anlamasam da yaptığım yenilemelerle ( v-frenler, yeni sele vs.) yazları dağ bayır gezdiğim bir hardtail (öğreniyorum yavaş yavaş bakın ;) ) bisikletimi kendime uydurdum işte ağır, yavaş vs olmasına rağmen bozuk yollarda, yokuşlarda falan beni hiç yarı yolda bırakmadı kendisiyle denize , dereye yol kenarına vs yuvarlandım vs. Bunun dışında bir de çocukken eşek ölüsü gibi dağ bisikletleriyle "dandik" ( amanın ironi) şehir bisikletli çocuklara geçilmek hariç bisiklet tecrübem yok ( hiç 10 km sürmedim yolda vs. mesela). Kısaca tecrübem ve bilgim bu kadar :D Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.

2. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de 1 hafta boyunca forumlarda gezip araştırdıktan sonra yaklaşık 110 kilo birisi olarak dün Merida Crossway 40V almaya gittim ancak ben gidene kadar ellerindeki bisiklet bitince mecburen 20V aldım. Bugün ilk kez kısa bir yol yapıp işe geldim. Gayet keyifliydi ta ki iş yerinin uzun yokuşuna gelene kadar :)

3. Altınbaşak

Altınbaşak Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    carraro sportive 225'e yada 224'e veya sedona 331'e veya merida crossway 40v'ye göz atabilirsiniz.bir de salcano city sport serisine bakabilirsiniz.

4. Ekin Özsüle

Ekin Özsüle Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler inceleyeceğim bu bisikletleri bu tarz bisikletler hafif arazi şartlarında sorun çıkarmaz değil mi? Çünkü yer yer toprak yoldan vs. de geçmem gerekecek gibi fakat ağır bir araziden bahsetmiyorum tabii öyle dağ tepe değil. Hiç bu tarz bisiklet kullanmadıgımdan kadroyu kırmaktan korktum açıkçası.

5. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir şehir bisikleti alıp 700x35 lastik takarsanız her şartta kullanırsınız. Şehir bisikletimde (specialized sirrus sport) gelen ince lastiği dişleri de olan bir 700x35 lastikle değiştirdim ve dağ bayır dahil her şartta kullanabiliyorum.
    bu arada ben bisiklete sizden 10 kilo fazlayla başlamıştım :) şimdi 15 kilo eksiğinizdeyim. Bisiklet doğru seçim.

6. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Selamlar bahsettiğiniz lastik hangisi? Marka model fiyat söyleyebilirmisiniz? Ben de değiştirmeyi planlıyorum aslında :)
    Bu arada iç lastiği de değiştirmek gerekir mi ? Merida Crossway 20V var bende

7. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Beden kitle indeksiniz çok yüksek. Siz de farkındasınız durumun. Umarım düzenli olarak doktor kontrolüne gidip kilonuzu gözlemliyor ve buna paralel olarak beslenmenize dikkat ediyorsunuzdur. Tek başına bisiklet hiçbir işe yaramaz. En uygun bisikleti bulmanız ve fazla kilolalarınızdan bir an önce kurtulmanız dileğiyle...

8. Ekin Özsüle

Ekin Özsüle Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    yoo halil bey yanlış anladınız beni sadece kilo vermek için bisiklet bakmıyorum aksine kilodan daha önemlisi kondisyon benim için ve bisiklet almayı da ulaşım amaçlı istiyorum evim ODTÜ'nün dibinde olduğundan zaten yürüyerek gidiyorum bölümlere falan fakat 30- 45 dk yürüyorum yine de her gün gitmek için bir de bunun gelişi var bu yüzden bisikletle daha hızlı gidip gelirim hem de yürümekten daha verimi bir şekilde spor yaparım diye düşünüyorum yoksa zaten şu an beslenmemi kontrol ediyorum ve kilo vermeye başladım bile ayrıca okul açıldığında da spor salonuna gideceğim kardiyo yapmak için amaç dinç olmak zaten kilo her türlü veriliyor. Yanlış diyet uygulayarak 100 kilodan 80'e düşüp sonra bırakmamla bu hale geldim bünyem kilo vermeye oldukça müsait yani o konuda bir sıkıntım yok. Ama gezmeyi ağaçların arasından gitmeyi falan sevdiğimden bisiklet istiyorum yürüyerek her yere gidilmiyor çünkü :D .

9. Onder.Eren

Onder.Eren Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @Cersahin: jantınızın daha kalın ebatlı bir lastiğe uygun olması lazım ve evet iç lastiği de değiştirmeniz gerekiyor. (Joe's marka kendinden patlamaya karşı dolgu sıvılı iç lastiklerini almıştım Aktif Pedal bakırköy'den hala da aynı iç lastikler ve hala da sapasağlam )

ölçüye 700x35C demişim ama 700x38C imiş, pardon.

Önceki lastiğim Specialized All Condition 700x28C imiş şimdi ki Specialized CrossRoads 700x38C. kalınlık farkını da aşağıda görebilirsiniz. Kullanım farkına gelince, 38C lastiklerle yakınımdaki Florya Atatürk Ormanına dalıyorum bazen. Hiçbir noktasında tekletmedi beni. Yağmur çamur kullandığım da oldu kışın.

Cersahin bunu beğendi.