Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

12 Voltluk dinamo aydınlatma seti

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Semih Temiz tarafından paylaşıldı.

1. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçtiğimiz günlerde bir bisikletçiden 12 Voltluk dinamo, 12 Voltluk far, 3,8 Voltluk arka lamba ve yeterince kablonun bulunduğu aydınlatma seti aldım. Fiyatı 15 YTL idi. Aydınlatma setini bisiklete monte edip dün gece sürüşü yaptım ve gözlerime inanamadım. Ön far bir motorsiklet farına yakın aydınlatma sağlıyordu. Daha önce 6 Voltluk dinamolu aydınlatma seti kullanmıştım fakat aydınlatma yeterince sağlanamadığı için sökmüştüm. Şu anki kullandığım set bisikletin hızını az da olsa azaltıyor. Ancak "Aslanın yediği göze gözükmez" hesabı karşılığını fazlasıyla veriyor. Aydınlatma setini bundan sonra sökmeyi de düşünmüyorum. Az miktarda hız azalması sizler için önemli değilse size aynı seti tavsiye ederim. Bisiklet yüksek hıza ulaştığı zaman dinamodan gelen ince bir ses sürücüye keyif veriyor. Eğer bisikletinizin jant akord ayarları düzgünse aydınlatma o derece iyi ve dinamonun hız azaltması da o kadar az olacaktır.
    İYİ PEDALLER

2. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    hayırlı olsun :)
    12v zaten o kadarda dusuk bir deger degıl bence yetrlı akımı uretıyorsa 40w lık bir ampul taksaydınız oldu olacak :D tabı dc yı ac ye nsl cevırırsınız bılmem :D

3. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    benimde dinamo vardı aydınlatma güzeldi fakat ben sevmedim lastiğin deforme olmasına neden oluyor yanaklardan ayrıca akort da iyi olmadığı için durmadan sağa sola kayıyordu...

4. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    abi dinamo bence hamallık yani sebebi dinamonun yapısından kaynaklanır çünkü elektrik üretirken dinamonun elektro motor kuvveti dönme ekseninin tersine hareket etmek ister buda tahmin edersinizki frenleme vazifesi görür ama tabi yeni nesil dinamolar hakkınd çok bilgim yok bundan önceki senelerdeki denemelerimde bu böyleydi

5. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende eskiden dinamo kullanıyordum, hem lastiği deforme ediyordu, hem hızı kesiyordu. Şuan teknoloji gelişti birçok şeyin yenisi çıktı, şuanki dinamoları bende bilmiyorum ama yeni led'li farlarlarda çok güzel, çok iyi aydınlatmasının yanında, hem estetik, hem hafif hemde led ampul kullandıklarından dolayı, bir AAA boyutunda (yani ince kumanda pili ) uzun süre yetiyor. ayrıca bu farların direk yanma, yanıp yanıp sönme vs. gibi 2-3 çeşit yanma özellikleri var. Dinamoda bu tip özellikler yok diye biliyorum. Ben şahsen yinede dinamo tavsiye etmem. Tabi bu benim kişisel görüşüm. Herkesin fikrine sonsuz saygım var.

6. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    Bizim Deniz abide(Nick i ni hatırlayamadım.) de 6 volt luk VAr.Aydınlatması iyi değil(karsından motosiklet gibi duruyo ama önünde ışık dahi zor görülüyo.Hemde hızı baya kesiyo(frenin Sıkılı kalması gibi bişi:) ) Ben led li lambaları tavsiye ederim.Bende pro 8 ledli lamba var görünüşü ışıtması felan çok güzel..

7. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    artık akkor flamanlı lambalar artık yavas yavas kalkıyor çünkü fazla enerji çektiği için ama artık onların yerini civa buharlı lambalar vede led lambalar aldı hatta philips firması 1watt elektrik çekip 1000 watt lık aydınlık veren bir civa buharlı ampul üretmiş fiyatı .......................sey ....... sadece 1500 ytl ewt yalnız 1500 ytl fiyat normaldan baya pahalı tabi birde artık bu dinamoları dedeler kullanıyo yani bizim genç bisikletlere yakışmıyor:D :in:

8. ozgurdeniz

ozgurdeniz Aktif Üye

Seviye:
    walla ben şu an dinamo kullanıyorum 2.5 lik de ampul taktım motor gibi önü aydınlatıyo adamlar bana sokak aralarında motor geliyo diye yol veriyolar çok iyi aydınlatıyo xenonun yan sanayisi desem abartmış olurum:D:D