Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

12 Volt'luk Bisiklet Dinamosu ile Şarj Aleti Yapımı

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Fahrettin tarafından paylaşıldı.

1. Fahrettin

Fahrettin Üye

Seviye:
    Bisikletlere takılan dinamonun çıkışına diyot ve kondansatör bağlayarak alternatif akımı doğru akım yapmış oluruz. Bu proje için en az 12v luk bir bisiklet dinamosu gereklidir. İsteyen dinamo yerine rüzgar yada güneş paneli ile de değiştirebilir. Hangisi uygun gelirse

Malzemeler
    1-dişi usb girişi
    2-lm 7805 regülatör
    3-köprü diyot(değeri farketmez)
    4-1F 50 Volt Kondansatör 5-dinamo ( tercihe kalmış güneş paneli yada rüzgar dinamosuda olur)

Resimde 4 bacaklı + - dalga işareti olan köprü diyot dur.

Malzemeler
    1-dişi usb girişi
    2-lm 7805 regülatör
    3-köprü diyot(değeri farketmez)
    4-1F 50 Volt Kondansatör 5-dinamo ( tercihe kalmış güneş paneli yada rüzgar dinamosuda olur)

(Kaynak; kendinyapsitesi.com)

2. Metin BABACAN

Metin BABACAN Yeni Üye

Seviye:
    Devre güzel ama köprü diyot yerine 1 Adet 1n 4001 diyot olması yeterli alternatif akımı doğru akıma çevirmek için köprü diyota gerek yok aynı zamanda sabit 5 volt alacaksanız regülatör yani 7805 e de gerek yok doğru akıma çevirdikten sonra 5 v zener diyot ile sabit voltaj alırsın.Unutmadan kendim elektronik işi ile uğraşıyorum.

3. Metin BABACAN

Metin BABACAN Yeni Üye

Seviye:
    Aynı zamanda bisiklet dinamosu kullanmamanızı şiddetle öneririm.Nedenide hem çok ses yapması ve lastik yanaklarını yemesi
    dahada kötüsü dinamonun kafası pislikten ve tozdan tıkanırsa dönmesi zor olur ve lastiği yiyerek patlamasına neden olmasıdır.Ufak bir devre paylaşıyorum bunu hiç anlamayan kişi bile yapabilir.Koltuk altına monte ederseniz ve sadece bir kaç tane led yakarsanız 20 günden fazla size gider çünkü pillerin 1 tanesi 2.6 amper yani 2 tanesi 5 amper civarı Şarj edilebilir.Pillerde öyle pahalı değil ankara konya sokakta 8 tl karşılığında 1 adedini alabilirsiniz 10 k ohm potansiyometre fiyatıda 0.20 kuruştur. hem sessiz kullanım hem ağırlığın hafiflemesi hemde koltuk altına bile monte derek daha uzun süre kullanabilirsiniz.Kendim elekronik işi ile uğraşıyorum [​IMG][/url][/IMG]