12.09.2013 Tarihinde Geçirmiş Olduğum Trafik Kazası

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Gökhan Daruga

Kadroda darbe çizik var mı? bayağı masraf varmış. geçmiş olsun ödettirin bari. :(

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetu

Sigorta açısından doğru ancak yaralanmalı trafik kazalarında olay mahkemeye intikal ederse,hukuki olarak,kazanın nasıl ve ne şekilde meydana geldiğinin anlaşılabilmesi için,sözkonusu tutanağın tutulması şart.Arkadaşımızın buradaki hatası şu.Tutanağı A sürücüsü yazmış,her iki sürücüye ait imza da yok.O tutanaktan iki tane olacak.Biri A sürücüsünde,diğeri B sürücüsünde ve her ikisi de ıslak imza olacak.

Öte yandan,A sürücüsünün aracında herhangi bir hasar var ise,bunu B sürücüsünün (Bisiklet) zorunlu sigortası olmadığı için,hukuki yollardan talep etmesi sözkonusudur.A sürücüsü,kendi ifade ettiği biçimde kusurludur.Park eden araçlar,arkadan gelen trafiği kontrol etmeden kapıyı açmak suretiyle kazaya sebebiyet vermişlerse 8/8 kusurlu sayılırlar.
Örnek.Durdunuz,kapıyı açtınız ve arkadan gelen araç kapınıza çarptı.Burada kusur tamamen kapıyı açan sürücüye aittir.

Yaralanmalı trafik kazası olduğu için arkadaşımızın dava açma hakkı saklıdır.Bisiklet trafigin bir parçasıdır ve trafik kanununda da tanımlanmıştır.

ErcanArslan

Aktif Üye
Tepki
7
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Daruga
Kadroda darbeye bağlı kılcal çatlama oldu, jantlarda da hatta bütün bisiklet pert bunuda unutmayın

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
eve yeni girdim sabah karakoldan sürücüyü aradım durumu izah ettim seninle konuştuklarımızı akşam müsayit olursan görüşelim dedim saolsun geldi benim şansıma araç sürücüsü tabiri caizse adam gibi adam çıktı ve tutabağı birlikte yeniden düzenledik ve her yazdığıma onay verdi aksini kesiblikle savunmadı ve gece uyuyamadığını smyledi 62 yaşındayım bu yaşıma kadar hiç kazam yok dedi şimdiş iş aksa sigortadan ekspertiz çağırıp bisikleti hasarlı bir şekilde aldığım yere görüreceğim yarın yine sigorta ile konuşacağım iyi niyet bazen işe yarıyabiliyormuş milyonda bir çıkar böyle adam gibi adam çıktı ve inan görmedim dedi arekama bakmama rağmem adamın samiyetine ve iyi niyetine hayran kaldım desem yalan olmaz
BU KAZA İLE İLGİLİ OLARAK İSTEMEYEREKTE HERHANGİ BİRİMİZİN BAŞIMA GELMESİ DURUMUNDA YAPILACAKLARI SAYIYORUM:

1. 155 ARANMALI VE YARALANMALI TRAFİK KAZASI OLDU İHBARINDA BULUNULMALI
2. POLİS GELDİĞİ ZAMAN KESİNLİKLE ADLİ VAKALIK BİR OLAY OLACAĞI İÇİN ADLİ RAPORUN POLİS TARAFINDAN TUTULMASI
3. AMBULANS İÇİN SİZDEN YER TARİFİ VEYA ADRES TARİFİ İÇİN BİLGİ ALMAK İÇİN ARIYACAKLARDIR KESİNLİKLE AMBULANS İSTİYORUM DENMELİ
4. AMBULANS İLE HASTANEYE GİTTİĞİNİZ TAKDİRDE CİDDİ BİRŞEYİNİZ OLMASA DAHİ ARAÇ SÜRÜCÜNÜN HER ŞEKİLDE TRAFİK SİGORTASINDAN MASRAF VE HASARINIZ ÖDENECEKTİR
5. HER ZAMAN DEDİĞİM GİBİ İNSANLAR İLE İYİ İLETİŞİMİN BÜYÜK FAKTÖRÜ VARDIR HERŞEYTİ GÜZEL BİR DİLLE DİLE GETİRMELİ VE KARŞI TARAFDAN DAHA UYANIK OLUNMASI KESİNLİKLE ŞART (ŞANSIMA ADAM GİBİ ADAM ÇIKTI VE TUTANAĞI BUGÜN YENİDEN DÜZENLEDİK ADAM BİLİNÇLİ NASIL OLSA TRAFİK SİGORTASINA PARA ÖDÜYORUM MECBUR ZATEN BENİM HASARIMI TRAFİK SİGORTASINDAN ALMAM ADAMIN CEBİNDEN PARA ÇIKMASINA NEDEN OLMAYACAK BİR SONRAKİ YIL BELKİ ÖDEMESİNDE BİRAZ PAHALI TARİFEDEN ALABİLİRLER)
ŞU ANDA İŞ AKSA SİGORTANIN EKSPERTİZİNDE BİTİYOR DELTA BİSİKLETE ÇAĞIRIP HASARIN BOYUTUNU ORADA ÖĞRENECEĞİZ
UFAK BİR DİP NOT KESİNLİKLE BİSİKLET SÜRERKEN KASK TAKIN BEN ÖZELLİKLE BYSÇ DEKİ ARKADAŞLAR BENİ KASK TAKMAMA KONUSUNDA NE KADAR İNATÇI OLDUĞUMU GAYET BİLİRLER 3 HAFTA ÖNCE KASKI ALDIM 3 HAFTA SONR AKAZA YAPTIM VE KASK KAFAMI KORUDU KESİNLİKLE KASK TAKIN

kadroda en ufak hasar yok hatta çizik dahi yok sele ve gidon kadroyu korudu çok ilginç bir biçimde

• Beğen
Tepkiler: sccetin

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Adaletin bir haber olduğu ülkemde..

ne yazıkki bu üzücü olayda kapanıp gidecek gibi..

yapanın yanına hep kar kalıyor..

avrupa'da bisiklet kültürü,bizde ise bisiklete yalnızca,çocuklar biner anlayışı devam ettikçe,işimiz çok zor arkadaşlar...

dikkati elden bırakmayalım,kimselere güvenmeyelim,trafikte önde,arkada,sağda,solda 4 gözümüz olsun..

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Tutanağın bu akşamki ve son hali
http://n1309.hizliresim.com/1f/f/sp5bm.jpg

• Beğen
Tepkiler: Rehavet
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Gokhan Bey, kusura bakmayin bugun esimin bisikletinin montaji ve aksesuar alimi oldukca uzun surdugu icin cevap veremedim. Tutanak sizin menfaatinize olmus ama dedigim gibi ak sigorta ve diger sigorta firmalarinin bisikletcilerle anlasmasi olmadigindan isiniz zor olacak. Sigorta sirketi parayi riza ile odemez. Dava acmadan zararinizi tazmin etmeniz zor. Bu nedenle de bisikletin onarimi yapilirken faturalandirmayi unitmayin. Faturalanmayan kismi tazmin edemezsiniz. Servis size bir maliyet tablosu cikarsin, bunu sigorta sirketine bir dilekce ile gonderin. Sigorta sirketinin sube mudurlugune gonderin. Odeme yapilmaz ise dava acmaniz gerekecek. En aon hur sigortadan 5.800 tl lik bir davamiz bitmeden odemediler parayi. Enteresan bir sistemleri var. Dilekce konusunda sıkintı yasarsaniz hhaber verin.
Imla hatalari icin kusura bakmayin telefonda nacak bu kadar.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Alp bey ben dünde belirtiğim için bilginiz dahilinde sizin önerileriniz doğrultusunda hareket etmeye özen gösteriyorum ki hepimizin içinde bisiklet sevgisi var yoğunluğunuz için sizi belki fazla rahatsız etmiş olabilirim siz kusura bakmayın gelişmeleri burada paylaşmaya devam edeceğim. Etmemde lazım bu gibi kazalara maruz kalan bir çok bisikletçi var neler yapılması gerektiğini bilmedikleri için hasarlarınıda kendi ceplerinden ödemek zorunda kalıyorlar maalesef ülkemizdeki bisikletliye bakış açısı halen bir üst seviyeye atlamadı ve bisiklete bakışta karne hediyesindne öteye geçemedi veya gariban aracı olarak görülmeye devam etmekte. Yarın Aksa Sigortaya dilekçe yazacağım durumu izah eden bir şekilde.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

ahmetu

Üye
Tepki
1
@Derya Keçeci

Hangi hallerde Anlaşmalı tutanak tutmak mümkün değildir?
Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
Kazaya karışan araçlardan birinin veya daha fazlasının kamu kurumlarına ait olması
Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortasının bulunmaması,
Trafik kazası ölüm ve/veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa
Yukarıda sayılan hallerden herhangi birinin varlığı halinde, mutlaka trafik polisi (ya da zabıtası) çağırarak tutanak tutturulmalıdır.

yukarıdaki maddeleri herhangi bir sigorta şirketinin web sitesinden yada tutanağın ön tarafındaki bilgilendirmeden kontrol edebilirsiniz. kırmızıyla işaretli olan yerler sizin durumunuz için geçerli.
dediğim gibi anlaşmalı tutanak ile sigorta şirketinden hasarınızı alamazsınız. olay yerine gelen polisin düzenlemesi gereken tutanak ile hasarınızı sigorta şirketinden alabilirdiniz. bu durumda yapılabilecekler,

- karşı tarafa dava açabilirsiniz. bu durumda düzenlediğiniz tutanak kullanılabilir
- karşı taraf hasarınızı kendi karşılayabilir.

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Çok geçmiş olsun.

Bu memlekette durmak ve parketmek yasak levhalarının hiç bir anlamı yok sanki. Dörtlü flaşörleri çalışan sürücüler her yerde durabileceğini sanıyor. Sizin şansınız en azından adam diye tabir edilen biriyle karşılaşmanız.
Umarım zararınız eksiksiz karşılanır ve yaşayacağınız son kazanız bu olur.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
@ahmetu

Ahmet bey haklısınız tutmuş olduğumuz tutanağın hiç bir hülmü yok maalesef. Ben halen ekspert ve sigorta firması arasında telefon görüşmeleri yapıyorum hasarımın karşılanması konusunda bakalım ne olacak bende bekliyorum sonucu.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili kardeşim.Ahmet bey'in, benim yazımdan alıntı yaparak ifade ettiği husus motorlu araçlarla ilgili.Tuttuğunuz tutanağın sigorta açısından bir bağlayıcılığı yok ancak dava açmanız halinde olaya bakan hakim trafik mevzuatına hakim olacak değil.Bilirkişi atayacak.O bilirkişi de avukatınızın da müdahil olacağı gibi,trafik kanununda belirtilmiş olan zorunlu trafik sigortasının sadece motorlu araçlara özgü olduğunu,bisiklet için böyle bir zorunluluk olmadığını;istese bile bisikleti için zorunlu trafik sigortası yaptıramayacağını;kazaya sebebiyet veren şahsın,trafikte ne hal ve şartlarda seyredebileceği açıkça belirtilmiş olan bisiklet ve bisiklet sürücüsüne maddi zarar verdiği,böylelikle asli ve tali kusurlu tarafın belirlenmesi için her ne kadar kusurlu tutulmuşsa dahi,tarafların kazanın oluş şeklinde mutabık oldukları bir tutanak olduğu,ayrıca yaralanmalı kazalarda asli unsurun insan hayatı olduğu ve trafik polisini beklemek yerine şahsın en yakın sağlık merkezine yönlendirilmesinin en makul davranış olacağı açıktır.

Olayı sigorta şirketleriyle çözemezsiniz.Dava açma hakkınız saklıdır.Kaza tutanağınız,olay yeri var ise fotoğraflar de ekleyerek şahıs hakkında dava açabilirsiniz.Kendisiyle görüşerek zararınızı tazmin etmemesi halinde mahkemeye gideceğinizi belirtin.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok geçmiş olsun.Malesef bu tür vakalar büyük ihtimal fazla ilerleyemez.Fakat yurtdışında olsa adam sürüm sürüm sürünür :).

Tepki
26
son durum nedir sigorta ile anlaşabildiniz mi zararın karşılanması için?

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Bayram sonrasına kaldı. Ekspertizden haber bekliyorum haber gelince paylaşacağım zaten. Bugün AXA Sigortayla yapmış olduğum görüşme neticesinde hasar masrafımın Perşembe günü hesabıma yatırılacağını söylediler 2 ayı aşkın bir süre bekledim ama olsun. Böyle bir kaza durumunda diğer arkadaşların faydalanması için bu konu emsal niteliğindedir. Hiç bir bisikletlinin kaza yapmasını istemem dediğim gibi oldu da başınıza geldi neler yapmanız gerektiği konu içerisinde teferruatlı bir şekilde yazıyor. Bu konuyla alakalı ve yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Şu hususu belirtmeden geçmek istemiyorum. Bu kaza ile yapmış olduğum araştırmalar neticesinde; Birincisi bu veya buna benzer bir kaza yaptınız yaralandınız. Bu durumda olay yerine gelen polise tutanak, zabıt, olay yeri tespit tutanağı tutturdunuz bunada gerek yok diyebilir olay yerine ambulans cağırdınız (zaten polisi arayıp yaralamalı trafik kazası dediğiniz zaman otomatik ambulans sevk ediyorlar) bu durumda hastaneye ambulans ile gitmeniz durumunda olay yeri tutanağına da ihtiyacınız yok sigortadan her şekilde masrafını alıyorsunuz. İkinci unsur aynı şekilde kaza gerçekleşti ve adli vakalık bir durum söz konusu değil sadece maddi hasarlı bir kazanız oldu. Olay yerine polis çağırdınız gelen polis durumu değerlendirip olayın adli vakalık bir durum olmadığına kanaat getirirse işte ne yapacaksınız? Ortada bir hasar durumu söz konusu ve mağdur durumundasınız. İşin en karmaşık kısmı da burası dediğim gibi yapmış olduğum araştırmalar ve görüştüğüm ekspertizler, sigortacılar ve sigorta firmalarının bu konuyla ilgili hiç bir bilgisi, fikri ve tecrübesi maalesef yok bisikletin motorlu bir taşıt statüsünde olmadığı dolayısı ilen trafik sigortasının yapılmadığı akabinde bisikletinizi kendi arzunuzla sigorta yapmak istediniz sigorta firmaları çalınma riski çok yüksek diye sigorta yapmıyorlar. Dediğim gibi ortada bir hasar var ne olacak peki. Kazaya sebebiyet veren şahsın trafik sigortasının ehliyetinin ve ruhsat fotokopilerini alın akabinde maddi hasarlı tutanağını olay yerini anlatacak şekilde doldurun son olarak olayın gerçekleştiği şekilde fotoğraflarını çekin. Belirtiğim üzere Türkiye'deki sigorta firmalarının bu konuyla alakalı en ufak bir fikri yok kaldı ki Türkiye'de bisiklet ekspertizi olmadığını da bilin benim bisikletimi görmeye gelen ekspertizin sadece fren kolu kırık sigortanın 500TL'lik hasara bakış açısıyla 1500Tl'lik hasara bakış açısı aynı olmaz dedi. Aklınıza takılan soruları da sorabilirsiniz elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@Gökhan Daruga
Gökhan bey merhaba, bir arkadaşımızın başına aynı şekilde bisiklette maddi hasar oluşturan bir kaza meydana geldi. Ayrıca bildiğim kadarıyla karşı taraf karakoldaki ifadesinde kusurunu da kabul etmiş.
Kafamızdaki sorular, siz sigortadan mı eksper istediniz? Ekspertizi kim tayin etti ve kimler yaptı acaba?
Ya da ekspertiz yapılmadan, siz bisikletinizi tamir ettirdiniz ve de sigorta şirketine faturayı mı ibraz ettiniz?
Bizim kazamızda bisikletin yanı sıra bir de kırılan cep telefonu var.

Formicasmind

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Cannondale
Biraz geç dönüş yaptım kusuruma bakmayın kendisi ile özel mesaj yoluyla iletişime geçtim.

raytez

Üye
Tepki
10
Herkese merhaba. 17 Mart 2016 tarihinde D-100 karayolu Uzunçayır mevkiinde katlanan bisikletimle Kartal yönüne ilerlerken körüklü bir İETT otobüsü arkadan çarptı. Kazadan birkaç saatlik baş dönmesi, birkaç çizik ve tekrar ağrımaya başlayan el bileğim dışında bedensel bir hasar görmedim; ancak bisikletimin arka tarafı pert oldu diyebilirim. 20 Eylül 2016 itibariyle bana çarpan İETT otobüsünün sigorta firması olan Allianz Sigorta, tamire ilişkin faturaları belgeleyerek talep ettiğim tüm ödemeyi (1000 TL'den fazla) tarafıma iletti.

Benim kaza sürecimde Gökhan beyinkinin aksine bilirkişi/eksper incelemesine gerek duyulmadı. Ambulansa da binmedim, ama hasarı ödettirmeyi başardım. Böyle bir olay başına gelen bisikletlilere destek olmak isterim.

Özetle: Kaza günü otobüs şoförü ve yolcularla tartışmak pahasına otobüsün hareket etmesini engelledim. Şoför otobüsün yatma parasının da benden alınacağını söyleyerek beni vazgeçirmeye çalıştı, dinlemedim. Polisi aradım ancak yaralanma-ölüm olmadığı için gelmediler, onun yerine karşılıklı anlaşma ile kaza tutanağı tutmamı ve kazanın detaylı resimlerini çekmemi söylediler. Otobüste kaza tutanağı olmadığı için otobüse pert olmuş bisikletimle binerek İETT garajına kadar gittim. Orada kaza tutanağını bana çarpan şoför ile birlikte doldurdum. Kendi ifadelerimizi yazdık, ortak bir kroki çizdik, arkadan çarpma olduğunu formda da işaretledim, karşılıklı imzaladık. Asıl nüshayı şoför aldı ama ikinci nüsha da bana yetti. Kaza tutanağının yanı sıra şoförün ehliyet fotokopisi ve otobüsün sigorta poliçesinin bir örneğini istedim, aldım. Ardından devlet hastanesi acil servisine gittim, gerekli tomografi-film çekimlerini yaptılar. Önemli bir sorunum yoktu, yine de adli muayene raporunu acil servis polisine imzalatarak aldım. Daha sonra evde salim kafayla bisikletin hasar gören tüm detaylarını tekrar çektim. Hasar gören parçaları yurtdışından sipariş ettim. (Bisikletiniz Türkiye'de geniş servis ağı olan bir şeyse bu kısmı atlayabilirsiniz.) Herbir satın almanın faturalarını ayrı ayrı sakladım. İstanbul'da bisikletimi tamir eden servisten (ki burasının mümkünse bisikletinizin yetkili servisi olması işinizi kolaylaştırabilir.) de taktıkları parçalar ve işçiliğe karşılık ödeme yapıp fatura aldım. Tamir süreci bitince bisikletin yeni halini de hem genel hem detay fotoğrafladım. Allianz Sigorta'ya telefon açarak kaza dosyası açtırdım. Bisikletin bir plakasının/sigortasının olmaması sorun yaratmadı. İstedikleri evrakları kargo yoluyla ilettim, dosyanın içerdiklerini kargo faturasının kısmına da yazdırdım ve bunu sakladım. (Hakkaten de Allianz Sigorta gönderdiğim evrakların bazılarını göndermemişim gibi davranınca bu sakladığım kargo faturası işime yaradı.) Sigorta firmasına gönderdiğim evraklar: Durumu anlatan hasarın tazminini talep eden kaza dosya numarası-IBAN no yazılı dilekçe, kaza tespit tutanağı, adli muayene raporu, kaza anı-hasar detayları-tamir süreci-bisikletin yeni halini içeren fotoğraf DVD'si, kimlik fotokopim, bana çarpanın ehliyet fotokopisi, bisikletin kendi faturası, tamir harcamalarını belgeleyen tüm faturalar, bana çarpan otobüsün sigorta poliçesi.