Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

11'li sistemde 10'lu ruble kullanmak?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mehmet cankurt tarafından paylaşıldı.

1. mehmet cankurt

mehmet cankurt Aktif Üye

Seviye:
    105 5800 setim bu hafta geliyor ama bildiginiz gibi 11 li sistem. Ve benim arka gobegim 11li ruble desteklemiyor.jantlari degistiresiye kadar 10 lu ruble ile kullansam bi sikinti cikarmi?

2. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @mehmet cankurt

Bisikletinizi single speed gibi tek viteste kullanırsanız hiç sorun olmaz. Ancak vites değiştirmeye çalıştığınızda sistemin saçmaladığını görürsünüz. Bunun nedeni ise 11'li sistem kaset dişli aralıklarının daha dar, dolayısıyla aktarıcı tel çekme oranının farklı oluşudur.

Çeşitli yabancı forumlarda ben yaptım oldu diyenler çıkabiliyor. Teorik olarak vitesler geçiyor olabilir ancak aktarıcınızı ve zincirinizi zorladığınıza değer mi, orasını siz bileceksiniz.

Forumda "yükseltmeye önce jant setinden başlayın" diye onlarca farklı yerde tavsiyeler var, dikkate almak gerek.

Önerim jant setini alana kadar mevcut 10'lu sisteminiz ile mutlu mesut devam edin. Sonrasında tümden yükseltme yapın.

3. cezmi özdemir

cezmi özdemir Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben 1-2 hafta mecburiyetten kullanmistm alt ust ayarini ayarleyip kullandim ama bazan vitese girmiyor bazende vitesen dusuyordu biraz yuklennce pedala hemen atlama yapiyor ve zincire zarar veriyor kisacasi onermem

4. mehmet cankurt

mehmet cankurt Aktif Üye

Seviye:
    @Sadettin Z. Suanki sistemim aslinda 3×8 sistem.
    Veya hub bulabilirsem degistirme imkanim varmi ?

5. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @mehmet cankurt

Eğer jant çemberlerinizin ağırlık ve işçiliğinden memnunsanız uygun özellikte göbek değişimi ile de kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak tel değişimi, yeni jant örümü derken astarı yüzünü epey geçebilir.

Campagnolo Vento / Scirocco - Fulcrum Racing Lg5 / Quattro gibi orta düzey bir jant seti sizi çok daha memnun edebilir.