Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

116 kmde doğadan şehre.. Akseki - Alanya

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Oğuz Mert tarafından paylaşıldı.

1. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Yazın gerçekleştireceğim büyük tur öncesi son hazırlık olarak Ufkun Çakır ile birlikte Akseki'den Alanya'ya sürdük. Akseki, Konya - Antalya yolu üzerinde Konya'ya daha yakın dağlık ve doğal güzelliği ile bilinen bir ilçemiz.
    Akseki'den Manavgat'a inene kadar 4 tane sağlam rampa ile karşılaşıyorsunuz. Bunlardan Murtiçi bölgesini geçtikten sonraki rampa en uzun ve dik olanı, yaklaşık 3 km.
    Rampaların dışında genellikle sallanıyorsunuz. Çam ağaçlarının arasında sallanmak çok keyifli yalnız DİKKAT!! Bu yol trafik açısından zaman zaman yoğun. Kamyon ve çeşitli büyük araçlarla sık sık karşılaşıyorsunuz. Kar yağışından dolayı dişli asfalt kullanılmış. Bu da fren mesafenizi - özellikle ıslak zeminde - tehlikeli hale getiriyor. İnişler, sert dönüşlerle dolu -Gündoğmuş sapağına yaklaşırken dikkat - ve yolun iç bölümündeki asfalt yer yer yıpranmış. Bisiklet yola tutunmakta zorlanıyor.
    Murtiçine kadar olan bölümde hem sağ hem de soldan zaman zaman sert rüzgar esmekte. Başta hoşunuza giden bu durum hızlandıkça fazlasıyla sıkıntı yaşatıyor.
    Manavgat - Alanya arası asfalt gayet güzel trafik yoğun. Akseki'den sonra fotoğraflayabileceğim dahi pek yer kalmamış. Her yer otel, her yer beton.
    Çok uzatmadan fotoğraflara geçiyorum.
    Akseki'den çıkıyoruz.
    Nalinci Mehmet bu bölgenin oturulup sohbet edilmesi gereken simalarından. Konya tarafından gelirken Akseki sapağını 1 km kadar geçtiğinizde İbradı sapağına sapmadan sağda bir kulübe göreceksiniz. Nalinci Mehmet herkese mutlaka ikram ettiği taze çayı, öykülerini anlattığı taşları, çiçekleri, güvercinleri ile sizi orada beklemekte. Taşlarla konuşan bu güzel insanın hikayesini başka bir zaman sizlere anlatacağım.
    Murtiçi rampasında dostlarla karşılaştık. Ufkun - Oğuz - Özkan
    Taşkesiği bölegesinde bisikletçi dostu anamur muzunu bulabilirsiniz.

2. nuri kılıçkaya

nuri kılıçkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    benim be sürmeyi çok istediğim bir rota.güzel tur ve paylaşım için teşekkürler.

Oğuz Mert bunu beğendi.
  3. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    yolunuz bu tarafa düşerse pedala birlikte basarız

4. Rıdvan UĞUR

Rıdvan UĞUR Aktif Üye

Seviye:
    istanbulda yaşayan bir aksekili olarak nasıl kıskandım seni anlatamam

Osman D. bunu beğendi.
  5. nuri kılıçkaya

nuri kılıçkaya Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    inş. ben manavgatta doğup büyüdüm her sene yazın geliyorum o taraflara....ve akseki taraflarına çıkmayı çok istiyorum.

6. Ahmet Keçeci

Ahmet Keçeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Konya - Antalya yapmak istiyorum ama seydişehir/tınaztepeden sonra araba dışında hiç gitmediğim için kamp yerleri bilmiyorum ya da kamp için ağırlık yapmak yerine aksekide kalınabilecek yer var mı? Bir gün seydişehir bir gün akseki yapsak, uygun fiyata otel/pansiyon/öğretmenevi tarzı bir yer var mı acaba ? :)

7. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Öğretmen evimiz var pansiyon da mevcut. Öğretmen evi için yardımcı olmaya çalışırım. İbradı üzerinden Manavgat'a giden bir yol var. Lakin bisikletim için fazla bozuk. Doğasını görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Uygun bir bisiklet bulursam o yoldan da Manavgat'a ineceğim. Eğer bisikletiniz uygunsa İbradıda konaklayıp oradan Manavgat'a geçin derim.

Ahmet Keçeci bunu beğendi.
  8. Osman D.

Osman D. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Keyifli bir tur olmuş :)

9. Ahmet Keçeci

Ahmet Keçeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ağustos sonu, eylül başı gibi düşünüyorum seydişehir - manavgat tek seferde yorucu olacak, hem çadır tulum ağırlığı yerine daha rahat gidebilirim. İlk kez uzun yol deneyeceğim için bir de çadır vs. ağırlığı taşımak istemedim niyeyse :) Bakalım planı gerçekleştirecek olursam bir selam veririm :)