Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

115 kg dan 90 a nasıl inerim? Yardım rica.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında FatihDokmeci tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. FatihDokmeci

FatihDokmeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Kış aylarında olmasada yaz aylarında düzenli bisiklet kullanmıyorum,küçük çapta tur da yapıyorum ama kilo sorunum var ,113-115 arası gidip geliyor,boy 1.84.
    Bisikletin sayısız faydasını gördüm,ama artık iş kilo verme kısmına geldi.
    Beslenme alışkanlığında değişiklik yapmam şart görünüyor,ama antrenmanla bunu nasıl destekleyeceğim bilen veya referans yazı gösterebilen olursa sevinirim.
    Aktif bisiklet kullandığım dönemde bile kilo alabiliyorum,ya da sabit kalıyor,tatlı - energi ihtiyacı olduğunda sanırım abartıyorum ama bunun mutlaka bir ölçüsü usülü vardır...

Doktor gözetiminde sıkıcı diyetlere ve geçici tedavi yöntemlerine sıcak da bakmıyorum..

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

emre güven bunu beğendi.
  2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    Mayıs 26 itibariyle 104 kg ken şimdi 84 kiloyum. öncelikle yemenizi disipline etmeniz gerekiyor sonra da kardiyo çalışması. nasıl spor yapacağınıza dair yazı için Mümtaz Öztürk'ün yazdığı yazıları okumalısınız. bütün ayrıntılar var orada değişik kişilerin görüşleriyle katkıları da var. kolay gelsin.

emre güven ve FatihDokmeci bunu beğendi.
  3. kayhan

kayhan Misafir

metobolizmanızı hızlandırmanız gerekli. vermeniz gereken bir iki kilo olsa genel önerilerde bulunabilinir ama 25 - 30 kilo fazla olunca profösyonel destek almanız sağlığınız açısından doğru olur. ben 100 kilodan 72 kiloya düştüm 3 sene önce ve hala kilomu koruyorum. bu nu da tıbbi yardım alarak gerçekleştirdim. Uzman bir doktora gitmelisiniz. kolay gelsin.

msavsa, emre güven ve FatihDokmeci bunu beğendi.
  4. FatihDokmeci

FatihDokmeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle tebrik ederim...
    doktor desteği almadan önce kendim denemek istiyorum,
    işin sonunda dediğinize gelebilirim...görmek istiyorum.

"Metabolizmayı hızlandırmak" anahtar kelime olabilir,çok teşekkürler.

emre güven bunu beğendi.
  5. FatihDokmeci

FatihDokmeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tebrik ederim,kısa zamanda iyi kilo vermişsiniz...
    Yazdılarınızı not aldım,araştırıp kendime uygun bir program yapacağım.
    Paylaşım için teşekkürler.

Aslında bu gibi "başarı öyküsü" vakalarını paylaşmanızda fayda var,diğer arkadşları da teşvik eder...Tekrar teşekkürler.

emre güven ve felis911 bunu beğendi.
  6. FatihDokmeci

FatihDokmeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fazla kilonun sağlık üzerindeki olumsuzlukları hepimiz biliyoruz,en azından tahmin edilir...
    En son bisiklete bir lastik alayım dedim,azami yükleri görünce moralim bozuldu,çark etti.
    115 + 13(bisiklet) + 10 (bagaj,kıyafet vs.) nerdeyse 140kg yapıyor.
    28" de bunun için bir karış kalınlığında lastik lazım :-(

emre güven bunu beğendi.
  7. extremunction

extremunction Kıdemli Üye

Seviye:
    geçtiğimiz şubat ayında 91kg'dım ve hazirandan itibaren 77kg'ım. bu fazla kiloları da düzenli koşu ve hafif ağırlık çalışarak verdim. 2 günde bir yarım saat düşük tempo ile koşu şart. diğer arkadaşların dediği gibi kardiyo çalışması yapmak gerekli. en önemlisi ise yeme disiplini. sabah normal bir kahvaltı, öğle çok hafif yemek, akşam ise saat en geç 6-6buçuk gibi akşam yemeğini ekmeksiz yemek. sonra hiçbirşey biraz meyve yada yoğurtla geçiştirebilirsiniz. tabi aburcuburları, tatlı, alkol vs.. hiç dencek düzeyde kullanmak. öğünleri tam dolu olmayan porsiyonla geçiştirmek gerekli. kısacası nefsinizi terbiye etmelisiniz ve spor yaptığınız günler dışında yemeyi daha da az tutmalısınız. vücudun enerji yaktığı günler yemeğe daha çok ihtiyacı oluyor. bol şans.

msavsa, emre güven, felis911 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence kısa sürede bu kadar hızlı kilo vermek çok da sağlıklı olmayabilir.Kısa sürede kilo vermek kan değerlerinizde düşüklüklere yol açabiliyor.Ben 1 sene içinde düzenli şekilde 21 kilo verdim.103 kilodan 82'ye indim.Son 3 aydır aynı kilodayım.Yaz tatilinde sürekli işte çalışmaktan dolayı kilo veremedim zaten,anca pazar günleri güzel yorucu dağ turlara gidebildim.Hareket sağlıklı kilo kaybı için ilk sırada geliyor bu 1 sene içinde bunu öğrendim.Bol sıvı tüketimi de gerekli bunun yanında.Şimdi okulun açılmasını bekliyorum,çünkü okul çıkışında okulun spor salonuna gidip 45 dk - 1 saat yokuş antremanı çalışırdım.

9. FatihDokmeci

FatihDokmeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler Önder kardeşim,
    12 aylık bir hedef koyacağım ama daha araştırmam lazım..
    Bu işe bilinçli başlamak lazım...yaşam tarzında değişiklik hedefliyorum,başarılı olabilirsem tabi..
    Tekrar teşekkürler.

emre güven bunu beğendi.
  10. Kaan Atila

Kaan Atila Üye

Seviye:
    Bu isin riskini en aza indirmek icin bir senelik uzun bir zaman surecinde tuzu ve sekeri en aza indirmek yeterli, bir dilim ekmekteki tuz yaklasik olarak gunluk ihtiyacimiza denk geliyor, fazlasi gereksiz. Seker zaten basit karbonhidrat idman sonrasi haric ona da ihtiyacimiz yok :in:

-Paşa-, emre güven ve FatihDokmeci bunu beğendi.
  11. saray

saray Yeni Üye

Seviye:
    Ben De Benzer Sorunlar YaŞadim Bİr DÖnem İstedİĞİm Kİloyada DÜŞtÜm Amaaaa AmaÇ YaŞam Tarzini DeĞİŞtİrmek Olmali Aksİ Halde Gerİsİn Gerİ HerŞey Gerİ Gelİyor.

emre güven ve FatihDokmeci bunu beğendi.
  12. ErsoyBulduk

ErsoyBulduk Yeni Üye

Seviye:
    1 yıl içinde 20 kilo vermiş biri olarak tavsiyemi yazayım.

acele etmeyin, sabırlı olun, tartıya ayda 1 kereden fazla çıkmayın, her ay ölçtüğünüz değerleri bir kağıda yazıp hergün görebileceğiniz bi yere asın ( mesala buzdolabının kapağı ). ağırlık çaşılmayı ihmal etmeyin, gerisi zaten klasik, kardio yapın ve az yiyin. az yiyin derken, abartı bi şekilde kalori sayma, fin diyeti yok çin diyeti değil. her zaman yediğinizi biraz daha az, yani 5 yiyorsanız 4 yiyin.

13. emre güven

emre güven Kıdemli Üye

Seviye:

bende 1 sene önce 75 kiloydum.boyda 1.80 yaş 19. bir senedir akşamları spora gidiorum.dersten önce ve sonra bol bol mekik cekiyorum.ve agırlık calışıyorum.mekik cekmenin cok faydası var.cünkü bi insan şişman ise kesinlikle karın bölgesinde yağ vardır.(yani türk kası.bildigimiz göbek) yememden hiç kesmedim azaltmadımda.daha cokta yiyorum.göbek falan kayıpoldu.ve 1 sene icinde kollarda ve karın kasında gözle görünür bi kaslar oluştu.şimdiki ideal kilomdayım 65 yaş şimdi 20.
    yani zayıflamak icin sadece bisiklete binmeyin.başka spor dallarındanda calışın.cünkü bisiklet cogunlukla ayak kaslarını calıştırıyor.karın kas kol kaslarınada faydası var ama.ayaklara %100 ise karın ve kollara %10 falandır.

biraz uzun yazdım ama.kusura bakmayın cenem düştü.

Sayğılarımla mc_emre

Bülent ÖZER ve FatihDokmeci bunu beğendi.
  14. msavsa

msavsa Üye

Seviye:
    Benim kilo verme işide yılan hikayesine döndü, 40 yaşına merdiven dayayınca anladım kilo problemim olduğunu ve hep istediğim bisikleti alıp bir hevesle günde 2 - 3 saat Ankarayı turladım. 120 lerden 108 e indim 3 ay içinde. Ama geldi çattı kış, terleyip hasta oluruz, tosunuma bulaştırırız korkusuyla yaza kadar erteledik pedallamayı otomatikman 1 ay içinde tekrar 110 sınırını geçtim.
    Eğer bu işe başlayacaksan arkladaşım azim şart. Kesmeyeceksin antrenmanı hiç bir koşulda...
    Yeme içme zaten oturuyor bir süre sonra...
    Tecrube ile sabittir, karın kasların güçlendikçe daha az yemek yemeye başlıyorsun...
    Saygılarımla...

http://www.muratsavsa.com.tr den bisiklet sayfası...

Murat SAVSA / ANKARA

FatihDokmeci bunu beğendi.
  15. Mehmet Atalay

Mehmet Atalay Yeni Üye

Seviye:
    tek ve yegane önerim bir diyetisyene gidin
    çevremde hem de çok yakın çevremden başlayarak bir çok diyetisyen var, diyet sizin parmak iziniz gibi size özel olmalıdır. Başkalarının uyguladığı ve başarılı olduğu düzenlemeler sizin için zararlı bile olabilir.

Sağlık güvenceniz varsa neredeyse artık her devlet hastahanesinde atamalı diyetisyenler çalışıyor, durumum iyi de derseniz özel diyetisyenler sizi (tabi gönüllülük esasıdır) istediğiniz yada ideal olanı neyse o kiloya getirebilmek için gerekeni yapacaklardır

16. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar.

İrade ve kendinize inanç ile kilo verebilirsiniz.

Aç kalarak değil yiyerek kilo vermek daha iyidir.

Şurda http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=53314 Ki konuya bir göz atarsanız sizin iççin faydalı olabilir.

Selamlar

Sefa Yıldız.

17. FatihDokmeci

FatihDokmeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

Merhaba,

Birçok arkadaş daha önce dikkate almadığım konulara dikkat çekti...
    Bunları harmanlayıp kendimce bir plan yaptım..
    hala 115 kg devam ediyor ama arada birşey yapmadım.
    2010 yılı hedefi olarak 90kg ve sabit kalmaya karar verdim,inada bindi artık.

Yaşam tarzı ve özellikle akşam yemeğine dikkat edeceğim...
    Haziran itibariyle biryere gelemezsem diyetisyene başvuracağım, belki de doğrusu bu.

Bir gelişme olursa sizlerle tekrar paylaşacağım.
    Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara tekrar teşekkürler.

18. Mehmet Atalay

Mehmet Atalay Yeni Üye

Seviye:
    Haziranı bekleme hemen git aylardan ocak daha günlerden 15 i bile değilken

19. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    İnsan kendi kendine birşeyi başarmayı denemeli bence ....

Selamlar...

skyline_gt bunu beğendi.
  20. Mehmet Atalay

Mehmet Atalay Yeni Üye

Seviye:
    Konu insan vücudu olunca ben de insanın bir bilene ki bu bilenin de bilgisinin akademik olmasına inanırım ancak fikrine de saygı duyuyorum...

Dişi ağrıyınca kapıya ip bağlıyıp çeken her midesi ağrıdığında soda içen yada benzerlerini defaten yapan bir millet olduğumuzdan ilk söylediğim cümleye fazla özen gösterilmiyor...

Zaten diyetisyene gitse de eğer kendisi özen göstermezse, başarmayı denemezse başaramaz. Diyetisyenlerin elinde sihirli değnek yok, onlar sadece yol gösterir.Sizi ameliyata sokup yağ-emme ameliyatı yapmadıkları gibi eğer işini gerçekten biliyorsa garip ve gereksiz bilgilerle de kafanızı doldurmazlar.

Elinize bir menü verip illa ki bunları da yiyeceksiniz de demezler. Günlük almanı gereken enerji miktarını hesaplayıp size bunu sağlayabileceğiniz yolları gösterirler. Uygulayabilirseniz ne ala etkilerini 20 günden sonra kesinlikle görmeye başlarsınız...

Neyse söz çok uzattım en önemli olan danışanın kendi gayretidir ve senin de dediğin gibi kendisi başaracaktır.

FatihDokmeci ve Sefa Yıldız bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.